Apele do OBWE w sprawie obserwacji wyborów w Polsce. "To sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni"

Źródło:
TVN24
Cimoszewicz o apelach ws. kontroli OBWE: to jest sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciwe
Cimoszewicz o apelach ws. kontroli OBWE: to jest sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciweTVN24
wideo 2/25
Cimoszewicz o apelach ws. kontroli OBWE: to jest sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciweTVN24

Wysuwanie przez OBWE obserwatorów na wybory w państwach członkowskich jest normą, standardem - mówił w "Faktach po Faktach" były premier, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz. Komentując apele płynące z Unii Europejskiej o wysłanie misji obserwacyjnej na polskie wybory parlamentarne, wskazywał, że "w tym przypadku oczywiście jest ta pewna symbolika". - To jest taki sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciwe i czy będą uczciwie podliczone - ocenił.

W przeszłości polski premier, szef resortów spraw zagranicznych oraz sprawiedliwości, a obecnie europoseł Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 o nadchodzących wyborach parlamentarnych. Z inicjatywy polskiej partii Zieloni największe grupy w Parlamencie Europejskim złożyły wniosek do OBWE o pełnowymiarową obserwację jesiennych wyborów w Polsce. Komisja Europejska wspiera ten apel.

CZYTAJ TEŻ: "Znowu ktoś za nas musi walczyć, żeby w Polsce były zachowane normy prawa"

Cimoszewicz: to jest sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciwe

Jak podkreślał Cimoszewicz, "wysuwanie przez OBWE obserwatorów na wybory w państwach członkowskich jest normą, standardem, to nie jest żaden wyjątek". Przyznał jednak, że "w Polsce w 2007 roku miał miejsce kompromitujący skandal".

- Biuro OBWE, które zajmuje się tymi kwestiami, jest akurat w Warszawie. Powiadomiło wtedy PiS-owski rząd, że będą obserwatorzy i ówczesna minister spraw zagranicznych na konferencji publicznie zaprotestowała przeciwko insynuowaniu, że Polska nie jest państwem demokratycznym - mówił.

- W tym przypadku oczywiście jest ta pewna symbolika ze względu na apel głównych frakcji Parlamentu Europejskiego i stanowisko Komisji (Europejskiej - red.). To jest taki sygnał, że wszyscy są zaniepokojeni, czy wybory będą uczciwe i czy będą uczciwie podliczone - ocenił były premier.

Cimoszewicz mówił, że "nie ma wątpliwości, że wybory nie są już w tej chwili uczciwe". - Bo elementem wyborów jest kampania wyborcza, a w kampanii wyborczej media publiczne z mocy prawa powinny dawać jednakową szansę wszystkim konkurującym, rywalizującym formacjom czy politykom, a tak nie jest - wyjaśniał. - Wybory na pewno nie będą uczciwe, natomiast czy będą sfałszowane, to jest inna kwestia i ci obserwatorzy OBWE powinni się w gruncie rzeczy na tym skoncentrować - dodał.

Cimoszewicz stawiłby się przed komisją?

Cimoszewicz mówił też o ustawie dotyczącej powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022, nazywanej "lex Tusk".

Gość TVN24, który w latach 2007-2015 był senatorem, przyznał, że również mógłby zostać wezwany przed ten organ. Na pytanie, czy stawiłby się, odparł: - Zastanawiam się nad tym, ale chyba się stawię.

- Ale tylko i wyłącznie po to, żeby powiedzieć tej komisji, tym ludziom, którzy tam będą, że łamią prawo, że jest to instytucja całkowicie bezprawna, niekonstytucyjna i żeby wyrazić swoją pogardę jako obywatel państwa, które kiedyś było praworządne, a za władzy PiS-u przestaje być - przekazał.

Cimoszewicz stawiłby się przed komisją ds. wpływów Rosji? "Wyłącznie po to, żeby powiedzieć tym ludziom, że łamią prawo"
Cimoszewicz stawiłby się przed komisją ds. wpływów Rosji? "Wyłącznie po to, żeby powiedzieć tym ludziom, że łamią prawo"TVN24

Cimoszewicz powiedział, iż miał nadzieję, że prezydent Andrzej Duda nie podpisze ustawy "ze względu na wyjątkowo skandaliczny charakter tego projektu". - Ale z drugiej strony on wielokrotnie łamał konstytucję. Zaczął wręcz swoje urzędowanie od złamania konstytucji przez całkowicie bezprawne ułaskawienie (Mariusza) Kamińskiego, (Macieja) Wąsika i dwóch innych, czy przez nieprzyjęcie przysięgi od trzech prawidłowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Więc łamanie konstytucji przez pana Dudę ma długą tradycję - ocenił.

"Kaczyński chce rozpaczliwie powtórzyć to, co udało mu się w 2015 roku"

Nawiązał także do referendum, które zapowiedział w ostatnich dniach prezes PiS Jarosław Kaczyński i które miałoby dotyczyć unijnego mechanizmu relokacji nielegalnych migrantów.

- Mam wrażenie, że Kaczyński chce rozpaczliwie powtórzyć to, co rzeczywiście skutecznie udało mu się zrobić w 2015 roku. Wtedy w ciągu pół roku (…) dzięki propagandzie PiS-owskiej zmieniło się nastawienie bardzo dużej części polskiego społeczeństwa do migracji, do migrantów - mówił Cimoszewicz. - Gdy wiosną sprzeciwiała się temu 1/3, pół roku później 2/3 i PiS w dużym stopniu dzięki temu wygrał wybory. Najwyraźniej Kaczyński nie ma innych pomysłów - dodał.

 - Po drugie, jest w tym wiele hipokryzji, ponieważ poziom migracji do Polski, także z odleglejszych państw niż Ukraina, jest bardzo wysoki. A w przypadku relokacji chodziłoby o wielkości rzędu dwóch tysięcy osób rocznie - wskazywał.

Propozycja referendum. "Kaczyński chce rozpaczliwie powtórzyć to, co udało mu się w 2015 roku"
Propozycja referendum. "Kaczyński chce rozpaczliwie powtórzyć to, co udało mu się w 2015 roku"TVN24

- Po trzecie, Polska - która przyjęła blisko dwa miliony migrantów ukraińskich - mogłaby po pierwsze być zwolniona z przyjmowania innych migrantów, po drugie mogłaby wystąpić do Unii Europejskiej o pomoc w relokacji części tych migrantów ukraińskich, którzy chcieliby i gotowi byliby przenieść się do innych państw unijnych. Więc Polska mogłaby na tym skorzystać - kontynuował.

Mówił też, że "Europa się starzeje, cała Europa potrzebuje migracji i Polska nie jest wyjątkiem". - W związku z tym to tworzenie absolutnie sztucznego, wymyślonego przez pana Kaczyńskiego, zagrożenia - podkreślił Cimoszewicz.

Autorka/Autor:akr/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24