Fakty po Faktach

Fakty po Faktach

Zaczynają się pojawiać małe ogniska zakażeń w miejscach, gdzie dwa, trzy tygodnie temu sytuacja była stabilna. Same w sobie nie są straszne, ale mogą zamienić się w duże ogniska, które trudno kontrolować - ostrzegał w "Faktach po Faktach" profesor Robert Flisiak. Dodał, że "cały czas nie wiemy, w którym miejscu epidemii jesteśmy".

Rząd, który idzie w zaparte, coraz bardziej zderza się z sytuacją, w której podkrążone oczy ministra Szumowskiego raczej pokazują nerwy, ale nie związane z koronawirusem - mówił w "Faktach po Faktach" poseł KO, były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Jego zdaniem "to, co robi minister Szumowski, to, co robi premier Morawiecki, jest dramatyczną utratą wiarygodności". 

Kościół ma być wspólnotą, która gdy widzi ludzi zranionych i skrzywdzonych, ma im przyjść z pomocą - przekonywał w "Faktach po Faktach" ksiądz Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata Konferencji Episkopatu Polski do spraw Ochrony Dzieci i Młodzieży. Zbigniew Nosowski, rzecznik inicjatywy "Zranieni w Kościele", podkreślił, że "być chrześcijaninem to znaczy stać po stronie słabszych".

Powstaje pytanie nie tylko o nasze członkostwo w Unii Europejskiej, ale także o to, czy będziemy w stanie poradzić sobie z epidemią i z jej konsekwencjami - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, odnosząc się do możliwości uzależnienia wypłat funduszy unijnych od praworządności.

Nie do końca jestem zaskoczony decyzją prezydenta o powołaniu sędzi Małgorzaty Manowskiej na pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - powiedział w "Faktach po Faktach" sędzia SN Włodzimierz Wróbel. To on podczas Zgromadzenia Ogólnego otrzymał najwięcej głosów spośród kandydatów na to stanowisko. W TVN24 mówił, że "rzeczą bardzo złą" jest sytuacja, w której powołanie następuje "ze złamaniem procedur, z niedopełnieniem warunków konstytucyjnych".

Z całą pewnością to, co nazywamy niepewnością, zachwianiem jakiegoś porządku, dotknęło wszystkich - stwierdziła w "Faktach po Faktach" psycholog Ewa Woydyłło-Osiatyńska. Terapeutka mówiła o tym, jak pandemia wpłynęła i wpływa na kondycję psychiczną Polaków. - To jest cały łańcuch przeżyć, z którymi ludzie są bezradni, zostawieni sami sobie ze względu na izolację - dodała.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski ewidentnie staje się obciążeniem. Jest też nieco kompromitującym przypomnieniem tego, co działo się rok temu, kiedy ujawniono bardzo dwuznaczne zachowania premiera Morawieckiego dotyczące jego majątku - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były premier Włodzimierz Cimoszewicz. - W przyzwoicie funkcjonującym kraju minister powinien odejść ze stanowiska. A gdyby tego nie zrobił stanowiłby gigantyczne polityczne obciążenie dla swojej formacji politycznej - dodał.

Posłanki Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska i Dorota Niedziela zwracają uwagę na fatalne warunki, w jakich znajdują się konie ze stadniny w Janowie Podlaskim. - Okazało się, że one nie miały wymienianej ściółki w boksach przez pięć miesięcy. To jest rzecz, którą przeciętnie robi się w stajni raz w tygodniu - powiedziała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Joanna Kluzik-Rostkowska. Z kolei Karolina Wajda z Akademii Sztuki Jeździeckiej podkreślała, że "żeby prowadzić stadninę, potrzebne jest poświęcenie, oddanie i miłość do tych zwierząt".

Ja nie mam wpływu na to, jak długo pewne sprawy w Trybunale Konstytucyjnym są analizowane - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Łukasz Schreiber (PiS), pytany, dlaczego wciąż nie obowiązuje ustawa o jawności majątków rodzin polityków, która od siedmiu miesięcy tkwi w Trybunale Konstytucyjnym. - Ustawa nie działa, dlatego że politycy Prawa i Sprawiedliwości nie chcą wszystkiego zdradzać - ocenił Krzysztof Gawkowski (Lewica).