Wciąż nie ma oficjalnych wyników wyborów. PKW czeka na dane z województw

Aktualizacja:
[object Object]
Liczenie głosów trwatvn24
wideo 2/24

Państwowa Komisja Wyborcza nie poda dzisiaj oficjalnych wyników głosowania. O takiej możliwości jeszcze dziś mówili członkowie PKW.

00:47

PKW zapowiadała, że we wtorek przed północą opublikuje na swojej stronie internetowej komunikat w sprawie wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Komunikat jednak się nie pojawił. Jak poinformował nas Jacek Zakrzewski z wyborczego biura prasowego, opóźnienie wynikło z ataku hakerskiego na serwery PKW. Dodał, że zapowiadane wyniki pojawią się "najpóźniej w ciągu godziny".

00:45
00:41

Oficjalne informacje z Miejskiej Komisji Wyborczej w Warszawie: Hanna Gronkiewicz-Waltz - 47,19 proc.; Jacek Sasin - 27,71 proc.

22:57

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Warszawie, która ma policzyć wyniki wyborów do sejmiku mazowieckiego, we wtorek po godz. 22 przerwała pracę. Do komisji wpłynęły dwa protokoły. Komisja ma wznowić pracę w środę o godz. 8. Jak powiedziała przewodnicząca komisji Alina Sobczak-Barańska, do komisji wpłynął protokół z powiatu białobrzeskiego i legionowskiego. - Pierwszy został przyjęty w całości bez zastrzeżeń, natomiast w przypadku drugiego pojawiły się drobne usterki, które wymagają uzupełnienia i przedstawiciele tego obwodu przyjadą w środę z poprawionym protokołem - powiedziała Sobczak-Barańska. Dodała, że do komisji powinny wpłynąć w sumie 42 protokoły.

22:57

PKW poinformowała, że ok. godz. 23:45 opublikuje komunikat w sprawie wyników wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

21:18

20:05

Państwowa Komisja Wyborcza nie poda dzisiaj oficjalnych wyników głosowania.

19:44

Wciąż nie wiadomo, kiedy będą znane oficjalne wyniki wyborów do sejmiku województwa podlaskiego. Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierająca te wyniki ma do wtorku wieczorem 5 z 17 oczekiwanych protokołów z powiatów. Komisja przerwała prace do środy rano. Według wyników cząstkowych podawanych wcześniej przez PKW, w wyborach do sejmiku wygrywa PSL przed PiS i PO.

19:34

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Olsztynie wciąż czeka na protokoły z powiatowych i miejskich komisji wyborczych z głosowania do sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego. Według cząstkowych danych PKW na Warmii i Mazurach, PSL zdecydowanie wyprzedza konkurentów. Jak poinformow we wtorek wieczorem przewodniczący wojewódzkiej komisji Tomasz Madej, do komisji dotarł jeden protokół - z powiatowej komisji wyborczej w Braniewie.

19:23

Wyborcze Komisje Wojewódzkie w Katowicach i Krakowie przerywają prace. Ta pierwsza o godz. 20, druga - o 23.

18:53

Przemysław Wipler liczenie głosów nazywa "hucpą"

18:45

W 10 miastach prezydenckich woj. śląskiego wybory samorządowe rozstrzygnęły się już w pierwszej turze. W 14 ich mieszkańcy będą musieli pójść znów do urn 30 listopada. Tak będzie m.in. w stolicy regionu - Katowicach, a także w Bielsku-Białej i Częstochowie. W Katowicach w drugiej turze zmierzą się popierany przez odchodzącego prezydenta Piotra Uszoka obecny wiceprezydent Marcin Krupa, reprezentujący komitet Forum Samorządowe i Piotr Uszok (w niedzielę uzyskał 43,09 proc. głosów) oraz były prezes NFZ Andrzej Sośnierz, startujący z ramienia PiS (22,09 proc.). W Bielsku-Białej obecnego prezydenta Jacka Krywulta (własny komitet) poparło 47,96 proc. głosujących, a b. parlamentarzystę Janusza Okrzesika (KWW Niezależni.BB) 23,32 proc. W Częstochowie na obecnego prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka (SLD Lewica Razem) w pierwszej turze zagłosowało 42,16 proc. wyborców, a na popieranego przez PiS Artura Warzochę - 27,9 proc.

18:14

Według wciąż nieoficjalnych i cząstkowych wyników, w których nie uwzględniono m.in. danych z dużych miast, w wyborach do sejmików wojewódzkich PO prowadzi w trzech województwach, podobnie jak PiS, w pozostałych 10 natomiast triumfuje PSL. Państwowa Komisja Wyborcza podała cząstkowe nieoficjalne wyniki głosowania ustalone na godz. 21 w poniedziałek na podstawie informacji o wynikach głosowania ze 108 770 protokołów wyników głosowania w obwodach zatwierdzonych przez terytorialne komisje wyborcze z ogólnej liczby 123 359 protokołów głosowania.

18:08

Prawo i Sprawiedliwość złoży w Sejmie wniosek o powołanie komisji śledczej, która miałaby zbadać przygotowania i proces liczenia głosów w niedzielnych wyborach samorządowych. Powiadomi też prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez PKW. Wniosku PiS nie poprą ani PO i PSL, ani Twój Ruch. "Za" jest klub Sprawiedliwej Polski; SLD zapowiada, że rozważy poparcie komisji śledczej.

17:55

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że jego partia złoży do prokuratury doniesienie dotyczące niedopełnienia obowiązków przez osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów.

17:08

Wojewódzka Komisja Wyborcza w Katowicach nie otrzymała dotąd żadnych protokołów z powiatów. Bez nich nie można podliczyć wyników głosowania do sejmiku. Powiaty informowały, że dalej mają problemy z wygenerowaniem protokołów, mimo wprowadzenia danych - przekazał Andrzej Czaputa, przewodniczący komisji wojewódzkiej woj. śląskiego.

16:47

Jutro przed południem ma dojść do spotkania prezydenta Bronisława Komorowskiego z prezesami Trybunału Konstytucyjnego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Sądu Najwyższego. Spotkanie ma dotyczyć problemu z podliczeniem głosów przez PKW - poinformowała na antenie TVN24 Joanna Trzaska-Wieczorek.

16:45

Z kolei Jan Arytmowski donosi: "Miejska Komisja Wyborcza w Warszawie zbiera się dziś o 20, aby 'na piechotę' liczyć wyniki głosowania na prezydenta Warszawy i do rady miasta".

16:40

Najwcześniej w środę będą znane oficjalne wyniki wyborów do rady miasta Krakowa i do sejmiku małopolskiego. Miejska Komisja Wyborcza pracować będzie do rana.

16:38
16:16

- To jest skandal. W normalnym kraju osoby za to odpowiedzialne podałyby się do dymisji. Będą oczywiście teraz podejrzenia, co się dzieje w trakcie liczenia tych głosów. W Józefowie nikogo nie było w komisji o pierwszej w nocy, było wyłączone światło. To jest wbrew prawu i kto wie, co się dzieje z tymi kartami - komentuje zamieszanie wokół wyborów Janusz Korwin-Mikke.

Korwin-Mikke atakuje PKW
Korwin-Mikke atakuje PKW
16:12

We wtorek późno wieczorem być może poznamy oficjalne wyniki wyborów samorządowych - poinformowali przedstawiciele PKW. Po zakończeniu wyborów powstanie raport dotyczący systemu informatycznego, który nie działał prawidłowo - zapowiedziano. - Możliwe, że w późnych godzinach wieczornych we wtorek będzie możliwe podanie oficjalnych wyników wyborów samorządowych - powiedział sędzia PKW Włodzimierz Ryms na konferencji prasowej. Będą to wyniki w wyborach do rad oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Ostateczne wyniki wyborów będą znane wtedy, gdy komisarze wyborczy sporządzą zbiorcze wyniki wyborów na terenie województwa i zostaną one przekazane do PKW.

14:08

Głos w sprawie PKW zabrali także niektórzy politycy - m.in. Janusz Palikot i Joanna Senyszyn.

Kto teraz uwierzy w rzetelność tych wyników?— Palikot Janusz (@Palikot_Janusz) listopad 17, 2014

Nieudolność PKW,niewydolność systemu.Może zamiast czkać,trzeba liczyć na liczydłach i pisać protokoły na wołowej slórze.Powrót do zaścianka.— Joanna Senyszyn (@Joanna_Senyszyn) listopad 17, 2014

Mentalnie Polska gotowa by głosować przez internet. Wzrosłaby frekwencja, partycypacja, legitymizacja władzy. Tylko wyjsć z niemocy PKW...— A.Kozłowska-Rajewicz (@AKRajewicz) listopad 18, 2014

Nie śledziłem więc zapytam tutaj : czy PKW to korzenie ma w komunie czy w kamieniu łupanym ?— ARTUR DĘBSKI (@artur_debski) listopad 17, 2014

13:35

Dziennikarze od rana komentują na Twitterze problemy PKW z systemem informatycznym i podaniem ostatecznych wyników.

Fascynuje mnie autentyczne chyba przekonanie niektórych, że info-kłopoty PKW to dowód na Wielką Operację Fałszerstwa Wyborczego...— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) listopad 18, 2014

Patrząc na PKW zastanawiam się jakim cudem człowiek był w stanie wykonać fotografię wschodu słońca na Marsie... pic.twitter.com/1LRPxltEmq— Krzysztof Berenda (@k_berenda) listopad 18, 2014

Powiedzmy krotko: PKW nie mozna ukarac bo realizuje haslo "tanie panstwo".— Jacek Czarnecki (@JacekCzarnecki1) listopad 18, 2014

Wow. Są spoty PKW informujące o tym jak PKW liczy głosy. Ą tam, ze po kilkunastu godzinach ... wyniki.— Arleta Zalewska (@arletazalewska) listopad 17, 2014

12:19

- Wciąż trwa przerwa techniczna. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni. Cały czas czekamy na sygnał z Gdańska. Informatycy zapowiadają że za 10-15 minut system ruszy. Mamy informację, że kalkulator źle liczy głosy i sytuacja może się zmienić, dlatego nie możemy podać żadnych oficjalnych informacji, zarówno o kandydatach do rady, jak i sejmiku. Pewny jest tylko wybór prezydenta Słupska. Drukowanie protokołów powinno rozpocząć się za ok. 20 minut - mówi Barbara Ziemann, naczelnik wydziały organizacji kadr UM w Sopocie.

12:03

- Rozpoczęliśmy pracę o godzinie szóstej, myśleliśmy że wszystko zadziała. Ale nic nie zadziałało - mówią pracownicy komisji z Nidzicy. Rano postanowili odmówić liczenia głosów ręcznie. - Ale po ochłonięciu postanowiliśmy spełnić obowiązek obywatelski. Wzięliśmy kolejne wolne dni w pracy i liczymy - mówią.

Awarię zgłosili też przedstawiciele komisji w Nidzicy
Awarię zgłosili też przedstawiciele komisji w Nidzicytvn24

Przewodniczący tamtejszej komisji odniósł się również do informacji PKW, którzy mówią: system działa poprawnie, wystarczy wcisnąć odpowiedni guzik. - Nasz informatyk jest na miejscu w kontakcie z ich informatykiem. I nic nie działa - twierdzi.

11:59

Kiedy Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że oficjalne wyniki wyborów mogą zostać podane jeszcze we wtorek wieczorem, komisja z Dolnego Śląska nie podziela optymizmu. - Jesteśmy w lesie i nie wiadomo, kiedy z niego wyjdziemy. Żaden powiat się jeszcze z nami nie skontaktował. Nie wiemy, kiedy cokolwiek ruszy - informują przedstawiciele dolnośląskiej komisji wyborczej.

11:16

Tymczasem kolejne miasta zgłaszają problemy z systemem informatycznym.

System nie działa w Wieluniu - tam pracownicy komisji musieli głosy liczyć ręcznie. - Nie jesteśmy w stanie wygenerować żadnych protokołów - informuje Dorota Krajcer, urzędnik wyborczy w Wieluniu. Komisja wyborcza zdecydowała się na ręczne liczenie głosów, bo "tak po prostu będzie szybciej".

Jak informuje Komisja Powiatowa w Nidzicy - u nich też pojawiają się błędy. Początkowo odmówili liczenia głosów ręcznie, ale teraz już liczą - jak zapewnia wiceprzewodnicząca komisji Jolanta Dobrzeniecka.

11:13

Pracownicy PKW zapowiadają kolejne konferencje prasowe. Nie podają jednak żadnych konkretnych godzin spotkania.

11:11

- Rozdzielmy odpowiedzialność zgodnie z kompetencjami. My się nie uchylamy. Przyjmuję na siebie to co się dzieje z przetargiem. Ale nie mogę brać wszystkiego - mówi sędzie z PKW.

11:08

- W delegaturze, która wykonuje zadania na terenie byłych województw, pracuje około siedmiu osób. I oni wykonują wszystkie zadania. To też zdecydowanie za mało osób - mówią przedstawiciele PKW.

11:07

Pracownicy krajowego biura wyborczego to cztery zespoły w centrali i w 49 delegaturach. - Mamy 388 osób zatrudnionych. W tym pięciu informatyków. To zdecydowanie za mało - mówią przedstawiciele PKW.

11:04

- Mamy przekonanie, że jeśli wszystko będzie działać, to oficjalne ogłoszenie wyników w wyborach samorządowych może nastąpić dziś wieczorem. Będą to wyniki do rad gmin, powiatów, sejmików i na prezydentów, wójtów i burmistrzów - zapewniają przedstawiciele PKW.

11:03

- Państwowa Komisja Wyborcza wskazała: komisje mają pracować dotąd, aż nie przyjmą wszystkich protokołów. Terytorialne albo czekają na usunięcie usterek, albo zaczynają liczyć głosy ręcznie - komentują rezygnacje niektórych komisji z pracy przedstawiciele PKW.

11:00

- Pracownicy krajowego biura wyborczego mają prawo do dodatków wyborczych, wypłacanych przez trzy miesiące podczas wyborów powszechnych - mówią członkowie PKW. Dodają, że walczą o te dodatki "bo ci pracownicy pracują całymi dniami bez nadgodzin".

10:58

- Nigdy nie było żadnych premii za wybory dla PKW. Nie ma takiej możliwości prawnej - mówią przedstawiciele PKW.

10:57

- Istotna zmiana miała nastąpić w końcówce 2013 roku, ale nie udało się. Zamówiliśmy więc system tylko do obsługi aktu wyborczego. Cała część rejestracyjna jest wykonana przez Państwowe Biuro Wyborcze - mówią.

10:56

- Jeśli chodzi o ten czas, my utrzymywaliśmy oprogramowanie przez 10 ostatnich lat. W 2014 roku założyliśmy jego modyfikację, rozbudowę, bo powstały między innymi okręgi jednomandatowe. Postawiliśmy na małe oprogramowanie, które ma być sprawne. I to się stało - mówią.

- Nasze doświadczenie 10-letnie oddaliśmy na tacy nowej firmie. Ta firma nie podjęła się pracy nad modyfikacją oprogramowania. Wykonawca podjął decyzję, że modyfikacja jest zbyt ryzykowna - dodają.

10:51

"Problemy komunikacyjne" - w ten sposób członkowie PKW oceniają sygnały płynące z całego kraju z komisji, w których członkowie donoszą, że u nich system wyborczy nie działa. Zdaniem przedstawicieli PKW problem jest ze zrozumieniem, że dane wygenerowane wczoraj są złe, trzeba je "przegenerować". - Wcisnąć jeden przycisk "ustal ponownie wyniki głosowania" - tłumaczą przedstawiciele PKW. Żeby to jednak zrobić, trzeba skontaktować się z komisarzem wyborczym.

10:49

- Zgodnie z uchwałą PKW członkowie obwodowych i terytorialnych komisji dostają diety za okres, w którym muszą wykonywać swoje obowiązki - mówią przedstawiciele PKW.

10:46

Podczas konferencji prasowej, na której członkowie PKW zapewniali, że system cały czas działa sprawnie, z kolejnych polskich miast spływają informacje, że systemy nie działają.

10:40

- Nie ma pojęcia "ręcznego liczenia głosów". Nie ma tak, że jakaś komisja będzie wprowadzała odrębnie do innego narzędzia. Nie. Dane elektroniczne ze wszystkich protokołów są już wprowadzone. Inne sprawdzenia wyników oznacza ponowne podliczenie każdej kolumny - mówią przedstawiciele PKW.

10:39

Audyt został zlecony pod kątem bezpieczeństwa działania systemu i poprawności ustalenia wyników wyborów. - Zakres testowania miał pozytywny wynik - mówią. - Audyt przeprowadziła firma Eversys - mówi sędzia.

10:35

- W październiku ubiegłego roku chcieliśmy ogłosić duży przetarg na budowę całej platformy do wyborów. Trzeba go było unieważnić, bo były problemy. I zaraz trzeba było w krótkim czasie stawiać dwa złożone systemy na dwa głosowania - wyjaśniają.

10:34

- Większość instytucji państwowej ma takie systemy do bieżącej działalności. A tu wyraźnie mówimy o bezpieczeństwie państwa - przedstawiciele PKW tłumaczą, dlaczego ich zdaniem powinni sami, a nie przez zamówienia publiczne, wybierać wykonawcę oprogramowania.

10:32

Koszt postawienia systemu informatycznego do wyborów samorządowych to ponad 400 tys. zł. - Nie udało się do tej pory doczekać zrealizowania postulatu, żeby powierzyć wykonanie systemu pewnej firmie, a nie wybierać ją w drodze zamówień publicznych - mówią przedstawiciele PKW.

10:30

- Audyt powiedział, że to oprogramowanie jest dobre, sprawdzi się w wyborach. A wynik jaki jest, widzimy. Na własnej skórze to odczuwamy - dodają przedstawiciele PKW.

10:29

- Zaraz po zakończeniu wyborów, po ogłoszeniu (wyników głosowania - red.), będzie przygotowany szczegółowy raport informujący o całym postępowaniu związanym z przygotowaniem, wdrożeniem, działaniem systemu informatycznego w toku wyborów - mówią przedstawiciele PKW. - Na skutek tego, że koncepcja opracowania systemu wszystkich wyborów upadła, byliśmy zmuszeni przygotować najpierw system dla wyborów do parlamentu europejskiego, potem do wyborów samorządowych - dodają.

Przetarg ogłoszony był w maju. - Bardzo późno. W sierpniu wybraliśmy firmę dopiero. To była intensywna praca, żeby zdążyć - przyznają.

Testy, jak mówią, pokazywały "mankamenty" systemu.

10:23

- W 2010 roku wyniki wyborów zostały w podane o 23:45 we wtorek. Teraz mamy wtorek rano. Nie wiem, skąd wziął się ten szum, proszę się nie spodziewać, że wyniki będą podane kilka minut po zakończeniu głosowania - mówią członkowie PKW.

10:21

- Z naszych informacji wynika, że zdecydowana większość komisji rozpoczęła pracę od szóstej rano - odpowiadają przedstawiciele PKW na pytanie o niedziałający system. Takie informacje spływają z komisji z całego kraju od rana. - Nasi informatycy twierdzą, że wszystko działa - zapewnia PKW.

10:20

Na pytanie. czy planują dymisję, przedstawiciele PKW odpowiadają: - W tej chwili zastanawiamy się nad tym, jak zakończyć głosowanie, wykonujemy ciężką pracę, żeby doprowadzić do szybkiego ogłoszenia wyników wyborów - mówią.

10:19

- Mamy nadzieję, że w późnych godzinach wieczornych dziś będzie możliwe podanie oficjalnych wyników głosowania - zapewniają członkowie komisji na oficjalnej konferencji prasowej.

10:18

- Po pierwsze zostały usunięte usterki w systemie informatycznym. Komisje pracują, w końcowej fazie ustalania wyników głosowania są wybory na wójtów, burmistrzów, prezydentów - informują członkowie PKW.

09:34

Informacje o problemach z działaniem systemu informatycznego PKW, wbrew informacjom od Państwowej Komisji Wyborczej, która zapewniała "że wszystko już funkcjonuje sprawnie", spływają też z Wrocławia.

- Nie mamy podglądu do zbiorczych protokołów z powiatów - informuje Marcin Bąk z wojewódzkiej komisji. Jemu udało się zalogować do systemu.

- Rano mieliśmy nadzieję, bo się zalogowaliśmy, ale później wszystko się posypało - dodaje Janusz Misiewicz, pełnomocnik marszałka ds. wyborów.

Po zalogowaniu okazało się, że mimo że wprowadzili z innymi członkami komisji wszystkie dane do systemu, wielu z nich nie widać.

Wojewódzka komisja nie dostała jeszcze gotowego protokołu od żadnego z powiatów. - Trzy powiaty zgłosiły, że je dowiozą, ale się nie odzywają - dodaje Marcin Bąk.

09:22

Kolejne problemy z systemem informatycznym PKW. - Państwowa Komisja Wyborcza podaje, że system działa, ale z naszych informacji wynika, że akurat nie w miastach na prawach powiatu. Nie możemy złożyć protokołu, bo nie da się wydrukować czterech załączników z informacjami z obwodów. A to integralna część całego protokołu - mówi Barbara Ziemann, naczelnik wydziału organizacji kadr Urzędu Miasta w Sopocie.

Jak dodaje, "w poniedziałek komisji udało się przygotować protokół dotyczący wyboru prezydenta". - O podliczeniu radnych rady miasta czy w sejmiku nie ma na razie mowy. Liczymy, że jeszcze dzisiaj ten system zadziała - mówi.

System nie działa też w Gdyni. Pracownicy komisji nie moją dodawać załączników zliczających głosy z obwodów, a co za tym idzie - nie mogą elektronicznie zsumować głosów.

09:09

Mimo informacji od Państwowej Komisji Wyborczej, o tym że system informatyczny działa sprawnie od samego rana, kolejne komisje zgłaszają problemy z logowaniem. - U nas nadal system nie działa. Liczymy, że niebawem zostanie uruchomiony – mówi Piotr Majchrzak, przewodniczący Miejskiej Komisji Wyborczej z Poznania. Wcześniej problemy zgłaszał też Białystok.

08:28

- Nasza komisja od kilkudziesięciu minut nie może się zalogować do systemu. Ciągle próbujemy - informuje Andrzej Matys z komisji miejskiej w Białymstoku.

07:36

Joachim Brudziński, szef komitetu wyborczego PiS stwierdził w "Jeden na jeden", że kompromitacja Państwowej Komisji Wyborczej zaczęła się od czasu, kiedy PO przejęła władzę w 2007 r., i to ona odpowiada politycznie za to, co się dzieje. M.in. dlatego, że przez lata blokowała zmiany w Kodeksie wyborczym, który reguluje pracę PKW. Polityk PiS przekonywał również, że potrzebna jest zmiana w sposobie przeprowadzenia wyborów. - Trzeba rozwiązać PKW - oznajmił Brudziński, dodając, że zmianie musi także uleć ordynacja wyborcza.

Brudziński: Trzeba rozwiązać PKW
Brudziński: Trzeba rozwiązać PKW tvn24
07:24

We wtorek wieczorem zbierze się zarząd Platformy Obywatelskiej, który omówi wyniki wyborów samorządowych.

Żółta kartka dla Platformy
Żółta kartka dla Platformytvn24
07:23

05:47

System informatyczny Państwowej Komisji Wyborczej jest już w pełni sprawny – poinformowała we wtorek nad ranem PKW. Problemy z systemem elektronicznego zliczania głosów w wyborach samorządowych PKW ma od dnia głosowania, od niedzieli.

We wtorek na godz. 10 PKW zapowiedziała konferencję prasową.

05:27

Wiadomo już, gdzie nie będzie potrzeby przeprowadzenia drugiej tury wyborów prezydenckich. Z uzyskania ponad 50 procentowego poparcia i wygranej mogą się już cieszyć: Krzysztof Żuk (Lublin - 60,13 proc. głosów), Hanna Zdanowska ( Łódź 54,10), Jacek Wójcicki (Gorzów Wlkp., 60,59), Wojciech Lubawski (Kielce, 55,69), Michał Zaleski (Toruń 70,25), Tadeusz Ferenc (Rzeszów, 66,31), Wojciech Szczurek (Gdynia, 79,01)

02:36

Komitet ustępującego prezydenta Katowic Piotra Uszoka – Forum Samorządowe i Piotr Uszok – zwyciężył w wyborach do rady miejskiej Katowic. Obsadzi 12 z 28 mandatów – podała oficjalnie Miejska Komisja Wyborcza.

PONIEDZIAŁKOWA WALKA PKW O PODLICZENIE GŁOSÓW Z WYBORÓW SAMORZĄDOWYCH W TRANSMISJI "NA ŻYWO" TVN24.PL

NIEDZIELA WYBORCZA "NA ŻYWO" W TVN24.PL

"Czas decyzji" w TVN24 "od kuchni"
"Czas decyzji" w TVN24 "od kuchni"tvn24

Autor: mac,kło//gak / Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Piątkowe obrady Sejmu rozpoczną się od głosowania nad wnioskiem Prezydium Sejmu w sprawie utajnienia pierwszej części obrad. Posłowie mają zająć się wnioskiem o odwołanie dwóch członkiń komisji do spraw pedofilii - Barbary Chrobak i Hanny Elżanowskiej. Kancelaria Sejmu wydała komunikat w sprawie przebywania w głównym gmachu budynku w przypadku niejawnych obrad.

Piątkowe obrady mogą zostać częściowo utajnione. Komunikat Kancelarii Sejmu

Piątkowe obrady mogą zostać częściowo utajnione. Komunikat Kancelarii Sejmu

Źródło:
PAP

Znana prokurator Marzena Kowalska chce odejść w stan spoczynku, czyli na prokuratorską emeryturę. To ona jest szefową Zespołu Śledczego nr 2 zajmującego się nieprawidłowościami ekipy Zbigniewa Ziobry w Funduszu Sprawiedliwości. Powód jej wnioskowanego odejścia to "przyczyny osobisto-rodzinne". Adam Bodnar, prokurator generalny, chce jednak jeszcze porozmawiać z prokuratorką o jej decyzji - dowiadują się dziennikarze "Superwizjera" i tvn24.pl.

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Rozpracowuje Fundusz Sprawiedliwości. Chce odejść

Źródło:
tvn24.pl

Po poniedziałkowym zdarzeniu w Lasku Bródnowskim 26-letni mężczyzna usłyszał zarzut uszkodzenia ciała dwóch nastolatków. To nie koniec tej sprawy. Do sądu rodzinnego i dla nieletnich policjanci doprowadzili 15-latka i 16-latka oraz ich 13-letnią koleżankę. Dziewczyna trafiła do ośrodka wychowawczego. 

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Zarzuty i nadzór kuratora dla nastolatków. Ich 13-letnia koleżanka trafiła do ośrodka wychowawczego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ukraińcy kolejny raz przeprowadzili udany atak na zdolności zaopatrzeniowe Rosjan. Po ataku na prom Sławianin Rosjanie nie posiadają już żadnego promu Ro-Ro, który mogliby wykorzystywać do zaopatrywania Krymu i eksportu gazu LPG z regionu - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony. Zniszczenie promu będzie miało wpływ na zwiększenie kosztów transportu dostaw i utrudni całą logistykę rosyjskiej armii.

Ukraińcy zniszczyli ostatni taki prom. Rosjanie mogą mieć kłopot z zaopatrzeniem anektowanego Krymu

Ukraińcy zniszczyli ostatni taki prom. Rosjanie mogą mieć kłopot z zaopatrzeniem anektowanego Krymu

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda nie wypełnia swojej konstytucyjnej roli - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Jak powiedział, głowa państwa nie podaje podstawy prawnej dla odmowy podpisywania odwołań i nominacji ambasadorskich. Mówiąc o Marku Magierowskim, który chce miliona złotych od MSZ-tu, Sikorski stwierdził, że "liczył na jego profesjonalizm". - Wybrał inną drogę. Szkoda - dodał.

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Sikorski: nie mogę prowadzić polityki kadrowej MSZ na podstawie PiS-owskich urojeń

Źródło:
TVN24

W czwartek u wybrzeży Manili zatonął filipiński tankowiec. W wyniku tego zdarzenia zginął jeden członek załogi. Na pokładzie znajdowało się 1,4 miliona litrów oleju opałowego. Jeśli całość ładunku przedostanie się do wody, może być to największa katastrofa ekologiczna w historii Filipin.

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

"Walka z czasem" u wybrzeży Filipin. Zginął członek załogi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Zatrzymany Rosjanin, który zamierzał zaaranżować incydent na otwarcie igrzysk olimpijskich w Paryżu, to 40-letni Kiriłł Grjaznow. Jak podał "Le Monde", mężczyzna, który z wykształcenia jest prawnikiem, a we Francji zdobył dyplom kucharza, od dawna miał kontakty ze służbami.

Kurorty w Szwajcarii, ślad z Luksemburga, loty do Rosji. Kulisy zatrzymania tuż przed otwarciem igrzysk

Kurorty w Szwajcarii, ślad z Luksemburga, loty do Rosji. Kulisy zatrzymania tuż przed otwarciem igrzysk

Źródło:
PAP

Informacja o rzekomych planach budowy przez Rosję rafinerii ropy na Kubie służy jedynie celom propagandowym reżimu w Hawanie - oceniają niezależne kubańskie media. Twierdzą, że głęboki kryzys gospodarczy tego kraju oraz niska opłacalność inwestycji w zakłady przetwarzania ciężkiej ropy naftowej uniemożliwia realizację takiego przedsięwzięcia.

Rosja planuje budowę na Kubie. "Bajka" i "głupi projekt"

Rosja planuje budowę na Kubie. "Bajka" i "głupi projekt"

Źródło:
PAP

Przy ulicy Modzelewskiego drzewo przewróciło się na stojący w pobliżu blok. Wybiło okna i zniszczyło elewację budynku do wysokości czwartego piętra. Interweniowała straż pożarna.

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Drzewo runęło na blok. Wybite szyby, zniszczona elewacja

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT NASK ostrzega przed kampanią, w której oszuści atakują osoby posiadające konta w serwisie firmy Apple. Jak czytamy w komunikacie, przestępcy rozsyłają wiadomości e-mail z informacją o zablokowaniu konta użytkownika serwisu Apple. Powodem ma być rzekomo nieudana próba logowania.

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Atak na użytkowników urządzeń firmy Apple

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli nic się nie zmieni, to prawdopodobnie co piąty z nas na jakimś etapie życie usłyszy diagnozę: nowotwór. Co roku w całej Unii Europejskiej słyszy ją ponad dwa i pół miliona osób. Ale wcześnie wykryty to nie jest wyrok. Dlatego lekarze zachęcają do badań.

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych.  "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Lekarze i wolontariusz zachęcają do badań profilaktycznych. "20 procent ludzi w ciągu swojego życia usłyszy diagnozę: nowotwór"

Źródło:
Fakty TVN

Zamieszany w aferę hejterską sędzia Arkadiusz Cichocki jest - jak nazwał go Roman Giertych - "kolejnym sygnalistą", który wziął udział w posiedzeniu kierowanego przez Giertycha zespołu do spraw rozliczenia PiS. Świadek zespołu mówił między innymi o Tomaszu Szmydcie - sędzi, który uciekł na Białoruś i jest poszukiwany przez służby. Opowiadał o jego karierze i przeniesieniu do Wydziału II Naczelnego Sądu Administracyjnego - "kluczowego z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa". Mówił też o tym, że "był świadkiem, jak tworzono" neo-KRS i mówił, kim byli tak zwani "prezesi faksowi". On sam nim został - podkreślił.

Sędzia Arkadiusz Cichocki z grupy "Kasta" świadkiem zespołu rozliczającego PiS. Mówił, jak został "prezesem faksowym"

Sędzia Arkadiusz Cichocki z grupy "Kasta" świadkiem zespołu rozliczającego PiS. Mówił, jak został "prezesem faksowym"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Komisja śledcza do spraw wyborów korespondencyjnych przedstawiła "projekt stanowiska" końcowego ze swoich prac i zagłosowała za sporządzeniem 12 zawiadomień do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez osoby odpowiedzialne za przygotowywanie wyborów prezydenckich w maju 2020 roku. Szefowa komisji Magdalena Filiks (KO) mówiła, że z oceny komisji wynika, że tamtą decyzję "podjął Jarosław Kaczyński". Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica) przekazała z kolei, że Mateusz Morawiecki "nie działał w granicach prawa i nadużył swoich uprawnień".

"Projekt stanowiska komisji" do spraw wyborów kopertowych i 12 zawiadomień do prokuratury

"Projekt stanowiska komisji" do spraw wyborów kopertowych i 12 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
TVN24, PAP

Te 400 stron to jest duży akt oskarżenia. 12 wniosków do prokuratury wobec 19 osób, w tym również wobec Jarosława Kaczyńskiego - mówił w "Tak jest" europoseł Dariusz Joński (KO), były przewodniczący komisji śledczej do spraw wyborów korespondencyjnych, mówiąc o jej raporcie i "projekcie stanowiska" końcowego z jej prac. - Ta komisja tak naprawdę nie przyniosła żadnych nowych faktów - stwierdził Patryk Wicher (PiS).

"To jest duży akt oskarżenia". Były przewodniczący komisji o 400 stronach raportu w sprawie wyborów kopertowych

"To jest duży akt oskarżenia". Były przewodniczący komisji o 400 stronach raportu w sprawie wyborów kopertowych

Źródło:
TVN24

Policjanci z małopolskiej drogówki zatrzymali kierującą samochodem marki Mini, która przekroczyła dozwolona prędkość o ponad 80 kilometrów na godzinę. Kobieta straciła tymczasowo prawo jazdy.

Jechała o 80 kilometrów na godzinę za szybko. Odpocznie od prowadzenia auta

Jechała o 80 kilometrów na godzinę za szybko. Odpocznie od prowadzenia auta

Źródło:
tvn24.pl

Z renty wdowiej ma skorzystać około dwa miliony osób - wynika za szacunków, które znalazły się w stanowisku rządu obywatelskiego projektu o rencie wdowiej.

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Ile osób skorzysta z renty wdowiej? Rząd podał szacunki

Źródło:
PAP

Niebawem warszawskie latarnie będą potrafiły więcej. To za sprawą inteligentnego systemu sterowania oświetleniem. Ma pomóc we wcześniejszym wykrywaniu awarii, pozwoli na zmianę natężenia światła czy monitorowanie zużycia energii. Na wykonanie prac chętne są cztery firmy. Koszt mieści się w przedziale od 44,3 do 171,4 miliona złotych.

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Warszawskie latarnie będą potrafiły więcej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy ofiary tragicznego wypadku na Wschodniej Obwodnicy Wrocławia. Kierowca auta osobowego zjechał na przeciwległy pas ruchu i uderzył czołowo w jadący z naprzeciwka samochód. Zginęli 32-letni właściciel wrocławskiej piekarni, 28-letni trener i były piłkarz Chrobrego Głogów oraz 23-letni zawodnik Orła Prusice.

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

W wypadku zginęli piłkarze i znany piekarz. "Serce pęka na milion kawałków"

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało Konstantego Radziwiłła do kraju i poprosiło o zakończenie przez niego misji ambasadora na Litwie - poinformował tvn24.pl rzecznik resortu Paweł Wroński. Radziwiłł objął urząd w kwietniu zeszłego roku.

Konstanty Radziwiłł wezwany przez MSZ do kraju. Kończy misję ambasadora na Litwie

Konstanty Radziwiłł wezwany przez MSZ do kraju. Kończy misję ambasadora na Litwie

Źródło:
tvn24.pl, LRT, PAP

Władze Moskwy przemianowały stołeczny Plac Europy na Plac Eurazji - donoszą media, przypominając, że decyzja zapadła rok po tym, jak z tego placu usunięto już flagi europejskich państw. Korespondent BBC zmianę nazwy placu określił jako "niewielką zmianę, która wiele mówi o kierunku, w którym zmierza Rosja: daleko od Zachodu".

"Zmiana, która wiele mówi". Plac w Moskwie dostał nową nazwę

"Zmiana, która wiele mówi". Plac w Moskwie dostał nową nazwę

Źródło:
The Moscow Times, BBC

Amerykańskie media przypomniały wywiad J.D. Vance'a, w którym określił m.in. Kamalę Harris jako "bezdzietną kociarę". Do dawnych słów obecnego kandydata na wiceprezydenta w mocnych słowach odniosła się m.in. popularna aktorka Jennifer Aniston.

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

J.D. Vance nazwał Kamalę Harris "bezdzietną kociarą". Mocna reakcja aktorki: naprawdę nie mogę uwierzyć...

Źródło:
Fox News, USA Today, Rolling Stone

Aktorzy Mel Gibson i Mark Wahlberg oraz przedsiębiorca Elon Musk razem rzekomo mają stworzyć filmową inicjatywę antylewicową w ramach walki ze zjawiskiem woke - twierdzą użytkownicy mediów społecznościowych. Musk ma w to zainwestować miliard dolarów. Nie jest to jednak prawda. 

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Musk, Gibson i Wahlberg zakładają studio filmowe antywoke? Aktorzy tłumaczą

Źródło:
Konkret24

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zapewnieniem Polakom darmowego dostępu do wody pitnej. W grę wchodzi też rozwiązanie "za przysłowiową złotówkę" - powiedział w czwartek w sejmie wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. Dodał, że za darmo lub za 1 zł ma być dostępne pierwsze 1000 litrów wody miesięcznie.

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Woda za darmo? Resort szykuje rewolucyjne rozwiązanie

Źródło:
PAP

Mark Kelly jest amerykańskim senatorem, byłym pilotem i emerytowanym astronautą, który kilka lat temu brał udział w głośnym eksperymencie NASA. Teraz jego nazwisko coraz częściej pojawia się w jeszcze jednym kontekście - jako możliwego kandydata Kamali Harris na urząd wiceprezydenta USA. Według amerykańskich mediów, Kelly jest już jednym z dwóch głównych faworytów do tej roli.

Astronauta w Białym Domu? Media: rosną szanse Marka Kelly'ego

Astronauta w Białym Domu? Media: rosną szanse Marka Kelly'ego

Źródło:
Reuters, NBC News, ABC News, Time, tvn24.pl

Kilka dni po zamachu na Donalda Trumpa w sieci - także polskiej - zaczął krążyć przekaz, że w Stanach Zjednoczonych powstaje "armia weteranów". Mają oni "tłumić ewentualne niepokoje społeczne i zamieszki". Jako dowód rozpowszechniane jest wideo pokazujące rzekomą "armię". Tylko że przekaz jest fake newsem.

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Po zamachu na Trumpa "formują armię weteranów"? Kogo widać na tym filmie

Źródło:
Konkret24

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że jej resort złożył zamówienie na zmodyfikowaną szczepionkę przeciwko COVID-19 dostosowaną do nowego wariantu wirusa. Ostatnio Główny Inspektorat Sanitarny zaobserwował wzrost zachorowań na tę chorobę.

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań. Ministra zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19     

Dziesięciokrotny wzrost zachorowań. Ministra zdrowia: złożyliśmy zamówienie na nową szczepionkę na COVID-19     

Źródło:
PAP

Lekarze w szpitalu w Gazie odebrali poród od 25-latki, która zginęła w wyniku izraelskiego ostrzału jej domu. Dziecko urodziło się żywe i przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii. Dziadek chłopca mówi o cudzie.

Spadła kilka pięter w dół i zginęła. Ale wykryli bicie serca jej dziecka. Żyje

Spadła kilka pięter w dół i zginęła. Ale wykryli bicie serca jej dziecka. Żyje

Źródło:
Reuters

Prokuratura potwierdza wcześniejsze ustalenia tvn24.pl - mężczyzna z raną postrzałową głowy znaleziony w Dąbrowie Zielonej (woj. śląskie) to Jacek Jaworek. Śledczy otrzymali oficjalne wyniki badań DNA. Mężczyzna był poszukiwany od trzech lat za zabicie brata, bratowej i bratanka. Zmarł w wyniku postrzelenia z broni palnej. Teraz śledczy będą wyjaśniać, gdzie był od zbrodni i kto mu pomagał.

Są wyniki badań DNA zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Są wyniki badań DNA zwłok znalezionych pięć kilometrów od domu Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl

Jedenastoletnia dziewczynka z Irlandii zginęła, wypadając z hotelowego balkonu na siódmym piętrze. Do tragedii doszło ostatniego dnia rodzinnych wakacji na Majorce, gdy jej rodzice jeszcze spali. Premier Irlandii złożył w mediach społecznościowych kondolencje bliskim zmarłej.

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Dziewczynka wypadła z hotelowego balkonu, gdy rodzice spali. "Straszliwy wypadek"

Źródło:
ENEX, BBC

Po wycofaniu się prezydenta Joe Bidena z wyścigu o Biały Dom wszystko wskazuje na to, że kampania w wyborach prezydenckich w 2024 roku między wiceprezydentką Kamalą Harris a byłym prezydentem Donaldem Trumpem rozpoczyna się bez wyraźnego lidera - donosi stacja CNN, która opublikowała wyniki najnowszego sondażu wyborczego.

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

"Drastyczna zmiana". Nowy sondaż przed wyborami w USA

Źródło:
CNN

Wycofanie z obrotu i zakaz wprowadzenia do obrotu wszystkich serii produktu Qutiro - taką decyzję podjął Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF). W decyzji wskazano, że lek może stwarzać "realne zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów". 

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Lek wycofany z obrotu. "Realne zagrożenie zdrowia lub życia"

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki - pisarz, dziennikarz i wieloletni reaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" - obchodzi w czwartek 90. urodziny. Z tej okazji udzielił wywiadu prowadzonemu niegdyś przez siebie tygodnikowi. Rozmowę przeprowadziła Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Ksiądz Adam Boniecki w swoje 90. urodziny: jeszcze mam zamiar żyć

Ksiądz Adam Boniecki w swoje 90. urodziny: jeszcze mam zamiar żyć

Źródło:
Tygodnik Powszechny, tvn24.pl

Nie przez 63, jak we wcześniejszych latach, a tylko przez trzy dni będzie płonął ogień na kopcu Powstania Warszawskiego. To skutek uboczny modernizacji, jaką przeszedł Park Akcji "Burza", ale także - jak twierdzą urzędnicy - skarg okolicznych mieszkańców.

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Wygaszanie tradycji. "Spektakularna iluminacja" zamiast ogniska pamięci

Źródło:
tvnwarszawa.pl