Janusz Palikot

Janusz Palikot

Przed laty Janusz Palikot, Ryszard Petru i Paweł Kukiz próbowali wprowadzić na scenę polityczną całkowicie nowe formacje. Żadna z nich nie przetrwała do dziś. Przynajmniej w niezmienionej formie. Radomir Czarnecki, reporter "Czarno na białym" pyta więc Palikota, Petru i Kukiza o to, jak oceniają szanse przetrwania na scenie politycznej nowego ruchu Polska 2050 Szymona Hołowni i jakie mają rady dla jego lidera.

Januszowi Palikotowi nie zostały dotąd przedstawione zarzuty w sprawie uchylania się od zapłacenia podatku, bo nie stawia się on w prokuraturze - wynika z informacji z warszawskiej Prokuratury Okręgowej. Rzecznik prokuratury zapowiedział, że podjęte zostaną działania, które umożliwią postawienie zarzutów byłemu posłowi. "Nie jest prawdą, że byłem trzykrotnie efektywnie wzywany do prokuratury" - napisał w oświadczeniu Palikot.

Janusz Palikot zapowiedział, że 10 września zrzeknie się mandatu poselskiego. Na jego miejsce wejdzie Andrzej Dołecki. Lider Twojego Ruchu tłumaczył w "Kropce nad i" swoją decyzję solidarnością z szefem Stowarzyszenia Wolne Konopie, którego rodzice wcześniej trafili do aresztu za wwóz oleju konopnego dla - jak tłumaczył Dołecki - jego chorej babci.

- Czas Palikota jeszcze może nadejść. Czerpię z tych wszystkich klęsk dużo wiedzy i myślę, że one mnie przygotowują do większej odpowiedzialności i tworzą mnie jako nowego człowieka - przekonywał w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot.

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział, że zamierza złożyć mandat poselski i doprowadzić do tego, aby jego miejsce w Sejmie zajął Andrzej Dołecki. Lider Wolnych Konopi miał trzeci wynik na liście warszawskiej w 2011 r. Jego rodzice przebywają w areszcie po tym, jak próbowali sprowadzić do Polski olej konopny do celów leczniczych.

Barbara Nowacka na sobotnim Zjeździe Delegatów została wybrana współprzewodniczącą Twojego Ruchu. Zgłosił ją Janusz Palikot. - My po to jesteśmy, żeby budować nową jakość w Polsce, a nie budować swoje ego - mówiła Nowacka.

Janusz Palikot w "Faktach po Faktach" oceniał, dlaczego Platforma Obywatelska traci poparcie. Jego zdaniem to dlatego, że znaczna część polskiego społeczeństwa nie korzysta na sukcescie gospodarczym Polski, a także dlatego, że PO była zbyt pewna siebie.

- Od kilku tygodni ktoś bez przerwy rzuca mi kłody pod nogi i próbuje mi wbić nóż w plecy - mówił na czwartkowej konferencji prasowej Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu. Jak poinformował, klub TR przestał istnieć, a w jego miejsce pojawi się koło poselskie. Polityk podczas swojego wystąpienia zaatakował Andrzeja Rozenka, dotychczasowego rzecznika partii i jednego ze swoich najbliższych współpracowników. Jak twierdził, ten "zastępca Jerzego Urbana" jest już "dogadany z Platformą Obywatelską".

Nie sprawdziła się formuła połączenia postkomunistycznej lewicy i Ruchu Palikota - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, komentując odejście z partii Marka Siwca. - To było połączenie wody z ogniem i ono dało zły rezultat i dla nich, i dla mnie - oświadczył.

- Nie zmieniam poglądów, nie zmieniam swojej wielkiej sympatii dla Janusza Palikota, ale dzisiaj nie może on oczekiwać, że będę jego rzecznikiem prasowym w Słupsku. Jestem w innej sytuacji - powiedział Robert Biedroń w "Kropce nad i". Radził liderowi Twojego Ruchu, by zdystansował się od polityki, bo popełnia błędy, które prowadzą go na manowce.

- Robert, coś ci powiem, zawiodłem się na tobie - tymi słowami Janusz Palikot zwrócił się do Roberta Biedronia w opublikowanym przez siebie filmie. Lider Twojego Ruchu zareagował tak na wypowiedź prezydenta Słupska w "Faktach" TVN, w której Biedroń radził, by jego były szef udał się na odpoczynek. Poszło też o Leszka Millera.