Twój Ruch

Twój Ruch

Zeszłoroczna subwencja budżetowa dla Twojego Ruchu - byłej partii Janusza Palikota - wyniosła ponad milion złotych. Niemal 40 procent wydatków trafiło do czterech osób z obecnych władz partii lub ich firm. Zlecenia, jak ustalił Konkret24, otrzymywała także m.in. firma syna skarbniczki. Przepisy na to pozwalają. Twój Ruch nie wystawił list ani w ostatnich wyborach samorządowych, ani w europejskich.

- To jest oczywiście katastrofa z punktu widzenia lewicy. To była dość twarda zagrywka - mówił w "Faktach po Faktach" Robert Kwiatkowski z ruchu Wolność i Równość, komentując rejestrację w PKW dwóch Zjednoczonych Lewic. Były szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego Andrzej Urbański sądzi, że jedyną szansą na wzrost notowań lewicy to gwałtowna kampania, żeby odebrać kilka procent PO.

Szef Twojego Ruchu Janusz Palikot zapowiedział, że zamierza złożyć mandat poselski i doprowadzić do tego, aby jego miejsce w Sejmie zajął Andrzej Dołecki. Lider Wolnych Konopi miał trzeci wynik na liście warszawskiej w 2011 r. Jego rodzice przebywają w areszcie po tym, jak próbowali sprowadzić do Polski olej konopny do celów leczniczych.

Z informacji TVN24 wynika, że lewica podzieliła już między sobą miejsca na listach wyborczych. Wiadomo, które "jedynki" obsadzi SLD, a które Twój Ruch. Teraz nadszedł ten najtrudniejszy moment. - To jest początek układania list. Łatwo nie jest - mówi wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.

Barbara Nowacka na sobotnim Zjeździe Delegatów została wybrana współprzewodniczącą Twojego Ruchu. Zgłosił ją Janusz Palikot. - My po to jesteśmy, żeby budować nową jakość w Polsce, a nie budować swoje ego - mówiła Nowacka.

- Od kilku tygodni ktoś bez przerwy rzuca mi kłody pod nogi i próbuje mi wbić nóż w plecy - mówił na czwartkowej konferencji prasowej Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu. Jak poinformował, klub TR przestał istnieć, a w jego miejsce pojawi się koło poselskie. Polityk podczas swojego wystąpienia zaatakował Andrzeja Rozenka, dotychczasowego rzecznika partii i jednego ze swoich najbliższych współpracowników. Jak twierdził, ten "zastępca Jerzego Urbana" jest już "dogadany z Platformą Obywatelską".

Nie sprawdziła się formuła połączenia postkomunistycznej lewicy i Ruchu Palikota - stwierdził w "Faktach po Faktach" Janusz Palikot, lider Twojego Ruchu, komentując odejście z partii Marka Siwca. - To było połączenie wody z ogniem i ono dało zły rezultat i dla nich, i dla mnie - oświadczył.

- Robert, coś ci powiem, zawiodłem się na tobie - tymi słowami Janusz Palikot zwrócił się do Roberta Biedronia w opublikowanym przez siebie filmie. Lider Twojego Ruchu zareagował tak na wypowiedź prezydenta Słupska w "Faktach" TVN, w której Biedroń radził, by jego były szef udał się na odpoczynek. Poszło też o Leszka Millera.

- Wygląda na to, że nadeszły bardzo złe czasy dla lewicy - stwierdził w "Tak jest" Andrzej Rozenek (Twój Ruch), komentując porażkę SLD w wyborach samorządowych. - To był bardzo bolesny dla nas wynik wyborczy. Nie wolno tego ukrywać - przyznał Grzegorz Napieralski (SLD). - To są trzecie wybory, gdzie jesteśmy poniżej 10 proc. i chcemy z tego wyciągnąć wnioski - dodał.

- To są jakieś animozje personalne, które pewnie w każdej partii się zdarzają. To świadczy po prostu o niedojrzałości moich byłych kolegów - tak Andrzej Rozenek z Twojego Ruchu w "Faktach po Faktach" w TVN24 tłumaczył odejście 12 posłów z klubu tej partii. Przyznał, że być może jest to "najpoważniejszy zakręt w historii tej partii", spowodowany m.in. niskimi notowaniami.

17 wspólnych inicjatyw zapowiedzieli dziś skłóceni jeszcze niedawno politycy, jednocząc się w sprawie "afery taśmowej". Partie Janusza Palikota i Leszka Millera złożą wniosek o wotum nieufności dla Radosława Sikorskiego i poprą ten dla Bartłomieja Sienkiewicza. Chcą także powołać wspólne komisje śledcze. Politycy nie wykluczają, że znajdą własnego kandydata na szefa rządu i złożą wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Tuska.