TVN24 | Polska

Dera: ten wpis nie powinien mieć miejsca i jest oznaką słabości

TVN24 | Polska

Autor:
pp/kab
Źródło:
TVN24
Dera: wpis wicemarszałka Terleckiego jest oznaką jego słabości
Dera: wpis wicemarszałka Terleckiego jest oznaką jego słabościTVN24
wideo 2/10
TVN24Dera: wpis wicemarszałka Terleckiego jest oznaką jego słabości

Czasami lepiej milczeć i zachować złudzenia niż przemówić i je rozwiać - powiedziała w TVN24 Katarzyna Lubnauer (Koalicja Obywatelska). Goście "Kawy na ławę" komentowali wpisy wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego o Swiatłanie Cichanouskiej i polskiej opozycji. Zdaniem Krzysztofa Gawkowskiego z Lewicy "to jest wbicie klina pomiędzy polską rację stanu a opozycję na Białorusi". Jakub Kulesza (Konfederacja) ocenił, że Terlecki "pokazuje prawdziwe oblicze kierownictwa PiS-u".

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spotkała się w piątek między innymi z prezydentem Andrzejem Dudą i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. Ten ostatni zapowiedział również, że Cichanouska będzie gościem wydarzenia Campus Polska Przyszłości, które odbędzie się w Polsce na przełomie sierpnia i września. Po południu na twitterowym koncie wicemarszałka Sejmu, szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego pojawił się wpis o treści: "Jeżeli Cichanouska chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce i występować na mityngu Trzaskowskiego, to niech szuka pomocy w Moskwie, a my popierajmy taką białoruską opozycję, która nie staje po stronie naszych przeciwników". TVN24 w piątek po południu i wieczorem bezskutecznie próbowało uzyskać w tej sprawie komentarz od wicemarszałka Terleckiego i innych polityków PiS.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Oto, jak łatwo stracić sympatię większości Polaków"

Kilka godzin później odnoszący się do tej sprawy wpis pojawił się również na koncie społecznościowym Ryszarda Terleckiego na Facebooku. Skierowany był do osób "oburzonych" jego poprzednim wpisem. "W czasie gdy polski rząd upomina się w Europie o wsparcie dla wolnej Białorusi, walczy o prawa polskiej mniejszości, finansuje niezależną telewizję, udziela białoruskim działaczom różnorodnej pomocy, pani Cichanouska zgadza się brać udział w mityngu opozycji, która w Polsce nie uznaje wyniku demokratycznych wyborów, kwestionuje legalność państwowych instytucji i wspiera łamiących prawo sędziów" - czytamy.

"W dodatku pani Cichanouska ma tam występować razem z liderem opozycji wobec rządu (premiera Węgier – przyp. red.) Victora Orbana. Gratuluję pomysłu. Co innego spotykać się, z kim tylko ma ochotę, a co innego brać udział w werbunku antyrządowych kadr. Oto, jak łatwo stracić sympatię większości Polaków" - ocenił autor wpisu.

Wpis wicemarszałka Sejmu komentowali goście programu "Kawa na ławę".

CZYTAJ TAKŻE: Komentarz gości "Kawy na ławę" do przyszłości Donalda Tuska w polskiej polityce

Schreiber: wszyscy powinni kubeł zimnej wody sobie wylać na głowę

Minister-członek Rady Ministrów Łukasz Schreiber (Prawo i Sprawiedliwość) mówił, że "coś, co chyba trochę ucieka w tej dyskusji to to, że zarówno pani Cichanouska, jak i cała białoruska demokratyczna opozycja może liczyć na Polskę, na polski rząd, co było widać po działalności premiera Morawieckiego na różnych forach Unii Europejskiej".

Ocenił, że "dyskusja, w jaki sposób powinno się zareagować na wpis na Twitterze, jest jałowa". - Wydaje mi się, że wszyscy powinni kubeł zimnej wody sobie wylać na głowę - mówił. Dopytywany, czy razem z marszałkiem Terleckim, odparł: "wszyscy".

Łukasz Schreiber o wpisie wicemarszałka Terleckiego
Łukasz Schreiber o wpisie marszałka TerleckiegoTVN24

- Próba wciągania w opozycyjne działania liderów białoruskiej opozycji nie jest czymś szczęśliwym - stwierdził.

Lubnauer: czasami lepiej milczeć

Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej powiedziała, że "jeśli mówimy o tym tweecie marszałka Terleckiego, to czasami lepiej milczeć i zachować złudzenia, niż przemówić i rozwiać je".

- To było żenujące, to było niebezpieczne. Ja się dziwiłam, że ten tweet nie jest napisany cyrylicą, bo dokładnie odpowiadał interesowi Moskwy - oceniła.

Lubnauer: czasami lepiej milczeć i zachować złudzenia, niż przemówić i je rozwiać
Lubnauer: czasami lepiej milczeć i zachować złudzenia, niż przemówić i je rozwiaćTVN24

- Mam wrażenie, że ten Campus Polska jest PiS-owi solą w oku z powodu tego, że Cichanouska zapowiedziała swoją obecność. Ale ja przypomnę, że tam oprócz uczestników z Polski będą uczestnicy z Białorusi, Rosji, Ukrainy, czyli młodzi ludzie, dla których Cichanouska jest autorytetem - wskazała. Jak dodała, ludzie związani z PiS "tak samo alergicznie zareagowali na obecność na (Campusie Polska) burmistrza Budapesztu (Gergely Karacsony - red.), który jest kandydatem zjednoczonej opozycji na Węgrzech w przyszłych wyborach".

Czytaj więcej: Cichanouska po słowach Terleckiego: nie walczycie ze sobą, tylko dla Białorusinów, razem z Białorusinami

Dera: ten wpis nie powinien mieć miejsca

Zdaniem Andrzeja Dery z kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy Cichanouska "została wykorzystana przez opozycję do wzięcia udziału w evencie politycznym".

Jak mówił "lider opozycji z państwa, w którym jest dyktator, bo tak trzeba mówić o Łukaszence, powinien się spotykać ze wszystkimi, z prezydentem, premierem, przedstawicielami opozycji i jest to normalne". - Natomiast nie jest dopuszczalne i nie powinno się angażować w wewnętrzne sprawy naszego kraju przedstawicieli innych państw - dodał.

Odnosząc się do wpisu Terleckiego, Dera powiedział, że "Twitter nie przyjmuje słabości polityków". - I wielu polityków przekonało się, jak zostało przez Twitter zmielonych. Jest to jedna z takich wypowiedzi, która nie powinna mieć miejsca - mówił.

- Ten wpis nie powinien mieć miejsca i jest oznaką słabości - dodał.

Dera: wpis wicemarszałka Terleckiego jest oznaką jego słabości
Dera: wpis marszałka Terleckiego jest oznaką jego słabościTVN24

Gawkowski: to jest wbicie klina

Krzysztof Gawkowski był pytany, czy Lewica zagłosuje za wnioskiem o odwołanie szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego z funkcji wicemarszałka Sejmu, którego złożenie zapowiedział szef PO Borys Budka. - Lewica w sprawach fundamentalnych dla polskiej racji stanu zawsze stoi po stronie mądrości, co nie zdarzyło się panu marszałkowi Terleckiemu z tą wypowiedzią - stwierdził.

W jego ocenie ten wpis "to jest wbicie klina pomiędzy polską rację stanu a opozycję na Białorusi, która walczyła, a my ją popieraliśmy, i rządowo, i opozycyjnie". - Teraz taki wpis udowadnia jedną rzecz, często pan marszałek szybciej mówi, niż przychodzi mu rozsądek. I tu jest jego problem - dodał.

Gawkowski o wpisie Terleckiego: wbicie klina między polską rację stanu, a opozycję na Białorusi
Gawkowski o wpisie Terleckiego: wbicie klina między polską rację stanu, a opozycję na BiałorusiTVN24

- Terlecki niestety powinien zostać napiętnowany - powiedział. Gawkowski potwierdził, że Lewica będzie głosowała za odwołaniem wicemarszałka. - Uważam, że ktoś powinien ponosić konsekwencje za swoje czyny - dodał.

Bartoszewski: zagłosuję za odwołaniem wicemarszałka

Władysław Teofil Bartoszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego stwierdził, że według słów wicemarszałka "jak tutaj siedzimy, jesteśmy antydemokratyczną opozycją". - Nie mamy prawa siedzieć w Sejmie, bo jesteśmy antydemokratyczni, a biedni wyborcy pomylili się i zagłosowali na wszystkie nasze partie - dodał.

- Wolałbym, żeby marszałek Terlecki nie używał mediów społecznościowych przez czas dłuższy - stwierdził.

- Nie może być tak, że pani marszałek (Elżbieta - red.) Witek z radością przyjmuje naszą uchwałę sejmową, że wszystkie kluby i koła przez aklamację solidaryzują się z Białorusią i liderką opozycji Cichanouską, a potem pan wicemarszałek mówi "to idź sobie do Moskwy". To jest skandaliczna wypowiedź i z całą pewnością zagłosuję za odwołaniem pana wicemarszałka - dodał.

Bartoszewski: zagłosuję za odwołaniem wicemarszałka Terleckiego
Bartoszewski: zagłosuję za odwołaniem wicemarszałka TerleckiegoTVN24

Kulesza: odwołaniem wicemarszałka Sejmu uczyniono by ogromną przysługę Prawu i Sprawiedliwości

Według Jakuba Kuleszy z Konfederacji "takim odwołaniem wicemarszałka Sejmu uczyniono by ogromną przysługę Prawu i Sprawiedliwości". - Pan Terlecki pełni dość istotną rolę, to znaczy pokazuje prawdziwe oblicze kierownictwa PiS-u, jest emanacją tej mentalności, która tam panuje, która jest skrzętnie ukrywana za różnymi maskami - dodał.

Kulesza: takim odwołaniem wicemarszałka Sejmu uczyniono by ogromną przysługę Prawu i Sprawiedliwości
Kulesza: takim odwołaniem wicemarszałka Sejmu uczyniono by ogromną przysługę Prawu i SprawiedliwościTVN24

W ocenie posła "Terlecki może sobie od czasu do czasu pozwolić na pokazanie, jaką logiką kieruje się kierownictwo PiS". - To czasem dobrze, że opinia publiczna może się z tym prawdziwym wizerunkiem zapoznać. Jest to twarz, którą bardzo często przypisywano u schyłku rządu Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego, twarz pełna pogardy, arogancji i buty, która wynika z tego, że ktoś ma tej władzy za dużo i za długo tę władzę dzierży - ocenił.

- Ja bym bardzo nie chciał, żeby pan marszałek pełnił wysokie stanowiska państwowe, czym mógłby szkodzić Polsce, ale z drugiej strony dobrze jest wiedzieć, w jaki sposób kierownictwo PiS-u analizuje bieżącą sytuację - dodał.

Autor:pp/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości