Co ze środkami z UE? "Rząd chce tych pieniędzy", ale nie chce "spełnić warunków, bo rządowa koalicja wisi na włosku"

Źródło:
TVN24
Cimoszewicz: rządzący nie chcą spełnić warunków KE, bo cała rządowa koalicja wisi na włosku
Cimoszewicz: rządzący nie chcą spełnić warunków KE, bo cała rządowa koalicja wisi na włoskuTVN24
wideo 2/8
Cimoszewicz: rządzący nie chcą spełnić warunków KE, bo cała rządowa koalicja wisi na włoskuTVN24

Według europosła Włodzimierza Cimoszewicza rządzący "bardzo chętnie posługiwaliby się w przyszłym roku przed wyborami" pieniędzmi z Unii Europejskiej. - Ale nie chcą spełnić warunków i to warunków oczywistych, które sami akceptowali w porozumieniach z Komisją Europejską - mówił były premier w "Kropce nad i". Jego zdaniem powodem jest to, że "cała ta rządowa koalicja wisi na włosku".

Europoseł Włodzimierz Cimoszewicz - w przeszłości polski premier, szef MSZ i minister sprawiedliwości - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 o sprawie unijnych pieniędzy dla Polski. Obok wstrzymywanych nadal wypłat z Funduszu Odbudowy w ramach Krajowego Planu Odbudowy, pojawiło się ryzyko zablokowania środków z Funduszu Spójności, wynoszących 76,5 mld euro.

- Jestem przekonany, że rząd oczywiście chce tych pieniędzy. Nie są już takimi arytmetycznymi analfabetami, żeby nie zdawać sobie sprawy, że jak się straci na przykład środki z Funduszy Spójności, to wzrost gospodarczy automatycznie obniży się o dwa punkty procentowe rocznie - stwierdził.

CZYTAJ WIĘCEJ: Które unijne środki są zagrożone? Wyjaśniamy >>>

Cimoszewicz: rządzący nie chcą spełnić warunków KE, bo cała rządowa koalicja wisi na włosku

Mówiąc o wciąż oczekiwanych środkach wypłacanych w oparciu o KPO, wskazywał, że rządzący "potrzebują tych pieniędzy, oni tymi pieniędzmi bardzo chętnie posługiwaliby się w przyszłym roku przed wyborami". - Ale nie chcą spełnić warunków i to warunków oczywistych, warunków, które sami akceptowali w porozumieniach z Komisją Europejską. A nie chcą spełnić tych warunków, bo z kolei cała ta rządowa koalicja wisi na włosku. Tym włoskiem jest (minister sprawiedliwości Zbigniew - red.) Ziobro i paru jego ludzi gwarantujących posiadanie większości - dodał, przywołując lidera Solidarnej Polski, który wielokrotnie krytykował uzgodnione z KE warunki wypłaty pieniędzy z KPO.

Cimoszewicz komentował także doniesienia o kolejnych zagrożonych unijnych środkach dla Polski. Wskazywał, że "rzecznik Komisji (Europejskiej - red.) potwierdził, że kiedy w czerwcu Polska i przedstawiciele polskiego rządu rozmawiali o szczegółowych porozumieniach dotyczących projektów finansowanych z Funduszu Spójności w ramach normalnego budżetu, a nie Krajowego Planu Odbudowy, to rząd polski sam stwierdził, że Polska nie wypełnia wszystkich postanowień Karty praw podstawowych". - Co prawda, nie wiemy (których - przyp. red.), bo nikt – ani Komisja, ani polski rząd - nie zidentyfikowali tego, w jakim zakresie te przepisy nie są wykonywane. Można się tylko domyślać, że może chodzić o jedną z dwóch spraw albo obie sprawy - ocenił.

Jego zdaniem może chodzić o sprawę "naruszenia praworządności" albo "o naruszanie praw mniejszości, zwłaszcza mniejszości seksualnych".

Cimoszewicz o zagrożonych środkach z Funduszu Spójności
Cimoszewicz o zagrożonych środkach z Funduszu Spójności TVN24

Komisja śledcza w sprawie nowych informacji o aferze taśmowej? "To miałoby sens tylko pod jednym warunkiem"

Cimoszewicz był również pytany, czy w sprawie ujawnionego przez "Newsweeka" nowego wątku afery taśmowej, dotyczącego sprzedaży nagrań Rosjanom, powinna powstać komisja śledcza.

- Nie jestem wielkim entuzjastą komisji śledczych, one są zawsze bardzo polityczne. To miałoby sens tylko pod jednym warunkiem, chyba niespełnialnym w dzisiejszej rzeczywistości. Mianowicie, że w takiej komisji opozycja miałaby większość, a nie PiS - mówił Cimoszewicz. Według niego, "jeżeli PiS-owska większość ustaliłaby taki skład komisji, w którym zachowywałaby większość, to oczywiście PiS nie byłby zainteresowany wyjaśnieniem tej sprawy i blokowałby wszystko".

Komisja śledcza w sprawie nowych informacji o aferze taśmowej? Cimoszewicz: to miałoby sens tylko pod jednym warunkiem
Komisja śledcza w sprawie nowych informacji o aferze taśmowej? Cimoszewicz: to miałoby sens tylko pod jednym warunkiemTVN24

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24