Afera taśmowa w rządzie Tuska

Afera taśmowa w rządzie Tuska

Prokuratura oskarży biznesmena Marka Falentę o zlecenie nielegalnego nagrywania polityków, biznesmenów i urzędników w dwóch znanych warszawskich restauracjach. Przed sądem staną też szwagier Falenty oraz sommelier i menedżer z tych restauracji, którzy mieli rejestrować z ukrycia spotkania VIP-ów. Prokuratura jednocześnie umorzyła wątek byłych dziennikarzy tygodnika "Wprost", którzy ujawnili nagrania i ich treść.

Od Stanów Zjednoczonych po Daleki Wschód - media na całym świecie nie zawsze komentują, ale zwracają uwagę na aferę taśmową, która spowodował dymisje kilku ministrów. Zwraca się uwagę na to, że premier Kopacz przez wiele miesięcy nic nie robiła w tej sprawie. Zaś na przykład BBC wykorzystało okazję, by przypomnieć Radosławowi Sikorskiemu kilka jego cytatów choćby na temat premiera Davida Camerona.

Mówienie, że konstytucyjny minister w naszym kraju nawołuje do spalenia jakieś budki to skandal, nie wierzę w takie rzeczy - powiedziała w "Jeden na jeden" rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska. Skomentowała doniesienia "Do Rzeczy", jakoby Bartłomiej Sienkiewicz jako szef MSW polecił spalić budkę strażniczą przy rosyjskiej ambasadzie.

O 16 punktów proc. zmalał odsetek osób pozytywnie oceniających NBP po opublikowaniu Belka-Sienkiewicz - wynika z sondażu CBOS. Pracę banku centralnego dobrze ocenia 43 proc. respondentów.

Prace nad zmianą ustawy o NBP zaczęły się w banku już w 2011 r. - powiedział we wtorek szef NBP Marek Belka. Jak mówił, "bodaj w marcu 2013 roku" przekazał notatkę z propozycjami w tej sprawie ówczesnemu ministrowi finansów Jackowi Rostowskiemu, a ten nie wyraził sprzeciwu. Belka podkreślił też, że w związku z opublikowaniem nagrań z podsłuchów nie poda się do dymisji. Zaznaczył, że "zrozumiałe może być jedynie oburzenie słownictwem, którego użyto w nielegalnie nagranej rozmowie".

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński w podsłuchanych rozmowach miał mówić o pośle Janie Burym z PSL w kontekście problemów kadrowych PGE i sejmowej Komisji Skarbu, której członkiem jest Bury. - Ja to mam problem Burego, którego mogę wyj...ć w kosmos [...] - miał mówić Karpiński.

Odróżniam nieobyczajność formy od meritum treści wypowiedzi prof. Marka Belki. Formę odsuwam na bok, a treść nie budziła dużych wątpliwości - powiedział w piętek w TVN24 Biznes i Świat prof. Jan Winiecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. - Nie mam wrażenia, że prof. Belka szkodzi RPP. Nie widzę potrzeby, aby prezes NBP podawał się do dymisji - dodał.

Aferę podsłuchową w Polsce można porównać do podobnych afer na Węgrzech i w Turcji - uważa dr. hab. Piotr Wawrzyk z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Na Węgrzech premier Ferenc Gyurcsany został nagrany, kiedy niezbyt pochlebnie wyrażał się o swoich dokonaniach. Skończyło się to jego odejściem. W Turcji ujawniono taśmy, na których premier Recep Erdogan radzi swojemu synowi jak pozbyć się ogromnej gotówki z domu w świetle możliwej akcji policyjnej dotyczącej walki z korupcją.

Największym i najgroźniejszym z "wytrychów", o których rozmawiali prezes NBP Marek Belka i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Jest traktowany jako bank komercyjny, ale jest w pełni zależny od rządu - wyjaśnia kulisy afery podsłuchowej szef redakcji biznesowej TVN24 Biznes i Świat Rafał Wojda.

Jest możliwość obejścia zakazu sprzedaży NBP obligacji emitowanych przez Ministerstwo Finansów - powiedział w środę na antenie TVN24 Biznes i Świat prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC. O wsparciu budżetu państwa przez NBP, na co nie pozwala obowiązująca ustawa o banku centralnym, rozmawiali podczas nieformalnego spotkania prezes NBP Marek Belka i szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Nagranie tej rozmowy opublikował tygodnik "Wprost".