Krajowy Plan Odbudowy

Krajowy Plan Odbudowy

W najbliższych dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy - ogłasza rzecznik rządu. Adam Glapiński dostaje kolejna kadencję w NBP a Zbigniew Ziobro nową starą Krajową Radę Sądownictwa. Mimo pęknięć i sporów partyjny zjazd w siedzibie PiS klei wszystko. Maciej Warsiński.

Nie ma co liczyć na szybkie zakończenie negocjacji w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Nie byłoby problemu, gdyby Polska przestrzegała zasad praworządności. Na razie więc z miliardów euro nie zobaczyliśmy ani złotówki. Michał Gołębiowski. 

Jest kolejny projekt dotyczący Izby Dyscyplinarnej. Pierwszy złożył prezydent Andrzej Duda, teraz do Sejmu wpłynął drugi, autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Kwestia tej Izby jest ważna, bo oddziela nas od pieniędzy z Funduszy Odbudowy. Maria Mikołajewska.

Polska wciąż nie dostała pieniędzy z głównej puli Funduszu Odbudowy. Unia powiązała je z praworządnością i polski rząd się na to zgodził, ale teraz zobowiązań nie spełnia. Czas leci, Polacy czekają, a Michał Gołębiowski przypomina, na co te miliony miałyby zostać przeznaczone.

Czy PiS może zrezygnować z miliardów euro z unijnych funduszy? Mówi się o tym coraz głośniej. Dzieje się to mimo, że w wyborach to właśnie politycy PiS chwalili się pieniędzmi, które miały do Polski trafić z Funduszu Odbudowy. Zwrot akcji może wynikać z oporu Komisji Europejskiej, która wypłaty uzależnia od naprawy praworządności. Ewa Koziak.