Pegasus i Hermes. Do czego służą, co potrafią, czym się różnią. Wyjaśnia ekspert

Źródło:
TVN24.pl
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego TVN24
wideo 2/5
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego TVN24

Od kilku tygodni trwają prace komisji śledczej do spraw Pegasusa, która ma ustalić "krąg osób odpowiedzialnych, pokrzywdzonych i atakowanych" w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. 4 marca "Superwizjer" TVN i "Gazeta Wyborcza" informowały z kolei o stosowaniu w Prokuraturze Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry systemu Hermes. Czym on jest? Co odróżnia go od Pegasusa? Skąd pochodzi i co jest "najbardziej problematyczną kwestią" związaną z jego użyciem? Wyjaśnia dr Adam Behan, pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa. 

19 lutego rozpoczęła pracę komisja śledcza do spraw Pegasusa. Jak zapowiedziała jej przewodnicząca Magdalena Sroka (PSL-TD), komisja "ustali krąg osób odpowiedzialnych, pokrzywdzonych i atakowanych systemem Pegasus" w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, żeby "pokazać mechanizm działania władzy marzącej o władzy absolutnej". - Władzy, która przy użyciu tego systemu łamała zasady demokracji, łamała polityków, podsłuchiwała adwokatów, dziennikarzy i zwykłych ludzi - mówiła posłanka Sroka.

Dwa tygodnie później, 4 marca, "Superwizjer" TVN i "Gazeta Wyborcza" informowały z kolei, że w Prokuraturze Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry funkcjonowały "mocno zaawansowane narzędzia analityczne", co potwierdził pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz. Jak wynika z informacji "Superwizjera", chodzi o system Hermes, używany jako narzędzie analizy kryminalnej w Departamencie Przestępczości Gospodarczej, gdzie prowadzone były ważne dla ekipy Zbigniewa Ziobry śledztwa. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja o prokuratorskim śledztwie w sprawie wykorzystywania tego narzędzia.

W mediach system Hermes bywał określany mianem "bardziej zaawansowanego Pegasusa" czy "Pegasusa bis". Czy tak jest w rzeczywistości? Jakie są funkcjonalności tego oprogramowania? Skąd ono pochodzi? Czym się różni od Pegasusa? Tłumaczy dr Adam Behan, pracownik Katedry Prawa Karnego UJ, specjalista ds. cyberbezpieczństwa.

Skąd pochodzą Pegasus i Hermes? W jakim celu powstały

Twórcą Pegasusa jest NSO Group, firma założona przez byłych członków elitarnej jednostki 8200 izraelskiego korpusu wywiadowczego, odpowiedzialnej za zbieranie danych wywiadowczych. - Oprogramowanie to powstało około 2011 roku. Pierwotnie zostało zaprojektowane do szeroko rozumianej walki z terroryzmem. W późniejszym czasie było wykorzystywane także do zwalczania najpoważniejszej przestępczości - wskazuje w rozmowie z tvn24.pl dr Adam Behan. Swojej skuteczności Pegasus dowiódł m.in. podczas zatrzymania przez meksykańskie władze Joaquína Guzmána, barona narkotykowego znanego jako "El Chapo". Pomógł też europejskim śledczym w zlikwidowaniu międzynarodowej siatki pedofilów, działającej w ponad 40 krajach.

- Jeśli zaś chodzi o Hermesa, nie mamy pewności co do tego, kto jest jego autorem - stwierdza dr Behan. - Istnieją pogłoski, jakoby wywodził się on z Izraela, jednak dotąd nie zostały one potwierdzone żadnym oficjalnym dokumentem - dodaje. Mówiąc o tym, do czego zaprojektowany został Hermes, ekspert podkreśla, że i na ten temat informacje są ograniczone. Ostatnie oświadczenia Prokuratury Krajowej wskazują jednak, iż jego celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesu gromadzenia oraz analizowania publicznie dostępnych danych na temat osób, firm czy innych podmiotów, czyli innymi słowy prowadzenie tzw. białego wywiadu (ang. open-source intelligence, OSINT).

ZOBACZ TEŻ: "Wiedzieli, że dali bardzo niebezpieczne narzędzie, ostrą brzytwę do rąk. Myśleli, że będzie inaczej wykorzystywana"

Jak działa Pegasus, a jak Hermes

Pegasus to system typu spyware, którego zadaniem jest "włamać się" na czyjeś urządzenie mobilne i uzyskać na nim prawa administratora. Takie uprawnienia systemowe pozwalają tym samym na pełną inwigilację przejętego urządzenia i jego użytkowników.

Co można zrobić na urządzeniu, do którego włamało się z jego pomocą? - Wszystko - stwierdza krótko dr Adam Behan. - Nie ma najmniejszego problemu, żeby wówczas pobierać i przeglądać dane, wykonywać połączenia, włączać kamerę czy mikrofon. Możliwe jest wszystko, na co pozwala producent systemu operacyjnego, a nawet więcej - kontynuuje.

Czym jest to "więcej"? - Zobrazuję to na przykładzie aparatu w telefonie komórkowym. Jeśli po jego włączeniu użytkownik może zrobić zdjęcie tylko z opóźnieniem 3, 5 lub 15 sekund, to wykonanie zdjęcia z opóźnieniem sekund siedmiu jest niemożliwe nie ze względu na to, że system operacyjny czy aparat nie jest w stanie zrobić zdjęcia z opóźnieniem siedmiu sekund, ale dlatego, że producent systemu czy nakładki nie zapewnił takiej możliwości. Jeśli jednak, tak jak w przypadku Pegasusa, ma się dostęp administracyjny do systemu operacyjnego, to można wydać każdą komendę. Można więc nakazać zrobienie zdjęcia przykładowo co 49 sekund i zlecić ich późniejsze przesłanie na wskazany serwer oraz usunięcie ich z telefonu w taki sposób, by użytkownik nigdy nie zorientował się, że zostały zrobione - tłumaczy. Jak konkluduje, "możliwości są nieograniczone".

Informacje przekazane dotąd przez Prokuraturę Krajową wskazują, że Hermes jest systemem o zupełnie odmiennym działaniu. W oświadczeniach PK stwierdzono bowiem, iż jest on oprogramowaniem typu OSINT (Open Source Intelligence), czyli oprogramowaniem służącym do przeprowadzania tzw. białego czy inaczej etycznego wywiadu - tłumaczy dr Adam Behan. Narzędzia tego typu służą do zbierania informacji oraz ich przedstawiania w formie graficznej lub tabelarycznej, ukazującej powiązania czy punkty styczne istniejące między podmiotami, które analizujemy. To z kolei znacząco ułatwia późniejszą analizę danych, której dokonują już osoby obsługujące takie narzędzia.

Skąd pochodzą gromadzone przez systemy typu OSINT informacje? - Zbierają one dane z powszechnie dostępnych źródeł. Mowa więc o danych umieszczonych na rozmaitych stronach internetowych, także tych znajdujących się dark webie, forach czy mediach społecznościowych. Można do nich również wgrywać informacje z baz danych, rozszerzając zakres analizowanych danych o na przykład publiczne rejestry, a w przypadku programu działającego w prokuraturze najpewniej także o rejestry niepubliczne - opisuje dr Behan. Jak podkreśla, "jeśli Hermes jest rzeczywiście systemem typu OSINT, nie można mówić w jego przypadku o jakimkolwiek włamywaniu się, przełamywaniu zabezpieczeń czy wykradaniu wiadomości z szyfrowanych komunikatorów typu WhatsApp".

ZOBACZ TEŻ: Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

- Podobną analizę do tej, jaką prowadzi się z użyciem narzędzi OSINT-owych, można przeprowadzić też z przeglądarką internetową, kartką papieru i długopisem, tyle że zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Korzystanie z oprogramowania tego rodzaju jest obecnie powszechne. Używają go nie tylko służby, ale i firmy czy inne większe podmioty gospodarcze. Przedsiębiorstwa wykorzystują je przykładowo do badania swoich kontrahentów czy kandydatów na pracowników - stwierdza rozmówca tvn24.pl. Podkreśla jednak, że ze względu na ograniczoną ilość informacji na temat Hermesa nie można z całą pewnością stwierdzić, że jest to oprogramowanie posiadające wyłącznie funkcjonalności systemu typu OSINT.

Kogo szpiegowano Pegasusem?

19 lutego sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa podała listę osób, które były lub mogły być ofiarami Pegasusa lub innego oprogramowania stosowanego przez służby do inwigilacji. Poza Krzysztofem Brejzą, Romanem Giertychem, Ewą Wrzosek i Michałem Kołodziejczakiem - w przypadku których użycie Pegasusa potwierdziły już wcześniej organizacje Citizen Lab, Amnesty International lub inne podmioty - znaleźli się na niej: Adam Hofman, Dawid Jackiewicz, Mariusz Antoni Kamiński, Sławomir Nowak, Grzegorz Napieralski, Paweł Tamborski, Rafał Baniak, Jakub Banaś, Ryszard Brejza, Magdalena Łośko, Jacek Karnowski, Andrzej Malinowski, Andrzej Długosz, Tomasz Szwajgiert, Waldemar Skrzypczak oraz Katarzyna Kaczmarek. Zgodnie z doniesieniami RMF FM podsłuchiwany Pegasusem miał być także były premier Mateusz Morawiecki.

Co do Hermesa nie podano, wobec kogo konkretnie mógł on być używany. Informacji na ten temat mogą jednak dostarczyć "czynności procesowe zmierzające do weryfikacji zasadności zakupu i sposobu wykorzystywania" wszczęte przez Prokuraturę Krajową 4 marca.

ZOBACZ TEŻ: "Większość kierownictwa jego partii miała przeświadczenie, że jest inwigilowana"

Koszt zakupu systemów Pegasus i Hermes

Jak wykazała przed dwoma laty Najwyższa Izba Kontroli, Centralne Biuro Antykorupcyjne sfinansowało zakup Pegasusa dzięki środkom pozyskanym od Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Sprawiedliwości. Koszt zakupu oprogramowania wyniósł 25 milionów złotych. Kolejne 8,4 miliona złotych CBA przeznaczyło na testy jego funkcjonalności i szkolenia związane z jego wykorzystaniem. Łącznie mowa więc o kwocie 33,4 miliona złotych. Nie wiadomo, ile przeznaczono na dalszą obsługę oprogramowania czy też jego aktualizacje.

Na zakup Hermesa, zgodnie z ustaleniami "Gazety Wyborczej", wydano 15 milionów złotych. Nie są znane koszty jego późniejszej eksploatacji. Z ustaleń "Superwizjera" TVN wynika jednak, że za samą obsługę systemu zatrudnione do tego osoby miały otrzymywać wynagrodzenia w wysokości nawet do tysiąca złotych za godzinę. Wskazują na to zawierane z nimi umowy zlecenia.

"Najbardziej problematyczna kwestia"

Rozmawiając z tvn24.pl, dr Adam Behan zwraca uwagę na jedną, w jego ocenie, "najbardziej problematyczną kwestię" związaną z użyciem systemów Pegasus i Hermes przez polskie służby. - Problemem tym jest fakt, iż nie wiemy, czy oprogramowania te uzyskały stosowne akredytacje bezpieczeństwa teleinformatycznego, które przyznać winna Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego - stwierdza Adam Behan. Dlaczego jest to istotne? - Użycie systemów informatycznych, które nie zostały zweryfikowane pod kątem podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego, związanego z ochroną informacji niejawnych, może bowiem prowadzić do udostępniania danych przetwarzanych przez te programy ich producentom. Umieszczanie przez producentów tak zwanych backdoorów, czyli celowo pozostawianych luk w zabezpieczeniach, zapewniających im dostęp do danych wprowadzanych do systemu, nie jest bowiem rzadką praktyką - tłumaczy ekspert. Jak zatem takie udostępnianie miałoby działać?

- Weźmy za przykład model działania Pegasusa i bardzo uprośćmy wyjaśnienie tego schematu. Wyobraźmy sobie, że centrala CBA, gdzie znajduje się polska instalacja systemu Pegasus, jest w Warszawie, a służba ta podsłuchuje Pegasusem osobę ze Szczecina. Zebrane przez CBA dane nie będą w tym przypadku szły "bezpośrednio" ze Szczecina do Warszawy, ale przejdą przez całą sieć tzw. serwerów pośredniczących proxy ustawionych przez producenta oprogramowania, w tym wypadku przez izraelskie NSO Group. Zanim więc dane trafią do komputerów CBA w Warszawie, przejdą przez komputery, którymi najpewniej zarządza wywiad obcego państwa. Ten z kolei jest w stanie je wówczas przeczytać, usunąć czy zmodyfikować przed przesłaniem do Warszawy. To jest niezwykle niebezpieczne dla państwa polskiego, bo daje bezcenne informacje wywiadowi innego państwa, które w przyszłości mogą być przez niego wykorzystywane - wyjaśnia Behan. Jak dodaje, analogiczne obawy występują odnośnie Hermesa, z tą tylko różnicą, że w jego przypadku nie wiadomo nawet, kto jest twórcą oprogramowania.

ZOBACZ TEŻ: Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ogłosił we wtorek stan wojenny w niezapowiedzianym wcześniej przemówieniu telewizyjnym. Przekazał, że robi to, "aby chronić wolną Republikę Korei przed zagrożeniem ze strony północnokoreańskich sił komunistycznych" i "aby wyeliminować nikczemne siły antypaństwowe sprzyjające Korei Północnej".

Korea Południowa wprowadza stan wojenny

Korea Południowa wprowadza stan wojenny

Źródło:
Reuters, PAP

Ministerstwo obrony Japonii przekazało we wtorek, że rosyjski okręt podwodny po raz pierwszy przepłynął przez wody między wyspami Yonaguni i Iriomote. Dzień wcześniej o rosyjskiej jednostce informowały władze Filipin. Jej obecność oceniły jak "bardzo niepokojącą".

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

"Bardzo niepokojąca" obecność Rosjan

Źródło:
PAP

Kopalnię kryptowalut odkryto w piwnicy budynku Uniwersytetu Wrocławskiego. "Po zgłoszeniu zadymienia w przewodach wentylacyjnych znaleziono sprzęt komputerowy wpięty w istniejącą instalację elektryczną budynku" - informuje policja.

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Kopalnia kryptowalut ukryta w piwnicy wrocławskiej uczelni

Źródło:
tvn24.pl

Jaka pogoda będzie w grudniu i w święta Bożego Narodzenia? W świetle dzisiejszych materiałów prognostycznych czeka nas ciekawa pogodowa przeplatanka. O prognozie na ostatni miesiąc tego roku pisze w swoim blogu synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Pogoda na grudzień. Czy święta będą białe? Wstępna prognoza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Policjant, który śmiertelnie postrzelił innego funkcjonariusza na warszawskiej Pradze, wrócił do macierzystej jednostki w Nowym Dworze Mazowieckim. Jest zawieszony w czynnościach służbowych.

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Policjant śmiertelnie postrzelił policjanta. Decyzja komendanta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Czeka nas - i to jest zadanie polskiej prezydencji - głęboka korekta niektórych priorytetów europejskich. Już powoli niektórzy do tego dojrzewają - powiedział premier Donald Tusk na spotkaniu z udziałem sekretarz generalnej Rady Unii Europejskiej Therese Blanchet w Warszawie. Podkreślił, że Unia powinna stać się organizmem, który jest zdolny nie tylko do przetrwania, ale i politycznej ofensywy.

"Powoli niektórzy do tego dojrzewają". Donald Tusk o "przebudzeniu"

"Powoli niektórzy do tego dojrzewają". Donald Tusk o "przebudzeniu"

Źródło:
PAP

Informacje o powiązaniach Karola Nawrockiego, kandydata PiS na prezydenta, z bandytą, kibolem i neonazistą Olgierdem L. są jednym z głównych elementów głośnego "raportu", który w ostatnim czasie obiegł media. O tym, kim jest Olgierd L., oraz o jego związkach między innymi z czołowymi politykami PiS i Nawrockim opowiedzieli już pięć lat temu dziennikarze "Superwizjera" Bertold Kittel i Anna Sobolewska. Przypominamy, co wtedy ustalili.

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

"Kibol, naziol, bandyta", "posłuszeństwo wymusza maczetą". Kim jest Olgierd L. z "raportu" o Nawrockim

Źródło:
TVN24

Politycy partii rządzącej krytykują Andrzeja Dudę za to, że niedawno ułaskawił osobę skazaną za przestępstwo narkotykowe. To już trzeci taki skazany, który doznał łaski ze strony prezydenta Dudy. Sprawdziliśmy, jak często stosował on to prawo w porównaniu z poprzednimi prezydentami. Oto aktualny ranking ułaskawień.

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

"Duda ułaskawił handlarza narkotyków". Kogo jeszcze i ile razy?

Źródło:
Konkret24

Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów sędziom Łukaszowi P., Arkadiuszowi C., Przemysławowi R. oraz Jakubowi I. Chodzi o śledztwo dotyczące tak zwanej afery hejterskiej.

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Afera hejterska. Prokurator skierował do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów czterem sędziom

Źródło:
TVN24

Na rynku pracy jest obecnie duże zapotrzebowanie na fachowców, w tym cieśli, ślusarzy, stolarzy i elektryków - wynika z wtorkowego raportu Personnel Service. Ich pensje stale wzrastają i wahają się od 4,5 do 7,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Doświadczeni specjaliści zarobią nawet 19 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Rynek szuka fachowców. Doświadczeni zarobią nawet 19 tysięcy złotych miesięcznie

Źródło:
PAP

17-latka poszła na spacer z psem i została zaatakowana przez owczarka, który przeskoczył płot posesji. Dziewczyna odniosła obrażenia, jej pies nie przeżył tego starcia. Okoliczności zdarzenia badają policjanci z Pisza.

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Przeskoczył przez płot, pogryzł nastolatkę, a jej psa zagryzł

Źródło:
TVN24

Kierowca najpierw miał grozić pasażerom, że ich zabije, a następnie doprowadzić do dachowania samochodu. Osoby znajdujące się w pojeździe odniosły poważne obrażenia. Mężczyzna odpowie za usiłowanie zabójstwa.

"Groził pasażerom śmiercią", uderzył w mur i dachował. Kierowca odpowie za usiłowanie zabójstwa

"Groził pasażerom śmiercią", uderzył w mur i dachował. Kierowca odpowie za usiłowanie zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Menedżerowie zespołu Bajm i Beaty Kozidrak wydali nowe oświadczenie w sprawie stanu zdrowia wokalistki. W ubiegłym tygodniu gwiazda poinformowała fanów o chorobie, która dopadła ją "z wielką siłą". Artystka odwołała wówczas dwa najbliższe koncerty. Teraz okazuje się, że nie wystąpi na żywo aż do marca.  

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Nowe oświadczenie w sprawie Beaty Kozidrak. "Niezależna od kogokolwiek" sytuacja

Źródło:
tvn24.pl

Rozpoczął się proces rajdowca Leszka K., jego pracowników i partnerów biznesowych. Prokuratura zarzuciła im działanie w zorganizowanej grupie przestępczej dokonującej oszustw podatkowych przy obrocie luksusowymi samochodami.

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Rajdowiec przed sądem. W tle oszustwa podatkowe

Źródło:
PAP

Wraz z początkiem 2025 roku roku w gabinetach stomatologicznych obowiązywać zacznie zakaz stosowania plomb z dodatkiem rtęci. Mowa o popularnych kiedyś szarych plombach amalgamatowych. To konsekwencja przyjętego w tym roku przez Unię Europejską rozporządzenia. Na jego mocy państwa członkowskie mają też w kolejnych latach zakazać produkcji, importu i eksportu niektórych lamp z rtęcią.  

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Bezwzględny zakaz w gabinetach stomatologicznych. Wchodzi od 1 stycznia   

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Korei Południowej, na wzgórzu położonym przy granicy z Koreą Północną, otwarto kawiarnię, której klienci mogą obserwować życie w tym totalitarnym państwie. Lokal powstał w momencie, gdy napięcie pomiędzy krajami jest bardzo wysokie.

Kawiarnia z widokiem na Koreę Północną

Kawiarnia z widokiem na Koreę Północną

Źródło:
CNN

Jamie Lee Komoroski, która pod wpływem alkoholu wsiadła za kierownicę i wjechała we wracających z własnego wesela nowożeńców, została skazana na karę 25 lat pozbawienia wolności. W chwili zderzenia 27-latka dwukrotnie przekroczyła dopuszczalną prędkość. W wypadku zginęła panna młoda. Komoroski przyznała się do winy.

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Zginęła panna młoda wracająca z wesela. Sprawczyni usłyszała wyrok

Źródło:
The Guardian, tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda w listopadzie ułaskawił osobę skazaną za ciężkie przestępstwo narkotykowe. Jak czytamy w uzasadnieniu, prezydent między innymi "miał na uwadze względy humanitarne - szczególnie trudną sytuację rodzinną osoby skazanej". "Rzeczpospolita" przypomina, że to nie pierwszy raz, gdy Duda zdecydował się wypuścić z więzienia osobę z takim wyrokiem.

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Prezydent ułaskawił przestępcę skazanego za handel narkotykami i jazdę pod wpływem

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

Sejmowa komisja śledcza do spraw afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami zgłoszonymi przez członków komisji reprezentujących większość sejmową i z częścią poprawek posła Konfederacji. Komisja odrzuciła poprawkę wraz załącznikami autorstwa PiS. Zdecydowała też, że skieruje 11 zawiadomień do prokuratury

Raport końcowy komisji wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury

Raport końcowy komisji wizowej i zapowiedź 11 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP

Marka Kontigo kończy swoją działalność w Polsce. Sklep internetowy będzie działał do 15 grudnia. Wcześniej sieć drogerii, należąca do holdingu Eurocash, poinformowała o likwidacji wszystkich placówek stacjonarnych nad Wisłą.

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

To koniec sieci drogerii. "Czas się pożegnać"

Źródło:
tvn24.pl

Niemiecka policja powołała komisję śledczą w sprawie serii wypadków spowodowanych przez 30-letniego kierowcę tira z Polski. Doszło do nich w sobotę w Nadrenii Północnej-Westfalii. Łącznie rannych zostało 19 osób, w tym osiem poważnie. Jak wyjaśniono, chodzi o to, by "zebrać wszystkie zeznania świadków oraz informacje o poszczególnych wypadkach" i "odtworzyć cały przejazd".

Polak taranował samochody na autostradzie. Niemiecka policja powołuje komisję śledczą 

Polak taranował samochody na autostradzie. Niemiecka policja powołuje komisję śledczą 

Źródło:
PAP, Tagesschau, Deutsche Welle, tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Opolu prowadzi postępowanie sprawdzające w sprawie zawiadomień mieszkańców Nysy po wrześniowej powodzi. Są traktowane jako jedno - z uwagi na to, że ich przedmiotem jest zdarzenie meteorologiczne, jakim była powódź - informuje rzecznik prokuratury. Część mieszkańców Nysy zamierza przeprowadzić referendum w celu odwołania władz miasta.

Po powodzi w Nysie zawiadomili prokuraturę

Po powodzi w Nysie zawiadomili prokuraturę

Źródło:
tvn24.pl

AccorInvest, właściciel Orbis S.A. ogłosił w poniedziałek sprzedaż hotelu Sofitel Grand Sopot spółce Sinfam Investments - podała przedstawicielka spółki. W komunikacie nie podano wartości transakcji. Według serwisu trojmiasto.pl opiewa ona na 125 milionów złotych. Ekspert do spraw rynku nieruchomości Grupy Morizon-Gratka Marcin Drogomirecki w rozmowie z redakcją biznesową portalu tvn24.pl wyjaśnia, że w przypadku wyceny takich nieruchomości bierze się pod uwagę nie tylko wartość gruntu czy budynku, ale również prognozy dotyczące przewidywanych przychodów z działalności biznesowej.

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Jest nowy właściciel legendarnego hotelu

Źródło:
PAP

Mieszkaniec gminy Kępno przez kilka dni był terroryzowany przez dwóch młodych mężczyzn oraz 24-latkę, którą poznał na jednym z portali internetowych. Przyjeżdżali przed jego dom wyposażeni w kije bejsbolowe i żądali pieniędzy. Oddał im w sumie blisko cztery tysiące złotych.

Przyjeżdżali z kijami bejsbolowymi i musiał im płacić. Podczas ostatniej wizyty wpadli w zasadzkę

Przyjeżdżali z kijami bejsbolowymi i musiał im płacić. Podczas ostatniej wizyty wpadli w zasadzkę

Źródło:
TVN24

W mojej ocenie sytuacja jest skomplikowana, to budzi moje wątpliwości i bardzo jestem ciekawa, jak do tego podejdzie prezydent - powiedziała w TVN24 konstytucjonalistka dr Monika Haczkowska, odnosząc się do kwestii wyłaniania kandydatów na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wskazała, że we wtorek kończy się kadencja dwóch sędziów, więc podczas Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, które ma zostać zwołane na piątek, skład będzie niepełny.

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

"Kłopotliwa, patowa sytuacja" w Trybunale. Co zrobi prezydent?

Źródło:
TVN24, PAP

Sąd na Florydzie skazał na karę dożywocia 47-letnią Sarah Boone uznaną winną zabójstwa swojego 42-letniego partnera. Mężczyzna zmarł po tym, jak został zamknięty w walizce, co skazana tłumaczyła "zabawą w chowanego". Władze dotarły do nagrań, na których "rozpaczliwie błagał o uwolnienie".

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Tragiczny finał "zabawy w chowanego" z partnerem. Kara dożywocia dla 47-latki  

Źródło:
CNN, NBC News, tvn24.pl

Stołeczni policjanci zatrzymali 41-latka, który wsiadał właśnie do kradzionego porsche. - Luksusowe auto było poszukiwane przez funkcjonariuszy z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie - informuje Komenda Stołeczna Policji.

Wsiadał właśnie do kradzionego porsche...

Wsiadał właśnie do kradzionego porsche...

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kate Winslet miała problemy z powstrzymaniem łez, gdy opowiadała, jak była nękana przez media z powodu swojego wyglądu po sukcesie filmu "Titanic". - To było straszne. To było naprawdę złe - mówiła aktorka.

Kate Winslet o nękaniu z powodu wyglądu. "Jakim człowiekiem trzeba być"

Kate Winslet o nękaniu z powodu wyglądu. "Jakim człowiekiem trzeba być"

Źródło:
Variety, CBS

Szczecińska prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutów 80-latkowi, który miał doprowadzić do pożaru w szpitalu, poprzez zapalenie papierosa w swojej sali. Mężczyzna nie został jeszcze przesłuchany, ale śledztwo jest już prowadzone przeciwko niemu. Może mu grozić do 10 lat więzienia.

Papieros w szpitalu, ogromne straty i zarzuty dla 80-letniego pacjenta

Papieros w szpitalu, ogromne straty i zarzuty dla 80-letniego pacjenta

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W całym kraju odbywały się we wtorek protesty ostrzegawcze rolników. Oczekują od rządu zablokowania umowy Mercosur, wstrzymania Zielonego Ładu oraz prac nad nową wersją tak zwanej piątki dla zwierząt. Największy protest odbył się w Elblągu.

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Ciągniki wyjechały na ulice. "Protesty ostrzegawcze" rolników

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/TVN24

Sąd w Ho Chi Minh w Wietnamie utrzymał we wtorek wyrok śmierci dla Truong My Lan, szefowej dużej firmy z branży nieruchomości, po odrzuceniu jej apelacji w postępowaniu dotyczącym oszustw na łączną kwotę 304 bln dongów (12 mld dolarów) - podały lokalne media. Sprawa ta jest uznawana za największy skandal finansowy w historii kraju.

Wyrok śmierci po największym skandalu finansowym w historii tego kraju

Wyrok śmierci po największym skandalu finansowym w historii tego kraju

Źródło:
PAP

Leśniczy podczas obchodu zauważył w koronie drzewa, na wysokości kilkunastu metrów, ciało. Jak się okazało, był to mężczyzna. Śledczy ustalają teraz jego tożsamość, przeszukując między innymi bazę osób zaginionych. Nie wiadomo też, jak i kiedy zmarł.

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Ciało mężczyzny w koronie drzewa na wysokości kilkunastu metrów. Zauważył je leśniczy

Źródło:
TVN24

Ukrócone działania dewelopera. Jeden z nich przegrał w sądzie o sposób podawania metrażu mieszkania. Sprawa toczyła się o to, by nie wliczać metrów pod ścianami działowymi do całości. W kolejce do postępowań sądowych ustawia się już duże grono chętnych, bo gra idzie o spore sumy. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat".

Naliczanie metrażu mieszkań. Porażka dewelopera w sądzie

Naliczanie metrażu mieszkań. Porażka dewelopera w sądzie

Źródło:
TVN24

Szczecińska policjantka zauważyła przy jednym z wpłatomatów małżeństwo. Kobieta rozmawiała z kimś przez telefon, a mężczyzna trzymał w dłoni dużą ilość gotówki. Po rozmowie z parą zorientowała się, że są właśnie oszukiwani. Pomogła im uratować część pieniędzy.

Ona przed wpłatomatem rozmawiała przez telefon, on stał z gotówką. Pomogła im ocalić pieniądze

Ona przed wpłatomatem rozmawiała przez telefon, on stał z gotówką. Pomogła im ocalić pieniądze

Źródło:
tvn24.pl, KMP Szczecin

Największe złoża złota odkryto w prowincji Hunan w środkowych Chinach. Jego wartość szacuje się na ponad 80 miliardów dolarów - przekazał w poniedziałek portal Pengpai. Jak podaje lokalny Instytut Geologiczny, na poziomie do 3 tysięcy metrów pod ziemią znajduje się ponad tysiąc ton kruszcu.

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Znaleziono największe złoża złota na świecie

Źródło:
PAP

Były minister sprawiedliwości, poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował, że stawi się we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych, która ma zająć się wnioskiem w sprawie jego zatrzymania i doprowadzenia przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Ziobro "pojawi się" na komisji regulaminowej. Posiedzenie we wtorek

Ziobro "pojawi się" na komisji regulaminowej. Posiedzenie we wtorek

Źródło:
PAP

Makabryczne zakończenie andrzejkowej imprezy pod Kaliszem. Dwóch młodych mężczyzn nie żyje. Zmarli zaraz po przyjściu z imprezy do swoich domów. Policja sprawdza teraz, czy to przez alkohol, który pili, czy przez dopalacze.

Wrócili z imprezy i zmarli. Co wiadomo o tajemniczych zgonach w andrzejki?

Wrócili z imprezy i zmarli. Co wiadomo o tajemniczych zgonach w andrzejki?

Źródło:
Fakty TVN

Rodziny osób z niepełnosprawnościami zorganizowały we wtorek demonstrację przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Domagają się wprowadzenia ustawy o asystencji osobistej.

Demonstracja osób z niepełnosprawnościami przed siedzibą premiera. Domagają się ustawy

Demonstracja osób z niepełnosprawnościami przed siedzibą premiera. Domagają się ustawy

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP

Nie nominowana do czterech Nagród Gotham "Anora" została wybrana najlepszym filmem lecz "A Different Man" Aarona Schimberga. Dwie nagrody - za reżyserię i przełom aktorski - przypadły filmowi "Nickel Boys" RaMell Rossa, a dwie kolejne za rolę pierwszo i drugoplanową w filmie "Sing Song" - Colmanowi Domingo i Clarence'owi Maclinowi.

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Zaskakujący zwycięzca Gotham Awards. Faworyt bez nagród, "Zielona granica" także

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "IndieWire", tvn24.pl

Stacja TVN24 w listopadzie była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,45 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym portalem newsowych stacji telewizyjnych.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl