Pegasus i Hermes. Do czego służą, co potrafią, czym się różnią. Wyjaśnia ekspert

Źródło:
TVN24.pl
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego TVN24
wideo 2/5
Bodnar: potwierdzam zakup oprogramowania Hermes za czasów prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego TVN24

Od kilku tygodni trwają prace komisji śledczej do spraw Pegasusa, która ma ustalić "krąg osób odpowiedzialnych, pokrzywdzonych i atakowanych" w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy. 4 marca "Superwizjer" TVN i "Gazeta Wyborcza" informowały z kolei o stosowaniu w Prokuraturze Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry systemu Hermes. Czym on jest? Co odróżnia go od Pegasusa? Skąd pochodzi i co jest "najbardziej problematyczną kwestią" związaną z jego użyciem? Wyjaśnia dr Adam Behan, pracownik Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, ekspert z zakresu cyberbezpieczeństwa. 

19 lutego rozpoczęła pracę komisja śledcza do spraw Pegasusa. Jak zapowiedziała jej przewodnicząca Magdalena Sroka (PSL-TD), komisja "ustali krąg osób odpowiedzialnych, pokrzywdzonych i atakowanych systemem Pegasus" w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy, żeby "pokazać mechanizm działania władzy marzącej o władzy absolutnej". - Władzy, która przy użyciu tego systemu łamała zasady demokracji, łamała polityków, podsłuchiwała adwokatów, dziennikarzy i zwykłych ludzi - mówiła posłanka Sroka.

Dwa tygodnie później, 4 marca, "Superwizjer" TVN i "Gazeta Wyborcza" informowały z kolei, że w Prokuraturze Krajowej za czasów Zbigniewa Ziobry funkcjonowały "mocno zaawansowane narzędzia analityczne", co potwierdził pełniący obowiązki prokuratora krajowego Jacek Bilewicz. Jak wynika z informacji "Superwizjera", chodzi o system Hermes, używany jako narzędzie analizy kryminalnej w Departamencie Przestępczości Gospodarczej, gdzie prowadzone były ważne dla ekipy Zbigniewa Ziobry śledztwa. W najbliższych dniach ma zapaść decyzja o prokuratorskim śledztwie w sprawie wykorzystywania tego narzędzia.

W mediach system Hermes bywał określany mianem "bardziej zaawansowanego Pegasusa" czy "Pegasusa bis". Czy tak jest w rzeczywistości? Jakie są funkcjonalności tego oprogramowania? Skąd ono pochodzi? Czym się różni od Pegasusa? Tłumaczy dr Adam Behan, pracownik Katedry Prawa Karnego UJ, specjalista ds. cyberbezpieczństwa.

Skąd pochodzą Pegasus i Hermes? W jakim celu powstały

Twórcą Pegasusa jest NSO Group, firma założona przez byłych członków elitarnej jednostki 8200 izraelskiego korpusu wywiadowczego, odpowiedzialnej za zbieranie danych wywiadowczych. - Oprogramowanie to powstało około 2011 roku. Pierwotnie zostało zaprojektowane do szeroko rozumianej walki z terroryzmem. W późniejszym czasie było wykorzystywane także do zwalczania najpoważniejszej przestępczości - wskazuje w rozmowie z tvn24.pl dr Adam Behan. Swojej skuteczności Pegasus dowiódł m.in. podczas zatrzymania przez meksykańskie władze Joaquína Guzmána, barona narkotykowego znanego jako "El Chapo". Pomógł też europejskim śledczym w zlikwidowaniu międzynarodowej siatki pedofilów, działającej w ponad 40 krajach.

- Jeśli zaś chodzi o Hermesa, nie mamy pewności co do tego, kto jest jego autorem - stwierdza dr Behan. - Istnieją pogłoski, jakoby wywodził się on z Izraela, jednak dotąd nie zostały one potwierdzone żadnym oficjalnym dokumentem - dodaje. Mówiąc o tym, do czego zaprojektowany został Hermes, ekspert podkreśla, że i na ten temat informacje są ograniczone. Ostatnie oświadczenia Prokuratury Krajowej wskazują jednak, iż jego celem jest usprawnienie i zautomatyzowanie procesu gromadzenia oraz analizowania publicznie dostępnych danych na temat osób, firm czy innych podmiotów, czyli innymi słowy prowadzenie tzw. białego wywiadu (ang. open-source intelligence, OSINT).

ZOBACZ TEŻ: "Wiedzieli, że dali bardzo niebezpieczne narzędzie, ostrą brzytwę do rąk. Myśleli, że będzie inaczej wykorzystywana"

Jak działa Pegasus, a jak Hermes

Pegasus to system typu spyware, którego zadaniem jest "włamać się" na czyjeś urządzenie mobilne i uzyskać na nim prawa administratora. Takie uprawnienia systemowe pozwalają tym samym na pełną inwigilację przejętego urządzenia i jego użytkowników.

Co można zrobić na urządzeniu, do którego włamało się z jego pomocą? - Wszystko - stwierdza krótko dr Adam Behan. - Nie ma najmniejszego problemu, żeby wówczas pobierać i przeglądać dane, wykonywać połączenia, włączać kamerę czy mikrofon. Możliwe jest wszystko, na co pozwala producent systemu operacyjnego, a nawet więcej - kontynuuje.

Czym jest to "więcej"? - Zobrazuję to na przykładzie aparatu w telefonie komórkowym. Jeśli po jego włączeniu użytkownik może zrobić zdjęcie tylko z opóźnieniem 3, 5 lub 15 sekund, to wykonanie zdjęcia z opóźnieniem sekund siedmiu jest niemożliwe nie ze względu na to, że system operacyjny czy aparat nie jest w stanie zrobić zdjęcia z opóźnieniem siedmiu sekund, ale dlatego, że producent systemu czy nakładki nie zapewnił takiej możliwości. Jeśli jednak, tak jak w przypadku Pegasusa, ma się dostęp administracyjny do systemu operacyjnego, to można wydać każdą komendę. Można więc nakazać zrobienie zdjęcia przykładowo co 49 sekund i zlecić ich późniejsze przesłanie na wskazany serwer oraz usunięcie ich z telefonu w taki sposób, by użytkownik nigdy nie zorientował się, że zostały zrobione - tłumaczy. Jak konkluduje, "możliwości są nieograniczone".

Informacje przekazane dotąd przez Prokuraturę Krajową wskazują, że Hermes jest systemem o zupełnie odmiennym działaniu. W oświadczeniach PK stwierdzono bowiem, iż jest on oprogramowaniem typu OSINT (Open Source Intelligence), czyli oprogramowaniem służącym do przeprowadzania tzw. białego czy inaczej etycznego wywiadu - tłumaczy dr Adam Behan. Narzędzia tego typu służą do zbierania informacji oraz ich przedstawiania w formie graficznej lub tabelarycznej, ukazującej powiązania czy punkty styczne istniejące między podmiotami, które analizujemy. To z kolei znacząco ułatwia późniejszą analizę danych, której dokonują już osoby obsługujące takie narzędzia.

Skąd pochodzą gromadzone przez systemy typu OSINT informacje? - Zbierają one dane z powszechnie dostępnych źródeł. Mowa więc o danych umieszczonych na rozmaitych stronach internetowych, także tych znajdujących się dark webie, forach czy mediach społecznościowych. Można do nich również wgrywać informacje z baz danych, rozszerzając zakres analizowanych danych o na przykład publiczne rejestry, a w przypadku programu działającego w prokuraturze najpewniej także o rejestry niepubliczne - opisuje dr Behan. Jak podkreśla, "jeśli Hermes jest rzeczywiście systemem typu OSINT, nie można mówić w jego przypadku o jakimkolwiek włamywaniu się, przełamywaniu zabezpieczeń czy wykradaniu wiadomości z szyfrowanych komunikatorów typu WhatsApp".

ZOBACZ TEŻ: Odtworzą każdy krok przestępcy. Po jakich cyfrowych śladach podąża policja?

- Podobną analizę do tej, jaką prowadzi się z użyciem narzędzi OSINT-owych, można przeprowadzić też z przeglądarką internetową, kartką papieru i długopisem, tyle że zajmie to zdecydowanie więcej czasu. Korzystanie z oprogramowania tego rodzaju jest obecnie powszechne. Używają go nie tylko służby, ale i firmy czy inne większe podmioty gospodarcze. Przedsiębiorstwa wykorzystują je przykładowo do badania swoich kontrahentów czy kandydatów na pracowników - stwierdza rozmówca tvn24.pl. Podkreśla jednak, że ze względu na ograniczoną ilość informacji na temat Hermesa nie można z całą pewnością stwierdzić, że jest to oprogramowanie posiadające wyłącznie funkcjonalności systemu typu OSINT.

Kogo szpiegowano Pegasusem?

19 lutego sejmowa komisja śledcza ds. Pegasusa podała listę osób, które były lub mogły być ofiarami Pegasusa lub innego oprogramowania stosowanego przez służby do inwigilacji. Poza Krzysztofem Brejzą, Romanem Giertychem, Ewą Wrzosek i Michałem Kołodziejczakiem - w przypadku których użycie Pegasusa potwierdziły już wcześniej organizacje Citizen Lab, Amnesty International lub inne podmioty - znaleźli się na niej: Adam Hofman, Dawid Jackiewicz, Mariusz Antoni Kamiński, Sławomir Nowak, Grzegorz Napieralski, Paweł Tamborski, Rafał Baniak, Jakub Banaś, Ryszard Brejza, Magdalena Łośko, Jacek Karnowski, Andrzej Malinowski, Andrzej Długosz, Tomasz Szwajgiert, Waldemar Skrzypczak oraz Katarzyna Kaczmarek. Zgodnie z doniesieniami RMF FM podsłuchiwany Pegasusem miał być także były premier Mateusz Morawiecki.

Co do Hermesa nie podano, wobec kogo konkretnie mógł on być używany. Informacji na ten temat mogą jednak dostarczyć "czynności procesowe zmierzające do weryfikacji zasadności zakupu i sposobu wykorzystywania" wszczęte przez Prokuraturę Krajową 4 marca.

ZOBACZ TEŻ: "Większość kierownictwa jego partii miała przeświadczenie, że jest inwigilowana"

Koszt zakupu systemów Pegasus i Hermes

Jak wykazała przed dwoma laty Najwyższa Izba Kontroli, Centralne Biuro Antykorupcyjne sfinansowało zakup Pegasusa dzięki środkom pozyskanym od Ministerstwa Sprawiedliwości z Funduszu Sprawiedliwości. Koszt zakupu oprogramowania wyniósł 25 milionów złotych. Kolejne 8,4 miliona złotych CBA przeznaczyło na testy jego funkcjonalności i szkolenia związane z jego wykorzystaniem. Łącznie mowa więc o kwocie 33,4 miliona złotych. Nie wiadomo, ile przeznaczono na dalszą obsługę oprogramowania czy też jego aktualizacje.

Na zakup Hermesa, zgodnie z ustaleniami "Gazety Wyborczej", wydano 15 milionów złotych. Nie są znane koszty jego późniejszej eksploatacji. Z ustaleń "Superwizjera" TVN wynika jednak, że za samą obsługę systemu zatrudnione do tego osoby miały otrzymywać wynagrodzenia w wysokości nawet do tysiąca złotych za godzinę. Wskazują na to zawierane z nimi umowy zlecenia.

"Najbardziej problematyczna kwestia"

Rozmawiając z tvn24.pl, dr Adam Behan zwraca uwagę na jedną, w jego ocenie, "najbardziej problematyczną kwestię" związaną z użyciem systemów Pegasus i Hermes przez polskie służby. - Problemem tym jest fakt, iż nie wiemy, czy oprogramowania te uzyskały stosowne akredytacje bezpieczeństwa teleinformatycznego, które przyznać winna Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego lub Służba Kontrwywiadu Wojskowego - stwierdza Adam Behan. Dlaczego jest to istotne? - Użycie systemów informatycznych, które nie zostały zweryfikowane pod kątem podstawowych wymagań bezpieczeństwa teleinformatycznego, związanego z ochroną informacji niejawnych, może bowiem prowadzić do udostępniania danych przetwarzanych przez te programy ich producentom. Umieszczanie przez producentów tak zwanych backdoorów, czyli celowo pozostawianych luk w zabezpieczeniach, zapewniających im dostęp do danych wprowadzanych do systemu, nie jest bowiem rzadką praktyką - tłumaczy ekspert. Jak zatem takie udostępnianie miałoby działać?

- Weźmy za przykład model działania Pegasusa i bardzo uprośćmy wyjaśnienie tego schematu. Wyobraźmy sobie, że centrala CBA, gdzie znajduje się polska instalacja systemu Pegasus, jest w Warszawie, a służba ta podsłuchuje Pegasusem osobę ze Szczecina. Zebrane przez CBA dane nie będą w tym przypadku szły "bezpośrednio" ze Szczecina do Warszawy, ale przejdą przez całą sieć tzw. serwerów pośredniczących proxy ustawionych przez producenta oprogramowania, w tym wypadku przez izraelskie NSO Group. Zanim więc dane trafią do komputerów CBA w Warszawie, przejdą przez komputery, którymi najpewniej zarządza wywiad obcego państwa. Ten z kolei jest w stanie je wówczas przeczytać, usunąć czy zmodyfikować przed przesłaniem do Warszawy. To jest niezwykle niebezpieczne dla państwa polskiego, bo daje bezcenne informacje wywiadowi innego państwa, które w przyszłości mogą być przez niego wykorzystywane - wyjaśnia Behan. Jak dodaje, analogiczne obawy występują odnośnie Hermesa, z tą tylko różnicą, że w jego przypadku nie wiadomo nawet, kto jest twórcą oprogramowania.

ZOBACZ TEŻ: Pytania o system Hermes. "Jeżeli kupują coś Ziobro ze Święczkowskim w wielkiej tajemnicy, to znaczy, że mają niecne cele"

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: TVN24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Później na konferencji amerykańskiej prawicy przemówił Donald Trump. Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami przekazał, że prezydent USA chce odwiedzić Polskę. Wydarzenia w USA relacjonujemy w tvn24.pl. W TVN24 i TVN24 GO trwa program specjalny.

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie. Spotkanie z Donaldem Trumpem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent USA Donald Trump, w czasie przemówienia na konferencji CPAC, mówił, że w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie rozmawia zarówno z Władimirem Putinem, jak i Wołodymyrem Zełenskim. - Chcemy, by Ukraina dała nam coś za wszystkie pieniądze, które na nią wyłożyliśmy - powiedział. Stwierdził też, że działania jego poprzednika Joe Bidena w tym zakresie były "głupie".

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Trump o Ukrainie: to dotyczy Europy, a nie nas

Źródło:
TVN24, PAP

Kancelaria prezydenta poinformowała w sobotę wieczorem, że prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem pod Waszyngtonem. "Prezydent Trump pochwalił prezydenta Andrzeja Dudę za zaangażowanie Polski w zwiększenie wydatków na obronność" - podał w komunikacie Biały Dom.

Prezydent Duda spotkał się z Donaldem Trumpem

Prezydent Duda spotkał się z Donaldem Trumpem

Źródło:
PAP

Papież jest w gorszym stanie niż wczoraj i miał "kryzys oddechowy". Przeszedł też hemotransfuzję - podał Watykan. Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc. Watykan podał również, że jego stan "nadal jest krytyczny".

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Stan zdrowia papieża Franciszka się pogorszył. Komunikat Watykanu

Źródło:
Reuters, PAP

37-letni mężczyzna zaatakował nożem w Miluza na wschodzie Francji. Jedna osoba nie żyje, a pięć jest rannych. Poszkodowani to policjanci. Jak podały francuskie media, sprawca ataku został zatrzymany.

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Atak nożownika we Francji. Jedna osoba nie żyje, ranni policjanci

Źródło:
PAP

Jeszcze w sobotę wieczorem odbędzie się spotkanie prezydenta Polski z prezydentem Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda udał się do Waszyngtonu z niezapowiadaną wcześniej wizytą. Z Donaldem Trumpem poruszy najpewniej kwestie związane z Ukrainą i tego, jak Amerykanie widzą przywracanie pokoju w napadniętym przez Rosję kraju. Na forum ONZ odbędzie się specjalne posiedzenie w sprawie wojny w Ukrainie. Polskę i całą Unię Europejską będzie reprezentował szef naszej dyplomacji. W piątek Radosław Sikorski spotkał się z amerykańskim sekretarzem stanu, Marco Rubio. - To była mocna rozmowa sojuszników - mówił po spotkaniu Radosław Sikorski.

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem. Dyplomację prezydenta pochwalają nawet Tusk i Trzaskowski

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Decyzją jury Konkursu Głównego Berlinale 2025 nagroda dla najlepszego filmu - Złoty Niedźwiedź - trafiła do filmu "Drømmer" w reżyserii Daga Johana Haugeruda. Srebrnymi Niedźwiedziami nagrodzone zostały także między innymi filmy "O último azul" oraz "El mensaje".

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Berlinale 2025. Złoty Niedźwiedź dla filmu "Drømmer"

Źródło:
tvn24.pl

"Jeden z najbardziej zagadkowych polityków", który "każdemu opowiada inną historię o sobie i pokazuje inną twarz" - tak Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza opisywana jest przez niemieckie media. Weidel deklaruje między innymi, że jest przeciwna udzielaniu pomocy wojskowej Ukrainie, chce w kraju zburzyć wszystkie wiatraki, zapowiada też masowe deportacje migrantów z Niemiec.

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

"Każdemu opowiada inną historię o sobie". Kim jest Alice Weidel, kandydatka AfD na kanclerza

Źródło:
Financial Times, Politico, Reuters, DW, Guardian, PAP, tvn24.pl

W sobotę Andrzej Duda spotka się w USA z Donaldem Trumpem. Zapowiedź spotkania i rozmowy komentowali w sobotę kandydaci na prezydenta. - Wiecie, że nie chwalę prezydenta Dudy zbyt często, ale jedzie tam przekonywać Trumpa do naszych racji. I to ja rozumiem - mówił Rafał Trzaskowski (Koalicja Obywatelska). Zdaniem Karola Nawrockiego (Prawo i Sprawiedliwość) tylko w Dudzie jest "moc i szansa na to, że interes Polski będzie w tych negocjacjach uwzględniany". Szymon Hołownia (Polska 2050) "czeka na informacje o planowanych działaniach administracji amerykańskiej". Kandydatka Lewicy Magdalena Biejat mówiła, że "powinniśmy walczyć o miejsce przy stole dla Polski i całej Unii Europejskiej".

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

"Tak prezydent powinien się zachować". Kandydaci na prezydenta o spotkaniu Duda - Trump

Źródło:
TVN24, PAP

Niezidentyfikowany obiekt przebił lód i wpadł do wody na terenie zalanej żwirowni we wsi Osieczek (woj. kujawsko-pomorskie). Wcześniej świadkowie słyszeli huk i widzieli łunę.

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Niezidentyfikowany obiekt wpadł do wody. "Dziury wykluczają, że to mógł być człowiek lub zwierzę"

Źródło:
Kontakt 24

W sobotę na terenie gminy Drelów w województwie lubelskim znaleziono meteoryt. Kilka godzin później poinformowano o kolejnych odnalezionych odłamkach. Kosmiczna skała wleciała w atmosferę i spadła na Ziemię we wtorek wieczorem. Zjawisku, które udało się zarejestrować na nagraniu, towarzyszyły rozbłysk na niebie oraz głośny huk.

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Meteoryt spadł na Lubelszczyźnie. "Historyczna chwila"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Skytinel

Premier Donald Tusk opublikował w sobotę wpis w mediach społecznościowych, w którym zaapelował "o docenienie i uszanowanie wysiłków każdego, kto podejmuje je na rzecz bezpieczeństwa Polski". W sobotę prezydent Andrzej Duda spotka się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Premier Tusk z apelem. "Rząd i Prezydent muszą w tej sprawie działać razem"

Źródło:
PAP

"Nasza rakieta Falcon 9 weszła w atmosferę nad Europą. Współpracujemy z polskim rządem w sprawie odzyskiwania szczątków, powodem upadku w Polsce była usterka" - poinformowała firma SpaceX w oświadczeniu opublikowanym w sobotę na stronie internetowej. W ciągu ostatnich dni w kilku miejscach kraju odnaleziono niezidentyfikowane obiekty, które mają być częścią maszyny.

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Szczątki rakiety Falcon 9 w Polsce. Jest komunikat SpaceX

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, SpaceX

Środowemu przelotowi szczątków Falcona 9 na polskim niebie towarzyszył nie tylko świetlny spektakl, ale też spektakularny huk. Odgłosy te można usłyszeć na nagraniu. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wyjaśnił, skąd się wzięły takie dźwięki.

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

"Kosmos nie tylko wygląda epicko, ale też potrafi nieźle huknąć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Niebezpieczna sytuacja na Jeziorku Czerniakowskim. Na zamarzniętą taflę weszła osoba dorosła z trójką dzieci. Nie zniechęciło jej to, że lód w wielu miejscach stopniał już na tyle, że obok kąpała się grupa morsów.

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Dorosła i trójka dzieci na topniejącym lodzie. "Skrajna bezmyślność"

Źródło:
Kontakt24

W sobotę w Tatrach doszło do śmiertelnego wypadku. Jak przekazali ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego, ofiara to mężczyzna, który spadł z dużej wysokości. Mimo słonecznej aury, w górach panują bardzo niebezpieczne warunki.

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Mężczyzna spadł z dużej wysokości

Źródło:
PAP, TOPR

"Papież Franiczek dobrze odpoczął" - głosi sobotni komunikat Watykanu przekazany dziennikarzom. To najkrótsza informacja o stanie zdrowia papieża podana od początku jego hospitalizacji 14 lutego. Papież ma obustronne zapalenie płuc.

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Najkrótszy komunikat o stanie zdrowia papieża

Źródło:
PAP

Wśród znanych osobistości USA, w tym celebrytów, nasila się krytyka rządów administracji Donalda Trumpa, w której pracownikiem został Elon Musk. Według rozpowszechnianego w sieci przekazu Oprah Winfrey miała w związku z tym ogłosić, że przeprowadza się do Włoch.

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Oprah Winfrey "nie może oddychać tym samym powietrzem co Elon Musk"? Skąd ten "news"

Źródło:
Konkret24

Najbliższe dni przyniosą pogodną aurę w wielu regionach kraju. Później na niebie pojawi się jednak więcej chmur, może z nich padać deszcz. Będzie jednak dość ciepło - miejscami temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza.

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Najpierw sporo słońca, później aura zacznie się psuć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Koszt remontu mieszkania dwupokojowego o powierzchni 45 metrów kwadratowych wyniesie w 2025 roku około 65 tysięcy złotych - wynika z analizy ekspertów Rankomat.pl. Prognozują jednak wzrost kosztów o 5-10 procent w niedalekim czasie. Przestrzegają również przed długim terminem oczekiwania na ekipę remontową w przypadku uruchomienia programu dopłat do mieszkań "Klucz do mieszkania". Ma on bowiem objąć przede wszystkim mieszkania z drugiej ręki.

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Remont mieszkania w 2025 roku. Ile będzie kosztował?

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek rozpoczął się transport lotniczy ponad tysiąca obywateli Chin, którzy pracowali w internetowych centrach oszustw we wschodniej Mjanmie. W operację zaangażowane są służby birmańskie, tajskie i chińskie. Z raportu jednostki ONZ z 2023 r. wynika, że w Mjanmie znajduje się 120 tys. osób zaangażowanych w prowadzenie nielegalnej działalności lub zmuszonych do niej.

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Setki Chińczyków podejrzanych o cyberprzestępstwa wracają do kraju

Źródło:
PAP

13-latek, który w Krynicy-Zdroju wjechał na nartach w armatkę śnieżną, nie żyje - poinformowała tvn24.pl rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie. Chłopiec był tam leczony na oddziale intensywnej terapii. Oświadczenie w sprawie wypadku wydały Polskie Koleje Linowe.

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Nie żyje 13-latek, który wjechał na nartach w armatkę śnieżną

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na osiedlu Wichrowe Wzgórze w Poznaniu otwarto nową halę sportową. Niestety - jak zauważył na sesji rady miasta radny Przemysław Plewiński - z trybun nie widać części boiska. "Z podobnymi rozwiązaniami można spotkać się na wielu innych obiektach" - przekonują Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Powstała nowa hala sportowa. Z trybun nie widać części boiska

Źródło:
tvn24.pl

Brazylijskie miasto Buriticupu, położone na północno-wschodnim krańcu Amazonii, jest powoli pochłaniane przez ziemię. W ostatnich tygodniach powstały tam ogromne zapadliska o głębokości kilku metrów. Sytuacja jest na tyle poważna, że władze ogłosiły stan wyjątkowy.

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Ziemia pochłania to miasto. Ogłoszono stan wyjątkowy

Źródło:
Reuters

Na placu Konstytucji doszło w piątek w nocy do bójki. Policja podaje, że jedna osoba nie żyje. To 31-letni mężczyzna, raniony w klatkę piersiową. Jak nieoficjalnie ustaliliśmy, został ugodzony nożem.

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Bójka przed restauracją w centrum Warszawy. Jedna osoba nie żyje, trzy zatrzymane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Atak z użyciem siekiery w Wałbrzychu. Poważnie ranna w twarz została dwudziestolatka, do szpitala trafił również pięćdziesięcioletni mężczyzna. Do sprawy zatrzymano osiemnastolatka. Policja wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Młoda kobieta trafiona siekierą w twarz, policja zatrzymała 18-latka

Źródło:
tvn24.pl

Dubajska firma kryptowalutowa Bybit przekazała informację o kradzieży cyfrowej waluty o wartości 1,5 miliarda dolarów - donosi BBC. Założyciel firmy deklaruje, że zwróci pieniądze poszkodowanym. Może to być największa kradzież kryptowalut w historii.

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Ogromna kradzież kryptowaluty. Jedna z największych w historii

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Podejrzany o próbę zgwałcenia nastolatki w Rabce-Zdroju mógł zaatakować już wcześniej - dowiedzieli się dziennikarze "Uwagi!" TVN. Prokuratura włączyła do śledztwa sprawę z listopada, kiedy do napaści na inną dziewczynkę doszło w tym samym miejscu, co w lutym. Ofiary podały podobny rysopis sprawcy. Śledztwo monitoruje Prokuratura Krajowa.

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

To samo miejsce, podobny rysopis. Po próbie gwałtu w Rabce prokuratura łączy śledztwa

Źródło:
"Uwaga!" TVN, tvn24.pl

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl

"Szkodliwe", "nieefektywne" - tak internauci komentują nagranie pokazujące rzekomo, jak w trakcie gwałtownej burzy rozpada się turbina wiatrowa, łamie na pół i jej kawałki spadają na ziemię. Film robi wrażenie, lecz nie jest prawdziwy.

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

"Eksplozja" wiatraka robi wrażenie. I tylko to jest prawdziwe

Źródło:
Konkret24

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski spotkał się z sekretarzem stanu USA Marco Rubio. Po nim wystąpił na konferencji prasowej. Jak przekazał, tematami rozmów były "bieżące sprawy wojny i pokoju w Europie, ale także współpraca w tak odległych krajach jak Korea Północna, Wenezuela, Kuba, Iran". Przekazał, że Rubio przyjął jego zaproszenie do Polski. W sobotę do Waszyngtonu ma przylecieć prezydent Andrzej Duda i spotkać się z Donaldem Trumpem.

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Sikorski po spotkaniu z Rubio. "To była mocna rozmowa bliskich sojuszników"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciała dwóch młodych mężczyzn w wieku 27 i 29 lat znaleziono w garażu we Włodawie (województwo lubelskie). Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności zgonów.

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Ciała dwóch młodych mężczyzn w garażu

Źródło:
tvn24.pl

Jeden z dziesięciu największych producentów akumulatorów na świecie, chińska spółka China Aviation Lithium Battery (CALB), wybuduje na zachodzie Portugalii swoją fabrykę. Kierownictwo spółki wyjaśnia, że to przedsięwzięcie, które służy "długoterminowemu planowi działań na rynku europejskim".

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Chiński gigant wybuduje w Europie fabrykę za dwa miliardy euro

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w piątek, że zaakceptuje, jeżeli premier Izraela Benjamin Netanjahu zdecyduje się na wznowienie wojny z Hamasem w Strefie Gazy. Obecnie obowiązuje tam czasowy rozejm, jego przedłużenie jest niepewne.

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Trump zaakceptuje każdą decyzję. "Zwłaszcza z powodu tego, co wydarzyło się wczoraj"

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Według przedwyborczych sondaży to blok partii chadeckich CDU/CSU ma największe szanse na zwycięstwo w wyborach do Bundestagu, a lider CDU Friedrich Merz - na stanowisko kanclerza Niemiec. Polityk z wieloletnim doświadczeniem postrzegany jest jako przedstawiciel konserwatywnego społecznie i liberalnego gospodarczo skrzydła CDU. Ma też sprecyzowane poglądy na kwestie migracji, wsparcia dla Ukrainy i współpracy z Polską.

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Friedrich Merz kanclerzem? Oto co mówił o Ukrainie, migracji i relacjach z Polską

Źródło:
PAP, Der Spiegel, Der Tagesspiegel, Deutsche Welle, tvn24.pl
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o remake'u klasycznego horroru "Nosferatu", wyczekiwanym powrocie serialu "Biały Lotos", nowej roli Cezarego Pazury i planowanym występie AC/DC tego lata w Polsce.

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

"Nosferatu" w nowej odsłonie, powraca "Biały Lotos", AC/DC zagra w Polsce

Źródło:
tvn24.pl