Członkowie komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw Pegasusa: kolejny przykład kryzysu praworządności w Polsce

Źródło:
TVN24
Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelom
Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelomTVN24
wideo 2/6
Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelomTVN24

Odbyte przez nas dyskusje rzucają nowe światło na wykorzystanie szpiegowskich oprogramowań - przekazał na konferencji prasowej Jeroen Lenaers, przewodniczący komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw Pegasusa i innych programów szpiegujących, opisując wizytę w Polsce. Mówił o "jeszcze jednym przykładzie kryzysu praworządności w Polsce". Europosłanka Sophie in ’t Veld powiedziała, że w Polsce oprogramowanie szpiegowskie jest wymierzone "nie w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli, tylko jest wymierzone przeciwko obywatelom". - Wzywam Komisję Europejską, aby przestała zamykać oczy na tę kwestię, (...), wzywam Europol, by zaproponował uczestnictwo w dochodzeniach - zaapelowała.

Przedstawiciele komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw Pegasusa i innych programów szpiegujących, jej lider Jeroen Lenaers (reprezentujący EPL, z Holandii) oraz Sophie in ’t Veld (reprezentująca grupę Renew), wystąpili w środę na konfererencji prasowej podsumowującej ich wizytę w Warszawie.

Lenaers relacjonował, że w czasie ich wizyty odbyli około 10 spotkań, między innymi z przedstawicielami Senatu, Sejmu, Najwyższej Izby Kontroli, a także z ofiarami ataków systemem Pegasus, dziennikarzami i ekspertami. - Mieliśmy bardzo owocne spotkania, na liście naszych rozmówców niestety nie było przedstawicieli rządu - mówił dalej przewodniczący komisji. Zaznaczył, że odpowiednie zaproszenia zostały wysłanie między innymi ministrom Zbigniewowi Ziobrze i Mariuszowi Kamińskiemu.

Członkowie komisji PE w sprawie inwigilacji Pegasusem: reakcja polskiego rządu jest bardzo zastanawiająca

"Jeszcze jeden przykład kryzysu praworządności w Polsce"

- To wielka szkoda, że władze polskie nie chciały współpracować, to pokazuje, że ten rząd nie przywiązuje żadnej wagi do nadzoru demokratycznego i dialogu z obywatelami - ocenił Lenaers. - Odbyte przez nas dyskusje rzucają nowe światło na wykorzystanie szpiegowskich oprogramowań - dodał.

Jak mówił dalej, "rozmontowano odpowiednie zabezpieczenia", a w celu inwigilacji "wykorzystywane są różne metody, szczególnie wobec przeciwników politycznych". Ocenił, że "to jest jeszcze jeden przykład kryzysu praworządności w Polsce". - Istnieje kryzys praworządności w Polsce. Rząd sam to potwierdził, zgadzając się na kamienie milowe - dodał.

Przedstawiciele komisji śledczej Parlamentu Europejskiego do spraw Pegasusa i innych programów szpiegujących, jej lider Jeroen Lenaers i Sophie in ’t VeldTVN24

Lenaers: jestem o wiele bardziej zaniepokojony niż przed przyjazdem do Warszawy

Lenaers stwierdził, że "ten rząd ukrywa się za interesem narodowym, tłumacząc to zapewnieniem bezpieczeństwa, ale bezpieczeństwo narodowe nie wymaga korzystania z tak daleko posuniętych narzędzi przeciwko prawnikom, dziennikarzom". - Rosja Putina pokazuje nam co się dzieje, kiedy rezygnuje się z procesów demokratycznych, praworządności - dodał przewodniczący komisji.

- Po ostatnich 48 godzinach (pobytu w Polsce - przyp. red.) jestem o wiele bardziej zaniepokojony niż przed przyjazdem do Warszawy - przyznał.

Kto stoi za firmą, która kupiła Pegasusa? ZOBACZ REPORTAŻ "CZARNO NA BIAŁYM" >>>

Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelom

Sophie in ’t Veld tłumaczyła, że ta komisja ma na celu zbadanie wykorzystania nielegalnego oprogramowania szpiegowskiego w Europie. - Wiemy, że to oprogramowanie jest wykorzystywane w praktycznie wszystkich państwach członkowskich, ale w większości państw jest ono wykorzystywane w sposób bardzo ukierunkowany, przy odpowiednich zabezpieczeniach, a w niektórych państwach, tak jak w Polsce, sprawa jest jasna, że to oprogramowanie szpiegowskie jest wymierzone nie w celu zagwarantowania bezpieczeństwa obywateli, tylko jest wymierzone przeciwko obywatelom i jest to narzędzie realizacji autorytarnego planu rządu - powiedziała.

- Wzywam Komisję Europejską, aby przestała zamykać oczy na tę kwestię, (...), wzywam Europol, by zaproponował uczestnictwo w dochodzeniach - apelowała.

Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelom
Sophie in ’t Veld: oprogramowanie wykorzystano nie dla bezpieczeństwa obywateli, ale przeciw obywatelomTVN24

"Europejska afera Watergate"

- Pozyskiwaliśmy szokujące informacje i to zachęca nas jeszcze do większego wzmożenia naszych wysiłków - mówił dalej Jeroen Lenaers.

Jedno z pytań dziennikarzy dotyczyło tego, że wśród osób inwigilowanych systemem Pegasus znalazł się senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza w czasie, kiedy był szefem kampanii wyborczej w wyborach parlamentarnych w 2019 roku. - Tam, gdzie wykorzystywane jest oprogramowanie szpiegowskie przeciwko liderom kampanii wyborczych, jak w Polsce, (...), to w takiej sytuacji nie można mówić o wolności wyborów - stwierdził przewodniczący komisji. Dodał, że "nie można mówić o sprawiedliwych wyborach tam, gdzie jedna partia szpieguje drugą".

- Dlatego nazwaliśmy to europejską aferą Watergate - dodała Sophie in ’t Veld.

Lenaers: pozyskiwaliśmy szokujące informacje
Lenaers: pozyskiwaliśmy szokujące informacjeTVN24

Pegasus. Doniesienia o inwigilacji w Polsce

Dotychczas o przypadkach inwigilacji Pegasusem w Polsce informowało - niezależnie - laboratorium Citizen Lab oraz Amnesty International. Na liście znaleźli się mecenas Roman Giertych, prokurator Ewa Wrzosek, senator Koalicji Obywatelskiej Krzysztof Brejza oraz szef Agrounii Michał Kołodziejczak. W kwietniu 2022 roku Citizen Lab podało, że do tego grona dołączył były prezes organizacji Pracodawcy RP Andrzej Malinowski.

Pegasus umożliwia zdalny dostęp do zainfekowanych telefonów komórkowych. Sprzedawane służbom wywiadowczym i organom ścigania na całym świecie oprogramowanie szpiegujące wykorzystuje luki w zabezpieczeniach systemów operacyjnych Android i iPhone, by uzyskać dostęp do zawartości urządzenia - od wiadomości po zdjęcia. Program pozwala również na zdalną aktywację kamery i mikrofonu w telefonie bez wiedzy ofiary.

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską o poranku pojawiały się wyładowania atmosferyczne, a w drugiej części dnia spodziewane są dalsze niebezpieczeństwa. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Burze wygasły, po południu powrócą groźniejsze

Gdzie jest burza? Burze wygasły, po południu powrócą groźniejsze

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Dziś wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary dotyczący "norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zakłada on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Od opinii pozytywnej po negatywną.

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sto sierot, które straciły rodziców w atakach bandytów, ma zostać wydanych za mąż w czasie jednej ceremonii. Sytuacja dotyczy lokalnej społeczności w północno-zachodniej części Nigerii. Ministra równości tego kraju reaguje. Nie chce dopuścić do tego aktu.

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Ministra próbuje powstrzymać masowy ślub nieletnich dziewczyn

Źródło:
BBC

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

W Wyborgu w obwodzie leningradzkim, a także w mieście Sławiańsk nad Kubaniem w Kraju Krasnodarskim, doszło do eksplozji i pożaru w bazie paliwowej oraz rafinerii - podały w niedzielę nad ranem rosyjskie kanały na Telegramie. Zakład w Sławiańsku nad Kubaniem został zaatakowany przez drony. W Wyborgu - według władz - do eksplozji doprowadziło "użycie materiałów pirotechnicznych".

"Użycie materiałów pirotechnicznych". Pożar w bazie paliwowej i rafinerii w Rosji

"Użycie materiałów pirotechnicznych". Pożar w bazie paliwowej i rafinerii w Rosji

Źródło:
Reuters, Interfax, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

Prokuratura zakończyła śledztwo w sprawie śmierci miesięcznej dziewczynki pod Grodziskiem Mazowieckim. Na ławie oskarżonych zasiądą jej rodzice. Za "narażenie na niebezpieczeństwo, jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki".

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Gabrysia miała miesiąc, gdy zmarła. Jej rodzice staną przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Nie był to wyczyn sportowy - ocenił swoją podróż "Maluchem" na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 94-letni Sobiesław Zasada. Polski kierowca rajdowy, do Włoch dotarł po trzech dniach, przejechał 1740 kilometrów, czasami we mgle i deszczu. Wyjaśnił, że chodzi o hołd dla polskich bohaterów, którzy pokazali, że można pokonywać duże wyzwania, jeśli kieruje się silną wolą i patriotyzmem.

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci zatrzymali kierowcę, który prowadził pod wpływem alkoholu. 42-latek wydmuchał trzy promile, a chwilę wcześniej w sklepie kupił dwie butelki wódki. Mundurowym oświadczył, że alkoholem popijał śniadanie.

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Kierowca miał trzy promile. "Oświadczył, że alkoholem popijał drugie śniadanie"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl