TVN24 | Polska

Krzysztof Pyrć powołany do grupy doradczej do spraw koronawirusa przy Komisji Europejskiej

TVN24 | Polska

Autor:
asty/dap
Źródło:
PAP
Profesor Pyrć: musimy naprawdę przyspieszyć ze szczepieniamiTVN24
wideo 2/4
TVN24Profesor Pyrć: musimy naprawdę przyspieszyć ze szczepieniami

Profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego został powołany do grupy doradczej ds. SARS-CoV-2 przy Komisji Europejskiej. Do zadań grupy należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów koronawirusa budzących szczególne zainteresowanie, doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek, a także analiza zgromadzonych danych i tworzenie rekomendacji na ich podstawie.

"Miło mi poinformować, że zostałem powołany do grupy doradczej ds. SARS-CoV-2 przy Komisji Europejskiej" – poinformował w poniedziałek na Twitterze prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ. Krzysztof Pyrć został powołany 22 lipca i jest on jedynym polskim naukowcem zasiadającym w tym gremium w charakterze indywidualnego eksperta.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Mając na uwadze rozwój i rozprzestrzenianie się wariantów wirusa SARS-CoV-2 i potrzebę rozwoju lub dostosowania szczepionek przeciw COVID-19 w Unii Europejskiej, a także wpływ tych czynników na strategię UE w dziedzinie szczepień i leków oraz innych możliwych działań dotyczących tych zagadnień, Komisja Europejska pilnie potrzebuje dostępu do wiedzy i doświadczenia ekspertów, m.in. z takich dziedzin, jak epidemiologia, wirusologia, praktyka kliniczna, immunologia, wakcynologia czy też farmakologia" – napisano na stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja Europejska powołuje grupę ekspertów ds. wariantów koronawirusa

Grupa specjalistów została powołana przez Komisję Europejską. Do jej zadań należeć będzie ustalenie kryteriów identyfikacji wariantów SARS-CoV-2 budzących szczególne zainteresowanie, doradztwo w kwestii wyboru wariantów, pod kątem których należy ukierunkować rozwój szczepionek, a także analiza zgromadzonych danych i tworzenie rekomendacji na ich podstawie.

Europejska Grupa Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2 składać będzie się z indywidualnych ekspertów i z przedstawicieli dwóch gremiów: Europejskiej Agencji Leków i Europejskiego Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób.

Autor:asty/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: