Koronawirus w Polsce

Koronawirus w Polsce

Co koronawirus zrobił nam z mózgiem? "Szukał wielu najróżniejszych dróg dotarcia do układu nerwowego"

Pandemię COVID-19 najczęściej kojarzymy z dolegliwościami układu oddechowego. Dość szybko okazało się, że wirus SARS-CoV-2 jest również niebezpieczny dla naszego mózgu. - Wirus w nietypowy sposób atakował komórki nerwowe. Otóż zamiast bezpośredniego ataku na te komórki, wywoływał bardzo nasilone procesy zapalne - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak. Neurolog zwraca uwagę, że u niektórych pacjentów dochodziło do niebezpiecznego dla życia niedotlenienia mózgu, którego pacjenci w ogóle nie odczuwali.

"Koronawirusy wykorzystują płuca jako bramę do naszego organizmu"

Płuca ludzkie są wyrafinowaną strukturą, o którą w sposób szczególny powinniśmy dbać. Nauczyła nas tego pandemia COVID-19. - Negatywnie rozumiana siła wirusa SARS-CoV-2 wynika z faktu, iż zagraża on właściwie wszystkim elementom składowym płuc, pęcherzykom płucnym, strukturom śródmiąższowym, stanowiącym anatomiczne "rusztowanie" płuc, a także naczyniom krwionośnym - mówi prof. Joanna Chorostowska-Wynimko, pulmonolożka i internistka.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem

Sztab w Ministerstwie Zdrowia z powodu trudnej sytuacji epidemicznej w związku z COVID-19. Problemem jest przede wszystkim wzrost zachorowań, kwestia dostępności szczepionek i leków. Realnie zakażonych może być nawet 70 tysięcy osób dziennie - resort zdrowia czeka na kolejną dostawę szczepionek. Władze chcą zabezpieczyć w nie DPS-y i osoby z grup ryzyka. Lekarze apelują o odpowiedzialność w święta. Anna Wilczyńska.

PiS i jego działania w czasie pandemii

Dziś, gdy atakuje nowy wariant koronawirusa, patrzymy wstecz i podsumowujemy, jak radziliśmy sobie z covidem od początku pandemii. To, jak poradził albo nie poradził sobie odchodzący rząd Prawa i Sprawiedliwości, dobrze pamiętają rodziny ofiar. Aleksandra Kąkol.

Rośnie liczba zachorowań na COVID-19

Fala zachorowań na COVID-19 i jego nową odmianę nie zostawia złudzeń, że lekcja z pandemii nie została odrobiona. Infekcja teraz rozprzestrzenia się szybko. Do tego dochodzi sezon grypowy. Szczepionek, tych nowych, jeszcze nie mamy, ale jak będą, to będzie ich stosunkowo niewiele. Polska kupiła tylko 210 tysięcy dawek. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że zamówi więcej. Maria Mikołajewska.

Problemy z dostępem do szczepień na COVID-19

Nowej szczepionki na COVID-19 na razie nie ma. Ma być na początku grudnia. Polska została pozwana przez koncern farmaceutyczny za niewywiązywanie się z umowy szczepionkowej. Skala zachorowań na COVID-19 może być nawet kilkanaście razy większa od oficjalnych statystyk. Ewa Wagner.

COVID-19 powraca, coraz więcej zachorowań

Wzrasta liczba chorych na COVID-19 - widać to nie tylko po oddziałach szpitalnych, przychodniach, ale także po analizie ścieków. Świadczą o tym także zamknięte oddziały, jak ten w Rybniku. Lekarze apelują o ostrożność i powrót do nawyków, które znamy z czasów pandemii, jak dezynfekcja rąk. Pod koniec miesiąca będzie już szansa na zaszczepienie się zaktualizowaną szczepionką przeciw COVID-19. Anna Wilczyńska.