Afera wizowa. Co wiemy do tej pory?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, PAP, Radio ZET, Konkret24, Wirtualna Polska, Fakt
Zagraniczne media piszą o aferze wizowej w Polsce
Zagraniczne media piszą o aferze wizowej w PolsceTVN24
wideo 2/10
Zagraniczne media piszą o aferze wizowej w PolsceTVN24

Kolejne doniesienia mediów, kontrole posłów opozycji w ministerstwach, wniosek do prokuratury. Afera wizowa w MSZ od wielu dni rozpala polską opinię publiczną. Codziennie pojawiają się jej nowe wątki. Co wiedział szef MSZ? Co z konsekwencjami prawnymi dla jego zastępcy, który miał stać za procederem? Ile osób z Afryki i Azji otrzymało polską wizę? Przedstawiamy kalendarium afery wizowej.

1 WRZEŚNIA

Dymisja wiceministra Piotra Wawrzyka

MSZ potwierdził 1 września w odpowiedzi na nasze pytanie, że 31 sierpnia funkcję wiceministra spraw zagranicznych stracił Piotr Wawrzyk. Został odwołany przez premiera Mateusza Morawieckiego. Według resortu dyplomacji powodem tej decyzji był "brak satysfakcjonującej współpracy". Wawrzyk zniknął też z list wyborczych PiS.

"GW" o okolicznościach dymisji i wejściu CBA do resortu

Okoliczności, w jakich miało dojść do dymisji, opisała 1 września "Gazeta Wyborcza". Powołując się na swojego informatora z MSZ, przekazała, że 31 sierpnia do budynku resortu dyplomacji weszli agenci służb specjalnych, prawdopodobnie CBA. Mieli przesłuchać kierownictwo departamentu konsularnego i dyrektora generalnego MSZ. Jeszcze tego samego dnia premier Morawiecki odwołał Wawrzyka.

Były już wiceminister odpowiadał za sprawy konsularne, w tym za system wydawania wiz. Okazał się też autorem projektu rozporządzenia w sprawie ułatwień wizowych dla robotników tymczasowych z około 20 krajów, w tym krajów islamskich. "Zakładało ono możliwość zatrudnienia w Polsce do 400 tysięcy pracowników" - informowała "GW".

4 WRZEŚNIA

Premier o dymisji, działaniach CBA i postępowaniu wyjaśniającym

Premier Mateusz Morawiecki zapytany 4 września na konferencji prasowej w Tomaszowie Mazowieckim o odwołanie Wawrzyka i doniesienia medialne wskazujące, że dymisja związana jest z działaniami CBA, odpowiedział, że toczy się postępowanie wyjaśniające i odpowiednie służby będą mogły przedstawić informacje, jeśli uznają to za stosowne. - Wiem o takim postępowaniu wyjaśniającym, które trwa, i stąd ta dymisja - dodał.

- Chcemy zachować absolutną transparentność i uczciwość. Jak tylko natrafiamy na ślady nieprawidłowości, (...) to pozostawiamy sprawy do wyjaśnienia. Dymisja nastąpiła, aby przeciąć jakiekolwiek wątpliwości - mówił.

Morawiecki w sprawie Wawrzyka: wiem o postępowaniu wyjaśniającym, które trwa i stąd ta dymisja
Morawiecki w sprawie Wawrzyka: wiem o postępowaniu wyjaśniającym, które trwa i stąd ta dymisjaTVN24

6 WRZEŚNIA

"GW" przedstawia więcej informacji na temat tła afery wizowej

"Wyborcza" pisała 6 września, że zwracała się w tej sprawie do CBA, ale nie otrzymała odpowiedzi. "Z nieoficjalnych informacji wyłania się jednak obraz afery korupcyjnej, która umożliwiła napływ do Europy dziesiątków tysięcy imigrantów za pośrednictwem międzynarodowych firm rekruterskich. To one, wedle informacji 'Wyborczej', stały za projektem rozporządzenia ministra Wawrzyka. Jak się zdaje, ani premier Mateusz Morawiecki, ani prezes Jarosław Kaczyński nie mieli pojęcia o skali napływu migrantów do Polski za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej. W 2022 r. było ich około 200 tys., z czego przeszło 130 tys. pochodziło z krajów muzułmańskich" - podano.

"Projekt ujawnił Donald Tusk, zarzucając Jarosławowi Kaczyńskiemu, że z jednej strony szczuje na imigrantów, a z drugiej przyjmuje ich szerokim, niekontrolowanym strumieniem. Według oficjalnych informacji do Polski już trafiło około 130 tys. pracowników sezonowych – głównie z Indii, Bangladeszu, Indonezji, którzy pracują na budowach, w cateringu, jako kierowcy Ubera. Inne szacunki mówią nawet o 165 tys. Dla kilku tysięcy pracowników z zagranicy Orlen buduje nawet miasteczko Olefin III" - napisano.

"Omijanie kolejki" i wizy, które miały być wydawane za łapówki

Autorzy publikacji powołują się też na tekst "Rzeczpospolitej" z dnia poprzedniego, która napisała, że sprawa ma drugie dno, bowiem system stworzony przez polski MSZ miał charakter wybitnie korupcjogenny i pozwalał "omijać kolejkę". "Mówiło się, że system wiza-konsul, gdzie cudzoziemcy zaklepują miejsca w kolejce, stwarza możliwość dla nieuczciwych graczy. Firmy, które opanowały informatyczną umiejętność rezerwacji, wiedziały, kiedy są wolne miejsca, i w ułamku sekundy były one blokowane" - napisano. Według informacji "Rz" za pieniądze "można było obejść system". Cudzoziemcy - podał dziennik - płacili zaś za otrzymanie polskiej wizy 4-5 tysięcy dolarów

Według innego źródła - do którego dotarła "Wyborcza" - śledztwo CBA może mieć związek z prowadzonym w całej Europie dochodzeniem na temat działalności międzynarodowych agencji pracy tymczasowej. "Przedstawiciele służb granicznych Niemiec i Szwecji wskazują, że to Polska pod rządami PiS stała się w ostatnim czasie jedną z ważniejszych tras przemytu imigrantów – i bynajmniej nie jest to trasa wymagająca sforsowania płotu na granicy polsko-białoruskiej" - napisała gazeta.

Kontrola posłów w MSZ: podejrzenia może budzić 350 tysięcy wiz

W związku z możliwymi nieprawidłowościami w wydawaniu wiz politycy Koalicji Obywatelskiej prowadzą kontrole poselskie. Byli między innymi w MSZ i MSWiA. Po jednej z takich kontroli, w MSZ, poseł Marcin Kierwiński mówił na konferencji 6 września, że "okazuje się, iż z dużym prawdopodobieństwem mamy do czynienia z korupcją w tym ministerstwie".

Posłowie - napisała "GW" - twierdzili, że podejrzenia może budzić 350 tysięcy wiz wydanych dla migrantów z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Wiceminister Paweł Jabłoński komentuje

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński - pytany o tekst "GW" na temat afery wizowej - powiedział 6 września PAP, że "sprawa jest wyjaśniana i odpowiednie instytucje się tym zajmują". - Jeżeli ktoś złamał prawo, jeśli są takie sygnały, zawsze to sprawdzamy, jeżeli się taka informacja pojawia. Ja nie wiem, jak było tutaj, wyjaśniają to odpowiednie instytucje - powtórzył Jabłoński. - Natomiast myślę, że nikt nie ma wątpliwości, że nasza polityka migracyjna, to jest polityka oparta o zasadę bezpieczeństwa, czyli szczelna ochrona granic, nie zgadzamy się na masowy napływ imigrantów i właśnie jeżeli ktoś próbuje te zasady łamać, zwłaszcza jeśli robi to w sposób niezgodny z prawem, to wtedy reagujemy - dodał wiceszef MSZ.

7 WRZEŚNIA

Doniesienia o handlowaniu wizami na stoisku przed ambasadą

Radio ZET podało 7 września, że proszący o zachowanie anonimowości urzędnik MSZ ujawnił mu kulisy załatwiania wiz i opisał przypadek jednego z krajów afrykańskich.

"Przed naszą ambasadą stały stoiska, gdzie można było kupić już podstemplowane dokumenty, wystarczyło wpisać nazwisko. Wysłaliśmy tam kontrolę i zdecydowaliśmy o wstrzymaniu wydawania wiz" - cytuje urzędnika portal radia. Jak czytamy, oficjel przyznał, że później resort zmienił decyzję i znów zaczęto wydawać tam wizy.

8 WRZEŚNIA

Prokuratura o śledztwie w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz

Prokuratura Krajowa wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym prowadzą śledztwo dotyczące nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w ciągu półtora roku, o czym poinformowała prokuratura poinformowała w wydanym 8 września komunikacie. Przekazała też, że zatwierdzona została mniej niż połowa tych wniosków. Badane nieprawidłowości - według Prokuratury Krajowej - dotyczą polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

Oświadczenie Prokuratury Krajowej z 8 września 2023 r. >>>

Międzynarodowe śledztwo i indyjski wątek sprawy

"Wyborcza" w artykule "Indyjski trop afery wizowej" podała 8 września, że akcja CBA w resorcie dyplomacji ma związek z "międzynarodowym śledztwem dotyczącym działalności indyjskiej spółki VFS Global, pośrednika w zdobywaniu wiz". Jak napisała, CBA "zostało zmuszone do działania". Dodała, że "to na poziomie polskich służb konsularnych dochodzi do nieprawidłowości skutkujących masowym wydawaniem wiz, które umożliwiają dostanie się do strefy Schengen cudzoziemców pochodzących z krajów, gdzie występuje zagrożenie terrorystyczne".

Wątek Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi

Według "Wyborczej" w trakcie działań w Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi CBA przejęło dokumentację dotyczącą współpracy ministerstwa ze spółką VFS Global. "Dokładnie chodzi o kontrakt na pośrednictwo wizowe, który VFS Global miał mieć na obsługę Centrum" - precyzował dziennik. VFS to indyjska korporacja specjalizująca się w "outsourcingu wizowym i usługach technologicznych", która współpracuje z rządami 70 państw. "Rola VFS ogranicza się do pośrednictwa w kierowaniu wniosku wizowego i pomocy w jego wypełnieniu" - napisała w publikacji "GW".

Zauważyła, że "problem w tym, że obecnie nie ma praktycznie możliwości złożenia wniosku w innym trybie niż przez usługę VFS". "Media społecznościowe pełne są informacji o tym, jak VFS blokuje zewnętrzną możliwość wypełnienia wniosku wizowego (używa do tego m.in. botów), tworząc swoisty monopol na te czynności. (...) Do osób, którym nie udało się złożyć wniosku wizowego, zgłaszają się pracownicy VFS, oferując pomoc za kwoty między 500 a 800 euro" - donosiła "Wyborcza".

W kwietniu w Łodzi zainaugurowano nowe Centrum Decyzji Wizowych, które miało przejąć obsługę procesu wydawania wiz. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślał, że otwarcie tej instytucji będzie ogromnym ułatwieniem. Powstanie centrum związane było z rozporządzeniem MSZ wprowadzającym tak zwany outsourcing wizowy dla robotników tymczasowych.

Podczas gdy za przygotowywanie rozporządzenia odpowiedzialny był Wawrzyk, to 30-latek Jakub Osajda, dyrektor Biura Służby Zagranicznej, a wcześniej asystent poselski (ponadto, jak twierdzi "GW", powiązany rodzinnie z Wawrzykiem) miał być autorem pomysłu powołania w Łodzi Centrum Decyzji Wizowych do wydawania wiz dla 20 krajów. W lipcu - po ostrej krytyce ze strony opozycji - PiS wycofało się z dalszych prac nad projektem. Centrum jednak zostało.

Kto zasygnalizował o nieprawidłowościach? Rozbieżne informacje

"GW" zwróciła uwagę w publikacji, że większość migrantów przybywających do Polski pod pretekstem zamiaru podjęcia pracy w naszym kraju wyjeżdża dalej na zachód Europy. Jak napisała, to właśnie "masowy napływ migrantów z polskimi wizami zaalarmował służby państw Unii Europejskiej, które uznały, że strona polska nie prowadzi wymaganych wobec niektórych krajów procedur weryfikujących ich obywateli pod kątem bezpieczeństwa".

Prokuratura Krajowa twierdzi jednak, że od samego początku śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz jest prowadzone przez CBA oraz polską prokuraturę i rozpoczęło się w oparciu o informacje polskich służb.

MSZ o współpracy łódzkiego Centrum z indyjską firmą

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" zapytali w MSZ, czy projekt powołania Centrum Decyzji Wizowych w Łodzi zakładał współpracę z firmą VFS Global, a także czy resort współpracuje z indyjską spółką w zakresie wniosków wizowych. Odpowiedź ministerstwa - jak stwierdziła gazeta - zawiera sprzeczne informacje.

"MSZ nie łączy żadna umowa z VFS Global. Podmioty posiadające prawo do posługiwania się znakiem towarowym VFS Global posiadają umowy (...) z 7 polskimi placówkami zagranicznymi: Ambasadą RP w Białorusi oraz Konsulatami Generalnymi RP w Grodnie i Brześciu, Ambasadą RP w Turcji i Konsulatem Generalnym RP w Stambule, Ambasadą RP w Indiach, Ambasadą RP w Chinach. Zawarcie umów nastąpiło w oparciu o procedury zamówień publicznych" - napisało MSZ.

Resort twierdzi zatem, że nie współpracuje z VFS, ale polskie ambasady i konsulaty już tak.

9 WRZEŚNIA

Szef MSZ Zbigniew Rau o aferze wizowej

Szef MSZ Zbigniew Rau był pytany 9 września w RMF FM o śledztwa prokuratury i Centralnego Biura Antykorupcyjnego w sprawie nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie wiz.

Zapytany, czy "Polska wydała 350 tysięcy wiz za łapówki", minister zaprzeczył. Jak tłumaczył, "corocznie planuje się pewne limity wizowe" i zaznaczał, że przy limicie ok. 400 tysięcy wiz projektowano, iż 260 tysięcy z nich zostanie przyznanych osobom z Białorusi, 80 tysięcy - z Ukrainy, a reszta "ze wszystkich pozostałych państw, bynajmniej nie muzułmańskich samych".

Podał też, że statystycznie wnioski z Pakistanu rozpatrywano w 75 procentach negatywnie, wnioski z Nigerii - w 80 procentach negatywnie, a wnioski z Indii - w 50 procentach negatywnie.

Minister został też zapytany, czy prawdziwe są doniesienia, że departament konsularny MSZ miał naciskać na placówki dyplomatyczne, żeby wydawały jak najwięcej wiz. - Na to pytanie nie odpowiem, bo bym ingerował w treść czynności sprawdzających służb. Nie będę tego komentował i nie mogę komentować interpretacji medialnych działania tych służb - powiedział Rau.

Zbigniew Rau o aferze wizowej w MSZ
Zbigniew Rau o aferze wizowej w MSZRMF FM

11 WRZEŚNIA

Kolejna kontrola KO w resorcie dyplomacji

Rzecznik PO Jan Grabiec 11 września na konferencji przed kontrolą poselską w Ministerstwie Spraw Zagranicznych przekonywał, że chodzi o liczbę większą niż kilkaset, jeśli chodzi o nieprawidłowości w mechanizmie wydawania wiz. - Afera dotyczy nie tylko MSZ-u. Nie jest tak, jak mówią politycy PiS-u, jak pisze prokuratura, że jest to afera dotycząca kilkunastu przypadków i jakichś podrzędnych urzędników. Nie da się przegapić w ciągu dwóch i pół roku prawie 250 tysięcy wiz wydanych imigrantom z Azji i Afryki - podkreślał Grabiec.

Wskazywał, że "informacja o tym jest nie tylko w MSZ, ale również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, które odpowiada za polską granicę i za przekroczenie granicy przez obcokrajowców". - Nie da się tego przegapić też w ministerstwie pracy, w którym rejestrowane są pozwolenia na pracę dla cudzoziemców. Nie da się tego wreszcie przegapić, będąc premierem - dodał.

Kulisy "przepychania wiz" i zarzuty dla "pośrednika"

"Rzeczpospolita" napisała w 11 września o kulisach "przepychania wiz". Jak podał dziennik, jedyna osoba, która na razie usłyszała zarzuty w tej sprawie, to pośrednik, "załatwiacz", który wykorzystywał znajomości w MSZ do zarabiania na wizach. Prokuratura nie ujawnia, kim on jest. "Śledczy są przekonani, że pośrednik nie działał w próżni, więc teraz chcą ustalić, kto z MSZ mógł z nim współpracować" - czytamy.

Jak tłumaczyła "Rzeczpospolita", cudzoziemcy decydują się płacić pośrednikom, kiedy starają się o wizę, ze względu na skomplikowany proces zapisywania się do kolejki i składania wniosku on-line. Taki wniosek - napisała gazeta - może "nie przejść" przez system informatyczny. Pośrednicy pobierają więc opłaty za załatwienie tych formalności. To dla nich "lukratywny biznes", bo chętnych nie brakuje, szczególnie dlatego, że Polska może wydawać wizy Schengen, "otwierające bramy do Europy".

12 WRZEŚNIA

Oświadczenie indyjskiej firmy VFS Global

VFS Global, której właścicielem jest fundusz Blackstone, wydała 12 września oświadczenie, w którym - jak podała "GW" - napisała między innymi, że nie ma nic wspólnego z nieprawidłowościami.

"VFS Global nie zastępuje służb konsularnych danego państwa. Zakres współpracy spółek z grupy VFS Global z polskimi przedstawicielstwami dyplomatycznymi za granicą jest precyzyjnie regulowany poprzez stosowne umowy dotyczące danego kraju, w którym spółki te udzielają wsparcia polskim misjom dyplomatycznym" – czytamy w oświadczeniu.  

Firma przekazała, że "pracownicy nie przygotowują wniosku wizowego (robi to zawsze wnioskodawca), lecz odpowiadają za zebranie i weryfikację wymaganych prawem dokumentów będących podstawą wydania wizy przez władze danego państwa. Następnie dokumentacja taka jest przekazywana w uzgodnionej formie uprawnionym pracownikom misji dyplomatycznej, którzy podejmują decyzję o wydaniu albo odmowie wydania wizy dla danej osoby". 

13 WRZEŚNIA

KO z kontrolą w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Po kontroli w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej na konferencji 13 września rzecznik PO Jan Grabiec przekazał, że "nie ma żadnych podstaw, żeby stwierdzić, że to ministerstwo pracy nalegało na zwiększenie wydawania wiz".

- Takie sugestie były w MSZ-cie, takie sugestie słyszycie państwo od polityków PiS-u, że to potrzeby rynku pracy, że była presja, żeby tych wiz wydawać więcej. Żadnych podstaw do tego nie mamy, żeby stwierdzić, że to rzeczywiście presja rynku pracy, ministerstwa pracy sprawiła, że przyspieszano wydawanie wiz obywatelom Afryki i Azji - mówił.

Jak dodał, "rząd PiS zaprosił do Polski 250 tysięcy imigrantów z państw Azji i Afryki w ciągu ostatniego 2,5 roku".

"GW": Zbigniew Rau wiedział o patologicznym systemie wydawania wiz

W środę 13 września "Gazeta Wyborcza" napisała zaś, że "Rau wiedział o patologicznym systemie wydawania wiz, bo ujawnił to raport z konsulatu w Abudży (Nigeria)".

Gazeta podała, że "Rau był świetnie poinformowany o problemach z outsourcowanym systemem wizowym" (czyli system, w którym część procesu wydawania wiz przejęta jest przez zewnętrzne firmy), zaś Jakub Osajda, kojarzony z Centrum w Łodzi i który ma być kandydatem na ambasadora w Reykjaviku, "to obecnie bliski współpracownik ministra".

"Już w 2016 i w 2017 r. otrzymaliśmy informacje, że system informatyczny naszych konsulatów w Ukrainie został zablokowany, a wizę można uzyskać jedynie poprzez pośrednika" - twierdzi informator "GW", pracownik MSZ. Wspominał też, że później "do Abudży, stolicy Nigerii, na kontrolę pojechali – i to dwukrotnie – przedstawiciele Departamentu Spraw Konsularnych MSZ oraz Biura Spraw Osobowych". I wyjaśniał: "Badali informacje o nieprawidłowościach z lat 2020 i 2021. Potem powstał raport autorstwa dyrektora BSO Radosława Petermana, który stwierdza, że system jest korupcjogenny i źle funkcjonuje. O tym wszystkim szef MSZ wiedział. Nie jest prawdą, że w tym czasie był chory".

Posłowie KO ujawniają dokumenty. Pokazują pismo wiceministra Lecha Kołakowskiego do Raua

13 września posłowie KO Michał Szczerba i Dariusz Joński ujawnili kolejne dokumenty w sprawie wiz. Jak mówił Szczerba na konferencji prasowej, istotne jest to, co znajduje się w rozporządzeniu Piotra Wawrzyka. - W drugiej połowie czerwca wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk kieruje pismo do wszystkich ministerstw, że w ciągu pięciu dni mają się wypowiedzieć w sprawie rozporządzenia, które miałoby na celu wprowadzenie do Polski nowych liberalnych przepisów dla 20 krajów, w tym krajów afrykańskich, azjatyckich, dla Bliskiego Wschodu. Zaplanowano, że to Centrum Decyzji Wizowych będzie udzielało rocznie co najmniej 400 tysięcy wiz. W ciągu pięciu lat Centrum Decyzji Wizowych miało wprowadzić na teren Polski dwa miliony obcokrajowców - mówił.

Dodał, że "bardziej istotne jest to, kto lobbował i kto za tym rozporządzeniem chodził". - Oczywiście kozłem ofiarnym stał się Piotr Wawrzyk - mówił. Dodał, że "ślad po nim zaginął", natomiast w dokumentach, do których dotarli z posłem Jońskim, "pojawiają się nowe nazwiska". Wskazał między innymi na byłego już ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka.

- Z dokumentów, do których dotarliśmy, wynika, że Henryk Kowalczyk wskazuje jednego ze swoich wiceministrów, Lecha Kołakowskiego, jako osobę, która ma lobbować na rzecz liberalizacji udzielania wiz do Polski. Lecha Kołakowski prowadzi bardzo obfitą korespondencję z ministrem (spraw zagranicznych Zbigniewem - red.) Rauem - mówił.

Pokazał pismo z 22 września 2022 roku, w którym Lech Kołakowski pisze do ministra Raua: wnoszę o pilne otworzenie rynku dla pracowników z krajów azjatyckich i afrykańskich (...) i prosi o przygotowanie rozporządzenia, które umożliwi przyjazd cudzoziemców do Polski. To rozporządzenie jest wydawane - dodał Szczerba.

Pismo Lecha Kołakowskiego, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa, do Zbigniewa Raua w sprawie pozyskiwania pracowników z Azji i AfrykiTVN24
Pismo Lecha Kołakowskiego, sekretarza stanu w resorcie rolnictwa, do Zbigniewa Raua w sprawie pozyskiwania pracowników z Azji i AfrykiTVN24

KO o "czarnym rynku sprzedaży wiz"

- Mamy komplet dokumentów, które wpływały do ministra Raua, do MSZ-u, do różnych agend rządowych, z których wynika jednoznacznie, że obok oficjalnych urzędów konsularnych, obok tak zwanych usługodawców zewnętrznych, czyli pośredników, którzy przyjmowali wnioski wizowe, był czarny rynek. Dysponujemy dokumentami, które pokazują to, że chociażby na Białorusi, żeby wejść w kolejkę, żeby móc zapisać się poprzez system informatyczny, przez pośrednika, który został wyłoniony, trzeba było zapłacić 500 euro. To jest Białoruś. Ale gorzej sytuacja (...) wyglądała w innych krajach. I też mamy dokumenty, które o tym świadczą - mówił poseł Szczerba.

Jak powiedział Joński, "mamy dokument, który świadczy o tym, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych, rządzący, byli informowani przez polskich przedsiębiorców, pracodawców, o tym, że może dochodzić i dochodzi ostatecznie - tu mam akurat dokument, który dotyczy między innymi tego, co się działo w Indiach - do sprzedaży wiz".

- Odczytam to jedno zdanie, które było skierowane na dokumencie do ministerstwa: od jednego z cudzoziemców firma otrzymała informację, że na lokalnym rynku wizowym w Indiach działają zewnętrzne agencje zajmujące się blokowaniem terminów na składanie wniosków wizowych oraz następnie sprzedażą tych terminów (...) zainteresowanym cudzoziemcom za kwotę 50 tys. rupii - podkreślił poseł KO, dodając, że "taki dokument wpłynął do Ministerstwa Spraw Zagranicznych". 50 tys. rupii indyjskich to obecnie równowartość około 2,5 tys. zł.

CZYTAJ TEŻ: Joński w sprawie afery wizowej: pokazaliśmy dokumenty, z których wynika, że minister Rau o wszystkim wiedział

Szczerba podkreślił w tym kontekście, że posłowie KO pytali, jaka jest oficjalna kwota, jaką tzw. pośrednik może pobierać od cudzoziemców, którzy starają się o polską wizę. - Usłyszeliśmy odpowiedź, że ta kwota nie może być większa niż - i to wynika oczywiście z Kodeksu wizowego - połowa opłaty za wizę. Czyli to jest przy 80 euro opłaty wizowej, która jest standardem - ta stawka jest obniżona wobec Białorusi - to wychodzi 40 euro.

- Poseł Joński powiedział o 50 tysiącach rupii, ja powiedziałem o 500 euro, jeśli chodzi o Białoruś, czyli istnieje i istniał czarny rynek sprzedaży wiz. Czyli gigantyczne agencje zewnętrzne zarabiały na tym procederze, a to, co planował Wawrzyk, to, co planowała ta ekipa, to było rozszerzenie skali tego procederu, jak powiedzieliśmy, do dwóch milionów w ciągu pięciu lat - podkreślił.

Jaką kwotę może pobierać pośrednik wizowy? Szczerba: to połowa opłaty za wizę, czyli to jest przy 80 euro wychodzi 40 euro
Jaką kwotę może pobierać pośrednik wizowy? Szczerba: to połowa opłaty za wizę, czyli to jest przy 80 euro wychodzi 40 euro TVN24
Pismo do szefa MSZ Zbigniewa Raua z Biura Rzecznika Małych i Średnich PrzedsiębiorcówTVN24

Pośrednik na Białorusi

Szczerba na konferencji powiedział też, że jest inna "bardzo niepokojąca sprawa". - To jest kwestia pośrednika, który został wyłoniony i który operuje na Białorusi - przekazał.

- Dotarliśmy również do dokumentów, z których wynika jednoznacznie, że ten sam pośrednik, który obsługuje MSZ i obsługuje Urząd Konsularny na Białorusi, pracuje dla rządu Rzeczypospolitej Polskiej i (...) pracuje dla reżimu Alaksandra Łukaszenki. Ta sama firma ściąga na Białoruś, między innymi z Azji, obcokrajowców do Mińska, i ta sama firma przyjmuje od tych ludzi wnioski wizowe na teren strefy Schengen do Polski - mówił.

- Jak to jest możliwe, że nam wszystkim serwowana jest absolutna propaganda, mówiąca o tym, że ci ludzie nie dostają się do Polski, a oni mogą spokojnie, uzyskując wizę do Białorusi chociażby z Indii, przylecieć do Mińska, a następnie uzyskać poprzez tego samego pośrednika, który pracuje dla rządu polskiego i dla reżimu białoruskiego, wizę do Polski i nie forsować żadnej granicy, nie forsować żadnej zapory, tylko po prostu dokonać zapłaty. W jaki sposób? No pewnie w taki sposób, jak przedstawiliśmy to w przypadku Indii i w przypadku Białorusi, czyli istnienie nieoficjalnego cennika, które pozwala prawdopodobnie grupom przestępczym wzbogacać (się) - dodał.

Szczerba o sprawie pośrednika na Białorusi
Szczerba o sprawie pośrednika na BiałorusiTVN24

14 WRZEŚNIA

Siedem osób z zarzutami, trzy w areszcie tymczasowym

Zastępca dyrektora Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej Daniel Lerman na konferencji 14 września przedstawił więcej szczegółów na temat śledztwa w sprawie wiz. - Śledztwo wszczęte zostało 7 marca 2023 roku na podstawie materiałów przekazanych przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Dotyczy ono płatnej protekcji przy przyspieszaniu procedur wizowych w stosunku do kilkuset wiz, składanych wniosków wizowych na przestrzeni półtora roku. Z tych kilkuset wiz większa część została załatwiona decyzjami odmowymi - tłumaczył prokurator. Dodał, że proceder dotyczył wniosków o wizy dla cudzoziemców w celu wykonywania pracy na terytorium Polski.

Wskazał, że chodzi o wnioski w polskich placówkach dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze.

Zarzuty usłyszało siedem osób, a wobec trzech zastosowano tymczasowy areszt. Lerman podał, że "wśród podejrzanych nie ma zarzutów wobec urzędników państwowych".

Żaryn: CBA miało pierwsze sygnały w lipcu 2022 roku

Obecny na konferencji zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał, że "polskie służby rozpoczęły intensywne działania już w lipcu 2022 roku po pierwszych sygnałach o nieprawidłowościach w wydawaniu niektórych wiz".

- Jest kłamstwem powtarzanym w mediach, jakoby w tej sprawie nasze służby sojusznicze przyniosły nam jakieś informacje na tacy i to śledztwo bazuje na informacjach, które były nam przekazane przez sojuszników - mówił.

WP: areszt i zarzuty dla współpracownika Piotra Wawrzyka

Edgar K., 25-letni współpracownik byłego wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka, który miał pomagać w sprzedaży polskich wiz obywatelom Indii, usłyszał w kwietniu zarzuty płatnej protekcji i został aresztowany na trzy miesiące - poinformowała 14 września Wirtualna Polska. Nie ma on już przebywać w areszcie.

"Filmowcy Wawrzyka", którzy mieli udawać ekipy z Bollywood

Według Onetu z 14 września wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk został wyrzucony z rządu i z list wyborczych PiS, bo pomógł swoim współpracownikom stworzyć nielegalny kanał przerzutu imigrantów z Azji i Afryki przez Europę do Stanów Zjednoczonych.

Według portalu sprawa sięga 2022 roku, kiedy do konsulów w różnych miastach Azji i Afryki trafiają "polecenia" od Wawrzyka. "W każdym mailu wymienionych jest kilkadziesiąt lub nawet ponad sto nazwisk osób, które mają zostać przyjęte przez konsulów jak najszybciej, poza kolejką" - podał portal.

Onet przekazał, że zna korespondencję dyplomatyczną oraz dokumenty wewnętrzne MSZ dotyczące kilku grup Indusów, którzy znaleźli się na listach wysłanych przez MSZ do placówek w Mumbaju i New Delhi. "Wynika z niej, że to szef Departamentu Konsularnego w MSZ Marcin Jakubowski — człowiek Wawrzyka — wysłał swej zastępczyni Beacie Brzywczy listę Indusów, którzy w tempie ekspresowym powinni dostać wizy. Stało się to w połowie listopada 2022 r." - poinformowano.

Listę tę miał skierować do departamentu ówczesny asystent Piotra Wawrzyka, Edgar K. Wawrzyk miał napisać zaś do Brzywczy na temat osób na wspomnianej liście, że "to jest ekipa filmowa. Przylot na zdjęcia planują 10 grudnia. Zatem sprawa jest bardzo pilna".

"Indusi zostali zaprezentowani przez K. jako ekipa filmowa z Bollywood. W korespondencji dotyczącej ich przyjazdu pojawił się nawet tytuł filmu, który induscy filmowcy chcą nakręcić w Polsce: 'Asati'" - czytamy dalej. Jak napisano w publikacji, do Delhi trafiły dokumenty 13 osób, zaś do Mumbaju - 36. Źródło Onetu w MSZ potwierdza, że dyplomaci w Mumbaju od początku mieli zastrzeżenia do większości aplikantów wizowych. Według Onetu początkowo aplikantom w Mumbaju wydano wizy jednokrotnego użytku, ale po interwencji kierownictwa Departamentu Konsularnego MSZ wydano ostatecznie wizy wielokrotne.

W połowie grudnia 2022 r. MSZ miało wysłać do placówek w Indiach kolejny mail z kolejnymi nazwiskami około stu Indusów, którzy mieli w Polsce kręcić film. Po tym mailu konsulowie mieli osobiście pojawić się na rozmowach wizowych w Ahmedabadzie. "Przeprowadza je wynajęta przez MSZ firma zewnętrzna VFS Global, która przyjmuje aplikacje wizowe" - podał portal.

Jak dodał, "okazuje się, że jeden z aktorów nie potrafi pokazać w sieci żadnego fragmentu swego filmu". "Choreograf nie umie tańczyć. Producent filmowy okazuje się rozwozicielem warzyw. Specjalistka od make-upu co prawda pracuje w zawodzie, ale nie pracuje przy filmach, lecz prowadzi punkt piękności na stacji benzynowej, które w Indiach są równocześnie centrami drobnych usług. W dodatku 'filmowcy' nie mówią w żadnym języku poza lokalnym narzeczem gudźarackim" - napisano w publikacji.

Po decyzji odmownej w sprawie wiz dla osób z grudniowej listy Edgar K. miał dzwonić do Departamentu Konsularnego i pisać do konsulatu w Mumbaju, dopominając się zmiany decyzji.

USA miały informować o nowym kanale przerzutu

Jak zaznaczono w tej samej publikacji Onetu z 14 września, "w tym samym czasie nieformalnymi kanałami polscy dyplomaci dostają od Amerykanów informację o nowym kanale przerzutu imigrantów z Indii przez Europę do USA".

"Kluczowe w siatce przerzutu opisanej w tej historii jest to, że każdy mieszkaniec Afryki czy Azji, któremu wydano wizę Schengen wielokrotnego użytku (a więc teoretycznie dobrze sprawdzony i obdarzony zaufaniem przez służby konsularne krajów UE), może na tej wizie wjechać do Meksyku, a stamtąd już dalej przez pustynię, utartym szlakiem przerzutu nielegalnych imigrantów do USA" - zwrócił uwagę portal. "Warunek użycia tej trasy jest więc jeden — nielegalni migranci muszą mieć wizę Schengen wielokrotnego wjazdu. Wielokrotnego, a nie jednorazowego, bo tylko w ten sposób wjadą do Meksyku" - podkreślono.

Polscy dyplomaci mieli poprosić stronę amerykańską o sprawdzenie 36 osób z pierwszej listy, które otrzymały wizy wielokrotne.

Na początku maja wicedyrektorka Departamentu Konsularnego Beata Brzywczy rozesłała do konsulatów pismo, które - według Onetu - ma być "dowodem paniki" Wawrzyka. "Szanowni Państwo Konsulowie, jeżeli do tej nie udało się Państwu wyznaczyć terminów na złożenie wniosków przez niżej wymienione osoby (a także osoby, o których mowa była we wcześniejszych mailach) to proszę już tych terminów nie wyznaczać (…) Pan Minister prosił o przekazanie, by od tej pory nie traktować wysłanych wcześniej za naszym pośrednictwem próśb, jako przez niego zgłaszanych" - zacytował pismo Onet.

"W tym czasie Amerykanie informują, że 21 z 36 "filmowców Wawrzyka", którzy mieli kręcić w Polsce film, znalazło się w Meksyku" - podał portal. Według niego "stawka za przerzut jednego Indusa do USA wynosić miała 25-40 tys. dol".

Najwyższa Izba Kontroli zapowiada działania

NIK poinformowała 14 września w serwisie X (dawniej Twitter): "W ciągu najbliższych kilku tygodni NIK przeprowadzi kontrolę doraźną w MSZ w sprawie informacji, jakie pojawiły się w kontekście tzw. afery wizowej".

Andrzej Duda komentuje

O sprawę afery wizowej w Krynicy-Zdroju był pytany 14 września prezydent Andrzeja Duda. - Panie prezydencie, kiedy pan dowiedział się o procederze handlowania polskimi wizami i czy na ten moment ma pan zaufanie do ministra (spraw zagranicznych Zbigniewa - red.) Raua? - zapytał reporter TVN24 Mateusz Półchłopek.

- Nie mogę ujawnić szczegółów dotyczących mojej wiedzy na temat podejrzeń takiego procederu. Mogę panu tylko powiedzieć tyle, że moje decyzje, które były podejmowane, o których informowały media nie tak dawno, dotyczące obsady polskich placówek dyplomatycznych i decyzji, które w tym zakresie mogłyby być podejmowane, nie były uwarunkowane absolutnie żadnymi moimi jakimiś osobistymi ambicjami, tylko po prostu interesami państwowymi, obiektywną wiedzą państwową, którą na etapie artykułowania moich decyzji w tym zakresie posiadałem - oświadczył prezydent.

Jak podkreślił, "odpowiednie służby prowadzą w tej chwili postępowanie". - Ja również czekam na wyniki tych postępowań, spokojnie i konsekwentnie, bo widzę, że te postępowania są prowadzone skutecznie. I myślę, że dopiero wtedy będziemy mogli mówić o podejmowaniu jakichś konkretnych decyzji, w szczególności decyzji personalnych - dodał prezydent.

CZYTAJ WIĘCEJ O TYM, CO POWIEDZIAŁ PREZYDENT ANDRZEJ DUDA >>>

PiS o aferze wizowej

W czwartek 14 września o wielowątkową aferę wizową byli pytani politycy PiS. Szef MEiN Przemysław Czarnek mówił, że "CBA działa w sprawie i ją wyjaśnia, a polskie państwo działa perfekcyjnie". Rzecznik rządu Piotr Mueller przekonywał, że w sytuacji gdy do rządu dochodzą informacje o jakichkolwiek nieprawidłowościach w instytucjach publicznych, "służby automatycznie rozpoczynają w tej sprawie działania".

Rzecznik rządu Piotr Mueller oświadczył zaś: - Nieprawidłowości, o których mowa, dotyczą kilkudziesięciu lub kilkuset wiz (...) My gorącym żelazem wypalimy każdy przykład, każdy przypadek tego typu działań. I każda osoba, która dopuściła się złamania prawa, zostanie ukarana, a w sensie politycznym doszło do dymisji wiceministra, który odpowiadał za ten obszar w MSZ. I konsekwencje polityczne zostały poniesione, i teraz konsekwencje prawne dla każdego, kto przyczynił się do tych nadużyć. Jeżeli zostaną zidentyfikowane te osoby, to zostaną ukarane.

Rzecznik rządu: nieprawidłowości dotyczą kilkuset albo kilkudziesięciu wiz
Rzecznik rządu: nieprawidłowości dotyczą kilkuset albo kilkudziesięciu wizTVN24

Na pytanie, czy w tej sytuacji nie będzie komisji śledczej, która wyjaśni udział w tej aferze ministrów, w tym szefa MSZ, rzecznik rządu odpowiedział, że kończy się kadencja Sejmu, zatem decyzje w tej sprawie będą podejmowane już w kolejnej kadencji izby.

Rzecznik PiS Rafał Bochenek chwalił natomiast służby, które, jak mówił, "zadziałały z wyprzedzeniem". Twierdził, że osoby, którym Polska przyznaje wizy, zostały zweryfikowane i są to "niewielkie odsetki", w większości Ukraińcy i Białorusini.

Pytania padły także do innych polityków w Sejmie. - Bez komentarzy. Nie macie innych senatorów czy posłów? - powiedział senator PiS z okręgu sieradzkiego Przemysław Błaszczyk. - Szukacie teraz sensacji przy kampanii wyborczej - dodał. Dopytywany o dymisję ministra Wawrzyka, odparł, że jest to decyzja ministra Raua.

Senator PiS Przemysław Błaszczyk pytany o aferę wizową: szukacie sensacji przy kampanii wyborczej
Senator PiS Przemysław Błaszczyk pytany o aferę wizową: szukacie sensacji przy kampanii wyborczejTVN24

Poseł Bartosz Kownacki mówił, że nie ma wiedzy na temat dymisji ministra Wawrzyka. - Nie byłem zwierzchnikiem pana ministra Wawrzyka i trudno mi na to pytanie odpowiedzieć. Wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inne funkcje. Różnie jest - stwierdził.

Bartosz Kownacki: wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inne
Bartosz Kownacki: wielu ministrów odchodzi ze swojej funkcji, później zajmuje inneTVN24

Minister Henryk Kowalczyk, były wicepremier, pytany o kwestię handlowania wizami, powiedział, że "nie wie dokładnie, o jakim procederze tu jest mowa". - Natomiast faktycznie było tak, że była dyskusja o kandydowaniu Piotra Wawrzyka do parlamentu i wtedy było powiedziane, że nie może kandydować, bo są pewne niejasne sprawy i tylko tyle, a ja o tych szczegółach nie wiedziałem - dodał.

Henryk Kowalczyk o aferze wizowej: nawet nie wiem dokładnie, o jakim procederze tu jest mowa
Henryk Kowalczyk o aferze wizowej: nawet nie wiem dokładnie, o jakim procederze tu jest mowaTVN24

System zdobywania wiz pracowniczych w praktyce. Afera w Ugandzie

Jak podała 14 września "Gazeta Wyborcza", w maju tego roku serwis Watchdog Uganda napisał o aferze z polskimi wizami. Podano, że do ugandyjskiego konsultanta ds. przeciwdziałania oszustwom wizowym Kwikriza Bruce (który od 10 lat mieszka w Belgii), "zgłosiło się ponad 200 osób, które straciły nawet po 4 tys. dol., ale dokumentów potrzebnych do wjazdu do naszego kraju nie dostały". Jak zauważyła "GW", nie wiadomo, ilu osobom udało się otrzymać wizę po uiszczeniu opłaty.

Ugandyjczycy mogą uzyskać wizy w najbliższej polskiej ambasadzie w kenijskim Nairobi. Domniemani poszkodowani opowiadali wiosną Bruce'owi, że "pośrednicy załatwiający dokumenty i umawiający ich na wizyty w dziale konsularnym ambasady w Nairobi żądali nawet 3,5 tys. dol. za zdobycie pozwolenia na pracę" w Polsce. Później trzeba było jeszcze zapłacić 310 dolarów za ubezpieczenie podróżne, 80 euro zwrotu za wniosek wizowy i kolejne 80 euro, gdy zachodziła potrzeba odwołania się od pierwszej, negatywnej decyzji wizowej.

Rzecznik Departamentu Stanu pytany o aferę wizową w Polsce

Rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller był pytany w czwartek 14 września przez reportera "Faktów" TVN Marcina Wronę o aferę wizową i doniesienia medialne, według których polscy dyplomaci mieli otrzymać w tej sprawie pewne informacje od swoich amerykańskich sojuszników.

- Przepraszam, żeby było jasne. Jakie jest źródło tej informacji? - dopytywał rzecznik amerykańskiego resortu. Po otrzymaniu odpowiedzi odparł, że "nie może potwierdzić tych doniesień". - Nie chciałbym zabierać głosu w sprawach dotyczących bezpośrednich rozmów miedzy naszymi rządami - zaznaczył.

Rzecznik Departamentu Stanu pytany o aferę wizową w Polsce
Rzecznik Departamentu Stanu pytany o aferę wizową w PolsceFakty TVN

15 WRZEŚNIA

Komunikat MSZ - zwolnienie Osajdy, kontrole i wypowiedzenie umów

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało 15 września komunikat w sprawie afery wizowej, w którym napisano, że szef MSZ zdecydował się: "1. zwolnić ze stanowiska i rozwiązać umowę o pracę z dyrektorem Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością MSZ Jakubem Osajdą; 2. przeprowadzić nadzwyczajną kontrolę i audyt w Departamencie Konsularnym Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz wszystkich placówkach konsularnych RP; 3. wypowiedzieć umowy wszystkim firmom outsourcingowym, którym od 2011 r. powierzone zostały zadania związane z przyjmowaniem wniosków wizowych w wyniku zamknięcia 31 placówek decyzją ówczesnego szefa resortu Radosława Sikorskiego".

Piotr Wawrzyk trafił do szpitala

W nocy z czwartku na piątek do szpitala trafił Piotr Wawrzyk, były wiceminister spraw zagranicznych. Wcześniej w mieszkaniu, w którym przebywał, interweniowała policja. Nie wiadomo, czy stan, w którym znajdował się Wawrzyk, zagrażał jego zdrowiu fizycznemu lub psychicznemu. 

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie szefa MSZ

Posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali 15 września, że składają zawiadomienie do prokuratury w sprawie działań szefa MSZ Zbigniewa Raua wobec afery wizowej.

Komunikat Prokuratury Krajowej w sprawie śledztwa i liczby wiz

"W śledztwie Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, dotyczącym nieprawidłowości przy wydawaniu wiz, chodzi dokładnie o 268 uwzględnionych wniosków o przyspieszenie wydania wizy" - komunikat tej treści opublikowała w piątek wieczorem w komunikatorze X (dawniej Twitter) Prokuratura Krajowa.

Wpis odnosi się też do różnych doniesień na temat liczby wiz, które miałyby być przedmiotem postępowania. "Prokuratura Krajowa apeluje o niepowielanie nieprawdziwych informacji o skali tego procederu" - napisano w mediach społecznościowych.

Wcześniej o tym, że mowa jest o kilkuset, a nie o kilkuset tysiącach wiz, informował szef MSWiA Mariusz Kamiński, odnosząc się do śledztwa w sprawie nieprawidłowości przy ich wydawaniu.

Orędzie marszałka Grodzkiego

- To największa afera, z jaką mierzyliśmy się w XXI wieku. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, sprowadzenie bezpośredniego zagrożenia na nas wszystkich. I to przez ludzi, którzy mają usta pełne frazesów o bezpieczeństwie - powiedział w piątkowym orędziu marszałek Senatu Tomasz Grodzki, komentując aferę wizową w polskim resorcie dyplomacji.

- Transfer ludzi odbywał się praktycznie bez żadnej kontroli, co mogło spowodować wjazd na teren Unii Europejskiej setek osób uznanych za terrorystów, zagrażających naszemu bezpieczeństwu - mówił.

CZYTAJ WIĘCEJ: Orędzie marszałka Tomasza Grodzkiego >>>

Afera wizowa w korespondencji z MSZ

TVN24 dotarła do korespondencji między polskim MSZ a Konfederacją Lewiatan w sprawie procesu przyznawania wiz pracowniczych do Polski. MSZ sam zwrócił w jednym z fragmentów pisma uwagę na to, że z USA dotarły informacje o nadużywaniu wydanych przez polskich urzędników dokumentów w Meksyku przez obywateli Gruzji.

- Ta sprawa ma naprawdę charakter wyjątkowy, bo ona dotyczy samego nerwu bezpieczeństwa państwa. Czyli bezpieczeństwa każdego z nas - mówił w "Kampanii #BezKitu" Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej, komentując korespondencję. - To pokazuje, że rząd nie chciał podjąć działań bardzo długo. Być może liczył na to, że w ogóle sprawa przyschnie - stwierdził Maciej Gdula, Lewica.

CZYTAJ WIĘCEJ: Co Konfederacja Lewiatan pisała do MSZ-tu w sprawie wiz >>>

16 WRZEŚNIA

Ministerstwo Spraw Zagranicznych opublikowało dane o tym, ile według resortu Polska wydała wiz pracowniczych w ostatnich 30 miesiącach (od początku 2021 roku). Miało to być niemal dwa miliony takich dokumentów.

Jarosław Kaczyński opisywane zdarzenia nazwał czymś mniej niż nawet "aferką". - To jest po prostu głupi i rzeczywiście przestępczy pomysł jakichś ludzi, z których ogromna większość nie ma nic wspólnego z aparatem władzy - powiedział.

Orędzie wygłosiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Mówiła, że polskie państwo i jego organy wykryły niebezpieczeństwo naruszenia procedur w sprawie wydawania wiz. Państwo zadziałało sprawnie, natomiast opozycja rozpętuje machinę kłamstwa i hejtu. W orędziu zaatakowała kilkakrotnie Donalda Tuska.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dane MSZ. Tyle wiz wydała Polska >>>

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ:

Pozwolenia na pobyt dla cudzoziemców: Polska w czołówce UE 

11 sierpnia opublikowaliśmy w Konkret24 zestawienie 15 krajów, których obywatele otrzymują najwięcej wiz pracowniczych. W Polsce dominują sąsiedzi ze Wschodu, ale wysoko są Turcja oraz kraje Azji Południowej i Środkowej.

Natomiast unijny urząd statystyczny Eurostat podał niedawno dane o liczbie zezwoleń na pierwszy pobyt dla cudzoziemców, które w 2022 roku wydały państwa Unii Europejskiej. Co ciekawe, w pierwszym raporcie z 4 sierpnia nie było danych z Polski, pojawiły się dopiero 21 sierpnia.

Pod względem liczby wydanych w 2022 roku pierwszych zezwoleń na pobyt Polska była liderem w UE. W tym okresie wydano ich łącznie w 26 krajach Unii Europejskiej 3 384 448 (brak danych dla Chorwacji), z czego na Polskę przypadała prawie jedna piąta: wydano 700 264 zezwoleń dla obywateli 148 państw świata

Filmiki z instruktażem, jak zdobyć wizę

W internecie łatwo można znaleźć filmiki instruktażowe o tym, jak zamówić polską wizę za pieniądze między innymi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii czy Bangladeszu. Proceder doczekał się nawet własnego hasztagu #workpermitpoland, co może wskazywać, że skala nieprawidłowości jest bardzo duża. Internetowe widea wprost reklamują, gdzie i za ile można kupić pozwolenie na pracę w Polsce czy wizę - i to nie tylko pracowniczą.

W afrykańskiej prasie wzmianki o korupcji pojawiały się już dwa lata temu. Teraz takie doniesienia wychodzą na światło dzienne w Polsce.

Wirtualna Polska przytoczyła w publikacji z 14 września konkretne przykłady. Napisała: "(...) firma Wizard Immigration Servies z Dubaju pomaga w zdobyciu wiz pracowniczych do Polski. Koszty są różne. Czasem jest to 8 tysięcy dirhamów Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ok. 10,6 tys. zł), a kiedy indziej 850 dinarów kuwejckich (prawie 12 tys. zł)".

>> Internet pełen filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę" <<

Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"
Internet pełny filmików, jak uzyskać polskie dokumenty. "Wyrosła mafia wizowa, która trzepała gigantyczną kasę"Marta Balukiewicz/Fakty po Południu TVN24

Kolejki przed polską ambasadą w Nigerii

Dziennik "Fakt" pisał natomiast 14 września, że na Google Street View można znaleźć zdjęcie, na których widać kolejki przed polską ambasadą w Abudży, stolicy Nigerii. Zdjęcie ma pochodzić z października 2021 r. Wtedy - jak informowała w poprzednich dniach "Gazeta Wyborcza" - już były sygnały o nieprawidłowościach.

Rzeczywiście, na fotografiach, które portal tvn24.pl pozyskał z Google Street View i które datowane są na październik 2021 r., widać kolejki ludzi przed ambasadą w stolicy Nigerii.

Kolejka przed ambasadą RP w stolicy Nigerii. Zdjęcie z października 2021 r. Google Street View
Kolejka przed ambasadą RP w stolicy Nigerii. Zdjęcie z października 2021 r. Google Street View

Autorka/Autor:js, akr//mm

Źródło: tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, PAP, Radio ZET, Konkret24, Wirtualna Polska, Fakt

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Sytuacja na ukraińskim froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny - powiedział po nieformalnym szczycie Rady Europejskiej premier Donald Tusk. Dodał, że w konkluzjach szczytu pojawił się zapis zobowiązujący UE do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba.

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Premier: sytuacja na froncie jest krytyczna, najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny

Źródło:
TVN24, PAP

Zatrzymano osobę podejrzaną o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej - przekazała w czwartek Prokuratura Krajowa. Polskiemu obywatelowi Pawłowi K. postawiono zarzuty. "Do jego zadań należało zebranie i przekazanie wywiadowi wojskowemu Federacji Rosyjskiej informacji na temat zabezpieczenia lotniska Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka. Miało to m.in. pomóc w planowaniu przez rosyjskie służby specjalne ewentualnego zamachu na życie głowy obcego państwa - Prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego" - wynika z komunikatu prokuratury.

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Miał zgłosić gotowość do działania na rzecz rosyjskiego wywiadu. Został zatrzymany, usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Służby ratunkowe poinformowały w czwartek, że runęła jedna z zewnętrznych ścian zniszczonego przez pożar gmachu Starej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze. Moment jej zawalenia się został zarejestrowany podczas relacji na żywo duńskiego dziennikarza, Jensa Ehlersa.

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Fasada gmachu giełdy w Kopenhadze runęła podczas transmisji na żywo. Nagranie

Źródło:
ENEX, PAP, nyheder.tv2.dk

Jest stare powiedzenie i to działa w dwie strony: pokaż mi jakich masz przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych, odnosząc się do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Ocenił, że ta wizyta była "ryzykowna", ale jego zdaniem "strat nie ma". - Panowie się zgadzają ideologicznie w sprawach obyczajowych, światopoglądowych - dodał.

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Sikorski o spotkaniu Duda-Trump: pokaż mi swoich przyjaciół, a powiem ci, kim jesteś

Źródło:
TVN24

Kompulsywne samodiagnozy online to tak zwana cyber-: chondria, plazja, liria czy logia? Na to pytanie w programie "Milionerzy" odpowiadała pani Wioleta Adamiec z Warszawy.

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Jak nazywa się kompulsywne samodiagnozy online? Pytanie w "Milionerach" TVN

Źródło:
"Milionerzy" TVN

Bon energetyczny przyznawany gospodarstwom domowym w drugiej połowie bieżącego roku będzie miał wartość od 300 do nawet 1200 złotych. Wsparcie ma trafić do rodzin spełniających określone kryteria dochodowe.

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Bon energetyczny. Można dostać nawet 1200 złotych

Źródło:
PAP

Były poseł i były szef MSWiA Mariusz Kamiński jest na liście 18 osób, które są rekomendowane przez lubelskie struktury Prawa i Sprawiedliwości do kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego - przekazał były minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w rozmowie z reporterem TVN24.

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Czarnek: Kamiński wśród rekomendowanych do kandydowania w eurowyborach

Źródło:
TVN24

Czarne chmury wiszą nad amerykańskim koncernem lotniczym Boeing. Przed amerykańskim kongresem zeznania złożył były pracownik firmy. Jego zdaniem od ponad 10 lat Boeing nie przestrzega procedur, które zapewniłyby pełne bezpieczeństwo w produkowanych samolotach. Sprawę bada już Federalna Agencja Lotnictwa.

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Kolejne zarzuty pod adresem Boeinga. "Widziałem ludzi skaczących po kadłubie samolotu, żeby dopasować części"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Zawaliła się jedna z zewnętrznych ścian zabytkowej Giełdy Papierów Wartościowych w Kopenhadze - poinformowały w czwartek służby ratunkowe. Dowodzący akcją Jakob Vedsted Andersen z kopenhaskiej straży pożarnej powiedział, iż "nie można wykluczyć, że runąć mogą kolejne mury". We wtorek rano w jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Danii wybuchł pożar.

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Runęła fasada gmachu zabytkowej giełdy w Kopenhadze

Źródło:
PAP, dw.com

To było spotkanie na zaproszenie prezydenta Donalda Trumpa, przyjacielskie, bo przecież do jego prywatnego apartamentu w Trump Tower - powiedział w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną prezydent Andrzej Duda, zapytany o spotkanie z byłym prezydentem USA. - To było bardzo miłe i to była bardzo miła rozmowa, ale oczywiście prezydent zapytał mnie o sytuację w naszej części świata, jak ja postrzegam sytuację na Ukrainie - dodał.

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Andrzej Duda w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN o spotkaniu z Donaldem Trumpem. "To było bardzo miłe"

Źródło:
TVN24, PAP

Fentanyl to śmierć i to trzeba zapamiętać. Bo młodzi myślą, że to fajny "odlot". Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu, tylko od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób. Wiadomo, kim są dilerzy. Policja prowadzi śledztwo, ale nic się nie zmienia. Materiał Dariusza Łapińskiego w Faktach TVN.

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Tylko w niewielkim Żurominie na Mazowszu od początku roku przez fentanyl zmarło aż pięć osób

Źródło:
Fakty TVN, Uwaga!
Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Cory miał 48 lat, David 18, Nicholas rok. "Fetty" mógłby zabić wszystkich Amerykanów

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To oburzające, że my tej ustawy jeszcze nie wrzuciliśmy pod obrady Sejmu. Nie rozumiem, jaki problem ma Władysław Kosiniak-Kamysz - mówiła wiceministra Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy o ustawie o związkach partnerskich. W "Faktach po Faktach" zapowiedziała, że "jeżeli PSL będzie hamował ten projekt", to zostanie on złożony przez Lewicę.

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Spór o ustawę o związkach partnerskich. "Jeżeli PSL będzie hamował ten projekt, to my go złożymy jako Lewica"

Źródło:
TVN24

Policja w Wielkiej Brytanii rozbiła globalny gang cybernetyczny oskarżony o oszustwa na masową skalę. Aresztowano 37 osób na całym świecie, obecnie służby kontaktują się z pokrzywdzonymi. Oszuści bombardowali ofiary wiadomościami mającymi na celu nakłonienie ich do dokonania płatności online. Pozyskali 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN.

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Ukradli 480 tysięcy numerów kart i 64 tysiące kodów PIN. Cybergang rozbity

Źródło:
BBC

To nie jest przejaw fiskalizmu państwa, które szuka pieniędzy w kieszeniach kolejnej grupy osób, ale gra o uzdrowienie rynku pracy - tak plan pełnego oskładkowania zleceń i umów o dzieło komentuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek rady nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jak ocenił, pod względem obowiązujących rozwiązań Polska jest "absolutnym ewenementem" w Europie.

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Polska "absolutnym ewenementem". Rząd szykuje ważną zmianę dla pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Chciałbym, żeby efektem tego spotkania było przegłosowanie przez większość w Kongresie pakietu pomocowego dla Ukrainy. Jeżeli to się udało przekazać prezydentowi Trumpowi, to bardzo dobrze - powiedział minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do spotkania Andrzeja Dudy z byłym prezydentem Stanów Zjednoczonych i kandydatem w nadchodzących wyborach prezydenckich w USA. - Doradzałbym prezydentowi, jeśli mogę, by tak ostentacyjnie nie popierał jednej czy drugiej strony. A co będzie, jeśli Donald Trump przegra? - zastanawiał się wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek (klub Lewica).

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Echa spotkania prezydenta z Donaldem Trumpem. "Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której takie kroki nie są uzgadniane"

Źródło:
TVN24

2 613 926 koron szwedzkich zebrano na pomoc rodzinie Michała Janickiego zamordowanego w Sztokholmie - poinformowali inicjatorzy dwóch kwest.

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Prawie milion złotych na pomoc rodzinie zamordowanego w Sztokholmie

Źródło:
PAP

Wieloletni prezydent Gdyni Wojciech Szczurek uzyskał trzeci wynik w wyborach samorządowych i nie wszedł do drugiej tury. Zapowiedział jednak, na kogo odda w niedzielę swój głos. - Zagłosuję na Tadeusza Szemiota. Jest wieloletnim gdyńskim radnym, doświadczonym samorządowcem, który rozumie, jak działa miasto - przekazał w mediach społecznościowych.

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Wojciech Szczurek zachęca do udziału w wyborach. Mówi, na kogo zagłosuje 

Źródło:
tvn24.pl

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces, ale potrafi dać radość. Ta radość to na przykład lekkie mrugnięcie okiem, to ruch głowy albo wyprostowana noga. Chodzenie, albo jazda na nartach, to już pełnia szczęścia, ale takie szczęście po wybudzeniu ze śpiączki też się zdarza.

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Wybudzanie ze śpiączki to długi i trudny proces. "Cieszy nas każde mrugniecie, każde wyprostowanie nóżki"

Źródło:
Fakty TVN

Posłanka PiS Joanna Lichocka zaalarmowała swoich odbiorców, że we Wrocławiu powstał "ruchomy meczet". W poście nawiązała do kwestii nielegalnych migrantów, Donalda Tuska i Unii Europejskiej. Posłanka mija się z prawdą. Pokazujemy, co rzeczywiście stoi przy Stadionie Olimpijskim w stolicy Dolnego Śląska.

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

"Ruchomy meczet" we Wrocławiu? Posłanka PiS manipuluje, tam stało i stoi boisko

Źródło:
Konkret24

W niedzielę w drugiej turze wyborów prezydenckich w Zielonej Górze zmierzą się kandydat Koalicji Obywatelskiej Marcin Pabierowski i urzędujący prezydent Janusz Kubicki. W pierwszej turze sensacyjnie wygrał kandydat KO. Efekt? Rewolucja w kampanii Kubickiego. Zmienił się szef sztabu, prezydent spędza całe dnie na ulicy i obiecuje tak wiele, że trudno to zliczyć i... uwierzyć.

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Sensacyjna wygrana w pierwszej turze i nagłe ożywienie kampanii prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Możesz zostać tak długo, jak chcesz - powiedział premier Australii Anthony Albanese, zwracając się do Damiena Guerota - pracownika budowlanego z Francji, który stanął na drodze nożownikowi w centrum handlowym w Sydney. Okrzyknięty bohaterem Francuz w rozmowie z mediami przyznał, że ma wizę pracowniczą, która wygaśnie w ciągu kilku miesięcy.

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

To Francuz stanął na drodze nożownika w Sydney. Chcą przyznać bohaterowi australijskie obywatelstwo

Źródło:
Reuters, ABC, tvn24.pl

Brazylijska policja zatrzymała kobietę, która przywiozła do banku zwłoki 68-latka na wózku inwalidzkim. Z nagrania monitoringu wynika, że kobieta chciała wziąć pożyczkę w imieniu zmarłego wiele godzin wcześniej mężczyzny.

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Policja: weszła do banku ze zmarłym na wózku. Chciała, by dali mu pożyczkę

Źródło:
Reuters, Correio Braziliense

W gospodarstwie pod Opocznem (woj. łódzkie), które od Lasów Państwowych dzierżawi rodzina ministra w rządzie PiS Roberta Telusa, odnaleziono trzy martwe konie. Od lat prowadzona jest tam hodowla konika polskiego. Leśnicy podczas kontroli stwierdzili dodatkowo nieprawidłowości przy ogrodzeniu, które ma sięgać poza dzierżawione grunty. Poseł PiS przekonuje, że konie zagryzły wilki, a całą sprawę nazywa chucpą polityczną.

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Martwe konie w stawie. Kontrola w gospodarstwie rodziny ministra PiS

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W nocy niebezpiecznie będzie w prawie wszystkich województwach. Jezdnie i chodniki skuje lód, a temperatura przy gruncie spadnie do nawet -6 stopni Celsjusza.

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Oblodzone drogi i mróz. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W hali na terenie stoczni w Gdańsku Przeróbce operator wózka widłowego potrącił mężczyznę. 37-letni obywatel Gruzji zmarł w wyniku wstrząsu urazowego. Nowe ustalenia śledczych wskazują, że nie był to nieszczęśliwy wypadek, a zabójstwo.

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Pracownik zginął przygnieciony wózkiem widłowym. Prokuratura: to nie był wypadek

Źródło:
tvn24.pl

W Krynicy-Zdrój (woj. małopolskie) doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 80-latek zjechał na przeciwległy pas ruchu przed rondem i zaczął jechać pod prąd. Inny kierowca, widząc to zachowanie zarejestrował całą sytuację i ruszył za autem. Nagranie dostaliśmy na Kontakt 24.

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Jechał pod prąd. "Powiedział, że w Kalifornii nie mają rond". Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, kontakt 24

Takich wyborów w Rzeszowie jeszcze nie było. Po raz pierwszy od dwóch dekad, aby wybrać gospodarza stolicy Podkarpacia, potrzebna jest wyborcza dogrywka. Zmierzą się w niej ubiegający się o reelekcję Konrad Fijołek, który startuje z własnego komitetu i Waldemar Szumny, kandydat PiS. W piątek staną do ostatniej przed ciszą wyborczą debaty. Poprowadzi ją Jacek Strojny, który odpadł z wyścigu do ratusza, ale może rozdawać karty w nowej radzie miasta.

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Socjolog kontra matematyk. Historyczna dogrywka wyborcza w Rzeszowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z policyjnych statystyk za 2023 rok wynika, że najczęściej pijanych kierowców spotkamy w dwóch regionach. To kujawsko-pomorskie i dolnośląskie. Z kolei najrzadziej na jazdę po alkoholu decydują się mieszkańcy Małopolski i Podkarpacia.

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

W tych regionach najczęściej jeżdżą po pijaku

Źródło:
tvn24.pl

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił 80 tysięcy złotych kary, którą jednoosobowo i bezpodstawnie próbował nałożyć na "Fakty" TVN przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski. To nie była jedyna ani najwyższa kara, którą przewodniczący próbował zastraszyć wolne media. Kiedyś powiedział o sobie, że jest talibem. Jak rozprawia się zatem z wolnymi mediami, których wolności nie toleruje?

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Sąd uchylił karę, którą próbował na "Fakty" nałożyć przewodniczący KRRiT. "Jednoosobowy król mediów"

Źródło:
Fakty TVN

Przewodniczący Krajowej Rady Maciej Świrski przegrał właśnie przed sądem z TVN. Stacja nie musi zapłacić kary, którą jednoosobowo na nią nałożył. Sąd podkreślił, że kara była nieadekwatna i przesadna. Przewodniczący, który sam siebie nazywa talibem, sam decyduje, czy coś jest złamaniem prawa, czy nie. Karze nadawców, ale tylko tych, którzy myślą inaczej niż on i partia, która rekomendowała go do Rady. Ściga i zastrasza media, nie czekając na wyroki sądów. To w czystej postaci cenzura i chęć wywołania efektu mrożącego wśród dziennikarzy, mówią przedstawiciele wolnych mediów.

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Dlaczego przewodniczący, który istoty mediów nie rozumie, nazywa siebie talibem

Źródło:
tvn24.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Zabezpieczono monitoring, przesłuchano pierwszych świadków. Prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie zatrucia w jednej z podwarszawskich szkół. Ucierpiało tam 41 osób.

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Zatrucie w podwarszawskiej szkole, kilkadziesiąt osób ucierpiało. Prokuratura o pierwszych ustaleniach śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Według posłanki PiS Marleny Maląg proponowane przez obecny rząd "babciowe" oznacza likwidację programu wprowadzonego przez rząd Zjednoczonej Prawicy. "Znów oszukali?", "będą zabierać?" - pytała była minister rodziny. To manipulacja. Wyjaśniamy, czy rodzice rzeczywiście stracą na nowym świadczeniu.

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Maląg: "babciowe" oznacza likwidację rodzinnego kapitału opiekuńczego. Co pominęła była minister?

Źródło:
Konkret24

Kampania "Wybory bez picu" organizowana przez Komitet Obrony Demokracji otrzymała w środę w Londynie główną Platynową Nagrodę SABRE Awards. "Wybory bez picu" to społeczna akcja kontroli wyborów przeprowadzona podczas ostatnich wyborów parlamentarnych w Polsce.

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Kampania społeczna "Wybory bez picu" z główną nagrodą w Londynie

Źródło:
tvn24.pl

Sugerując się tekstami niektórych serwisów internetowych, polscy internauci gratulują Słowakom, że "odrzucili pakt migracyjny" i piszą, że rząd Donalda Tuska powinien zrobić to samo. Sęk w tym, że Słowacja nic nie odrzuciła, a Polska - i Węgry - przyjmują takie samo stanowisko. Wyjaśniamy, na czym polega rozpowszechniany w internecie manipulacyjny przekaz.

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Słowacja "odrzuca unijny pakt migracyjny, a Polska?" Uproszczenie i manipulacja

Źródło:
Konkret24

Spiker Mike Johnson ogłosił, że podtrzymuje swój plan wprowadzenia pod obrady izby projektów ustaw dotyczących środków na pomoc dla Ukrainy, Izraela i państw regionu Indo-Pacyfiku. Czwarty projekt ma dotyczyć środków "przeciwstawienia się Rosji, Chinom i Iranowi". Johnson przekazał, że głosowania w tej sprawie mają się odbyć w sobotni wieczór. Prezydent Joe Biden poparł zaproponowany pakiet ustaw, zaapelował do obu izb Kongresu o szybkie uchwalenie tych projektów i zapowiedział, że niezwłocznie je podpisze.

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Izba Reprezentantów USA ma się zająć pakietem dla Ukrainy. Biden: trzeba wysłać światu sygnał

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Ogłoszono tegorocznego laureata nagrody World Press Photo. Zwycięzcą został Mohammed Salem za zdjęcie dokumentujące konflikt w Strefie Gazy. Fotografia przedstawia kobietę obejmującą ciało pięcioletniej siostrzenicy, która zginęła wraz z matką i siostrą, gdy izraelska rakieta uderzyła w ich dom w Khan Younis.

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

"Z troską i szacunkiem" przedstawia "niewyobrażalną stratę". Oto zdjęcie, które zwyciężyło w World Press Photo 2024

Źródło:
tvn24.pl, Reuters, worldpressphoto.org

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN