Azja

Azja

Wiec na ekranie zamiast na miejskim placu. Tak były premier chce wygrać wybory z więzienia

Imran Khan, były szef rządu, siedzi w więzieniu, ale wciąż cieszy się popularnością. Nie mógł przemawiać do zwolenników, więc zrobiła to za niego sztuczna inteligencja. Wielu kandydatów popieranych przez jego partię prowadzi kampanię z ukrycia w obawie przed aresztowaniem. Czy uda im się znów sięgnąć po władzę? Partia PTI nie ma poparcia wojska, a w Pakistanie wygrywa ten, za kim stoi armia.

Wybory, w których wszyscy boją się mówić, co myślą

"To wybory między widmem pokoju lub wojny, dobrobytu lub upadku" - ostrzegł wysoki rangą chiński urzędnik przed wyborami, które 13 stycznia odbędą się na Tajwanie. Według wielu komentatorów ich wynik będzie sygnałem dla Pekinu, czy wyspę uda się przejąć pokojowo, czy też konieczna będzie inwazja. Ale sami Tajwańczycy wydają się nie mieć już wątpliwości.

Jak z "dziwnego odludka" zrobiono dyktatora

Dorastający w luksusach, edukowany w Szwajcarii, otoczony przez dwór pochlebców i służących, Kim Dzong Un od dzieciństwa żył w przekonaniu, że jest kimś wyjątkowym. Jego ojciec Kim Dzong Il już w kilkulatku zobaczył cechy, które miały uczynić z niego Wielkiego Następcę. Jak wychowywano przyszłego dyktatora? Co sprawiło, że w wieku 27 lat stał się najmłodszym przywódcą państwa na świecie, pokonując w rywalizacji o sukcesję starszych braci? Trzeci Kim kończy właśnie 40 lat.