Migranci i uchodźcy w Europie

Migranci i uchodźcy w Europie

Poruszający dokument o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

"Mur" - debiut reżyserski znanej aktorki Kasi Smutniak - otwiera festiwal Watch Docs organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka. Film podejmuje próbę głębszej analizy tego, co się dzieje na wschodniej granicy. W dokumencie widać wszechobecne poczucie bezsilności, dramatu ludzi szukających lepszego miejsca do życia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Finlandia zamyka całą granicę z Rosją

Rosyjskie działania zmuszają Finlandię do zamknięcia całej jej granicy z sąsiadem dla ruchu osobowego - przekazał rząd w Helsinkach. Migranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli teraz przekroczyć granicy i złożyć podań o azyl.

Pomagać, ale tylko swoim. Czy Polacy są opiekuńczymi szowinistami?

Co piąty Polak mówi "zdecydowanie nie", gdy zapytać o zwiększenie wsparcia państwa dla imigrantów - wynika z badań prof. Piotra Michonia z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nie chodzi o to, że zabiorą nam pracę czy będą żyć z zasiłków. W czym więc leży przyczyna tej niechęci i czy to tylko polska specyfika? O tym dla tvn24.pl sam autor badań.

"Jaki mamy system w Polsce? To patologia reprezentacji parlamentarnej"

- Ci, którzy deklarują, iż suwerenność państwa jest wartością absolutną i nie zgadzają się na "obcy dyktat", zmienili strategię działania: nie wyjdziemy z Unii Europejskiej, a po prostu rozsadzimy ją od środka, budując Unię Państw Narodowych - opisuje w "Rozmowach polsko-niepolskich" profesor Jan Zielonka.