Nagranie Tuska wywołało burzę. "Farbowany polityczny lis", "Przeżył kolejną przemianę duchową", "Jestem zszokowana"

Autor:
momo
/ prpb
Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tusk na Twitterze: Kaczyński jednocześnie szczuje na migrantów i chce ich wpuścić setki tysięcy
Tusk na Twitterze: Kaczyński jednocześnie szczuje na migrantów i chce ich wpuścić setki tysięcyTVN24
wideo 2/6
TVN24Tusk na Twitterze: Kaczyński jednocześnie szczuje na migrantów i chce ich wpuścić setki tysięcy

- Jarosław Kaczyński jednocześnie szczuje na imigrantów i chce ich wpuścić setki tysięcy. Może potrzebny mu jest wewnętrzny konflikt i strach polskich obywateli, bo wtedy łatwiej mu rządzić i wygrać wybory. Musimy uniknąć tego niebezpieczeństwa - ocenił w nagraniu zamieszczonym na Twitterze lider PO Donald Tusk. Film jest szeroko komentowany przez polityków różnych ugrupowań. - Okazuje się, że przeżył on w nocy, bo chyba w nocy, kolejną przemianę duchową, głęboką. Otóż okazuje się, że on jest zaciekłym przeciwnikiem jakiejkolwiek imigracji do Polski. A kto sprowadza do Polski migrantów? My - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Donald Tusk zamieścił w niedzielny poranek na swoim profilu na Twitterze nagranie, w którym odnosi się do kwestii polityki migracyjnej. - Oglądamy wstrząśnięci sceny z brutalnych zamieszek we Francji. I właśnie teraz Kaczyński przygotowuje dokument, dzięki któremu do Polski przyjedzie jeszcze więcej obywateli z państw takich jak - cytuję - Arabia Saudyjska, Indie, Islamska Republika Iranu, Katar, (Zjednoczone) Emiraty Arabskie, Nigeria, czy Islamska Republika Pakistanu - wymienia na nagraniu Tusk.

- (Jarosław) Kaczyński już w zeszłym roku ściągnął z takich państw ponad 130 tysięcy obywateli - 50 razy więcej niż w 2015 roku. Te wizy będzie można dostawać łatwo i szybko, i będą je rozdzielać zewnętrzne firmy, bo tak dużo jest zamówień - stwierdził lider PO.

Jak mówił, "Kaczyński szczuje na obcych i na imigrantów, a jednocześnie chce ich wpuścić setki tysięcy, i to właśnie z takich państw". - Może potrzebna mu jest wewnętrzna wojna, konflikt, strach polskich obywateli - bo wtedy lepiej mu rządzić, wtedy łatwiej będzie mu wygrać wybory. Musimy jak najszybciej go odsunąć od władzy, żeby uniknąć tego niebezpieczeństwa. Ono się naprawdę czai za rogiem. Polacy muszą odzyskać kontrolę nad swoim państwem i jego granicami - oświadczył lider PO.

Kaczyński: Tusk przeżył kolejną przemianę duchową, głęboką

Do nagrania Tuska odniósł się prezes PiS Jarosław Kaczyński. W swoim przemówieniu na Zjedzie Klubów "Gazety Polskiej" w Spale (woj. łódzkie) Kaczyński ocenił, że polska polityka osiągnęła nowy poziom. - Kłamstwo w kampanii naszych przeciwników szalało już od miesięcy, a w gruncie rzeczy od lat, ale dzisiaj mamy coś zupełnie nowego - powiedział.

Wskazał, że o godz. 8 rano został opublikowany twitterowy wpis Tuska, "w którym okazuje się, że przeżył on w nocy, bo chyba w nocy, kolejną przemianę duchową, głęboką". - Otóż okazuje się, że on jest zaciekłym przeciwnikiem jakiejkolwiek imigracji do Polski. A kto sprowadza do Polski migrantów? My. Ja przypomnę, że to jest ten sam pan, który mówił, że Polska będzie karana za to, że nie chce się zgodzić na te poprzednie propozycje (dot. relokacji migrantów - red.), które zostały w końcu odrzucone - powiedział lider PiS. - To jest ten sam pan, który mówił, że w gruncie rzeczy nie należy budować muru czy płotu, że to są biedni ludzie, którzy szukają nowego miejsca dla swego życia - dodał, nawiązując do muru na polsko-białoruskiej granicy.

- To jest człowiek, dla którego Frasyniuk, Kurdej-Szatan, Jachira, pani Ochojska, które obrażają, wzywają, aby Polskę otworzyć, wzywają do tego, aby w Polsce działo się to samo, co dzieje się dziś we Francji, w Belgii, co działo się w prawie wszystkich krajach Unii Europejskiej, które ustąpiły, podjęły te fatalne decyzje o wpuszczaniu nielegalnych imigrantów, żeby tworzyć multikulti, że tak samo ma być w naszym kraju - mówił Kaczyński. Jak stwierdził, to "dzisiejsze, komiczne kłamstwo, przekraczające już wszelkie miary, to jest element czegoś znacznie szerszego".

Morawiecki: ten farbowany polityczny lis właśnie wezwał do obrony polskich granic

- Papier wszystko przyjmie, a TikTok Donalda Tuska zniesie jeszcze więcej - skomentował premier Mateusz Morawiecki na nagraniu, które zamieścił w mediach społecznościowych.

- Chociaż trudno w to uwierzyć, to ten farbowany polityczny lis właśnie wezwał do obrony polskich granic. Tak, tak, ten sam Donald Tusk, który jest patronem Janiny Ochojskiej, która niemal codziennie wzywa do otwarcia polskich granic, obraża polski mundur. Patron posłów PO biegających z reklamówkami i wzywających do wpuszczenia nielegalnych migrantów. Patron Ewy Kopacz, która w 2015 roku chciała otworzyć granice dla nielegalnych migrantów w liczbach dziesiątek tysięcy, człowiek, który na polecenie Brukseli w 2017 roku groził Polsce karami, jeśli nie wpuścimy nielegalnych imigrantów. Człowiek, który nie wierzył w wybudowanie zapory na granicy z Białorusią i mówił, że nawet w trzy lata ona nie powstanie - wymieniał szef rządu.

- Dlaczego on to robi? Po pierwsze, bo Platforma Obywatelska nie ma planu na kampanię innego niż sianie nienawiści i kłamstwa, ale przede wszystkim robi to dlatego, że politycy z Niemiec, zwani potocznie grupą Webera, już otwarcie mówią o tym, że gdyby PO wygrała wybory, to wpuści tutaj dowolną ilość nielegalnych imigrantów - stwierdził Morawiecki. Na koniec dodał, zwracając się bezpośrednio do Tuska: - Panie Brunner, dla pana to szanowny pan prezes Jarosław Kaczyński.

Jabłoński: PO będzie teraz udawać, że jest przeciw nielegalnej migracji

Nagranie Tuska skomentował także we wpisie na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. "Dokładnie tak jak mówiłem wczoraj. Błyskawicznie się to potwierdza. Jest pozwolenie z Niemiec – PO będzie teraz udawać, że jest przeciw nielegalnej migracji. Oczywiście tylko na kampanię. Niemieccy politycy EPP (pol. EPL) już przyznali, że to ustalone – jeśli PO wygra, natychmiast da zgodę na relokację" - napisał, nawiązując do swojej sobotniej wypowiedzi dla Polskiego Radia 24.

Jak mówił wtedy Jabłoński bardzo wyraźnie widać, iż jest niezwykle silna współpraca pomiędzy PO a EPL, na której czele stoi Manfred Weber. - To jest partia zdominowana przez polityków niemieckich - mówił. - Wczoraj ukazał się wywiad, w którym jeden z polityków niemieckiej partii CDU powiedział, że są już po rozmowach z kolegami z PO, jeśli Platforma przejmie władzę, to odblokuje przepisy dotyczące przymusowej relokacji nielegalnych migrantów - skomentował Jabłoński.

Kierwiński: Tusk pokazuje hipokryzję PiS-u

Poseł Marcin Kierwiński (KO) podkreślił, że w nagraniu Donald Tusk mówi o "hipokryzji PiS-u". - Mówi o tym, jak w Polsce PiS kompletnie nic nie robi, tylko szczuje na obcych. Bo cały czas mamy twardą, antyimigrancką retorykę PiS-u, a równocześnie przygotowane są takie rozporządzenia. Donald Tusk mówi o rozporządzeniu MSZ, które w czerwcu było przygotowywane, dziś jest konsultowane w ramach Rady Ministrów, które ma lekką ręką, poza jakąkolwiek kontrolą, bez pełnego sprawdzenia, rozdawać wizy ludziom także z republik islamskich, tak żeby trafiali tutaj, do Polski - zaznaczył poseł.

Według niego, to co się dzieje we Francji jest "brakiem polityki migracyjnej". - Dziś Kaczyński tylko i wyłącznie straszy, wzbudza jakieś fobie, a sam doprowadza do tego, że Polska granica nie będzie bezpieczna - zauważył Kierwiński. Jak mówił, w ostatnim roku do Polski trafiło 130 tysięcy migrantów. - To jest prawie 40 razy więcej niż w 2015 roku. Tracicie jakikolwiek wpływ na to, kto do Polski trafia. Właśnie taka nieodpowiedzialna polityka może prowadzić do tego, co jest we Francji. To jest wasza wina - ocenił, zwracając się do rządzących.

Tomczyk: PiS krzyczy "żadnych migrantów", sam wpuszcza setki tysięcy. Wiceszef MSWiA odpowiada
Tomczyk: PiS krzyczy "żadnych migrantów", sam wpuszcza setki tysięcy. Wiceszef MSWiA odpowiadaTVN24

- Nie da się tego pogodzić. Z jednej strony mamy szczucie na imigrantów, tylko dlatego, że ktoś jest innego wyznania albo pochodzi z innego kraju, a z drugiej strony rząd w tym samym momencie wprowadza rozporządzenie, które naprawdę może być niebezpieczne, dlatego, że odpowiedzialność za to, kto dostanie polską wizę przejmują firmy w tych krajach - powiedział poseł PO Cezary Tomczyk. W jego ocenie "to jest i hipokryzja i coś głęboko niemoralnego, bo oni zupełnie co innego robią i zupełnie co innego mówią". 

Tomczyk: to rozporządzenie naprawdę może być niebezpieczne
tomczyk

Scheuring-Wielgus: jestem zszokowana, że Donald Tusk coś takiego powiedział

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) oświadczyła, że jest "zszokowana" wystąpieniem lidera PO. - Wystarczyłoby zamiast Donalda Tuska wstawić tam polityka Konfederacji i to byłby przekaz Konfederacji. Ta pierwsza część jest dla mnie szokująca, bo ona jest rasistowska - podkreśliła.

- Co to znaczy, że przyjeżdżają do nas ludzie "z takich krajów"? Z takich, czyli jakich? Gorszych? My jesteśmy lepsi? Jestem zszokowana, że Donald Tusk coś takiego powiedział - stwierdziła posłanka Lewicy. Uważam, że nakręcanie tej spirali strachu i nienawiści wobec innych narodowości jest bardzo nie na miejscu - zaznaczyła.

Ziobro: nie z nami te numery, Brunner

Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro stwierdził, że Donald Tusk "zawsze kłamał jak najęty". "Kłamał, że nie podniesie wieku emerytalnego. Kłamał, że nie ma pieniędzy na 500 plus. Kłamał, że nie połaszczy się na brukselsko-berlińskie stołki. Kłamał nawet wtedy, gdy fotografował się ze świętymi obrazkami" - podkreślił na Twitterze Ziobro.

"Dziś Polacy mają mu uwierzyć, że chce nas zabezpieczyć przed imigrantami. Choć przecież jeszcze niedawno straszył nas karami finansowymi za nieprzyjmowanie 'inżynierów' z Afryki i Azji. Może jeszcze mamy uwierzyć, że nie chodził z Putinem po molo i nigdy nie działał 'für Deutschland'" - dodał szef MS.

"Szukaj Pan naiwnych gdzie indziej. Nie z nami te numery, Brunner" - oświadczył Ziobro.

Jaki: Tusk to bezczelny kłamca

Europoseł Patryk Jaki nazwał Tuska "bezczelnym kłamcą". "PO w Parlamencie Europejskim właśnie głosowała za projektem, w którym Komisja Europejska co roku ustali liczbę imigrantów do przymusowej relokacji. Przymusowej - bo takich, których nikt nie chce. Co oznacza przez lata ogromne liczby nielegalnych migrantów do rozdziału" - napisał na Twitterze Jaki.

Podkreślił jednocześnie, że Polska oczywiście przyjmuje legalnych migrantów, ale po dokładnym sprawdzeniu. "Ponadto jak już wielokrotnie prostowało MSWiA liczba 130 tys. to fejknews! Tyle osób dostało wstępne pozwolenie na prace. Potem jest kolejny etap weryfikacji i z tej liczby zostaje niewiele. Dlatego w Polsce jest spokojnie" - napisał europoseł.

"Na kłamstwa Tuska nakłada się oczywiście cenzura mediów 3RP, które robią wszystko, aby nie pokazać skali tego, co dzieje się we Francji" - oświadczył Jaki.

Schreiber: cała kampania Tuska to są kłamstwa, manipulacje, insynuacje

W ocenie ministra w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Schreibera wystąpienie Tuska jest "kłamliwe". - Cała kampania Donalda Tuska, każde jego wystąpienie, to są kłamstwa, manipulacje, insynuacje - podkreślił. Według niego rozporządzenie, które obecnie jest w fazie konsultacji, dotyczy tego, by "scentralizować system wydawanych wiz". - Chodzi o to, żeby nie były one w konsulatach konkretnych, tylko w Warszawie, i żeby mieć tutaj pełen ogląd sytuacji - wyjaśnił. Schreiber przyznał, że wniosków o wydanie wizy jest więcej niż było w okresie rządów PO-PSL, jednak jest to wynik poprawy sytuacji ekonomicznej w Polsce.

Zapytany, czy celem rozporządzenia jest przyspieszenie i uproszczenie procedury wydawania wiz, Schreiber odpowiedział: - Ono może pójść w kierunku tego, żeby niektóre decyzje podejmować szybciej. Tylko pamiętajmy jedno: dzisiaj przedsiębiorcy, dzisiaj polscy rolnicy, potrzebują osób, które w legalny sposób - i to jest kluczem w tej sprawie - ubiegają się o pracę w Polsce - podkreślił.

- My prowadzimy świadomą i odpowiedzialną politykę przyjmowania ludzi do pracy w legalny sposób. Wy, rozumiem, próbujecie powiedzieć, że to ma być zakazane. Tymczasem protestujemy i będziemy protestować przeciwko przymusowej relokacji nielegalnych imigrantów, którzy forsują granicę Europy, których tak naprawdę nie można skontrolować, nie można zidentyfikować często. Dlaczego oni nie starają się w legalnej procedurze dostać miejsc pracy? Bo albo nie chcą w ogóle pracować, tylko szukają socialu w Europie, albo też wystąpili przeciwko prawu i są przestępcami - ocenił Schreiber.

Tyszka: PiS jest partią masowej i niekontrolowanej imigracji

Poseł Stanisław Tyszka (Konfederacja) powiedział, że Donald Tusk był zwolennikiem przyjmowania przez Polskę kwot uchodźców w 2015 roku, a w okresie kryzysu imigracyjnego na granicy polsko-białoruskiej politycy PO "biegali na granicy chcąc wpuścić imigrantów". Jego zdaniem, PiS jest "partią masowej i niekontrolowanej imigracji".

- My jesteśmy za tym, żeby ustalić zasady polityki imigracyjnej Polski. Uważamy, że Polacy powinni odpowiedzieć na dwa pytania jeśli chodzi o politykę imigracyjną: czy chcą, żeby PiS zapraszał imigrantów z państw azjatyckich i afrykańskich, tak jak to robił przez ostatnie osiem lat? A drugie pytanie: czy Polacy się zgadzają na to, żeby zrównać w prawach imigrantów z Ukrainy z obywatelami polskimi, jeśli chodzi o dostęp do wszystkich świadczeń socjalnych, a nawet uprzywilejować ich jeśli chodzi o dostęp do emerytury minimalnej? - pytał Tyszka.

Hennig-Kloska: potrzebujemy nowej polityki migracyjnej

Paulina Hennig-Kloska (Polska 20250) oceniła, że w kwestii migracji "PiS uprawia hipokryzję". "Polska oraz Europa potrzebują nowej polityki migracyjnej" - przekonywała na Twitterze.

"Polska wkracza w ten sam okres, w który Francja, Niemcy czy Wielka Brytania wkroczyły dawno temu. Pytanie, czy brakujące ręce do pracy będziemy uzupełniać migrantami ekonomicznymi czy nie?" - pytała.

Hetman o "jednej wielkiej hipokryzji PiS-u"

- Złapaliśmy rząd pana Morawieckiego na największej chyba hipokryzji w ostatnim czasie - powiedział europoseł PSL Krzysztof Hetman. - Z jednej strony robią wielkie larum, rozdzierają szaty przeciwko niespełna 2 tysiącom migrantów, których nieprawdą jest, że Polska musiałaby przyjąć, bo powiedzmy, że jest to kłamstwo - zauważył. Dodał, że "w ciągu tylko 2022 roku wjechało do nas z krajów muzułmańskich ponad 130 tysięcy osób, które podjęły tutaj pracę, a rząd zapowiada kolejne ułatwienia do tego, żeby oni tutaj wjeżdżali". - Jedna wielka hipokryzja PiS-u - skwitował polityk.

Hetman: to jedna wielka hipokryzja PiS-u
Hetman: to jedna wielka hipokryzja PiS-uTVN24

Poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski zaznaczył, że osoby, które uczestniczą w zamieszkach we Francji, są potomkami trzeciego pokolenia imigrantów z północnej Afryki. - Z powodu błędnej polityki francuskiej, która tworzyła getta na przedmieściach dużych miast, ci ludzie się nie integrowali - podkreślił. Zdaniem Bartoszewskiego, rząd PiS uważa, że "jeśli mamy niedobór rąk do pracy, to ściągniemy migrantów z państw arabskich, oni popracują i wyjadą". - Otóż nie wyjadą - ocenił.

Dziemianowicz-Bąk: problem relokacji migrantów nie istnieje

Posłanka Nowej Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że "jakakolwiek przymusowa relokacja to jest pomysł wydumany przez Prawo i Sprawiedliwość". - Nie będzie takiego przymusu, nie będzie takiego mechanizmu, przyznała to jasno europejska komisarz, więc ten problem nie istnieje - przekonywała.

Dodała, że "w sytuacji polskiego rynku pracy potrzebujemy rąk do pracy". - Ale diabeł tkwi w szczegółach. Osoby, które przyjeżdżają powinny być weryfikowane i sprawdzane, powinny być traktowane tak samo, nie lepiej, nie gorzej niż polscy pracownicy. Na to należy zwrócić uwagę, żeby polski rynek pracy mógł być zasilany nowymi pracownikami, ale żeby nie odbywało się to ze szkodą dla polskich pracowników - powiedziała posłanka lewicy.

Dziemianowicz: problem relokacji migrantów nie istnieje
Dziemianowicz: problem relokacji migrantów nie istniejeTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:momo / prpb

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 roku powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta. Artur Soboń to były wiceminister finansów, od 2015 roku zasiada w Sejmie. Ustawa o Narodowym Banku Polskim stanowi, że "członek zarządu NBP nie może zajmować żadnych innych stanowisk i podejmować działalności zarobkowej lub publicznej poza pracą naukową, dydaktyczną lub twórczością autorską".

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Jest nowy członek zarządu NBP. To były wiceminister finansów w rządzie PiS

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

Na kampusie Uniwersytetu Nevady w Las Vegas padły strzały. Są doniesienia o ofiarach. Doszło do ewakuacji wielu przebywających tam osób. Agencja Reutera, powołując się na informacje policji, przekazała, że podejrzany o atak nie żyje.

Strzelanina na uczelni w Las Vegas

Strzelanina na uczelni w Las Vegas

Aktualizacja:
Autor:
ek/adso
Źródło:
Reuters

Nie możemy dać wygrać Władimirowi Putinowi - powiedział w środę Joe Biden. Prezydent Stanów Zjednoczonych wezwał republikanów w Kongresie do współpracy i zaakceptowania pomocy finansowej dla Ukrainy przed końcem roku. - Jeżeli Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej - podkreślił. Biden zaznaczył, że zdobycie Ukrainy doprowadzi do ustawienia się Rosji w pozycji do potencjalnego ataku na sojuszników USA, a taki scenariusz oznacza "amerykańskich żołnierzy walczących z rosyjskimi żołnierzami", bo Waszyngton będzie bronił innych krajów zgodnie z artykułem 5. traktatu o NATO.

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Joe Biden: jeżeli Władimir Putin zdobędzie Ukrainę, nie zatrzyma się na niej

Autor:
adso
Źródło:
Reuters, PAP

Możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni, my tym jesteśmy zaniepokojeni - tak na pytania Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN w Waszyngtonie, odpowiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Amerykański urzędnik mówił, że Kongres ma czas do końca roku na podjęcie decyzji w sprawie funduszy na wojskową pomoc dla Ukrainy. - To szczególnie niebezpieczny czas (…). Zima nadchodzi - podkreślił Kirby, wskazując na zagrożenie dla ukraińskiej infrastruktury energetycznej.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA: możemy w pełni zrozumieć, czemu Polacy są zaniepokojeni

Autor:
bp//mrz,
adso
Źródło:
TVN24, BBC

To zbrodnie, które trudno opisać i nie sposób zrozumieć. Terroryści z Hamasu, którzy 7 października zaatakowali Izrael, najgorzej i w sposób najbardziej okrutny traktowali kobiety. Były one torturowane, gwałcone i często palone żywcem.

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Zbrodnie Hamasu na izraelskich kobietach. Wstrząsające relacje świadków

Autor:
Angelika
Maj
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Podczas środowego posiedzenia Sejmu nie zabrakło słownych przepychanek między parlamentarzystami. - Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym (zwyczajem - red.)? Jest pan fantastycznym posłem, dobrze, że pan jest z nami - zwrócił się prowadzący obrady Włodzimierz Czarzasty do Norberta Kaczmarczyka z PiS. Wcześniej wicemarszałek przypomniał, jak z jego perspektywy wyglądały obrady Sejmu przez ostatnie cztery lata. Spotkania w nocy, przyspieszania wszystkich ustaw, łamanie wszelkich zasad - opisywał Czarzasty.

Włodzimierz Czarzasty do posła PiS: Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym?

Włodzimierz Czarzasty do posła PiS: Jak pan myśli? Usunę pana z obrad starym zwyczajem czy uśmiechnę się nowym?

Autor:
ek//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Które dżiny pomagały Aladynowi z "Baśni tysiąca i jednej nocy" i "Klechd sezamowych" Leśmiana w jego życiowych perypetiach: z pierścienia i z dywanu, z pierścienia i z naszyjnika, z lampy i z pierścienia czy z lampy i z dywanu? Na to pytanie za 500 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Konrad Walkowiak.

Pytanie w "Milionerach" za pół miliona złotych o dżiny pomagające Aladynowi

Pytanie w "Milionerach" za pół miliona złotych o dżiny pomagające Aladynowi

Autor:
wm//mm
Źródło:
"Milionerzy" TVN

Tajemnicza choroba atakuje psy w Stanach Zjednoczonych. Na razie wykryto ją w 14 stanach, ale weterynarze obawiają się, że to dopiero początek. Szczególnie narażone są szczeniaki, starsze psy i te z obniżoną odpornością. Kaszel, który atakuje zwierzęta, może prowadzić do ciężkiego zapalenia płuc, a nawet do śmierci.

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Tajemnicza choroba atakuje psy, objawy nie ustępują nawet po podaniu antybiotyków

Autor:
Justyna
Zuber
Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Polska Rada Biznesu wsparła osiem kampanii profrekwencyjnych kwotą 6 milionów 300 tysięcy złotych - podała organizacja w komunikacie. Jak podkreślono, "to największa historycznie mobilizacja członków PRB i pierwsza tak szeroka współpraca polskich środowisk biznesowych z trzecim sektorem". Łączny zasięg kampanii profrekwencyjnych był bliski 350 milionom wyświetleń.

Sukces kampanii profrekwencyjnych. "Pojawiła się nowa, bardzo zauważalna norma społeczna"

Sukces kampanii profrekwencyjnych. "Pojawiła się nowa, bardzo zauważalna norma społeczna"

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

- Pan się wszystkiemu sprzeciwia. Tak się nie da żyć, panie pośle. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu - powiedział marszałek Szymon Hołownia do Łukasza Schreibera z Prawa i Sprawiedliwości, gdy ten po raz kolejny zgłosił sprzeciw podczas obrad Sejmu. Wcześniej marszałek Sejmu mówił: "Panie pośle, moje serce krwawi, gdy wspomina pan o zamrażarce".

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Hołownia do Schreibera: Tak się nie da żyć. Sprzeciw wobec pana sprzeciwu

Autor:
ek//mrz
Źródło:
tvn24.pl

Generał Jarosław Szymczyk wsławił się głównie tym, że kompromitował instytucję, którą reprezentował. Czas najwyższy na jego odejście - mówiła w "Kropce nad i" wicemarszałkini Senatu Magdalena Biejat z klubu Lewicy. Stanisław Karczewski, senator PiS, a w przeszłości marszałek izby wyższej, stwierdził, że "policja funkcjonuje w Polsce naprawdę dobrze". - Nie mówię, że idealnie. Zgadzam się, że są pewne zastrzeżenia - powiedział.

Biejat: to czas najwyższy na odejście generała Szymczyka

Biejat: to czas najwyższy na odejście generała Szymczyka

Autor:
mjz//mrz,
adso
Źródło:
TVN24

Będzie wiele prób obstrukcji, bo ten rząd tak przyzwyczaił się do stołków, tak przyzwyczaił się do tej bezkarności i złodziejstwa - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Zalewski (Polska 2050-Trzecia Droga), pytany o to, jak według niego będzie wyglądał proces przekazania władzy przez PiS. - Im szybciej, tym lepiej - odpowiedziała na to samo pytanie Katarzyna Kotula (Nowa Lewica).

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

"Powołano ministrów w tym hipotetycznym rządzie Mateusza Morawieckiego, ale ci ministrowie nic nie robią"

Autor:
ks//mrz
Źródło:
TVN24

Nazwy "szynka" "wędlina", "wędzonka" i "kiełbasa" będą mogły być stosowanie wyłącznie do produktów pochodzenia zwierzęcego - zakłada projekt rozporządzenia ministra rolnictwa, który trafił do konsultacji publicznych. Sprzeciw wobec zmian wyrazili producenci roślinnych zamienników dla mięsnej żywności. Wskazują na badania, według których 96 procent konsumentów nie zdarzyło się przez pomyłkę kupić produktu roślinnego zamiast mięsa.

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Nowa inicjatywa dwutygodniowego rządu

Nazwy produktów mięsnych pod ochroną. Nowa inicjatywa dwutygodniowego rządu

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP

O 10.00 w poniedziałek, 11 grudnia premier Mateusz Morawiecki ma wygłosić expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego nowego rządu ma odbyć się tego samego dnia o 15.00. Większości sejmowej Morawiecki nie ma, więc o godzinie 20.00 ma nastąpić wybór nowego premiera.

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

O 10 expose Mateusza Morawieckiego, o 20 głosowanie w sprawie kandydatury Donalda Tuska. Opozycja czeka na 11 grudnia

Źródło:
Fakty TVN

Posłowie debatowali w środę nad projektem zmian w Regulaminie Sejmu, zaproponowanym przez prezydium izby. Propozycja zakłada zmianę sposobu głosowania nad wyborem premiera w tak zwanym drugim kroku konstytucyjnym oraz w zasadach prac sejmowej Komisji Finansów Publicznych nad budżetem. Izba przejdzie do trzeciego czytania projektu, czyli ostatecznego głosowania po doręczeniu posłom i posłankom zestawienia zgłoszonych poprawek.

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Propozycja zmian w głosowaniu nad wyborem premiera. "Jeden z najbardziej anachronicznych przepisów"

Autor:
ks/dap,mrz
Źródło:
TVN24, PAP

Trybunał Stanu to organ konstytucyjny służący pociąganiu do odpowiedzialności konstytucyjnej, czyli sądzeniu tak zwanych deliktów konstytucyjnych - mówiła w programie "Tak jest" w TVN24 członkini tej instytucji, prawniczka Kamila Ferenc. Drugi z członków tego organu, Przemysław Rosati, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej, mówił, że to "sąd dla polityków" i tłumaczył procedury związane z postawieniem kogoś przed obliczem tego organu.

Członkowie "trybunału dla polityków" o swojej pracy

Członkowie "trybunału dla polityków" o swojej pracy

Autor:
mjz//mrz
Źródło:
TVN24

Gościem "Faktów po Faktach" był prezydent Rafał Trzaskowski, który jest obecnie w Dubaju na szczycie klimatycznym COP28. Zapowiedział, że neutralność klimatyczna w Warszawie ma nastąpić do 2050 roku, a w niektórych częściach stolicy do 2030 roku. Odniósł się też do projektu strefy czystego transportu, który spotkał się ze sprzeciwem wielu osób. - Jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, to musimy podejmować ambitne decyzje. Nie ma innego wyjścia - powiedział prezydent stolicy. Przyznał, że propozycje zakładały, aby strefa była większa. - Radni proponują, żeby ta strefa była mniejsza i obejmowała ścisłe centrum Warszawy - mówił.

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Trzaskowski: jeśli nie chcemy się dusić w centrum miasta, musimy podejmować ambitne decyzje

Autor:
ek//mrz
Źródło:
TVN24

Na zachodzie i południu kraju w nocy ze środy na czwartek na drogach będzie ślisko. Pojawi się gołoledź po marznących opadach. W kilku województwach prognozowane są także gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia IMGW.

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Alerty IMGW

Niebezpieczna noc w wielu miejscach. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw,ps
Źródło:
IMGW

Podczas lotu szkolnego samolotem M-346 Bielik we wtorek doszło do niekontrolowanego oddzielenia się owiewki, pilot bezpiecznie wylądował. Do czasu wyjaśnienia okoliczności i przyczyn zdarzenia loty na samolotach M-346 zostały wstrzymane - podało w środę Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Dowództwo o "sytuacji kryzysowej" w powietrzu. Wstrzymano loty M-346

Autor:
ks/dap
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 5,75 procent.

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Autor:
JW/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes

Mieszkańcy greckiej wioski Metamorfosi zagłosowali za jej przeniesieniem. Miejscowość trzy raz została zniszczona przez powódź, a ostatni raz do takiego kataklizmu doszło we wrześniu. - Można mieć nadzieję, że będziemy mieć bezpieczne domy - powiedział wójt Petros Kontogiannis.

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Powodzie trzy razy zniszczyły wieś. Głosowanie w sprawie przenosin

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Brytyjska rodzina królewska opublikowała w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym wspólnie pozują król Karol III, królowa Kamila, książę William i księżna Kate. Brytyjskie media wskazują, że zdjęcie jest "pośrednią odpowiedzią" na zarzuty stawiane w opublikowanej tydzień wcześniej książce "Endgame" Omida Scobiego. W jej holenderskim wydaniu autor wskazał, że to Karol III i księżna Kate kilka lat temu wyrazili uwagi co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan.

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Wraca sprawa uwag co do koloru skóry dziecka Harry'ego i Meghan. "Pośrednia odpowiedź" rodziny królewskiej

Autor:
wac//az
Źródło:
PAP, BBC, Sky News, tvn24.pl

W Grodzisku Mazowieckim z jednej z firm zniknęła kasetka z pieniędzmi. Złodziej włamał się do budynku w przebraniu klauna. W tym czasie jego kolega stał na czatach. Obaj zostali zatrzymani. Policjanci znaleźli skradzioną kasetkę i przebranie, a dodatkowo sporo narkotyków.

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Włamał się do firmy w stroju klauna. "Ukradł kasetkę z pieniędzmi"

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skrzyżowaniu Braci Wagów zderzyły się cztery samochody. Trzy z nich stały, by włączyć się do ruchu w ulicę Płaskowickiej. Jak podała policja, jeden z kierowców jest pijany. Wydmuchał 1,5 promila.

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Czekali, by włączyć się do ruchu. Wjechał w nich pijany kierowca

Autor:
mg/b
Źródło:
tvnwarszaw.pl

Wrocławska policja opublikowała komunikat, w którym odnosi się do informacji o śmierci 31-letniej kobiety w komisariacie. Do zdarzenia doszło w maju tego roku, rodzina o zgonie miała dowiedzieć się dwa miesiące później. - Rodzina uważa, że sprawa śmierci pani Malwiny została zamieciona pod dywan - mówi mecenas Wojciech Kasprzyk, reprezentujący bliskich 31-latki.

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Zmarła w komisariacie, rodzina przez dwa miesiące nic nie wiedziała. Policja wydała oświadczenie

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

Akademia Sztuki w Szczecinie poinformowała o śmierci studentki, która została poważnie poparzona w eksplozji, do której doszło w czerwcu tego roku. Poszkodowane zostały wtedy trzy osoby: dwie wykładowczynie i studentka.

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Nie żyje studentka Akademii Sztuki poparzona w wyniku eksplozji na uczelni

Autor:
MR/gp
Źródło:
tvn24.pl

Marzena Okła-Drewnowicz z Koalicji Obywatelskiej ma wejść w skład przyszłego rządu Donalda Tuska - dowiedziała się nieoficjalnie reporterka TVN24 Agata Adamek. Posłanka KO ma zostać ministrą ds. polityki senioralnej. Adamek potwierdziła też informacje TVN24 z ubiegłego tygodnia o tym, że Katarzyna Kotula z Lewicy ma być mianowana ministrą ds. polityki równościowej.

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Nieoficjalnie: nowe nazwisko w przyszłym rządzie Donalda Tuska

Autor:
bp//mrz,
adso
Źródło:
TVN24

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że "wtedy kiedy wybuchła afera wiatrakowa, 'Fakty' TVN w ogóle jej nie zauważyły". Sprawdziliśmy. Zarówno w "Faktach" TVN, TVN24, jak i w portalu tvn24.pl informowaliśmy o kontrowersjach wokół ustawy.

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Morawiecki o "aferze wiatrakowej" i "Faktach" TVN. Jak relacjonowaliśmy dyskusję wokół projektu ustawy

Autor:
Krzysztof
Jabłonowski
Źródło:
Konkret24
Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Cicha zmiana szefa najmłodszej służby specjalnej

Robert
Zieliński
Autor:
Robert
Zieliński
Źródło:
tvn24.pl
Premium

Już 2,7 miliona Polaków ma niespłacone zobowiązania finansowe - wynika z najnowszego raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor i BIK. W ciągu ostatniego roku łączna wartość zadłużenia w naszym kraju wzrosła o 6,5 miliarda złotych. Rekordzistą pod tym względem jest mieszkaniec Lubelszczyzny, który zalega ze spłatą niemal 87 milionów złotych.

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Długi Polaków szybko rosną. Rekordzista jest winny prawie 87 milionów złotych

Autor:
kgo//mm
Źródło:
tvn24.pl

Nieruchomości za ponad 20 mln zł zgromadził Robert Dowhan z Koalicji Obywatelskiej, po raz pierwszy wybrany do Sejmu. Inny debiutant, Krzysztof Hetman z PSL, ma prawie 3 mln zł oszczędności, prawie milion złotych zarobiła Elżbieta Burkiewicz z Polski 2050. Przyglądamy się oświadczeniom majątkowym posłów debiutantów.

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Nowi posłowie w Sejmie. Który najwięcej zarobił, który najwięcej oszczędził

Autor:
Michał
Istel
Źródło:
Konkret24

Po spotkaniu z Szymonem Hołownią mogę powiedzieć, że Polska i Ameryka mają pozytywny, wspólny program, razem idą naprzód, między innymi w sprawie bezpieczeństwa i kolektywnej obrony - powiedział w rozmowie z naszym reporterem Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. Pytany o pomoc dla Ukrainy stwierdził, że Kijów wspiera koalicja ponad 50 krajów, a prezydent Joe Biden "utożsamił swoją prezydenturę ze wsparciem narodu ukraińskiego".

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Ambasador USA w Polsce o marszałku Hołowni, Ukrainie i "renesansie energetycznym"

Autor:
bż/gp
Źródło:
tvn24.pl

82 procent Polaków uważa, że Polska zyskuje na członkostwie w Unii Europejskiej, a 75 procent postrzega je za ważne - wynika z nowego badania Parlamentu Europejskiego. Wśród najważniejszych korzyści wskazali poprawę jakości życia. Jednocześnie aż 76 procent pytanych twierdzi, że wzięłoby udział w głosowaniu w eurowyborach, gdyby odbywało się za tydzień.

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Polacy z bardzo wysokim poparciem dla UE. Jakie korzyści z członkostwa wskazują

Autor:
pb//az
Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała w środę o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski zaznacza, że raty kredytów hipotecznych i tak spadną, ponieważ zarówno trzy miesiące temu, jak i sześć miesięcy temu, a taka jest zwykle częstotliwość aktualizacji oprocentowania, stawki WIBOR były zdecydowanie wyższe niż obecnie.

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Co z ratami kredytów? Wyliczenia

Autor:
mp
Źródło:
TVN24 Biznes

Laureatem Nagrody POLIN 2023 został Mariusz Sokołowski – białostocki nauczyciel zaangażowany w przywracanie pamięci o Żydach Wasilkowa i Białegostoku oraz autor publikacji poświęconej nauczaniu o wielokulturowości. Wyróżnienie w konkursie otrzymali: Ewa Paul i Stowarzyszenie Saga Grybów.

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

"Przywołują z niebytu niewypowiedziane od dekad imiona i nazwiska". Wręczono Nagrody POLIN

Autor:
b
Źródło:
PAP

Dziennikarze tvn24.pl, TVN i TVN24 są wśród nominowanych do tegorocznych nagród Grand Press. Nominacje otrzymali: Justyna Suchecka, Piotr Szostak, Wojciech Bojanowski, Filip Folczak, Olga Orzechowska, Maciej Duda, Łukasz Ruciński, Michał Fuja, Grzegorz Głuszak, Marcin Jakóbczyk, Piotr Świerczek, Robert Zieliński, Olga Mildyn, Ewa Galica, Marcin Gutowski, Edyta Krześniak, Piotr Jacoń, Adam Diehl, Piotr Karczewski, Michał Przedlacki, Łukasz Frątczak, Dariusz Kubik i Grzegorz Łakomski.

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Nominacje dla dziennikarzy tvn24.pl, TVN24 i TVN do nagrody Grand Press

Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl