Ujawniono kolejną korespondencję mającą pochodzić ze skrzynki mailowej szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka, która dotyczy liczby zgonów na COVID-19 w domach pomocy społecznej. "Jutro Można też tym się posługiwać z różnych okolicznościach – nośny temat międzynarodowy" - miał pisać 21 maja 2020 roku premier Mateusz Morawiecki. "Pamiętajmy ze emeryci będą kluczowi dla nas na koniec czerwca" - miał zareagować natomiast ówczesny nieformalny doradca premiera Mariusz Chłopik.
W internecie publikowana jest korespondencja mająca pochodzić między innymi z prywatnej poczty szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Rządzący kwestionowali prawdziwość maili, ale do tej pory nie pokazali ani jednego przykładu maila nieprawdziwego. Istnieje co najmniej kilka maili, których prawdziwość została potwierdzona przez osoby wymienione z nazwiska w korespondencji.
Jacek Sasin: ujawniony mail od premiera jest prawdziwy Brudziński komentuje wyciek korespondencji. To "była prośba o przeniesienie na równorzędne stanowisko"
Wątek zgonów na COVID-19 w DPS-ach w aferze mailowej
We czwartek opublikowano kolejną korespondencję, która pochodzi z maja 2020 roku i zatytułowana jest "Zgony w domach opieki, aktualizacja".
Dyrektorka biura premiera Anna Wójcik 20 maja 2020 roku późnym popołudniem miała napisać wiadomość, wśród adresatów której - jak wynika z opublikowanych zrzutów ekranu - byli premier Mateusz Morawiecki, dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu Tomasz Matynia, rzecznik rządu Piotr Mueller oraz ówczesna minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.
Miała załączyć w nim tabelę pokazującą zestawienie liczby zgonów na COVID-19, w tym liczby zmarłych z domów opieki, w różnych krajach. Z treści maila wynika, że w Polsce na dzień 20 maja 2020 roku było w Polsce 962 zarejestrowanych zgonów osób zakażonych koronawirusem. 92 z nich dotyczyły osób z DPS-ów. Jak napisano w tabeli, to 10 procent całości. Był to najniższy odsetek w porównaniu z zestawieniem z Belgii, Kanady, Francji, Niemiec, Irlandii, Norwegii, Szwecji.
Liczba zgonów w Polsce podana w opublikowanym mailu zgadza się z danymi, które przekazało oficjalnie 20 maja 2020 r. Ministerstwo Zdrowia.
"Naprawdę warto to zrobić - ofensywnie"
Premier Morawiecki miał odpowiedzieć na maila 21 maja 2020 r. po północy, przesyłając go także do kolejnych adresatów. Pisownia oryginalna.
"Jutro Można też tym się posługiwać z różnych okolicznościach – nośny temat międzynarodowy" - czytamy w wiadomości, która miał wysłać szef rządu.
Ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowki miał odpisać na to kolejnego dnia rano: "To pokazuje różnice w podejściu do Starszych i słabych My ratujemy – akcja WOT wymazywania , przenoszenie do szpitali, Reakcja szybka na kazdy sygnal i pomoc dla DPS ów i finansowa i organizacyjna".
"Dlatego wczoraj proponowaliśmy konferencję Maląg. Jeżeli ona tego nie zrobiła to dobrze jest to zrobić dziś Pamiętajmy ze emeryci będą kluczowi dla nas na koniec czerwca" - miał napisać natomiast ówczesny nieformalny doradca premiera Mariusz Chłopik. Krzysztof Michalski, zastępca szefowej biura premiera, miał odpisać na to: "MRPiPS dzisiaj robi konferencję na ten temat" . W kolejnym mailu miał uściślić, że konferencja odbędzie się jednak kolejnego dnia o godzinie 9.
Kolejną wiadomość miał napisać Chłopik. "A dziś mają rozmowę z Donaldem Trump że nie mogą tego zrobi dziś? Przecież media o tej Szwecji mówią dziś a skąd wiemy o czym będę mówić jutro?" - czytamy.
Tomasz Matynia miał na to odpisać: "Prosilem o konferencję wczoraj lub dziś. Zrobili po swojemu... Zmobilizuje jeszcze raz do szybszego działania".
"Jednak naprawdę warto to zrobić - ofensywnie" - miał zareagować premier Mateusz Morawiecki.
Konferencja Maląg
22 maja 2020 roku odbyła się konferencja Marleny Maląg, szefowej istniejącego wtedy resortu minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Była ona - jak czytamy w czwartek w relacji z 22.05.2020 r. zamieszczonej na rządowej stronie - "podsumowaniem działań, jakie podjął rząd w celu wspierania samorządów prowadzących domów pomocy społecznej".
Napisano także: "Nasz kraj na tle innych państw europejskich pod względem opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi przebywającymi w domach pomocy społecznej wypada bardzo dobrze. 'W krajach europejskich takich jak Francja, Irlandia, Hiszpania, śmiertelność spowodowana koronawirusem wśród pensjonariuszy domów pomocy społecznej wyniosła ok 60%. W naszym kraju jest to niespełna 10%'".
Pod koniec czerwca tego samego roku odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Zostały zarządzone na te termin po tym, jak zaplanowane na maj wybory kopertowe ostatecznie się nie odbyły. Portal tvn24.pl ujawnił, że przygotowanie wyborów korespondencyjnych kosztowało blisko 70 milionów złotych - na taką sumę firmy wystawiły faktury Poczcie Polskiej w związku z organizacją głosowania.
W maju 2021 roku prezes NIK przedstawił wyniki kontroli dotyczącej przygotowań do wyborów kopertowych. Przekazał, że organizowanie i przygotowywanie wyborów 10 maja 2020 roku "na podstawie decyzji administracyjnej nie powinno mieć miejsca i było pozbawione podstaw prawnych".
Wiele pytań, jedna odpowiedź
Centrum Informacyjne Rządu od początku afery mailowej oświadczało, że "Polska doświadczyła ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z terenu Federacji Rosyjskiej", w związku z czym "Kancelaria Prezesa Rady Ministrów nie będzie komentować treści materiałów". Aktualnie informuje, że nasz kraj "doświadczył ataku cybernetycznego i dezinformacyjnego prowadzonego z kierunków wschodnich".
Źródło: tvn24.pl