Upiła Tarantino, oczarowała Spielberga i ubrała Jolie. "Dziewczyna-pitbull" dostanie Oscara?

Rola Diaboliny w "Czarownicy", to jedna z najgłośniejszych Angeliny Jolie w ostatniej dekadzie
Rola Diaboliny w "Czarownicy", to jedna z najgłośniejszych Angeliny Jolie w ostatniej dekadzie
Disney
Polka wraz z zespołem wykonała ręcznie ponad 2 tys. kostiumów na potrzeby "Czarownicy" i dostała za nie trzecią w karierze nominację do OscaraDisney

Kostiumy dla Angeliny Jolie powstały m.in. z żywicy, skóry, kości, zębów, zwierzęcych szkieletów i piór. Na liście materiałów znalazły się nawet ludzkie włosy. Efekt był tak przerażający, że filmowej czarownicy bały się wszystkie dzieci, a autorkę po raz trzeci w karierze nominowano do Oscara. - Jestem w naprawdę silnej lidze. Nie mam szans na zwycięstwo - Anna Biedrzycka-Sheppard studzi oczekiwania.

B – jak bardzo drogi szampan

Szef produkcji z wytwórni Disneya, dla której powstała "Czarownica", całkiem niedawno postanowił podarować Polce prezent. W podzięce za kostiumy, które w dużej mierze przyczyniły się do sukcesu kasowego filmu, który zarobił na świecie 800 mln dolarów i okazał się najbardziej dochodowym filmem Disneya w tym roku.

- Przysłał mi do domu butelkę szampana, której przesyłka pewnie kosztowała więcej niż sam szampan. Wysłałam mu więc bardzo miłe podziękowania, pisząc, że ten alkohol pozwoli mi przeżyć te momenty, kiedy nie dostanę Oscara - zdradza 68-letnia Anna Biedrzycka Sheppard.

Skąd ta pewność? - Wytwórnia nawet nie wysłała kopii "Czarownicy" do członków Akademii Filmowej. Po prostu już zarobiła swoje pieniądze i przestała ją obchodzić promocja oraz ci, którzy przy tym filmie pracowali, a którzy mogliby mieć z tego jakieś korzyści - w rozmowie z Dotfilm wyjaśnia najbardziej znana na świecie polska kostiumolog.

C – jak czarownica

Zdaniem ludzi z branży, Polka zasłużyła na Oscara. Bo miała wyjątkowo trudne zadanie. Na plan wkroczyła ledwie 10 tygodni przed rozpoczęciem zdjęć, kiedy nagle odszedł poprzedni projektant strojów do "Czarownicy".

- To było przerażające, bo kiedy przyszłam na plan, nie czekało na mnie nic. Nawet jedna bela materiału - wspomina w wywiadzie dla "Hollywood Reporter".

A miała do stworzenia dziewięć kostiumów dla Angeliny Jolie oraz ponad 2 tys. kostiumów dla statystów: zbroje, mundury średniowieczne, ubrania dla dwóch dworów królewskich w różnej gamie kolorystycznej. Do tego dochodziło jeszcze ubranie 40 aktorów z mniejszych ról. A nie mogła niczego wypożyczyć.

Kostiumy do "Czarownicy" są dosłownym powtórzeniem wyglądu złej wróżki z animowanej wersji "Śpiącej Królewny" z 1959 roku Disney

- W filmie tego kalibru kostiumy nie mogły "zagrać" wcześniej w żadnym innym obrazie. A to oznacza, że wszystko musi być zrobione od początku - wyjaśnia Dotfilm dlaczego musieli pracować po czternaście godzin na dobę. - Bez swojego zespołu byłabym martwa, jestem im niewypowiedzianie wdzięczna.

Sheppard m.in. czuwała nad trójką utalentowanych londyńskich projektantów. Rob Goodwin (dodatki), Manuel Albarran (biżuteria) i Justin Smith (nakrycia głowy) zostali wybrani przez samą Jolie, która ściśle współpracowała z odpowiedzialnym za wizerunek jej bohaterki zespołem. Jej sugestie wzięto pod uwagę podczas kreacji kolejnych wizerunków.

Ponoć praca z Angeliną była wykańczającą huśtawką nastrojów. - Napięcie tłumaczyłam sobie jej statusem gwiazdy, która jednocześnie, jako producent chciała udowodnić, że nie jest zabawką hollywoodzką, lecz kobietą o wysokim IQ. Nieumalowana, uczesana w koński ogon jest piękna, że dech zapiera, lecz jest także inteligentna, skomplikowana, wymagająca - mówiła w rozmowie z Agnieszką Niezgodą, autorką książki "Hollywood PL", o Polakach, którzy wspięli się na hollywoodzki szczyt.

Kadry z filmu "Czarownica":

D – jak dyskomfort Angeliny Jolie

Polka twierdzi jednak, że była dla gwiazdy wyrozumiała: - Wszystkie humory wybaczałam Angelinie w jednej sekundzie, kiedy widziałam ją z dziećmi. Zakochana w nich do obłędu, poświęcała im każdą wolną minutę. Na czas planu przenieśli się z rodziną do zamkniętego osiedla, stworzonego dla nich na terenie studia, do którego nikt nie miał dostępu. Ona, Brad, sześcioro dzieci, batalion kucharzy, ochroniarzy, opiekunek. Dzieci bawiły się w jej "luksprzyczepie", nianie przeprowadzały gromadę na zdjęcia, najmłodsza Vivianne zagrała rólkę, ją także ubierałam.

Kostiumy dla Angeliny Jolie powstały m.in. z żywicy, skóry, kości, zębów, zwierzęcych szkieletów i piórDisney

Poza tym, Biedrzycka-Sheppard doceniała profesjonalizm gwiazdy, która nigdy się nie skarżyła na dyskomfort związany z noszeniem tak ciężkich i skomplikowanych strojów.

Oprócz specjalnych tkanin, wizerunek głównej bohaterki dopełniają dodatki, często skonstruowane z materiałów pochodzenia zwierzęcego, by podkreślić przynależność Diaboliny do świata lasu. Powstały więc m.in. z żywicy, skóry, kości, zębów, zwierzęcych szkieletów i piór. Użyto nawet ludzkich włosów. - Choć kostiumy i dodatki bywały czasami bardzo ciężkie i niewygodne, dyskomfort Jolie znosiła z cierpliwością: najważniejszy był dla niej odpowiedni wizerunek bohaterki, nie własna wygoda - zapewnia kostiumolog.

E – jak epickie produkcje

W sumie Sheppard ma na koncie ok. 30 zagranicznych filmów, w tym "Informator" z Alem Pacino i Russellem Crowem, "Hannibal. Po drugiej stronie maski", "Król olch" w reżyserii Volkera Schlöndorffa, "Furia" z Bradem Pittem, czy "Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie". Jak się pracuje w Hollywood przy wielkich epickich produkcjach?

Kostiumy i dodatki bywały czasami bardzo ciężkie i niewygodne, ale dyskomfort Jolie znosiła z cierpliwościąDisney

- To jest wielka machina. Na te kostiumy są olbrzymie budżety, np. na projekty do "Kapitana Ameryki" miałam 4,5 mln dolarów. Pracowało dla mnie ponad 100 osób, łącznie z farbiarzami tkanin i specjalistami, którzy musieli zadbać, by kostiumy nie były łatwopalne. Pracowanie przy takim budżecie w Polsce jest niewyobrażalne - mówi.

F – jak film

Temat filmu był w domu Biedrzyckich obecny stale. Ojciec Anny i jej siostry Magdy (również kostiumografa) po wojnie rozpoczął pracę w polskiej kinematografii. Budował bazę techniczną dla filmu w Polsce, był też zaangażowany w tworzenie wytwórni filmowej w Łodzi, potem pracował w firmie produkującej sprzęt filmowy.

A ponieważ mieszkali na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie blisko kina Kultura, bywanie w kinie dwa razy w tygodniu było dla nich czymś naturalnym.

Polka stworzyła ponad 2 tys. kostiumów dla statystów oraz 40 aktorów z mniejszych ról, w tym księżniczki Aurory (Elle Fanning)Disney

W tamtych czasach kostiumografia jako kierunek studiów w Polsce nie istniała, więc Anna ukończyła architekturę na warszawskiej ASP. Podczas praktyk w pracowni architektonicznej przy wytwórni filmowej nawiązała kontakt z Hanną Morawiecką. Od asystowania tej uznanej kostiumografce przy "Dzięciole" Jerzego Gruzy w 1971 roku zaczęła się jej kariera. Szybko przeszła do samodzielnej pracy - najpierw przy "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna, potem przy wielu projektach z Krzysztofem Zanussim. Tworzyła kostiumy do jego filmów z lat 70. i 80. m.in. "Iluminacja", "Bilans kwartalny" i "Barwy ochronne".

W 1987 roku Anna B. Sheppard stworzyła kostiumy do filmu "Zabić księdza"Sony Classics

I choć w Polsce zdobyła pozycję, uznała, że potrzebuje zmiany. Jako trzydziestolatka spakowała walizkę i w drugiej połowie lat 70. wyjechała do Londynu.

K – jak kelnerka

Zagranicą zaczynała od zera. Szkoła językowa, praca kelnerki, maleńki pokój na Notting Hill. I ślub z nauczycielem ze swojej szkoły. Wtedy nazwisko rodowe - Biedrzycka - zminimalizowała do jednej literki. Odtąd jako Anna B. Sheppard będzie znana w branży (choć kilka lat po ślubie rozwiodła się z mężem).

Z drugiego małżeństwa, z poznanym jeszcze w Polsce Krzysztofem, ma córkę, Antonię. To dla niej wycofała się na jakiś czas z filmu, by mieć więcej czasu, i zatrudniła się w eleganckim butiku. Ale raz zrobiła wyjątek - dla Agnieszki Holland i jej "Zabić księdza" (1987 rok). I wtedy ktoś ze studia Columbia poznany na planie filmu Holland zarekomendował ją Stevenowi Spielbergowi. Reżyser oczarowany talentem Polki od razu dał jej angaż.

N – jak nominacja do Oscara

"Lista Schindlera" to był jej pierwszy wielki hollywoodzki film. - Propozycja Spielberga spadła na mnie jak grom z jasnego nieba. Trochę się bałam. Ale pomyślałam, że to albo postawi moją karierę na nogi, albo ją kompletnie pogrzebie - wspomina.

Ryzyko zakończyło się nominacją do Oscara. - Przedtem mieszkałam w Londynie 15 lat. Pracowałam, ale nie tak intensywnie. Po nominacji otworzył się przede mną rynek amerykański - Polka nie ma wątpliwości co do wielkiego wpływu tego wyróżnienia na przebieg jej kariery.

"Lista Schindlera" Spielberga to był jej pierwszy wielki hollywoodzki filmITI Cinema

Jak zareagowała na wyróżnienie Akademii Filmowej? - To był szok. Zaczynałam jako kostiumolog w Polsce i Oscar był dla mnie tak odległy jak podróż na Księżyc. Właściwie w tamtych czasach nikt u nas by nie pomyślał, że może zdobyć nominację do Oscara, a w tym roku mamy aż pięć. To dowód jak bardzo czasy się zmieniły - mówi dziś.

P – jak Polański

Druga nominacja do Oscara przyszła dzięki kostiumom do "Pianisty".

- Najmilej wspominam chwilę, kiedy zadzwonił telefon i okazało się, że po drugiej stronie jest Roman Polański, dla mnie jeden z najlepszych reżyserów na świecie. Zadzwonił, by spytać, czy zrobię z nim "Pianistę". To była dla mnie taka niespodzianka i taki zaszczyt, że odjęło mi mowę - wspomina.

Kostiumy do "Pianisty" Polańskiego przyniosły Polce drugą w karierze nominację do OscaraSyrena EG

Jak się z nim pracuje? - Fantastycznie. Choć jest potwornie wymagający, ma tak niesamowitą wizję tego, co chce zobaczyć na ekranie i potrafi tak dobrze przekazać, co chce zobaczyć, że to wielka przyjemność z nim pracować. Mam nadzieję, że wyjdzie mu "Afera Dreyfusa", do której się przymierza. Zaproponował mi ten film rok temu, więc czekam. Wtedy będę w Polsce pół roku. Chętnie znowu pooglądam swoje polskie kąty - zapewnia.

S – jak sukienka dla Tarantino

Gdy zadzwonił Quentin Tarantino, myślała, że to jakiś żart. A potem, na pierwszym spotkaniu, go... upiła.

- Jesteśmy tylko my dwoje: ja tak malutka, że mogłabym wydoić krowę na stojąco i on, gigant w wielkim kapeluszu i kowbojskich butach. Zamawiam wodę mineralną. "Bez alkoholu?" - pyta Tarantino. "Ludzie z LA nie piją, nie chciałam się wychylać". "Też zamierzałem nie pić, ale może symboliczna lampka wina?". Zgadzam się. Dwie i pół butelki wina później znamy wszystkie swoje życiowe historie. Na końcu Tarantino mówi: "Bałem się, że poznam matronę, a spotkałem małą dziewczynkę. Zainspirowałaś nową koncepcję" - wciąż cieszy się tamtym spotkaniem w Berlinie.

Do "Bękartów wojny" Tarantino Anna B. Sheppard stworzyła kultową czerwoną sukienkę, którą nosiła Melanie LaurentUniversal Pictures

To do "Bękartów wojny" Tarantino Anna B. Sheppard stworzyła kultową czerwoną sukienkę. - Melanie Laurent miała nosić czarną, ale ja stwierdziłam, że na tle innych wspaniałych kreacji będzie wyglądała jak szara myszka i za plecami Tarantino zrobiłam czerwoną sukienkę. On się jej przestraszył i długo się zastanawiał. Ale w święta zadzwonił do mnie o trzeciej nad ranem i wyznał: - Zakochałem się w tej sukience.

Niewielu wie, że Polka czerwoną sukienkę tworzy w każdym filmie. Czasami ludzie to zauważą, bo jest na kimś tak widocznym, jak Melanie Laurent, a czasem przeoczą. Ta sukienka bierze się z "Lamparta" Viscontiego, którego zobaczyła, gdy miała 16 lat.

- Claudia Cardinale miała tam czerwoną sukienkę i od tamtej pory ta kreacja została mi w głowie. To bierze się z czasów moich seansów w kinie "Skarpa", gdzie się chodziło na filmy Felliniego, Visconitego, nową falę francuską. Wtedy w Polsce kostiumy z tych niesamowitych filmów jak "Śmierć w Wenecji", "Lampart", "Ludwig" nie mogłyby powstać, to była taka trochę bajka o żelaznym wilku, ale teraz - jak mam na to możliwości - to te filmy do mnie powracają - opowiada.

Wybrane filmy, do których Anna B. Sheppard stworzyła kostiumy:

T – jak Tarantino omawia spodnie Pitta

Jej zdaniem, jest wielu reżyserów, którzy nie zdają sobie sprawy jak istotny może być kostium, jak może pomóc aktorowi, jak określa jego charakter: - Kostiumolog musi użyć głowy, nie tylko rąk, żeby stworzyć kostium. Jego rola jest jednak często niedoceniana.

Inaczej było z Tarantino. Miała ubrać Brada Pitta w ciemne, stare spodnie, by w "Bękartach wojny" wyglądał jak Francuz. - Miałam pewne obawy, czy on sam zrozumie ten pomysł. Jak się okazuje - dogadaliśmy się świetnie. Ustalenie kostiumu w obecności reżysera trwało zaledwie dwie godziny. Słyszałam wcześniej, że przy innej produkcji sprawa przeciągnęła się aż do dwóch tygodni - wyznaje.

Z – jak zwycięstwo

- Niektóre kobiety rodzą się z tak silną, jak męska, perspektywą świata. Poczuciem własnej wartości i tożsamości. Należę do tej kategorii. Jestem dziewczyną-pittbulem - wyznaje.

Polka o Oscara walczy z Mileną Canonero - "Grand Budapest Hotel":

Nic dziwnego, że nie jest jej straszna trzecia walka o Oscara, choć zmierzy się m.in. z tak uznanymi specjalistkami jak Milena Canonero ("Grand Budapest Hotel"), która ma 3 Oscary i 7 nominacji na koncie i Colleen Atwood ("Tajemnice lasu"), która ma 3 Oscary i 10 nominacji.

Przyznaje, że kiedy pierwszy raz dostała nominację, cieszyła się jak dziecko: - Bo Oscar to Elizabeth Taylor! To coś wielkiego, niewyobrażalnego. Czułam, że "Lista Schindlera" może popchnąć albo zakończyć moją karierę, ale nigdy nie przypuszczałam, że zmieni całe moje życie. Ale teraz jestem już troszeczkę zblazowana.

Ma świadomość, że jest w naprawdę silnej grupie. Dlatego mówi w wywiadach, że "może tylko odliczać czas do Oscara, którego nie wygra". Co gorsza, jeszcze - jak żartuje - trzeba się potem z tego tłumaczyć. - Konkuruję z największymi. I mimo że jestem bardzo dumna z "Czarownicy", to nie mam szans na zwycięstwo. Zresztą dzisiaj rano przeczytałam w internecie, jak to znowu nie dostanę Oscara. Hm, więc co można zrobić? Przyzwyczaić się - śmieje się w rozmowie z TVN24.

Rywalką jest też Colleen Atwood - "Tajemnice lasu":

NOMINACJE DO OSCARA W KATEGORII KOSTIUMY: "Grand Budapest Hotel" - Milena Canonero "Wada ukryta" - Mark Bridges "Tajemnice lasu" - Colleen Atwood "Mr. Turner" - Jacqueline Durran "Czarownica" - Anna B. Sheppard i Jane Clive

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015.

Zapraszamy też na wieczór oscarowy w TVN24 i na relację na żywo w tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego.

Autor: Agnieszka Kowalska / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Disney

Pozostałe wiadomości

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Jedna osoba została ranna w karambolu, do którego doszło w Gdańsku na obwodnicy Trójmiasta. Zderzyło się tam sześć samochodów.

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Na obwodnicy zderzyło się sześć aut. Jedno dachowało

Źródło:
PAP

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Turysta z USA, który został postrzelony w twarz i okradziony w Nyanga po tym, gdy mapy Google pokierowały go przez cieszącą się złą sławą dzielnicę Kapsztadu, zapowiedział, że pozwie platformę. To już kolejny taki przypadek. Google zapewnia, że traktuje bezpieczeństwo kierowców "bardzo poważnie".

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Został postrzelony w twarz, chce pozwać Google

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Zbliża się czas matur i wyboru kierunku studiów. Państwowy Instytut Badawczy postanowił zapytać polską młodzież w wieku od 17 do 19 lat o to, jak widzą swoją przyszłość. Młodzi najczęściej chcieliby pracować w zawodach takich jak psycholog, programista czy lekarz.

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

W tych zawodach chcą pracować młodzi Polacy

Źródło:
tvn24.pl

Najbardziej inwigilowaną grupą czuli się politycy PiS. I oni sami mówili, że uważają, że są podsłuchiwani, bo dyscyplina i utrzymanie klubu jest priorytetem - mówił w "Kawie na ławę" Przemysław Wipler z Konfederacji. - Podgryzacie sobie aorty, kopiecie się po kostkach, nie wierzycie sobie, zaglądacie sobie za firanki, podsłuchujecie siebie nawzajem, inwigilujecie. To jest obraz partii upadłej - powiedział o PiS wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy.

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Suski wezwany w sprawie Pegasusa. "Czytam to bardzo jednoznacznie. Jest osobą pokrzywdzoną"

Źródło:
TVN24

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Imię i nazwisko, numer PESEL oraz imię ojca i matki. Te dane dołączone do numerów ksiąg wieczystych wszystkich działek w Białymstoku były przez pięć godzin dostępne dla każdego z internautów. Wszystko przez – jak wynika z oświadczenia magistratu - nieostrożność pracownika przy aktualizacji informacji w serwisie.

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Dane z ksiąg wieczystych były przez kilka godzin dostępne dla każdego. "Nieostrożność pracownika"

Źródło:
tvn24.pl

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

Znajdowała się jedynie 10, 15 centymetrów pod ziemią. Została znaleziona w lesie w gminie Siennica Różana (woj. lubelskie). Mowa o ołowianej pieczęci papieża Benedykta XIV z lat 1740-1758, na którą trafił poszukiwacz z wykrywaczem metali, który chciał odszukać artefakty z czasów I wojny światowej. Zabytek ma trafić do muzeum. Zachował się w bardzo dobrym stanie. 

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Znalazł w lesie XVIII-wieczną bullę papieską. "To był pierwszy, może drugi sygnał z wykrywacza metali"

Źródło:
PAP

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24