Oscary 2015

Oscary 2015

"Dobre filmy poznaje się po tym, że wywołują dyskusję"

- Chcieliśmy bardzo podziękować i pogratulować tak pięknych, wspaniałych efektów, wysiłków, talentu i zabiegów, by polski film rozsławić, pokazać jego ciekawe oblicze - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z twórcami "Idy", "Naszej klątwy" i "Joanny".

Szumowska o Oscarze dla "Idy": z sukcesu cieszyć się nie potrafimy, nadajemy mu rogi

- To już jest nasza cecha narodowa. Z sukcesu cieszyć się nie potrafimy i zawsze to jakoś umiemy odkształcić, nadać temu rogi, jakąś dziwną twarz. Ta dyskusja-spór wokół "Idy", która jest filmem wybitnym, nie świadczy o nas najlepiej - powiedziała tvn24.pl Małgorzata Szumowska. Autorka filmu "Body/Ciało" na niedawnym festiwalu filmowym w Berlinie zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia.

Reżyser "Idy" na scenie, a aktorki na korytarzu. "Wyszłyśmy napić się wina i skorzystać z toalety"

To był historyczny moment: Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", z rąk hollywoodzkich gwiazd odbierający Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na scenę jednak wyszedł sam, nie było z nim Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchwskiej, które zagrały w filmie główne role. Jak się okazało, aktorki wręczenie nagrody... przegapiły. W tym czasie wyszły na chwilę z gali przekonane, że ich kategoria będzie ogłoszona znacznie później.

Pawlikowski: jako chrześcijaninowi szkoda mi przegranych

- Oczywiście, że się stresowałem, ale bez przesady - mówił o swoich wrażeniach z gali rozdania Oscarów Paweł Pawlikowski. Reżyser "Idy" zdradził też, że bardzo ucieszył się, kiedy zobaczył, że to Nicole Kidman wręczy mu statuetkę. Przyznał także, że szkoda mu tych, którzy przegrali z nim w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Hawking dziękuje odtwórcy siebie. "Dobra robota, Eddie!"

"Dobra robota Eddie, jestem z ciebie bardzo dumny" - po ogłoszeniu laureatów tegorocznych Oscarów napisał na Facebooku Stephen Hawking, dziękując zdobywcy statuetki za pierwszoplanową rolę męską. Redmayne stworzył poruszającą aktorską kreację sparaliżowanego fizyka.

"Cały świat zobaczył, że polska kinematografia należy do czołówki"

- "Ida" to film, w którym wielki talent reżyserski spotkał się z ogromnymi możliwościami operatorskimi i genialnym aktorstwem - mówiła w TVN24 minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podkreślała, że sukces filmu Pawła Pawlikowskiego to m.in. mówienie o prawdach uniwersalnych. "Ida" zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Komorowski dzwoni do Pawlikowskiego

Po konferencji prasowej Bronisław Komorwoski rozmawiał telefonicznie z Pawłem Pawlikowskim, reżyserem nagrodzonej Oscarem Idy. Prezydent pogratulował sukcesu, a zdjęciem z rozmowy pochwalił się na swoim koncie na Twitterze.

Pokonał nie tylko "Lewiatana". Pawlikowski nie dał się też muzyce

Powstała po to, by dyscyplinować zdobywców Oscara. Muzyka, która pojawia się w trakcie ceremonii, gdy któryś z filmowców przemawia za długo, nie zrobiła wrażenia na reżyserze "Idy". Paweł Pawlikowski jak gdyby nigdy nic kontynuował swoje podziękowania, czym zaskarbił sobie sympatię internautów.

Oscar dla "Idy" to "przełamanie fatum"

To dodaje nam odwagi, granica raz przekroczona będzie łatwiejsza do kolejnego przekraczania w przyszłości - tak sukces "Idy" skomentował kompozytor Jan A.P. Kaczmarek. Film w reż. Pawła Pawlikowskiego zdobył Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Producent "Idy": marzenia się spełniają!

Marzenia się spełniają! Prawdziwe świętowanie jeszcze przed nami - powiedział po oscarowej gali Piotr Dzięcioł, producent "Idy", nagrodzonej Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Oscar dla "Idy", "Birdman" najlepszym filmem

"Ida" to najlepszy nieanglojęzyczny film 2015 roku, a filmem roku został "Birdman". Obraz Alejandra Gonzaleza Inarritu zdobył Oscary w najważniejszych kategoriach w czasie 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sam Inarritu uniósł w górę trzy statuetki: jako producent - za najlepszy film roku, jako najlepszy reżyser i jako współscenarzysta. "Birdman" zdobył też statuetkę za najlepsze zdjęcia. Cztery Oscary przyznano także obrazowi Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel”, a trzy - filmowi "Whiplash".