Oscary 2015

Oscary 2015

- Chcieliśmy bardzo podziękować i pogratulować tak pięknych, wspaniałych efektów, wysiłków, talentu i zabiegów, by polski film rozsławić, pokazać jego ciekawe oblicze - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas spotkania z twórcami "Idy", "Naszej klątwy" i "Joanny".

- Ten film „w coś trafił”, trafił w cały świat. W emocje, w poszukiwanie tożsamości, w pytanie: „jak żyć”. To taka przypowieść, świat widziany oczami prawie dziecka - mówił o „Idzie” w „Piaskiem po oczach” w TVN24 Janusz Głowacki, oceniając dzieło Pawła Pawlikowskiego.

- To już jest nasza cecha narodowa. Z sukcesu cieszyć się nie potrafimy i zawsze to jakoś umiemy odkształcić, nadać temu rogi, jakąś dziwną twarz. Ta dyskusja-spór wokół "Idy", która jest filmem wybitnym, nie świadczy o nas najlepiej - powiedziała tvn24.pl Małgorzata Szumowska. Autorka filmu "Body/Ciało" na niedawnym festiwalu filmowym w Berlinie zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia.

- Nie chciałem wierzyć, większość ekipy powątpiewała i zastanawiała się czy to rzeczywistość, czy sen. To zaskoczenie, ale bardzo miłe - tak mówi Marcel Sławiński, twórca scenografii (wraz z Katarzyną Sobańską) do „Idy”. Oboje pochodzą ze Śląska, gdzie już wcześniej współpracowali ze sobą przy różnych projektach. W rozmowie z TVN24 Sławiński opowiada o pracy nad filmem. - To było wyzwanie dla nas, zbudowanie, odtworzenie świata, którego już nie ma - dodaje.

To był historyczny moment: Paweł Pawlikowski, reżyser "Idy", z rąk hollywoodzkich gwiazd odbierający Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Na scenę jednak wyszedł sam, nie było z nim Agaty Kuleszy i Agaty Trzebuchwskiej, które zagrały w filmie główne role. Jak się okazało, aktorki wręczenie nagrody... przegapiły. W tym czasie wyszły na chwilę z gali przekonane, że ich kategoria będzie ogłoszona znacznie później.

- To jest czas na zrównanie płac dla wszystkich raz na zawsze i wyrównanie praw kobiet – zaapelowała ze sceny Patricia Arquette, zdobywczyni Oscara dla najlepszej aktorki za rolę drugoplanową w filmie "Boyhood". Jej przemówienie ożywiło publiczność, głównie Meryl Streep, która z uśmiechem na twarzy wtórowała aktorce, wielokrotnie krzycząc "tak".

Triumfatorem tegorocznej gali oscarowej był bez wątpienia Alejandro González Iñárritu, który odbierał złotą statuetkę aż trzy razy: jako reżyser, producent i współscenarzysta "Birdmana". Nagrodę za najlepszy film roku wręczał Meksykaninowi od wielu lat podbijającemu Hollywood jego przyjaciel Sean Penn. Aktor pozwolił sobie przy tej okazji na najbardziej kontrowersyjną wypowiedź oscarowej nocy.

- Jestem bardzo szczęśliwy, to piękny dzień w moim życiu - skomentował przyznanie Oscara "Idzie" Andrzej Wajda. Reżyser w 2000 r. odebrał złotą statuetkę za całokształt twórczości. Jak podkreślił, nagroda dla polskiego filmu to jeden z dowodów na to, że nasza kinematografia po wielu trudnych latach "staje na swoich nogach". - i tego właśnie chciałem dożyć - powiedział Wajda.

"Dobra robota Eddie, jestem z ciebie bardzo dumny" - po ogłoszeniu laureatów tegorocznych Oscarów napisał na Facebooku Stephen Hawking, dziękując zdobywcy statuetki za pierwszoplanową rolę męską. Redmayne stworzył poruszającą aktorską kreację sparaliżowanego fizyka.

- Jeżeli ktoś wątpił w kondycję Łodzi filmowej, to mógł ostatnio się mocno zdziwić - komentują łodzianie po przyznaniu Oscara "Idzie". W nagrodzonym filmie widać łódzkie kamienice, ujęcia wykonywali absolwenci tutejszej filmówki, a za montaż odpowiadał jeden z jej wykładowców. "Ida z Łodzi pozdrawia Oscara z Los Angeles" - skwitowała na Twitterze prezydent Łodzi.

- "Ida" to film, w którym wielki talent reżyserski spotkał się z ogromnymi możliwościami operatorskimi i genialnym aktorstwem - mówiła w TVN24 minister kultury Małgorzata Omilanowska. Podkreślała, że sukces filmu Pawła Pawlikowskiego to m.in. mówienie o prawdach uniwersalnych. "Ida" zdobyła Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

Marzenia się spełniają! Prawdziwe świętowanie jeszcze przed nami - powiedział po oscarowej gali Piotr Dzięcioł, producent "Idy", nagrodzonej Oscarem w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.

"Ida" to najlepszy nieanglojęzyczny film 2015 roku, a filmem roku został "Birdman". Obraz Alejandra Gonzaleza Inarritu zdobył Oscary w najważniejszych kategoriach w czasie 87. gali rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Sam Inarritu uniósł w górę trzy statuetki: jako producent - za najlepszy film roku, jako najlepszy reżyser i jako współscenarzysta. "Birdman" zdobył też statuetkę za najlepsze zdjęcia. Cztery Oscary przyznano także obrazowi Wesa Andersona "The Grand Budapest Hotel”, a trzy - filmowi "Whiplash".