Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl
"Oppenheimer" zwiastun filmu Christophera Nolana
"Oppenheimer" zwiastun filmu Christophera NolanaUnited International Pictures Poland
wideo 2/14
"Oppenheimer" zwiastun filmu Christophera NolanaUnited International Pictures Poland

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

RELACJA NA ŻYWO Z 96. GALI WRĘCZENIA OSCARÓW W PORTALU TVN24.PL W NOCY Z NIEDZIELI NA PONIEDZIAŁEK 10-11 MARCA 2024.

Oscary - a właściwie Nagrody Akademii - czyli doroczne wyróżnienia filmowe przyznawane przez członków amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej (AMPAS), są najpopularniejszymi nagrodami filmowymi na świecie. O tym, do kogo trafią statuetki decyduje ok. 10,5 tysiąca członkiń i członków Akademii Filmowej.

Oscary 2024. Kiedy i gdzie odbędzie się gala?

Od marca 2002 roku ceremonia oscarowa odbywa się w Dolby Theatre przy Hollywood Boulevard w Los Angeles. Tak będzie i w tym roku. Słynna sala może pomieścić blisko 3400 osób.

Tegoroczna gala oscarowa zaplanowana jest na popołudnie w niedzielę 10 marca czasu Los Angeles. Ceremonia, jednocześnie transmisja telewizyjna, rozpocznie się o północy czasu warszawskiego. Z oficjalnych informacji prasowych wynika, że gala powinna trwać trzy godziny.

Tradycyjnie już, gwiazdy zaczną gromadzić się w Dolby Theatre na dwie godziny przed rozpoczęciem gali. Hollywoodzkie święto kina będzie transmitowane do 200 państw i terytoriów zależnych na świecie.

"Biedne istoty" reż. Yorgos Lanthimos
"Biedne istoty" reż. Yorgos Lanthimos20th Century Studios Polska

Oscary 2024. Kto otrzymał najwięcej nominacji?

Aktorzy Zazie Beetz i Jack Quaid ogłosili listę nominacji do 96. Nagród Akademii we wtorek 23 stycznia. Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami, na liście nominowanych pojawiły się te tytuły, które od swojej premiery kinowej określane były jako faworyci.

W tym roku najwięcej nominacji (13) otrzymał dramat biograficzny "Oppenheimer" w reżyserii Christophera Nolana. Epickie widowisko, opowiadające o losach twórcy bomby atomowej - J. Roberta Oppenheimera - nominowane zostało między innymi w kategorii najlepszy film i jest głównym faworytem do statuetki w tej najważniejszej kategorii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ RECENZJĘ FILMU "OPPENHEIMER" CHRISTOPHERA NOLANA

11 nominacji zdobył film "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa z Emmą Stone w roli głównej. Adaptacja głośnej powieści jednego z najważniejszych szkockich pisarzy XX wieku - Alasdaira Graya - doceniona została wcześniej między innymi Złotym Lwem Konkursu Głównego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. "Czas krwawego księżyca" w reżyserii Martina Scorsese otrzymał dziesięć nominacji.

W kategorii najlepszy film nominowane zostały:

  • "Amerykańska fikcja"
  • "Anatomia upadku"
  • "Barbie"
  • "Przesilenie zimowe"
  • "Czas krwawego księżyca"
  • "Maestro"
  • "Oppenheimer"
  • "Poprzednie życie"
  • "Biedne istoty"
  • "Strefa interesów"

Po raz pierwszy w historii nagród w kategorii najlepszy film w jednym roku znalazły się trzy filmy wyreżyserowane przez kobiety ("Anatomia upadku" Justine Triet, "Barbie" Grety Gerwig oraz "Poprzednie życie" Celine Song).

Kto ma szansę na Oscary? Cała rozmowa z Tomaszem-Marcinem Wroną w TVN24 BiS
Kto ma szansę na Oscary? Cała rozmowa z Tomaszem-Marcinem Wroną w TVN24 BiSTVN24 BiS

CZYTAJ TAKŻE RECENZJĘ "BARBIE": "Dosadnie śmieszna i bezwstydnie inteligentna. Barbie, jakiej nie znacie"

"Barbie" Grety Gerwig (produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela tvn24.pl) jest dopiero dziewiątym filmem w historii, który zarobił ponad miliard dolarów i znalazł się wśród nominowanych w kategorii najlepszy film. "Barbie" stał się kasowym przebojem 2023 roku - zamykając rok z wynikiem przekraczającym 1,45 mld dolarów. Tym samym "Barbie" stał się najbardziej kasowym filmem wyreżyserowanym przez kobietę i pierwszym filmem wyreżyserowanym przez kobietę, który przekroczył granicę miliarda dolarów na świecie.

Oscary 2024. Tomasz-Marcin Wrona o tegorocznych nominacjach
Oscary 2024. Tomasz-Marcin Wrona o tegorocznych nominacjachTVN24 BiS

Oscary 2024. Pełna lista nominowanych

Wszystkie tytuły oraz nazwiska twórczyń i twórców, nominowanych w poszczególnych kategoriach, można znaleźć w poniższej grafice oraz tutaj w pełnej rozdzielczości.

Oscary 2024. Pełna lista nominacjiTVN24

Oscary 2024. Gwiazdy na scenie

Z ostatnich informacji prasowych Akademii wynika, że w tym roku do prezentowania nominowanych i zwycięzców w poszczególnych kategoriach zaproszono szereg największych hollywoodzkich gwiazd. Dotychczas poinformowano, że podczas gali pojawią się: Zendaya, Michelle Pfeiffer, Nicolas Cage, Al Pacino, Bad Bunny, Chris Hemsworth, Dwayne Johnson, Michael Keaton, Regina King, Jennifer Lawrence, Kate McKinnon, Rita Moreno, John Mulaney, Catherine O'Hara, Octavia Spencer, Ramy Youssef, Brendan Fraser, Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Jamie Lee Curtis, Mahershala Ali, Jessica Lange, Matthew McConaughey, Lupita Nyong'o i Sam Rockwell.

Podczas gali oscarowej będzie można usłyszeć wszystkie pięć nominowanych piosenek. Wystąpią: Jon Batiste, Becky G, Billie Eilish z Finneasem, Scott George w towarzystwie Osage Singers, a także Ryan Gosling i Mark Ronson wykonają "I'm Just Ken" z "Barbie".

"What Was I Made For?", fragment teledysku do nowego utworu Billie Eilish
"What Was I Made For?", fragment teledysku do nowego utworu Billie EilishYouTube/Billie Eilish © 2023 Darkroom/Interscope Records

Oscary 2024. Prowadzący galę i producenci

W roli gospodarza oscarowej gali powraca komik i prezenter telewizyjny Jimmy Kimmel, który debiutował w 2017 roku, podczas 89. ceremonii rozdania Oscarów. To podczas tego wieczoru doszło do historycznej pomyłki w trakcie ogłaszania zwycięzcy w kategorii najlepszy film. Faye Dunaway i Warren Beatty - zaproszeni do odczytania laureata w tej kategorii w związku z 50. rocznicą premiery "Bonnie i Clyde" - otrzymali złą kopertę i poinformowali, że "La La Land" zdobywa Oscara. Po kilku minutach okazało się, że nagroda powinna trafić w ręce producentów filmu "Moonlight". Jimmy Kimmel prowadził również galę w 2018 roku oraz w 2023 roku.

Jimmy Kimmel podczas gali Oscary 2023Phil McCarten / ©A.M.P.A.S.

Producentami tegorocznej ceremonii są Raj Kapoor oraz Katy Mullan, a wyreżyseruje ją Hamish Hamilton. Będzie to trzecia oscarowa transmisja, reżyserowana przez Brytyjczyka, który w tej roli debiutował w 2014 roku, gdy prowadzącą galę była Ellen DeGeneres. Następnie reżyserował Oscary 2015 z Neilem Patrickiem Harrisem w roli gospodarza.

Hamilton wielokrotnie reżyserował show w przerwie finałowego meczu Super Bowl, ceremonie wręczenia nagród Grammy oraz wręczenia nagród Emmy. Swoją pierwszą nominację do nagrody Emmy otrzymał wspólnie z Buckym Guntsem za reżyserię ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ RECENZJE INNYCH NOMINOWANYCH FILMÓW W CYKLU "WYBÓR WRONY"

Autorka/Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Phil McCarten / ©A.M.P.A.S.

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska wypłaciła Polsce 6,3 miliarda euro z Krajowego Planu Odbudowy - poinformowała w poniedziałek w mediach społecznościowych ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. To równowartość około 27 miliardów złotych. Środki mają popłynąć między innymi na program Czyste Powietrze oraz likwidację białych plam w obszarze szerokopasmowego internetu w Polsce.

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa" Miliardy z KPO na koncie

"Największy przelew z UE w historii naszego członkostwa" Miliardy z KPO na koncie

Źródło:
tvn24.pl

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Gdzie jest burza? W poniedziałek 15.04 nad Polską występują wyładowania atmosferyczne, wieje też silny wiatr, a z nieba spada grad. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Gdzie jest burza? Uwaga, pada grad!

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Wojewoda dolnośląski odcina się od komentarzy swojego zastępcy Jacka Protasiewicza, a PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie polityka. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Zbigniew Mikołejko nie żyje. Był profesorem, filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Zmarł w wieku 72 lat.

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na przejściu dla pieszych w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), samochód osobowy potrącił dwie nastolatki. Dziewczynki trafiły z obrażeniami ciała do szpitala. 64-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. Była trzeźwa.

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W miejscowości Kożuszki-Parcel koło Sochaczewa na Mazowszu doszło do wycieku nieznanej substancji znajdującej się w naczepie ciężarówki. Straż pożarna uspokaja: nie ma zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Wyciek chemikaliów z naczepy ciężarówki na stacji paliw

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN