Recenzja "Barbie" Grety Gerwig. Dosadnie śmieszna i bezwstydnie inteligentna. Barbie, jakiej nie znacie

Źródło:
tvn24.pl
Zwiastun filmu "Barbie"
Zwiastun filmu "Barbie"Warner Bros. Pictures
wideo 2/2
Zwiastun filmu "Barbie"Warner Bros. Pictures

Filmem "Barbie" Greta Gerwig po raz kolejny udowadnia, że należy do wąskiego grona najlepszych we współczesnej kinematografii. Tylko ona wiedziała, jak stworzyć komediowy, przerysowany świat najsłynniejszej lalki w historii, żeby opowiedzieć o rzeczywistości i skłonić do refleksji. A Margot Robbie jako "stereotypowa" Barbie ma do zaoferowania znacznie więcej niż piękny uśmiech - pisze w recenzji filmu Tomasz-Marcin Wrona. "Barbie" od 21 lipca w kinach.

Lalka Barbie pojawiła się w 1959 roku. Wymyśliła ją Amerykanka Ruth Handler na podstawie niemieckiej lalki Lilli. Kobieta zauważyła, że jej córka Barbara bawi się papierowymi lalkami, którym nadawała role osób dorosłych. Handler zwróciła uwagę, że na rynku są przede wszystkim lalki przedstawiające niemowlęta. Zrozumiała, że istnieje potrzeba stworzenia lalki przypominającej dorosłą osobę. Wypełniła tę lukę, zakładając z mężem firmę Mattel i sprzedając w pierwszym roku 350 tysięcy egzemplarzy kultowej zabawki. Do dziś Barbie jest jedną z najlepiej sprzedających się lalek na świecie.

Tak najkrócej można przypomnieć historię Barbie, która wraz z rosnącą popularnością budziła coraz większą krytykę. Przez to, że lalka odzwierciedlała nierealne proporcje kobiecego ciała, z czasem stała się symbolem uprzedmiotowienia i zbyt daleko idącej seksualizacji kobiet, bezrefleksyjnego konsumpcjonizmu oraz promowania oderwanego od rzeczywistości ideału piękna, który może być przyczyną zaburzeń odżywiania.

"Barbie" w reżyserii Grety GerwigWarner Bros. Pictures

Recenzja "Barbie" w reżyserii Grety Gerwig. O czym jest film?

"Imperium" Barbie zaczęło się rozrastać. W 1987 roku pojawił się pierwszy telewizyjny film animowany z udziałem lalki. Tylko od 2000 roku stworzono 40 pełnometrażowych filmów animowanych o przygodach Barbie.

Należy jednak podkreślić, że najnowszy film Grety Gerwig "Barbie", który do polskich kin trafi 21 lipca, nie ma nic wspólnego ze wspomnianymi produkcjami animowanymi. Oczywiście poza samą postacią lalki. 39-letnia filmowczyni napisała scenariusz wspólnie z Noah Baumbachem, cenionym reżyserem, scenarzystą i producentem filmowym (a prywatnie jej partnerem). Już sam scenariusz jest godzien słów podziwu. Wymyślona przez nich historia oparta jest na prostej strukturze, przez którą widzów prowadzi narratorka - w tej roli Helen Mirren. Akcja dzieje się zarówno w fikcyjnym świecie Barbieland, jak i w rzeczywistym Los Angeles.

O czym jest film? Sięgnijmy na początek do opisu producenckiego: "Barbie przeżywa kryzys, który sprawia, że zaczyna zastanawiać się nad sensem swojego świata i tego, kim jest". Więcej z fabuły nie zdradzę. Dlaczego? Ta niby prosta historia, zamknięta w formule komedii, po brzegi wypełniona jest najróżniejszymi zwrotami akcji, nawiązaniami do filmowych klasyków, prześmiewczymi sytuacjami i tekstami. Streszczanie fabuły byłoby nie w porządku wobec tych, którzy wybierają się na film.

"Barbie" przesuwa kolejne granice

Co w takim razie można ujawnić? Na przykład to, że Barbieland w zamyśle Gerwig to świat utopijny, w którym pełnię władzy posiadają najróżniejsze lalki Barbie. Bo w końcu, jak mówi Mirren we wstępie: "Dzięki Barbie wszystkie problemy feministek oraz związane z równymi prawami zostały rozwiązane". Tu dni mijają tak samo: wszyscy są szczęśliwi, uśmiechnięci, witają się wzajemnie, radośnie spędzają czas. Ta idylla nie może trwać jednak wiecznie. Gerwig wielokrotnie dała się przecież poznać, że biorąc się za jakiś temat, bawi się nim na własnych zasadach, rzadko trzymając się utartych norm. Wystarczy wspomnieć jej "Małe kobietki" z 2019 roku. Klasycznej już powieści, której autorką jest Louisa May Alcott, nadała zupełnie nowych znaczeń.

Już od pierwszej sceny "Barbie" można odnieść wrażenie, że Gerwig zaprasza nas do wspólnej zabawy lalkami. Nie jest to jednak zabawa dla samej zabawy. Gerwig przesuwa kolejne granice - chociażby za sprawą dwuznacznych, momentami kąśliwych dialogów i ripost. Przygląda się współczesnemu światu i skłania do refleksji. Nie ocenia i nie atakuje patriarchatu, konsumpcjonizmu i nierówności społecznych wprost. Zamiast tego uwypukla ich absurdalność i zarazem pozostawia widowni to, w jaki sposób należy je interpretować. Robi to za pomocą poczucia humoru, które sprawia, że seans to nie tylko świetna zabawa, ale również intelektualna podróż, zakorzeniona niejednokrotnie w nostalgicznych odniesieniach.

W jednej ze scen, gdy pada pytanie o to, czy mężczyznom wychodzi patriarchat w czasach ruchu #MeToo, (filmowy) członek zarządu Mattel odpowiada: "Ma się dobrze, tylko lepiej się maskujemy". W innej ze scen szeregowy pracownik pyta: "Nie mam żadnej władzy, czy jestem kobietą?".

"Barbie" trafia do kin (materiał z lipca 2023 r.)
"Barbie" trafia do kinTVN24

Ryan Gosling w cieniu Margot Robbie

Strona wizualna filmu - scenografie, kostiumy, stylizacje, zdjęcia - może zachwycić nie tylko fanów Barbie. Na uwagę zasługuje również obsada aktorska. Margot Robbie, Ryan Gosling, America Ferrera, Helen Mirren, Dua Lipa, Will Ferrell, Nicola Coughlan, Kate McKinnon, John Cena, Michael Cera oraz Hari Nef - to tylko czołówka pojawiająca się na ekranie.

Siłą obsady nie jest jednak sam zestaw aktorski, a role, w jakich pojawiają się aktorzy. America Ferrera, której międzynarodowy rozgłos przyniosła rola Betty w amerykańskiej wersji "Brzyduli", w "Barbie" gra zwykłą matkę, przeciętną kobietę. Przekonuje, że zwyczajne życie - pomimo najróżniejszych trudności i wyzwań - może być satysfakcjonujące. Obsadzenie Hari Nef - pierwszej zdeklarowanej transpłciowej modelki, która podpisała kontrakt z jedną z najważniejszych agencji modelek - w roli jednej z lalek Barbie, również jest warte odnotowania.

"Barbie" w reżyserii Grety GerwigWarner Bros. Pictures

O ile informacja, że główne role zagrają Robbie i Gosling, wywołała sporo kontrowersji, tak po obejrzeniu "Barbie" trudno wyobrazić sobie, że te postacie mogłyby zostać stworzone przez kogoś innego. 33-letnia Robbie zachwyca od samego początku. Jej Barbie jest skomplikowana, daleka od stereotypowej, bezrefleksyjnej pustej lali, której istnienie miałoby sprowadzać się do bycia piękną. Stereotypowa Barbie - bo tak dokładnie nazywa się postać Robbie - ma swoje zdanie, zadaje pytania, jest silna, świadoma swojej roli i egzystencji w wyimaginowanym świecie.

Zaprzeczeniem tej Barbie jest Ken grany przez Goslinga, którego istnienie sprowadza się do przyciągania uwagi Barbie. W pewnym sensie jest również uosobieniem narcystycznej, toksycznej męskości. Aktor dwoi się i troi, by dotrzymać poziomu Robbie, ale mimo to pozostaje w jej cieniu. Nie oznacza to oczywiście, że Gosling źle wypadł na ekranie. Wbrew pozorom to jedna z jego najlepszych ról. Oznacza to tylko tyle, że całe show skrada Robbie. Z jej uroku żartuje nawet filmowa narratorka. Bo Gerwig świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że przecież hollywoodzkie gwiazdy niejednokrotnie promują nierealne standardy piękna.

"Barbie" jest jedną z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych premier kinowych. Gerwig musiała zmierzyć się z ogromnym wyzwaniem: wykorzystać Barbie i związane z nią skojarzenia w taki sposób, by nie popaść w tandetę i jednocześnie stworzyć coś oryginalnego, wciągającego i mądrego. To jej się udało. Trudno oderwać wzrok od ekranu.

64-letnia dziś lalka miała utwierdzać dziewczynki, że mogą być, kim chcą. "Barbie" Gerwig przekonuje, że tak jak Barbie możesz być, kim chcesz, ale nie ma nic złego w byciu zwykłym człowiekiem.

"Barbie" to produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Pictures

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24