"Kropka nad i" kończy 25 lat. Jak przez lata zmieniał się program

Autor:
kkow//mm
Źródło:
tvn24.pl
Fragmenty archiwalnych wydań "Kropki nad i"
Fragmenty archiwalnych wydań "Kropki nad i"TVN
wideo 2/7
TVNFragmenty archiwalnych wydań "Kropki nad i"

"Kropka nad i" Moniki Olejnik kończy 25 lat. Po raz pierwszy została wyemitowana 3 października 1997 roku. - Czasami atmosfera w studiu była tak gorąca, że rozmowy trwały jeszcze po napisach końcowych - wspomina autorka programu.

Monika Olejnik już od 25 lat komentuje polską rzeczywistość i stawia "Kropkę nad i". Pierwszy odcinek jej autorskiego programu został wyemitowany 3 października 1997 roku. Monika Olejnik zaprosiła wtedy do studia Wiesława Walendziaka ze Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. - Miał zostać premierem Polski, ale nie został. Został nim Jerzy Buzek - wspominała po latach autorka programu podczas konferencji poświęconej jesiennej ofercie programowej TVN Warner Bros. Discovery.

Pierwsze wydanie "Kropki nad i"
Pierwsze wydanie "Kropki nad i"03.10 | Tak wyglądało pierwsze wydanie programu "Kropka nad i" prowadzonego przez Monikę Olejnik 3 października 1997 roku. Gościem był Wiesław Walendziak.TVN

ZOBACZ TEŻ: Kulisy życia prezenterów TVN24

Współprowadzący i przerwa w nadawaniu

Początkowo w "Kropce nad i" mogliśmy oglądać więcej prowadzących. W pierwszych latach miała swoją emisję w nieregularnych godzinach wieczornych na antenie TVN. Z założenia od poniedziałku do środy program był prowadzony przez Monikę Olejnik, a w czwartki i piątki przez Bogdana Rymanowskiego, którego w 2001 roku zastąpił Tomasz Sekielski. W tym samym roku emisja programu przeniosła się do nowo powstałej stacji TVN24.

Po trzyletniej przerwie w nadawaniu program powrócił 11 września 2006 roku. Od tego czasu "Kropka nad i" jest nadawana od poniedziałku do czwartku o 20:00.

Jaki rozmówca był najciekawszy, z jakim było najtrudniej? Monika Olejnik odpowiada
Jaki rozmówca był najciekawszy, z jakim było najtrudniej? Monika Olejnik odpowiadaTVN24

ZOBACZ TEŻ: Tajniki pracy przy programach publicystycznych

Wyjątkowy program, wyjątkowi goście

Podczas 25 lat historii "Kropki nad i" w programie gościło wielu przedstawicieli świata polityki, kultury i sportu. - Czasami atmosfera w studiu była tak gorąca, że rozmowy trwały jeszcze po napisach końcowych. To były czasy: Jarosław Kaczyński mówił, że Donald Tusk ma miłe oczy, Lech Kaczyński krytykował Zbigniewa Ziobrę. Był też program z braćmi Kaczyńskimi w jednym studiu, a Lech Wałęsa wystąpił z mocnym apelem po wyborach. Donald Tusk tłumaczył się z ucieczki od Tadeusza Mazowieckiego. Ksiądz Boniecki mówił o Kościele. Maciej Stuhr czytał "Campo di Fiori". Historyczne EURO 2012 w Polsce przeżywałam w rozmowach z udziałem m.in. Roberta Lewandowskiego i Zbigniewa Bońka - pisała autorka programu w swoim tekście na portalu tvn24.pl w 2021 roku z okazji 20-lecia stacji TVN24.

Poza programem "Kropka nad i" - Monika Olejnik realizuje także autorski cykl "Monika Olejnik. Otwarcie". Wszystkie jego odcinki można oglądać na platformie TVN24 GO. Dotychczas program odwiedzili między innymi: Janusz Gajos, Mariusz Szczygieł, Muniek Staszczyk, Jan Holubek czy Artur Rojek.

Muniek Staszczyk i Monika Olejnik Monika Olejnik. Otwarcie w TVN24 GO

OGLĄDAJ "KROPKĘ NAD I" W TVN24 GO

Monika Olejnik to zdobywczyni najważniejszych nagród dziennikarskich, m.in. Wiktora i Super Wiktora, Niptela, Telekamery, Złotego Mikrofonu i Tęczowego Lauru za tolerancję. Dziennikarz Roku 1998 w konkursie Grand Press. Otrzymała I nagrodę im. Bolesława Prusa za konsekwencję w dążeniu do poznania prawdy w każdych okolicznościach. Kobieta Roku "Twojego Stylu". Laureatka plebiscytu MediaTory w kategorii AuTORytet. Od początku istnienia w TVN, a następnie w TVN24 prowadzi program "Kropka nad i". Zagrała też w filmach (role, o których mówi "wielce daleko-planowe") u reżyserów: Piotra Łazarkiewicza, Juliusza Machulskiego, Aleksandra Pietrzaka oraz w spektaklu teatralnym "Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny.

Autor:kkow//mm

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości