Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Maria Anna Potocka nie zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, dlatego prezydent miasta Aleksander Miszalski postanowił wszcząć procedurę jej odwołania. To pokłosie wyroku sądu, który potwierdził, że Potocka jako dyrektorka innej miejskiej instytucji stosowała mobbing.
Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski poinformował o zamiarze zakończenia współpracy z dyrektorką miejskiego Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Marią Anną Potocką (również: Maszą Potocką) w ubiegłym tygodniu na konferencji prasowej. Wskazywał wówczas na publikacje medialne dotyczące postępowania sądowego dotyczącego mobbingu i analizę ankiet przeprowadzonych wśród pracowników MOCAK-u.
Samorządowiec mówił wówczas, że rozmawiał z Potocką, przedstawiając swoje stanowisko. "Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy i proszę ją, żebyśmy polubownie tę sprawę załatwili - żeby od 1 stycznia pani dyrektor nie pełniła już swojej funkcji" - przekazał prezydent. Dodał, że ceni wiedzę merytoryczną Potockiej i jej zasługi dla Krakowa oraz samego muzeum, jednak nie popiera jej standardów zarządzania i komunikacji z pracownikami. Jego zdaniem ankiety przeprowadzone wśród pracowników MOCAK-u potwierdziły problemy w relacjach między dyrektorką a podwładnymi.
Propozycji - jak poinformowała w piątek rzeczniczka prezydenta Joanna Krzemińska - Masza Potocka jednak nie przyjęła. Dyrektorka nie zgodziła się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron.
Masza Potocka ma być odwołana
- Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podjął decyzję o odwołaniu Marii Anny Potockiej ze stanowiska dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Maria Anna Potocka została poinformowana o tej decyzji - przekazała. Dodała, że powodem takiej decyzji jest "niedbałość o renomę muzeum i miasta".
- W ramach tej procedury, zgodnie ze ścieżką wynikającą z ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, prezydent Krakowa poprosił o opinię związki zawodowe działające w MOCAKU-u oraz stowarzyszenia zawodowe i twórcze właściwe ze względu na rodzaj działalności. Uzyskanie tych opinii jest koniecznym elementem procesu rozwiązania umowy - zaznaczyła Krzemińska.
MOCAK potwierdził, że dyrektorka została mejlowo poinformowana o wszczęciu procedury odwoławczej, ale jego przedstawiciele nie chcieli komentować tej sytuacji. Również na czwartkowej konferencji prasowej dotyczącej nowych wystaw w MOCAK-u Maria Anna Potocka odmówiła dziennikarzom udzielenia odpowiedzi na pytania o jej dalszą pracę w muzeum.
Listy w sprawie Potockiej i rezygnacja z jury Nagrody Nike
W reakcji na decyzję prezydenta Miszalskiego z zeszłego tygodnia list w obronie dyrektorki wystosowało 77 osób. Podpisali go m.in. ludzie kultury, w tym Krystyna Janda, Krystian Lupa, Jacek Cygan czy Adam Michnik, który bronił byłej dyrektorki MOCAK-u także na gali wręczenia nagrody literackiej Nike.
W odpowiedzi na ten list powstał drugi, skierowany przeciwko Potockiej i podpisany przez ponad 400 osób. Jego przesłanie brzmi: nikt nie odmawia Potockiej zasług dla kultury i sztuki, ale w świetle sądowego procesu, który wykazał, że dopuściła się mobbingu, nie powinna już nigdy zarządzać ludźmi. Podpisy pod tym listem złożyli m.in. Jacek Dehnel, Joanna Kuciel-Frydryszak, Sylwia Chutnik czy Filip Springer.
Sama Anna Maria Potocka, w reakcji na awanturę wokół jej ewentualnego odejścia, postanowiła zrezygnować z zasiadania w jury Nagrody Literackiej Nike. "Nie mogę dopuścić do tego, aby oskarżenia rzucane na mnie w jakikolwiek sposób narażały prestiż tej ważnej Nagrody" - napisała w oświadczeniu.
Kim jest Maria Anna Potocka?
Maria Anna Potocka kieruje MOCAK-iem od 2010 roku, czyli od początków jego działania. W marcu br. ówczesny prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przedłużył jej kontrakt na kolejnych siedem lat. Równolegle, od 2019 r. do marca br., Potocka kierowała Galerią Sztuki Współczesnej "Bunkier Sztuki".
W lipcu br. "Gazeta Wyborcza" poinformowała, że kuratorka padła ofiarą mobbingu w Bunkrze Sztuki, kiedy instytucją kierowała Maria Anna Potocka. Sprawa trafiła do krakowskiego sądu, który rozstrzygnął ją na korzyść pracowniczki.
Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK powstało w 2010 roku na terenie dawnej Fabryki Schindlera. Od początku jego dyrektorką jest właśnie Masza Potocka. Bunkier Sztuki to z kolei galeria sztuki współczesnej, mieszcząca się przy placu Szczepańskim, w ścisłym centrum Krakowa. Potocka kierowała instytucją w latach 2002-2010, a także później, w 2019 roku, kiedy placówka miała być połączona z MOCAK-iem. Po protestach odstąpiono jednak od tego planu, a kadencja Potockiej zakończyła się w roku 2024.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP