Xięgarnia

Rafał Księżyk - "Dzika rzecz"

Przy muzyce o transformacji, Filip Łobodziński rozmawia z Rafałem Księżykiem (dziennikarzem, krytykiem muzycznym) o jego najnowszej książce "Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989-1993". Wolność, ale i niepewność jutra, na jednych działała wyzwalająco, innych paraliżowała. W muzyce czas przełomu wywołał eksplozję nowych alternatywnych zjawisk i undergrandowych artystów. Brygada Kryzys, Armia, Izrael, Kazik, Apteka. Nowe rozgłośnie radiowe, pionierskie teledyski, pierwsze miliardowe kontrakty, początki hip hopu, ale również wolna amerykanka w sferze własności intelektualnej i praw autorskich. Jednym słowem chaos, w którym spontanicznie realizowała się idea społeczeństwa obywatelskiego. Księżyk nie tylko fenomenalnie ten proces dokumentuje, ale i przenosząc nas w czasie pozwala przeżyć raz jeszcze ten dziki czas.

 

Michał Rusinek czyta "Późne eseje" Johna Maxwella Coetzee’ego, południowoafrykańskiego i australijskiego pisarza, laureata Nagrody Nobla z 2003 roku. Poświęcone są one pisarzom różnych stylów, z różnych epok. Pisarzom i ich dziełom. Coetzee opowiada o nich trochę jako wnikliwy czytelnik, trochę jako badacz ich biografii, fascynująco pokazując przeplatanie się życia i twórczości.

 

Autorski przegląd nowości wydawniczych Agaty Passent, wśród polecanych tytułów m.in.: Mary L. Trump "Zbyt wiele i nigdy dość. Jak moja rodzina stworzyła najniebezpieczniejszego człowieka na świecie" – autorka jest bratanicą Donalda Trumpa.