Opinie i wydarzenia

Ruch "Wspólna Polska" - inauguracja działaności

W Warszawie odbyła się inauguracja nowego ruchu Rafała Trzaskowskiego, który przybrał nazwę "Wspólna Polska". Spotkanie, na którym prezydent Warszawy przedstawił swój program, odbyło się w jednym ze stołecznych studiów telewizyjnych. - Pomimo epidemii, jest czas na inicjowanie ruchu. Gdy władza nie radzi sobie z sytuacją, powinni nas zjednoczyć do wspólnej pracy. Nigdy nie byliśmy podzieleni tak, jak dziś - oświadczył Rafał Trzaskowski podczas inauguracji swojego ruchu "Wspólna Polska" (roboczo nazywano go "Nową Solidarnością"). - Celem ruchu jest stworzenie dekalogu najważniejszych spraw, na które wszyscy patrzymy tak samo - podkreślił prezydent Warszawy.

 

Swoje wystąpienia wygłosili również zaproszeni goście - przede wszystkim samorządowcy, a także przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz specjaliści (m.in. lekarze) deklarujący poparcie inicjatywy prezydenta Warszawy. - Jutro rozpoczniemy długi marsz! - z takim hasłem zwrócił się Rafał Trzaskowski do wszystkich tych, którzy już zapisali się do jego ruchu. - Nie będzie to droga prosta, nie będzie też zawsze miła. Jednak nikt nie zdoła zawrócić nas z tej drogi. To się zaczęło, to już trwa - podkreślił.

 

W drugiej turze wyborów prezydenckich 12 lipca na Trzaskowskiego głosowało nieco ponad 10 milionów osób. Pięć dni później polityk ogłosił w Gdyni zamiar tworzenia ruchu obywatelskiego. - Podejmuję się stworzenia ruchu obywatelskiego - bo partie nie wystarczą - razem z samorządami, z organizacjami pozarządowymi, z ludźmi dobrej woli, by bronić społeczeństwa obywatelskiego, jestem gotów do rozmowy z absolutnie każdym - mówił wówczas Trzaskowski. Właśnie też wtedy padła nazwa "Nowa Solidarność".