Opinie i wydarzenia

Szefowa KE: jest postęp, ale nie jesteśmy na końcu drogi do praworządności w Polsce

Na wspólnej konferencji prasowej z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i premierem Mateuszem Morawieckim, prezydent Andrzej Duda wyraził wielką satysfakcję, że zainicjowana przez niego nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym dotycząca odpowiedzialności zawodowej sędziów, doprowadziła do porozumienia zarówno na szczeblu parlamentarnym, jak i w ramach UE. Prezydent przypomniał, że Komisja Europejska w środę anonsowała swoją pozytywną opinię do polskiego Krajowego Planu Odbudowy. - Cieszę się, że ma to wszystko razem przełomowe znaczenie także i dla uzyskania przez Polskę w przyszłości środków, które będą prowadziły do nowoczesnej gospodarki, do stworzenia szansy, żeby Polska była nowocześniejsza, żeby nowocześniejsza była też Unia Europejska - powiedział prezydent.

 

Szefowa Komisji Europejskiej swoją wypowiedź rozpoczęła od podziękowania Polakom. - Powitaliście ponad 3,5 mln uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami. Historia nie zapomni waszej solidarności. To wspaniały przykład dla całego świata - mówiła Ursula Von der Leyen. Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy określiła postępem, ale dodała, że nie jesteśmy na końcu drogi do praworządności w Polsce. - Nasze poparcie jest ważnym krokiem w kierunku wypłaty ponad 35 mld euro na rzecz Polski; pieniądze będą wypłacane, kiedy reformy i inwestycje zostaną dokonane. Pierwsza wypłata będzie możliwa, gdy zostanie wdrożone nowe prawo dotyczące spraw dyscyplinarnych sędziów - poinfromowała. 

 

Premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej podkreślił, że "ambitna Unia Europejska musi obejmować także ambitny budżet, który pozwala realizować projekty o strategicznym zasięgu". Jak dodał, do takich projektów należy transformacja energetyczna i klimatyczna. - Dobrze się stało, że w ślad za wychodzeniem z pandemii uzgodniliśmy bardzo duży budżet Krajowego Planu Odbudowy. To budżet, który będzie wspierał zarówno rozwój Polski, jak i całej Europy - powiedział szef polskiego rządu. Jak zaznaczył, "Polska wraz z silnym wzrostem gospodarczym jest jednym z silników Europy, jest jedną z głównych lokomotyw Europy". - Wystarczy popatrzeć na wzrost gospodarczy, ale także na zrównoważenie parametrów makroekonomicznych i tych związanych z finansami publicznymi - podkreślił Morawiecki.