ArtKompas

"Banksy inspiruje całe pokolenia". "The Art of Banksy" w Centrum Sztuki Koneser

Banksy opanował warszawskie Centrum Sztuki Koneser. Wystawa jest niezwykła, bo w każdym kraju jest inna. W Polsce tak duży pokaz prac tego tajemniczego i kontrowersyjnego artysty możemy oglądać po raz pierwszy. - Banksy inspiruje całe pokolenia, to jest piękne. Zaczynał w latach 80., dziś mamy rok 2021, a on cały czas gromadzi wokół siebie ludzi, którzy się od niego uczą i go podziwiają. I nie są to tylko osoby ze świata street artu. Znam wielu graficiarzy, którzy mówią: "o Boże, nie znoszę Banksy'ego". Okej, nie wszyscy muszą się kochać, mnie też nie podobają się wszystkie jego prace, a są takie, na które patrzę i myślę: "Boże, stary, jak na to wpadłeś?" To takie proste, a nigdy bym o tym nie pomyślał - mówi Guillermo S. Quintana, kurator wystawy "The Art of Banksy".

 

W rozmowie z reporterką "Faktów" TVN Moniką Krajewską ocenił, iż "Banksy przypomina nam, że wszyscy jesteśmy ludźmi". - Tyle, to takie proste. Czasami o tym zapominamy, zamykamy się we własnych bańkach, telefonach, mediach społecznościowych. Gdy ktoś się mnie pyta: "znasz Banksy'ego? Kim jest?" Zawsze odpowiadam: "nikim i wszystkim jednocześnie. Ty jesteś Banksym, ja nim jestem, każdy nim jest" - dodał.

 

Wystawa "The Art of Banksy. Without limits", którą nadal można oglądać w Centrum Sztuki Koneser, nie powstała we współpracy z samym artystą, nie była też przez niego autoryzowana. 

12.02.2021
Długość: 12 min
Data premiery: 2021