Wigilia w saunie i buty na parapecie. Te bożonarodzeniowe tradycje mogą zaskoczyć

Źródło:
tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenie
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl
wideo 2/4
Tomasz Wasilewski o pogodzie w najbliższych dniach i pierwszych prognozach na Boże Narodzenietvnmeteo.pl

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku, które wiąże się z wieloma tradycjami, pielęgnowanymi od pokoleń. Część z nich, oczywista dla mieszkańców jednych państw, w innych może wydawać się dziwna. Przedstawiamy najciekawsze.

W Polsce święta trwają trzy dni - rozpoczynamy je po południu bądź wieczorem 24 grudnia (w Wigilię), a następnie świętujemy dwa dni Bożego Narodzenia - 25 i 26 grudnia. Zwyczaj zasiadania do wieczerzy wigilijnej sięga XVIII wieku. Zgodnie z tradycją, gdy na niebie pojawi się "pierwsza gwiazdka" rodziny gromadzą się przy stole, czytają fragment Pisma Świętego, dzielą się opłatkiem i składają sobie życzenia. Zwyczaj ten ma wzmocnić więzi między bliskimi, a sam opłatek - symbol miłości, braterstwa i pojednania - nawiązuje też do dzielenia się chlebem Jezusa z uczniami.

W Polsce przy wigilijnym stole nie może zabraknąć dodatkowego nakrycia dla niespodziewanego gościa. Kiedyś wierzono, że taki gest przypomina o duszach zmarłych krewnych, którzy wracają na Ziemię. Z kolei pod obrusem tradycyjnie kładzie się siano, jako pamiątkę po narodzinach Jezusa w stajence. Zgodnie z tradycją, na stole w Wigilię powinno pojawić się 12 potraw, jako symbol dwunastu apostołów. Tradycyjną wigilijną rybą jest karp - usmażony albo w galarecie. Jego łuska, po umieszczeniu w portfelu, ma gwarantować według niektórych, że nie zabraknie w nim pieniędzy. 

ChoinkaShutterstock

Po wigilijnej wieczerzy tradycją jest wspólne wyjście na pasterkę, czyli specjalne nabożeństwo odprawiane w nocy z 24 na 25 grudnia. Świętom Bożego Narodzenia w Polsce towarzyszy też zwyczaj ubierania choinki, dawania prezentów (wraz z pojawieniem się "pierwszej gwiazdki") i śpiewania kolęd. 

ZOBACZ TEŻ: Tradycje świąteczne w Wigilię i Boże Narodzenie

Jakie są zwyczaje świąteczne na świecie?

Niemcy Z Niemiec przyszedł do nas, i do innych państw Europy, zwyczaj ubierania choinki. Sami Niemcy zapożyczyli go prawdopodobnie z Alzacji, ale już dużo wcześniej - w czasach pogan - istniały zwyczaje dekorowania drzewek. A Niemiec pochodzi tradycja organizowania jarmarków świątecznych. Sięga ona XIV wieku, kiedy to podczas jednodniowych targów kupcy wystawiali swoje produkty. Za najstarszy jarmark uznawany jest ten w Dreźnie - Striezelmarkt. Typowym niemieckim daniem świątecznym jest pieczona gęś z czerwoną kapustą, pierogi i korzenny piernik.

Francja Boże Narodzenie jest we Francji najważniejszym świętem rodzinnym. Szczególnie celebrowana jest Wigilia, podczas której rodziny mogą zasiadać przy stole przez długie godziny. Tego dnia, zgodnie z tradycją, udają się też na mszę, choć wiele osób preferuje liturgię 25 grudnia. Do typowych potraw jadanych podczas świątecznych obiadów należą owoce morza, ostrygi, foie gras oraz szampan. Bardzo popularne są tam też jarmarki świąteczne. Francuskim odpowiednikiem Mikołaja jest Père Noël, który wrzuca dzieciom do butów (jeśli były oczywiście grzeczne) drobne upominki. 

Hiszpania W tym kraju tradycją świąteczną jest Loteria de Navidad. Losowania tej loterii odbywają się nieprzerwanie już od 1812 roku, tuż przed świętami. W zeszłym roku do wygrania było łącznie 2,4 mld euro. Z kolei na świątecznych stołach znaleźć można ryby i owoce morza, ale też jagnięcinę czy szynkę. Zamiast opłatkiem, Hiszpanie dzielą się słodkim przysmakiem zrobionym z miodu, cukru, jajek i orzechów, nazywanym turron. Prezenty świąteczne dostaje się natomiast dopiero 6 grudnia i zgodnie z tradycją przynoszą je Trzej Królowie. Oprócz tego w Katalonii istnieje zwyczaj związany z Tió de Nadal, czyli pieńkiem, na którym namalowana jest uśmiechnięta twarz. Zgodnie z tradycją, dzieci przez kilka tygodni przed świętami "karmią" go słodyczami, które w Wigilię lub Boże Narodzenie oddaje w formie prezentów.

Tió de NadalShutterstock

ZOBACZ TEŻ: Pasterka - co to jest i ile trwa? Co symbolizuje pasterka?

Włochy We Włoszech choinka jest ubierana już 8 grudnia, w Dzień Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia stawia się również bożonarodzeniowe szopki. W Wigilię na stołach pojawia się nie 12, a aż 13 potraw. Tego dnia - zgodnie z tradycją - Włosi nie jedzą mięsa, a na stołach królują ryby, tuż obok dań z makaronem. 25 grudnia, gdy rodziny spotykają się na bożonarodzeniowym obiedzie, na stole nie może zabraknąć makaronu np. w towarzystwie owoców morza lub mięsa, w zależności od regionu, a także słodkich ciast. Prezenty dzieciom przynosi wróżka o wyglądzie czarownicy - Befana, ale dopiero w nocy z 5 na 6 stycznia, czyli na święto Trzech Króli. 

Finlandia Ten kraj, jak chyba żaden inny kojarzy się ze Świętym Mikołajem. Wioska Mikołaja w mieście Rovaniemi w Laponii jest jedną z największych atrakcji turystycznych Finlandii. O ile jednak turyści jadą odwiedzić Mikołaja, sami Finowie w Wigilię udają się często... do sauny. To tradycyjny, oczyszczający zwyczaj. Wigilijnym śniadaniem jest zazwyczaj ryżowy pudding. W Boże Narodzenie na stołach pojawia się pieczona szynka, sałatka z buraków czy słodkie wypieki, np. tarta z dżemem i ciastka korzenne. Co ciekawe, by chronić przyrodę, część Finów nie ma choinki w domu, a przystraja drzewko na własnej działce lub w najbliższej okolicy. Często wśród ozdób wieszane są przysmaki dla ptaków - ich karmienie również jest jedną z tutejszych tradycji. 

Boże Narodzenie w saunieBragapictures/shutterstock

Węgry Świąteczną tradycją na Węgrzech są cukierki szaloncukor. To oblane czekoladą pralinki, owinięte w błyszczącą folię, a następnie wieszane na choince jako ozdoba. Mają różne nadzienia, jak galaretka, marcepan, kokos, karmel czy krem czekoladowy. Na stołach świątecznych nie może zabraknąć też makowca czy piernika oraz zupy rybnej. Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się dopiero w Wigilię i robią to dorośli, a dzieci nie mogą zobaczyć drzewka dopóki nie zostanie przystrojone. 

Grecja Jeden z dawnych ludowych zwyczajów, który nadal bywa praktykowany w czasie świąt, to odstraszanie Kallikantzaroi, czyli... goblinów. Zgodnie z grecką tradycją, stworzenia te przychodzą na Ziemię w okresie świątecznym, przedostają się do domów i powodują kłopoty. Dlatego, aby się przed nimi chronić, niektórzy Grecy decydują się na palenie ognisk aż do 6 stycznia, kiedy to Kallikantzaroi wracają tam, skąd przyszły, czyli do wnętrza Ziemi.

Islandia Dużo przyjemniejsze postaci pojawiają się w wierzeniach islandzkich. Bo choć tak zwani Yule Lads bywają złośliwi i lubią robić sobie żarty, przynoszą jednak prezenty. Jest ich trzynastu i w każdą z trzynastu nocy poprzedzających Boże Narodzenie dzieci na Islandii mogą się spodziewać przybycia jednego z nich. Wyczekując takiej wizyty, wieczorami kładą swoje buty na parapecie. Jeśli jednak były niegrzeczne, czeka je niemiła niespodzianka - zamiast prezentu w bucie mogą znaleźć ziemniaka.

ZOBACZ TEŻ: Karp na święta - gdzie kupić i jak przygotować karpia?

Wielka Brytania Co roku miliony Brytyjczyków gromadziły się przed telewizorami 25 grudnia, by posłuchać świątecznego, popołudniowego orędzia królowej Elżbiety II. W tym roku, po śmierci królowej, wygłosi je król Karol III. Tradycja orędzia sięga 1932 roku, kiedy to za pośrednictwem radia, po raz pierwszy przemówił król Jerzy V. Znaną tradycją jest także Boxing Day wypadający 26 grudnia, a jeśli jest to niedziela, to w poniedziałek 27 grudnia. To dzień wolny, ale wiele osób wybiera się tego dnia na poświąteczne wyprzedaże. Nazwa nie wzięła się jednak od boksowania o towary na półkach, a od tradycji obdarowywania się prezentami w pudełkach (z ang. box). Dla kibiców piłkarskich to również dzień sportowych emocji - rozgrywana jest pełna kolejka Premier League. 

USA Choć pierwsze świąteczne wystawy w sklepach pojawiają sie już nawet we wrześniu, sezon świąteczny w USA rozpoczyna się oficjalnie tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli po czwartym czwartku listopada. Przypada wtedy tzw. Black Friday, dzień wielkich wyprzedaży w sklepach. Dzień później - w sobotę - na wielu domach pojawiają się już świąteczne dekoracje i lampki, a w domach choinki. Wiele zwyczajów świątecznych przybyło do USA w XIX wieku, m.in. właśnie ubieranie choinek, czy wysyłanie kartek świątecznych. Pojawiła się postać Mikołaja. Wiele jednak jest specyficznych tylko dla Stanów. Jednym z takich zwyczajów przed świętami jest obdarowywanie drobnym świątecznym napiwkiem osób zwykle świadczących nam jakieś usługi - kurierów, opiekunek dzieci, odźwiernych, dostarczycieli gazet itd. W Boże Narodzenie na amerykańskich stołach - podobnie jak podczas Święta Dziękczynienia - króluje pieczony indyk, ale w zależności od regionu spotkać można też pieczoną szynkę, gęś z czerwoną kapustą, pieczeń czy sałatkę z owoców morza. 

Święta w Nowym JorkuVivvi Smak/Shutterstock

Autorka/Autor:pb//am

Źródło: tvn24.pl, DW, BBC, Expatica, spain.info

Źródło zdjęcia głównego: Bragapictures/shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej - dowiedział się TVN24. Wcześniej w tej samej sprawie skazani, a następnie ułaskawieni przez prezydenta zostali Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik. Byli agenci CBA byli skazani na rok więzienia. 

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

TVN24: prezydent ułaskawił dwóch byłych agentów CBA, skazanych w sprawie tzw. afery gruntowej

Źródło:
TVN24

Ze sprawozdania finansowego Orlenu wynika, że w 2023 roku Daniel Obajtek jako prezes spółki otrzymał wynagrodzenie w wysokości około 1,67 miliona złotych. To o prawie 280 tysięcy złotych więcej niż w roku 2022. Jeśli chodzi o dodatkowe premie "potencjalnie należne" do wypłaty, to byłemu już szefowi koncernu przysługuje ponad 1,25 miliona złotych.

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Tyle zarobił Daniel Obajtek

Źródło:
tvn24.pl

Były prezes TVP Jacek Kurski, były szef MSWiA Mariusz Kamiński oraz były prezes Orlenu Daniel Obajtek są wśród "jedynek" na listach wyborczych PiS do Parlamentu Europejskiego - wynika z nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej. W czwartek listy kandydatów zostały przyjęte przez Komitet Polityczny PiS.

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Jakie "jedynki" PiS wystawi do PE? Nieoficjalne informacje reporterki "Faktów" TVN

Źródło:
TVN24, PAP

Do niedawna obowiązywała narracja, że każdy może się przebranżowić, pójść na krótki kurs programowania, a po nim będzie zarabiać 10 tysięcy złotych na rękę. Sytuacja się zmieniła - mówi specjalistka od branży IT. Liczba ofert zmniejszyła się niemal o połowę, ale gruntownie wykształceni fachowcy nie mają się czego obawiać.

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Koniec z eldorado? "Takie osoby muszą się liczyć ze stratą pracy"

Źródło:
tvn24.pl

Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej pułkownik Tomasz Kajzer złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązków przez instruktorów w Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. Chodzi o osoby zatrudnione w ŻW, które ochraniały prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. O sprawie informował w TVN24 wiceszef MON Cezary Tomczyk.

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Jest zawiadomienie w sprawie członków ochrony Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk ma zapalenie płuc. W najbliższych dniach ograniczy aktywność publiczną - przekazało Centrum Informacyjne Rządu. Szef rządu w mediach społecznościowych zapewnił, że jest pod opieką "świetnych lekarzy".

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Donald Tusk ma zapalenie płuc. "Wszystkich zmartwionych pragnę uspokoić, a uradowanych rozczarować"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Brytyjski okręt HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez milicję Huti w kierunku pobliskiego amerykańskiego statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps. To pierwszy taki przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku.

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Brytyjski okręt zniszczył pocisk balistyczny wystrzelony przez Hutich

Źródło:
PAP

Przed Polską pojawiła się szansa na otrzymanie unijnych funduszy na budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Parlament Europejski poparł bowiem w głosowaniu zaktualizowaną listę strategicznych projektów infrastrukturalnych w Unii Europejskiej, na której znalazł się również CPK.

CPK trafił na ważną listę

CPK trafił na ważną listę

Źródło:
PAP

Dzisiaj Radosław Sikorski pokazał, jak powinna wyglądać nowoczesna dyplomacja - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Andrzej Szejna, odnosząc się do wystąpienia szefa MSZ w Sejmie, który przedstawił założenia polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Wiceprzewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko ocenił, że "w istocie Polska wraca na arenę międzynarodową".

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Sikorski przedstawił założenia polityki zagranicznej. "Polska wraca na arenę międzynarodową"

Źródło:
TVN24

Brytyjskie pojazdy wojskowe zderzyły się w czwartek na ulicy Szosa Stargardzka w Szczecinie. Pogotowie podało, że w wypadku poszkodowanych zostało pięć osób.

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Zderzenie brytyjskich pojazdów wojskowych w Szczecinie. Pięcioro poszkodowanych

Źródło:
PAP

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że Polska nie podjęła niezbędnych działań, by wdrożyć unijne przepisy o ochronie sygnalistów. TSUE nałożył na nasz kraj karę finansową. Resort rodziny podkreślił, że wyrok to konsekwencja "zaniedbania rządu PiS", a w Sejmie jest już projekt odpowiedniej ustawy.

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Ponad siedem milionów euro kary dla Polski

Źródło:
tvn24.pl

Jesteśmy cały czas na wojnie z PiS-em o rozliczenie tego, co się działo przez osiem lat. I czasami jest tak, że na tym froncie różni żołnierze są na różnych odcinkach - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, jednocześnie jeden z kandydatów Koalicji Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. O kierowaniu przez niego resortem mówił, że "jeżeli to było pięć minut, to bardzo intensywne pięć minut". 

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Kierwiński: czasami jest tak, że różni żołnierze są na różnych odcinkach frontu

Źródło:
TVN24

Kabaret to spektakl satyryczno-rozrywkowy, ale i naczynie: nocne, ranne, z przegródkami czy do liofilizacji? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" odpowiadała Anna Downar z Krakowa.

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

"Milionerzy". Pytanie o kabaret za ćwierć miliona złotych

Źródło:
Milionerzy TVN

Nie żyje żołnierz 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jak poinformowali w oświadczeniu terytorialsi, mężczyzna zmarł z przyczyn naturalnych po tym, jak zasłabł w trakcie służby na granicy polsko-białoruskiej. Nie pomogła błyskawiczna reanimacja.

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Żołnierz zmarł na służbie. Patrolował granicę z Białorusią

Źródło:
WOT

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało zastępcę burmistrza gminy Radoszyce (woj. świętokrzyskie) i dwóch współpracujących z nim przedsiębiorców. Śledztwo dotyczy wręczenia łapówki w wysokości 150 tysięcy złotych w związku z "niezastosowaniem procedur dotyczących przetargu publicznego przy realizacji dwóch inwestycji publicznych". O wejściu agentów CBA do urzędu informował wcześniej burmistrz Radoszyc Michał Pękala, który mówił o "miłej wizycie" funkcjonariuszy i szerokiej "fali donosów i pomówień".

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Dzień po wygranych wyborach mówił o "miłej wizycie" agentów CBA. Teraz jego zastępca ma zarzuty

Źródło:
tvn24.pl, CBA, PAP

Sąd Najwyższy na czwartkowym posiedzeniu Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów frankowych. Zawarto w niej pięć punktów.

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Pięć kluczowych punktów. Sąd Najwyższy o kredytach frankowych

Źródło:
PAP

W ostatnich dniach wielu regionom kraju dokuczały przymrozki. Spowodowały, że winiarze w województwie lubuskim ponieśli ogromne straty. Krzewy przemarzły, nie dało się ich w żaden sposób ogrzać.

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Lubuscy winiarze przegrali walkę z przymrozkami. "Straty finansowe będą bardzo duże"

Źródło:
TVN24

Najważniejsi współpracownicy ministra Mariusza Błaszczaka dopuszczali się kradzieży cennych przedmiotów, które miały być oficjalnie wręczane najważniejszym ministrom obcych państw - powiedział wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk. To jedno z ustaleń audytu w MON.

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

"Proceder" w MON. Tomczyk: prezenty dla zagranicznych gości trafiały do współpracowników Błaszczaka

Źródło:
TVN24

Minister Radosław Sikorski odpowiadał w Sejmie na pytania posłów dotyczące obecnej polityki zagranicznej Polski. Podczas jego wystąpienia doszło do wymiany zdań z posłem Konfederacji Grzegorzem Braunem, który zapytał go o to, kto z kierownictwa MSZ ma więcej niż jeden paszport. - Pan minister kpi, czy o drogę pyta? - powiedział w pewnym momencie Braun. - Proszę zaprotokołować, że kpię - odpowiedział szef polskiej dyplomacji.

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Braun: pan minister kpi, czy o drogę pyta? Sikorski: proszę zaprotokołować, że kpię

Źródło:
TVN24

Ponad trzy miliony Polaków będą musiały uzyskać w tym roku nowy dowód osobisty - poinformował resort cyfryzacji. Ministerstwo dodało, że liczba dokumentów, które utracą ważność, przekracza dwa miliony. Reszta to osoby, które osiągną pełnoletność, zmienią nazwisko lub zgubią dokument.

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Ponad trzy miliony Polaków musi złożyć wniosek

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski uważa, że nikt nie będzie mógł go zastąpić, jeśli zostanie zawieszony po ewentualnym postawieniu przed Trybunałem Stanu. Przestrzega, że nie będzie komu podpisywać dokumentów, a rynek medialny zostanie wręcz "zatrzymany", tak jak i działania koncesyjne. Prawnicy oceniają, że przewodniczący KRRiT się myli.

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Świrski: nikt nie może zastąpić przewodniczącego KRRiT. Prawnicy: może

Źródło:
Konkrtet24

Andrzej Duda słuchał rano w Sejmie szefa MSZ Radosława Sikorskiego. Jego reakcje w różnych momentach wystąpienia o założeniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok były wyraźnie widoczne. Prezydent rozmawiał ze współpracownikami i wpatrywał się w tablet.

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Szef dyplomacji przemawia, emocje prezydenta widać wyraźnie

Źródło:
TVN24

Posłowie Parlamentu Europejskiego oklaskami pożegnali Jerzego Buzka. Polityk nie będzie się już ubiegał o mandat do europarlamentu. W historii izby zapisał się jako pierwszy i do tej pory jedyny przewodniczący pochodzący z Polski.  

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Pożegnanie Jerzego Buzka w europarlamencie. Owacja na stojąco i wyjątkowe słowa

Źródło:
TVN24.pl

Zajmujący się startupami Digital Incubator Warner Bros. Discovery nawiązał współpracę z programem InCredibles Sebastiana Kulczyka. Działająca w strukturach WBD jednostka zostanie stałym partnerem programu, w ramach którego pomoże młodym przedsiębiorcom rozwijać swoje produkty. Dzięki inicjatywie początkujący biznesmeni będą mogli skorzystać z know-how globalnej firmy oraz wsparcia związanych z nią ekspertów.

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Warner Bros. Discovery wesprze młodych przedsiębiorców

Źródło:
tvn24.pl

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. By zapobiec szybkiemu rozprzestrzenianiu wirusa, powiatowy lekarz weterynarii podjął decyzję o zakazie wchodzenia do lokalnych lasów.

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Wiadomo już, co zabija dziki. Zakaz i apel do mieszkańców

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Jaka pogoda czeka nas w majówkę 2024? Ze wstępnych prognoz na ten okres wynika, że miejscami tuż przed długim weekendem majowym może być nawet 27 stopni Celsjusza. Sprawdź szczegółową aktualizację prognozy, przygotowaną przez synoptyka tvnmeteo.pl Artura Chrzanowskiego.

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Pogoda na majówkę 2024. Sprawdź, jak ciepło będzie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

"Wystarczy spojrzeć na dane historyczne i zobaczyć, że zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i Platforma Obywatelska, to frekwencja jest niższa" - przekonywał dzień po drugiej turze wyborów samorządowych szef gabinetu prezydenta RP Marcin Mastalerek. Dane PKW o frekwencji nie potwierdzają jego słów.

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Mastalerek: "zawsze kiedy rządzi Donald Tusk i PO, to frekwencja jest niższa". Sprawdzamy

Źródło:
Konkret24

W czwartek doszło do ponad trzygodzinnego spotkania prokuratora krajowego Dariusza Korneluka oraz prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej z rodzinami ofiar i ich pełnomocnikami. Prokuratura poinformowała, że wzięło w nim udział około 50 osób.

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Spotkanie w Prokuraturze Krajowej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej. "Na wszystkie pytania udzielono odpowiedzi"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24