Opłatek wigilijny to jeden z nieodłącznych elementów świąt Bożego Narodzenia. Podczas wieczerzy wigilijnej dzielimy się nim z bliskimi, składając sobie życzenia. Jest on symbolem braterstwa i pojednania.
● Poświęcony opłatek kupić można w kościołach. ● Samodzielne przygotowanie opłatka jest bardzo proste. Wystarczą dwa składniki. ● Opłatek symbolizuje braterstwo i pojednanie.
Opłatki wigilijne
Święta Bożego Narodzenia nieodłącznie kojarzą się z różnymi tradycjami świątecznymi. Jedną z nich jest dzielenie się opłatkiem z bliskimi. Samo słowo „opłatek” pochodzi od łacińskiego oblatum, co oznacza dar ofiarny.
Początków opłatka doszukiwać się można we wczesnym chrześcijaństwie, kiedy po mszy świętej rozdawano „eulogię”, czyli pobłogosławiony chleb. Dzięki temu wierni mogli podzielić się nim z osobami, które na mszę przyjść nie mogły.
Dlaczego dzielimy się opłatkiem?
Zgodnie z tradycją, po tym jak na niebie zabłyśnie „pierwsza gwiazdka”, a najstarszy członek rodziny odczyta fragment z Pisma Świętego, nadchodzi moment podzielenia się opłatkiem. W czasie tej czynności wszyscy składają sobie życzenia.
Opłatek jest symbolem miłości, braterstwa i pojednania. Nawiązuje również do dzielenia się chlebem Jezusa z uczniami. Dzielenie się opłatkiem ma wzmocnić więzy między członkami rodziny i bliskimi, ma też pomóc złagodzić różne spory.
Gdzie kupić opłatek wigilijny?
W opłatek można zaopatrzyć się w kioskach i sklepach kościelnych lub w kancelarii parafialnej. Te kupione w kościele będą poświęcone. Jeżeli jednak nie zależy ci na poświęconym opłatku, możesz kupić go w dużych marketach lub w sklepie internetowym.
Co ciekawe, w średniowieczu opłatki wypiekać mogły jedynie osoby konsekrowane Bogu, a cały proces wypiekania był ceremonią ze śpiewaniem pieśni i odświętnymi szatami. Osoby świeckie wypiekiem opłatków zająć się mogły dopiero od XVI wieku. Były to jednak osoby związane na co dzień z kościołem - kościelni czy organiści.
Jak zrobić opłatek?
Opłatek to przaśne ciasto, które zrobione jest z mąki pszennej i wody. Nie robi się go na zakwasie i pieczony jest w bardzo cienkich arkuszach.
Przygotowanie domowego opłatka jest bardzo proste. Wystarczą dwa składniki - mąka i woda. Wymieszaj je tak, aby uzyskać ciasto o konsystencji ciasta na naleśniki. Niewielką ilość ciasta wylej na patelnię, tak żeby warstwa była bardzo cienka. Po chwili przewróć na drugą stronę i zdejmij. Opłatki należy przechowywać w chłodnym miejscu. Można takie samodzielnie przygotowane opłatki zanieść do kościoła i poprosić księdza o poświęcenie.
Opłatki na tort
Dużą popularnością cieszą się również opłatki na torty, które mogą być szybko metodą na ozdobienie ciasta. W cukierniach można zamówić jadalny papier z dowolnym nadrukiem, który będzie ciekawym sposobem na personalizację tortu. Może to być na przykład zdjęcie jubilata.
Gdzie kupić opłatki na tort? Znajdziesz je w ofercie cukierni stacjonarnych i internetowych. Dostępne są opłatki cukrowe i opłatki waflowe.
ZOBACZ TEŻ >> Karp na święta - gdzie kupić i jak przygotować karpia?
Źródło: gov.pl, niedziela.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock