Pasterka - co to jest i ile trwa? Co symbolizuje pasterka?

Autor:
aw//mro
Źródło:
PWN, msze.info
Prognoza pogody na Boże Narodzenie
Prognoza pogody na Boże Narodzenietvn24
wideo 2/2
tvn24Prognoza pogody na Boże Narodzenie

Po wigilijnej wieczerzy wiele osób udaje się do kościoła na uroczystą mszę, która rozpoczyna obchody Bożego Narodzenia. Pasterka odbywa się najczęściej o północy w nocy między Wigilią a Bożym Narodzeniem. Odpowiadamy na pytanie, czego symbolem jest ta uroczystość.

● Pasterka zaczyna nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim. ● Wierni, którzy biorą udział w pasterce, nie muszą przychodzić w Boże Narodzenie na mszę. ● Pasterka jest bardzo uroczystą mszą, podczas której śpiewane są kolędy.

Co to jest pasterka?

Zgodnie z definicją słownikową jest to msza odprawiana w noc Bożego Narodzenia, która upamiętnia przybycie pasterzy do Betlejem. Przybyli oni, aby złożyć hołd nowo narodzonemu Jezusowi. Obecnie pasterka jest symbolem powitania Jezusa przez wiernych.

Jest to uroczysta msza, która otwiera obchody Bożego Narodzenia. Jest to również moment, kiedy zaczyna się nowy rok liturgiczny w Kościele katolickim.

Najczęściej pasterka odbywa się o północy w nocy z 24 na 25 grudnia (w 2021 roku będzie to noc z piątku na sobotę). Północ nie jest jednak obligatoryjna, ponieważ w niektórych parafiach pasterka odbywa się wcześniej, na przykład o godzinie 22. Mogą również odbywać się na przykład dwie pasterki - wcześniej dla dzieci i młodzieży, później dla dorosłych. Co ciekawe pasterka przez niektórych nazywana jest północką.

Pasterka to msza święta, która przynależy do liturgii Bożego Narodzenia. Co za tym idzie wierni, którzy biorą w niej udział, nie muszą już przychodzić w Boże Narodzenie na mszę. Duchowni jednak zachęcają do tego, ponieważ na mszy odprawianej wieczorem w Boże Narodzenie pojawiają się inne fragmenty biblijne.

Ile trwa pasterka?

Pasterka jest bardzo podobna do standardowej mszy, która odprawiana jest w niedzielę i inne święta. Jest jednak bardzo uroczysta i towarzyszy jej dużo śpiewu. To właśnie podczas pasterki po raz pierwszy śpiewane są kolędy. Pasterka trwa od około półtorej godziny do nawet trzech godzin. Przychodzą na nią całe rodziny, a kościoły podczas pasterki są najczęściej pełne od wiernych.

Podczas pasterki czytany jest fragment Ewangelii Łukasza, ten sam, który czyta się w domu podczas Wigilii - Łk 2, 1-14. Dotyczy on narodzin Jezusa.

Historia pasterki

Pierwsze pasterki datuje się nawet na połowę IV wieku. Tak zwany formularz mszalny Bożego Narodzenia spisano dopiero w V wieku. W kolejnym wieku zaczęto odprawiać 25 grudnia trzy msze o różnej symbolice. Nocna nawiązywała do pasterzy, poranna do aniołów, a dzienna do mędrców ze wschodu.

Zwyczaj celebrowania narodzin Jezusa od wieków pielęgnowany jest też w Betlejem. Do dziś w Grocie Narodzenia (Grocie Mlecznej) odprawiana jest pasterka.  

ZOBACZ >> Elton John i Ed Sheeran w nowej świątecznej piosence "Merry Christmas"

Autor:aw//mro

Źródło: PWN, msze.info

Źródło zdjęcia głównego: jorisvo / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości