Finlandia

Finlandia

Przebywający w Finlandii minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz na spotkaniu z prezydentem Saulim Niinisto wyraził nadzieję na dalsze pogłębienie współpracy między dwoma krajami.

- Widzimy, jak jedna kasjerka została premierem i jak niektórzy inni uliczni aktywiści oraz ludzie niewykształceni zostali członkami rządu - powiedział w niedzielę szef MSW Estonii Mart Helme, odnosząc się do nowego fińskiego rządu Sanny Marin. Słowa estońskiego ministra zostały negatywnie odebrane zarówno w Helsinkach, jak i Tallinie. W poniedziałek za wypowiedź Helmego przeprosiła prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

34-letnia Sanna Marin w środę została zaprzysiężona na urząd premiera, stając się najmłodszym szefem rządu w historii Finlandii. Jest także trzecią kobietą-premierem w dziejach tego kraju. Kobiety kierują także wszystkimi pięcioma partiami, które wchodzą w skład koalicji rządzącej. Były fiński premier Alexander Stubb stwierdził, iż zdominowany przez kobiety rząd "pokazuje, że Finlandia jest nowoczesnym i progresywnym państwem".

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto wręczył Sannie Marin nominację na stanowisko szefowej rządu. 34-letnia dotychczasowa minister transportu i komunikacji jest nie tylko najmłodszym premierem w historii Finlandii, ale także najmłodszym spośród obecnie urzędujących szefów rządów na świecie. Wcześniej we wtorek jej nominację zatwierdził parlament w Helsinkach.

Norwegia zawiesza eksport wszelkiej nowej broni do Turcji - poinformowała szefowa norweskiej dyplomacji Marie Eriksen Soereide. Podobną decyzje podjęła Finlandia. Powodem jest rozpoczęta w czwartek turecka inwazja na północno-wschodnią Syrię.

We wtorek uzbrojony w ostre narzędzie napastnik zaatakował szkołę zawodową, znajdującą się w centrum handlowym niedaleko miasta Kuopio w środkowej Finlandii - poinformowała lokalna policja. Jedna osoba zginęła, 10 zostało rannych, w tym jeden z funkcjonariuszy oraz sam napastnik.

Wygląda na to, że wszystkie kraje Unii Europejskiej są gotowe zaakceptować powiązanie unijnego finansowania z przestrzeganiem rządów prawa - powiedział premier Finlandii Antti Rinne, którego kraj sprawuje obecnie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. - Żadne państwo członkowskie, przynajmniej nie wprost, nie sprzeciwia się temu - przyznał Rinne zapytany o stanowisko Polski i Węgier w cyklicznym wywiadzie na antenie publicznego radia Yle.