TVN Meteo | Ciekawostki

Jarmark bożonarodzeniowy - skąd wzięła się ta tradycja? Jarmarki świąteczne w Polsce

TVN Meteo | Ciekawostki

Autor:
aw//mro
Źródło:
tvn24.pl
Jarmark Świąteczny 2021
Jarmark Świąteczny 2021Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
wideo 2/3
Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.plJarmark Świąteczny 2021

Jarmarki bożonarodzeniowe wywodzą się z Niemiec i to tam znaleźć można najstarsze i największe jarmarki. W Polsce tradycja jarmarków tworzy się dopiero od kilkunastu lat, ale bardzo mocno zyskuje na popularności. Przedstawiamy niektóre polskie jarmarki.

Na jarmarkach bożonarodzeniowych kupić można różnego rodzaju rękodzieło, lokalne wyroby, prezenty i wiele innych rzeczy.Za najstarszy jarmark uznawany jest ten w Dreźnie, ma już około 600 lat.W coraz większej liczbie polskich miast pojawiają się iluminacje i jarmarki.

Historia jarmarków bożonarodzeniowych

Swoje początki jarmarki mają w XIV-wiecznych Niemczech. Wszystko zaczęło się od jednodniowych targów, na których kupcy wystawiali swoje produkty. To tam mieszkańcy miast i okolicznych wsi mogli zaopatrzyć się w niezbędne podczas świąt produkty. W kolejnych stuleciach jarmarki przekształciły się w wielodniowe wydarzenia.

Za najstarszy jarmark bożonarodzeniowy uznawany jest ten w Dreźnie - Striezelmarkt. Odbywa się on do tej pory. W 2021 roku władze Saksonii zadecydowały o anulowaniu jarmarków ze względu na sytuację pandemiczną w kraju.

Obecnie jarmarki odbywają się w wielu polskich i europejskich (zwłaszcza w Niemczech i Austrii) miastach. Stały się nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia i gromadzą ogromną liczbę ludzi. Trudno się temu dziwić, bo wieczorem są to najlepsze miejsca, aby poczuć magię świąt.

Co można kupić na jarmarku bożonarodzeniowym? 

Zwykle są to przede wszystkim rękodzieła (ozdoby świąteczne, ubrania, biżuteria, ceramika i wiele innych), lokalne produkty spożywcze (między innymi mięsa, sery, alkohole, słodycze), ale również przeróżne oryginalne prezenty pod choinkę.

Gdzie na jarmark bożonarodzeniowy w Polsce?

Obecnie wiele mniejszych i większych miast organizuje jarmarki bożonarodzeniowe. Nie sposób wymienić je wszystkie. Dlatego też przedstawiamy jedne z najpopularniejszych.

Jarmark Bożonarodzeniowy we Wrocławiu Jarmark we Wrocławiu wzorowany jest na najpiękniejszych niemieckich jarmarkach. Na wrocławskim rynku, na Placu Solnym, przy ulicy Świdnickiej i Oławskiej ustawiono dziesiątki budek, w których kupić można produkty spożywcze, rękodzieło i wiele innych rzeczy. Jedną z wielu atrakcji jest kilkumetrowy wiatrak. W 2021 roku ze względów bezpieczeństwa na jarmarku nie będą odbywać się koncerty i występy na scenie. Nie odbywają się również warsztaty i parady świąteczne.

Iluminacja i jarmark świąteczny w Warszawie W Warszawie na Trakcie Królewskim pojawiła się świąteczna iluminacja, a cała ulica rozbłysła lampkami. Po drodze oglądać można wolnostojące dekoracje - sprzedawcę balonów, warszawską katarynkę, tramwaj konny czy altanę dla zakochanych. Na jarmark świąteczny trafić jest łatwo, ponieważ znajduje się tuż obok kolumny Zygmunta. Natomiast na Rynku Starego Miasta ustawiono lodowisko i budki z grzanym winem.

CZYTAJ TEŻ: Na placu Zamkowym błyszczy już miejska choinka, kursuje świąteczny pociąg metra

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku Znakiem rozpoznawczym gdańskiego jarmarku jest brama adwentowa z kalendarzem i słodyczami. W 2021 roku jarmark objął swoim zasięgiem większy teren - świąteczne kramy znaleźć można na tradycyjnie na Targu Węglowym, ale również przy ulicy Tkackiej i Bogusławskiego oraz w tunelu prowadzącym z Targu Węglowego do Forum Gdańsk. Na jarmarku odwiedzić można Mikołajowy Zakątek, Gadającą Skrzynkę Katarzynkę, Łosiowy Zakątek oraz Radosny Zakątek.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie To świąteczne miejsce znajduje się na Rynku Głównym. Na Rynku w otoczeniu niemal 70 straganów wypełnionych przeróżnymi rzeczami stanęła ogromna, kilkunastometrowa choinka. Motywem przewodnim tegorocznych dekoracji w Krakowie są wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Toruniu W Toruniu na Rynku Staromiejskim można poczuć świąteczny klimat. Przy pomniku Mikołaja Kopernika tradycyjnie stanęła choinka, a na Rynku odwiedzić można kilkadziesiąt stoisk z przeróżnymi produktami. Wejście na jarmark jest możliwe po przejściu jednej z dwóch bram zaprojektowanych w bajkowym klimacie. Co ciekawe z na Rynku Staromiejskim stanęły też drewniane wozy, w których serwowane są potrawy i napoje.

Bydgoski Jarmark Świąteczny Jarmark w Bydgoszczy warto odwiedzić ze względu na bardzo ciekawą lokalizację. Co roku zajmuje on most Staromiejski, ulicę Mostową i Stary Rynek. Spacer po rozświetlonym moście jest niezwykłym doświadczeniem.

ZOBACZ >> Świąteczne iluminacje w polskich miastach. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

Autor:aw//mro

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości