W których krajach dawać napiwki i w jakiej wysokości? Łatwo tu o gafę

Źródło:
BBC, CNN, tvn24.pl
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"Marzanna Zielińska/Fakty TVN
wideo 2/3
Inflacja krzyżuje wakacyjne plany Polaków. "Wszystko drożeje"Marzanna Zielińska/Fakty TVN

Zwyczaj dawania napiwków istnieje w wielu częściach świata. W zależności od regionu mogą one różnić się jednak wysokością. Są kraje, w których koszt obsługi jest wliczany do rachunku, oraz takie, w których dawanie napiwków jest wręcz niedopuszczalne. CNN zapytało ekspertów ds. podróży i etykiety o to, gdzie warto pamiętać o pozostawieniu napiwku.

Dyskusja wokół napiwków w Stanach Zjednoczonych wróciła w maju po tym, jak serwis firmy Apple w Baltimore wprowadził możliwość dawania napiwków za usługi, o czym informował m.in. Bloomberg. - Obawiam się, że w szybkim tempie zmierzamy w kierunku kultury, w której oczekuje się od nas dawania napiwków za absolutnie wszystko - ocenił wówczas specjalista ds. etykiety Thomas Farley, cytowany przez BBC. Jak zaznaczył, głównym motorem "inwazji napiwków" jest rozwój technologii: coraz więcej firm wdraża bowiem cyfrowe systemy płatności, dzięki którym klienci mogą zostać poproszeni o dodanie napiwku po zakończeniu transakcji.

Portal CNN pod koniec maja opublikował tekst poświęcony "chaosowi i zamieszaniu", jakie wynikają z braku jasnych reguł w kwestii dawania napiwków. Amerykański nadawca podkreślił w nim, że osoby odwiedzające USA mogą przeżyć tu "szok kulturowy". CNN zwróciło uwagę na brytyjską perspektywę, przywołując tekst "Independent", którego autor ocenił, że w Stanach można oczekiwać napiwku w "niemal każdej dziedzinie związanej z podróżami" i wskazał "absolutne minimum": napiwek w wysokości 15 proc. ceny usługi w przypadku taksówkarzy, 18 proc. w restauracjach, minimum jeden dolar w hotelach i podobna kwota w barach.

ZOBACZ TEŻ: Najpiękniejsze plaże w Polsce. Czołówka rankingu zdominowana przez jeden region

Napiwki w Europie

Jaki napiwek zostawić w Wielkiej Brytanii? Zwyczajowo to kwota od 10 proc. do 15 proc. "w przypadku, jeśli jesteś zadowolony z usługi", sugeruje portal Scottish Tours. "Obecnie restauracje bardzo często doliczają do rachunku uznaniową opłatę za obsługę w wysokości 12,5 proc. ceny usługi" - zaznaczyło CNN. Napiwki nie uchodzą za "obowiązkowe" w Hiszpanii, we Francji i krajach Europy Wschodniej, ale "pozostawienie napiwku będzie miłą niespodzianką" - oceniła ekspertka ds. etykiety Maryanne Parker.

We Włoszech opłaty za obsługę bywają doliczane do rachunków za hotele i restaurację. Otrzymując paragon, warto sprawdzić, czy znalazło się na nim sformułowanie "servizio incluso". W krajach skandynawskich napiwki są bardzo doceniane zwłaszcza wśród przewodników, kierowców i kelnerów w restauracjach - stwierdził Tom Marchant, właściciel luksusowego biura podróży Black Tomato.

We Włoszech otrzymując paragon warto sprawdzić, czy znalazło się na nim sformułowanie "servizio incluso". Shutterstock

W Grecji należy dać napiwek w wysokości od 10 do 15 procent. Wskazane jest płacenie napiwku gotówką, by pieniądze trafiły bezpośrednio do obsługi. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku taksówkarzy, którzy również oczekują dopłaty w wysokości 10 proc. W hotelu zalecane jest jedno euro za noc.

W Grecji wskazany jest napiwek w wysokości od 10 do 15 procent.Shutterstock

Bułgarii oraz w Chorwacji wypada zostawić obsłudze dodatkowe 10 procent wartości rachunku. Zwłaszcza gdy obsługa była sympatyczna, a jedzenie smaczne.

ZOBACZ TEŻ: Trzy najpopularniejsze kierunki na wakacje

Napiwki w Ameryce Południowej

Mówiąc o Ameryce Środkowej i Południowej, zasugerował zostawianie reszty w rodzimej walucie, w związku z tym, że wymiana walut "nie jest zbyt łatwo dostępna i może być kosztowna". W Peru zwyczajowo przewodnikom i kierowcom daje się napiwki w wysokości ok. 10 proc. ceny - ocenił. Sytuacja może wyglądać diametralnie różnie w zależności od kraju: w Chile zwykle do rachunku doliczana jest opłata za obsługę w wysokości 10 proc. ceny, podczas gdy w Panamie nie dolicza się dodatkowej kwoty do rachunku, ale 10 proc. ceny to zwyczajowa kwota napiwku.

PanamaShutterstock

Egipt, Tunezja i inne kraje Afryki

Bardzo zróżnicowane podejście do napiwków można zaobserwować również w Afryce. W krajach położonych na północy kontynentu możemy spotkać się z koncepcja bakszyszu, czyli rodzaju jałmużny, datku, którego z taksówkarz lub przewodnik może "wręcz zażądać" - podał portal BBC, zaznaczając, że źle zinterpretowany bakszysz może zostać przetłumaczony jako "żebranie". Dawanie jałmużny biednym jest zresztą jednym z pięciu filarów islamu.

Napiwki w innych częściach Afryki? - Zwyczaje dotyczące napiwków będą się różnić w zależności od doświadczenia i miejsca podróży, więc spodziewaj się modyfikacji swoich praktyk dotyczących napiwków, czy to podczas safari, czy pobytu w miejskiej posiadłości w dużym mieście - powiedział CNN Tom Marchant.

Kraje, w których nie daje się napiwków

Istnieją też kraje, w których dawanie napiwków jest "niedopuszczalne" - oceniła w rozmowie z CNN ekspertka ds. etykiety, Maryanne Parker, wskazując na Japonię i Koreę Południową. Jak zaznaczyła, w wymienionych krajach "powinniśmy powstrzymać się od zostawiania napiwków, niezależnie od tego, gdzie się udamy". Autor podkastu o etykiecie, Nick Leighton, przyznał rację Parker, zastrzegając, że zwyczaj zostawiania napiwków istnieje w ryokanach, czyli tradycyjnych japońskich gospodach. Napiwki należą do rzadkości również w Tajlandii, jednak istnieją azjatyckie kraje, w których funkcjonuje zwyczaj ich dawania. To np. Indie.

ZOBACZ TEŻ: Dzień na leżaku za 4,5 tys. złotych. Wskazano najdroższe plaże we Włoszech

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: BBC, CNN, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Długo czekaliśmy, byliśmy przygotowani i w końcu się udało - szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow w rozmowie z ukraińską sekcją BBC ujawnił kulisy zestrzelenia rosyjskiego bombowca dalekiego zasięgu Tu-22M3. Maszyna została strącona w piątek w Kraju Stawropolskim w Rosji. Według oficjalnej wersji Moskwy samolot spadł z powodu "niesprawności technicznej".

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

"Tygodniowa zasadzka". Nowe informacje o strąceniu rosyjskiego bombowca

Źródło:
BBC, Liga, Radio Swoboda, tvn24.pl

Ukraina przeprowadziła w nocy atak dronów na cele na terytorium Rosji - powiadomił portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w ukraińskich służbach i wojsku. Media informują o pożarze obiektu paliwowego w obwodzie smoleńskim na zachodzie Rosji.

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Ukraińskie drony zaatakowały osiem obwodów w Rosji. Doniesienia o uszkodzeniach obiektów energetycznych 

Źródło:
PAP

W bloku przy rondzie Wiatraczna wybuchł pożar. Ogień zajął mieszkanie na 10 piętrze. Strażacy ewakuowali z balkonu jedną osobę. Trafiła do szpitala. Trwa dogaszanie.

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Pożar mieszkania na 10. piętrze. Strażacy ewakuowali jedną osobę z balkonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Cmentarzu Głównym w Przemyślu odbył się pogrzeb Damiana Sobola, polskiego wolontariusza, który zginął pierwszego kwietnia w Strefie Gazy po ataku rakietowym izraelskiego wojska na konwój humanitarny. - Zapłacił najwyższą cenę za to, że niósł pomoc innym. Od zawsze chciał pomagać - mówili po uroczystości jego bliscy.

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

"Chłopak pełen energii i miłości do drugiego człowieka stał się celem". Pogrzeb wolontariusza, który zginął w Strefie Gazy

Źródło:
tvn24.pl

Pasażerowie podróżujący samolotem z Nowego Jorku do Warszawy mieli nieplanowany postój. Maszyna lądowała na Islandii.

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Samolot z Nowego Jorku do Warszawy lądował na Islandii

Źródło:
PAP

Tankowiec, który zaopatruje w paliwo statki tak zwanej rosyjskiej floty cieni, powiązany jest z rosyjskim oligarchą i łotewskim magnatem naftowym - poinformowała w sobotę szwedzka telewizja SVT. Statek jest zakotwiczony na Morzu Bałtyckim na wschód od Gotlandii.

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Bunkrowanie "floty cieni" na Bałtyku. Media o rosyjskich powiązaniach tankowca

Źródło:
PAP

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Policjanci interweniowali na peronie w Górze Kalwarii, gdzie na gorącym uczynku zatrzymano dwóch młodych mężczyzn podejrzanych o pomalowanie wagonu pociągu farbą w spreju.

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Pomalowali wagon, przy sobie mieli 22 puszki farby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał kolejne alerty meteorologiczne. W sobotę we wszystkich województwach spodziewane są niebezpieczne zjawiska. Wystąpią opady śniegu i lokalne burze z gradem, a drogi w wielu regionach skuje lód. W nocy wyraźnie spadnie także temperatura przy gruncie.

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Alerty IMGW we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zima powróciła w polskie góry. W sobotę warunki na szlakach w Tatrach, Beskidach i Karkonoszach są trudne i wymagają specjalistycznego sprzętu. Ratownicy proszą o rozwagę podczas wycieczek, szczególnie w wyższych partiach gór.

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Niebezpiecznie w górach. "Warunki mogą się zmienić nawet w kilkanaście minut"

Źródło:
PAP, TPN

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl