Chorwacja

Chorwacja

Przedstawiciele strefy euro są gotowi na przyjęcie Chorwacji do europejskiego mechanizmu stabilizacji walutowej ERM II – poinformowały agencję informacyjną Reuters cztery niezależne źródła związane ze sprawą. To wstępny etap do przyjęcia euro jako waluty.

Według sondażu exit poll wyemitowanego w chorwackiej telewizji drugą turę wyborów prezydenckich wygrał kandydat Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SPD), były premier Zoran Milanović. Uzyskał on 53,25 procent głosów, a jego kontrkandydatka, ubiegająca się o reelekcję Kolinda Grabar Kitarović, zdobyła 46,5 procent głosów.

Były premier Chorwacji Ivo Sanader i szef węgierskiej grupy energetycznej MOL Zsolt Hernadi zostali uznani za winnych zarzutów korupcyjnych. Obaj otrzymali kary więzienia. Wyrok nie jest prawomocny. Proces w sprawie łapówki przyjętej od MOL to najgłośniejszy z procesów sądowych byłego szefa chorwackiego rządu. "To nie pierwsze nieuczciwe postępowanie, jakie zostało przeprowadzone w Chorwacji" - skomentowała wyrok firma MOL w oświadczeniu.

W niedzielę w Chorwacji odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Wygrał je były socjaldemokratyczny premier Zoran Milanović - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99 procent głosów. O najwyższy urząd w państwie ubiegali się także między innymi obecna prezydent Kolinda Grabar-Kitarović oraz piosenkarz Miroslav Szkoro.