Najpiękniejsze plaże w Polsce. Czołówka rankingu zdominowana przez jeden region

Autor:
kgo//am
Źródło:
Tripadvisor
Monitoring pomaga ratownikom wodnym w pracy
Monitoring pomaga ratownikom wodnym w pracyTVN24
wideo 2/3
TVN24Monitoring pomaga ratownikom wodnym w pracy

W nowym rankingu najpiękniejszych plaż w Polsce dominuje Trójmiasto. W 2023 roku wygrała plaża z Sopotu, na podium znalazł się też Gdańsk, a tuż za nim - Gdynia. W czołówce są również Świnoujście i Hel.

Ranking dostępny na stronie Tripadvisora układany jest na podstawie ocen użytkowników. W większości przypadków te plaże, które mają najwyższą średnią notę, są również tymi najczęściej ocenianymi, jednak nie jest to reguła. Pierwsze miejsce w rankingu zajmuje plaża w Sopocie. "Znana jest ze swojego białego piasku, a także bliskości licznych sklepów, restauracji oraz wielu wydarzeń kulturalnych" - tak liderkę zestawienia zachwala w jej krótkim opisie amerykański portal turystyczny. Zaznacza też, że choć Bałtyk nie słynie z gorącej wody, pod koniec lata lub wczesną jesienią może być ona umiarkowanie ciepła.

Plaża w Sopocietvn24

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze plaże świata na 2023 rok. Wśród nich te lubiane przez Polaków

Najpiękniejsze plaże w Polsce. Kto za Sopotem?

Na drugiej pozycji sklasyfikowano plażę w Świnoujściu, która rok temu w rankingu Travelista została uznana za najpiękniejszą w całym kraju. "Jest szeroka nawet na 200 metrów, od lat zaliczana do najczystszych plaż w Polsce, a do tego oblewają ją najcieplejsze wody na polskim wybrzeżu" - opisywali ją twórcy tamtego zestawienia. Użytkownicy Tripadvisora też nie szczędzą jej komplementów.

Plaża w Świnoujściukatatonia82 / Shutterstock

Plaży na gdańskim Jelitkowie we wspomnianym rankingu sprzed roku nie było w ogóle, w zestawieniu Tripadvisora znajduje się na podium. Oceniający chwalą ją przede wszystkim za dogodną lokalizację - blisko jest z niej zarówno do centrum Gdańska, jak i Sopotu. Podkreślają też, że w porównaniu z wieloma bałtyckimi plażami ta na Jelitkowie jest umiarkowanie zatłoczona.

Plaża na JelitkowieMOSIR Gdańsk

O trzecie miejsce Jelitkowo rywalizowało z plażą miejską w Gdyni. Tą, która sąsiaduje z wieżowcem Sky Tower. Czołową piątkę uzupełnia położone na samym końcu Półwyspu Helskiego kąpielisko w miejscowości Hel. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się również plaże w gdańskiej dzielnicy Stogi, Brzeźnie, Łebie, Krynicy Morskiej i Dębkach.

Najpiękniejsze plaże nad jeziorami

Piękne plaże w Polsce można znaleźć również nad jeziorami. I to nie tylko na Mazurach, a w różnych częściach kraju. Travelist w ubiegłym roku stworzył listę najładniejszych kąpielisk z tej kategorii. Znalazły się na niej plaże nad jeziorami m.in. w Bieszczadach, Poznaniu czy w okolicach Warszawy.

ZOBACZ TEŻ: Brytyjski "Guardian" o "10 genialnych rzeczach, które można robić w Polsce"

Autor:kgo//am

Źródło: Tripadvisor

Źródło zdjęcia głównego: Maciej Moskwa

Pozostałe wiadomości