Przeżyć za 1878,91 złotych. Dlaczego przedsiębiorcy decydują się na "dobrowolne ubóstwo"?

Źródło:
tvn24.pl
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensji
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensjiTVN24
wideo 2/4
MFW: bez reform do 2050 r. średnia emerytura w Polsce spadnie do 29 proc. pensjiTVN24

Polska jest na trzecim miejscu w UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych. Choć statystycznie zarabiają lepiej od zatrudnionych na etat, niemal wszyscy przedsiębiorcy płacą najniższe składki, które nie wystarczą na minimalną emeryturę. Dopłaci do nich państwo. - Najbardziej interesuje nas "tu i teraz". Emerytura wydaje się czymś abstrakcyjnym - komentuje dla nas ekonomistka.

Paweł wrócił z ferii w poniedziałek, samolot wylądował o 5 rano. Wrócił do domu, wziął prysznic i trzy godziny później był już w biurze. Pracuje w branży budowlanej i jak mówi, nie mógł sobie pozwolić na kolejny dzień straty pensji. Rozlicza się z firmą na zasadzie B2B, nie ma płatnego urlopu ani dni chorobowych.

Nikt go nie zmuszał, spora część kolegów ma umowę o pracę. Chodzi o pieniądze. - Różnica w wypłacie jest znaczna - tłumaczy swoją decyzję. Kiedy dopytuję, mówi, że zarabia nawet kilka tysięcy złotych więcej od współpracowników, którzy zdecydowali się na etat. - Takich kaskaderów jak ja jest niewielu. Pozostaje mi tyrać i modlić się, żeby zdrowie nie wysiadło.

A propos zdrowia - akurat jest na zwolnieniu lekarskim. Ale do pracy i tak poszedł. - Dzięki zwolnieniu zapłacę niższy ZUS - tłumaczy.

Inaczej wygląda sytuacja Marka. On też prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, ale umówił się z pracodawcą na 26 dni płatnego urlopu i 10 awaryjnych dni "na chorowanie". Ustalili też stałą wysokość wynagrodzenia. W firmie jest od ośmiu lat, większość pracowników też wystawia faktury. Czy mógłby przejść na etat? - Wydaje mi się, że byłoby to możliwe, gdybym się uparł, ale na zasadzie "zarabiasz połowę tego co teraz", bo tyle to kosztuje - stwierdza.

Czy nie martwi go emerytura? - Wcześniej pracowałem na zleceniu, to i tak nie spodziewam się dużo więcej niż minimalnej - mówi. Ale dodaje, że liczy, że utrzyma się dzięki wynajmowi mieszkania po rodzicach.

Przeżyć za 1878,91 zł

A kwestia emerytury może być kluczowa. Ujawniony pod koniec stycznia raport ZUS "Dobrowolne ubóstwo. O konsekwencjach dobrowolnego ZUS dla samozatrudnionych" wskazuje, że większość z nich - 99,18 proc. - płaci minimalne składki. Czy to kwestia niewielkich zarobków? Nie. Statystyczny samozatrudniony osiąga przeciętnie dwukrotnie wyższy dochód, niż osoby pracujące na etacie. Średni dochód w 2022 w analizowanej w badaniu próbie wynosił 12 942,42 zł miesięcznie. W tym samym czasie średnia w gospodarce narodowej wynosiła 6346,15 z brutto. Samozatrudnieni korzystają też z szeregu ulg. Według omawianego raportu, pod koniec 2022 roku częściej niż co piąty w ogóle nie opłacał składek.

Innymi słowy: choć przedsiębiorcy mogliby odprowadzać więcej na poczet przyszłej emerytury, płacą tylko tyle, ile muszą - mniej, niż pracownicy. 

- Te dane nie powinny dziwić - stwierdza Oskar Sobolewski, ekspert ds. rynku emerytalnego. - Wiele osób zatrudnionych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej płaci takie składki, że choć osiągną staż pracy konieczny do uzyskania najniższej emerytury, to nie zgromadzą wystarczającego kapitału - tłumaczy. Po uzyskaniu wieku emerytalnego (i stażu - 25 lat dla mężczyzn, 20 - dla kobiet) - otrzymają minimalną emeryturę, do której dołoży się państwo.

Od marca 2025 r. minimalne świadczenia będą wynosić 1878,91 zł brutto. - Oczywiście to świadczenie będzie waloryzowane corocznie, czyli z czasem będzie ono wyższe, nadal jednak mówimy o raczej niewielkich kwotach. Jeśli w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie będzie środków, żeby do takich emerytur dopłacać, konieczne będzie skorzystanie z dotacji z budżetu państwa - dodaje Sobolewski.

Mówiąc wprost: samozatrudnieni płacą składki niższe, niż wynikałoby to z ich sytuacji ekonomicznej, a państwo będzie musiało dopłacić do ich świadczeń; oznacza to redystrybucję środków całego społeczeństwa na korzyść stosunkowo zamożnej grupy.

Autorzy raportu przestrzegają też przed pomysłami niektórych polityków, dotyczącymi wprowadzenia tzw. dobrowolnego ZUS-u dla przedsiębiorców. Wprowadzenie takiego przepisu tylko pogorszyłoby już i tak trudną sytuację przechodzących na emeryturę samozatrudnionych i obciążyło budżet państwa.

Z raportu o oszczędzaniu przygotowanym przez Santander Consumer Bank w 2023 roku aż 79 proc. Polaków nie oszczędzało na emeryturę na własną rękę, a jedyną formą zabezpieczenia na przyszłość było dla nich opłacanie składek ZUS. - Myślę, że rolą państwa jest przede wszystkim edukacja. Młodzi ludzie często nie myślą o emeryturze. Jeśli nie chcą płacić wyższych składek, powinni rozważyć inwestycję środków i oszczędzanie w inny sposób - wskazuje Piotr Skierkowski, dyrektor sprzedaży korporacyjnej w agencji pracy Manpower.

Przedsiębiorczy jak Polak?

Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów UE pod względem odsetka osób samozatrudnionych - to 22,8 proc. pracujących mężczyzn i 13 proc. kobiet. - Decydujący jest aspekt finansowy. Osoby samozatrudnione po prostu zarabiają więcej - podkreśla Piotr Skierkowski.

- Jesteśmy coraz bardziej społeczeństwem "instant", wszystko chcemy mieć od razu. Największy nacisk kładziemy na "tu i teraz". Nikt nie wie, co będzie jutro, a emerytura szczególnie dla młodych wydaje się być abstrakcyjnym konceptem - dodaje Anna Gołębicka, ekonomistka związana z Centrum im. Adama Smitha. - Dlatego pracownicy często decydują się na formę zatrudnienia, która daje im możliwość otrzymywania większej kwoty na rękę.

Ekonomistka zwraca uwagę, że jeszcze jakiś czas temu ta forma była bardzo korzystna. - Teraz nie zawsze tak jest. Zależy to od wielu czynników chociażby od wysokości przychodów - komentuje. - Zmieniły się metody obliczania składki zdrowotnej, której wysokość zależy od dochodu. Mikroprzedsiębiorca musi zapłacić VAT, składki ZUS, składkę zdrowotną i ponosi dodatkowe koszty swojej działalności, takie jak księgowość. Do tego sam musi sobie to organizować. Część osób zaczyna się zastanawiać, czy nadal ma to sens, czy lepiej część zobowiązań przerzucić na pracodawcę.

A tych obowiązków wobec pracownika pracodawca ma sporo. - Musi zapewnić mu odpowiednie miejsce pracy, sprzęt. Pracownik jest lepiej chroniony, ma prawo do chorobowego, urlopu macierzyńskiego, PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe - red.) - wymienia Gołębicka.

Dlatego samozatrudnienie to nie tylko plusy. - Oprócz benefitów są też ryzyka - stwierdza Piotr Skierkowski. - Samozatrudniony musi sam zadbać o ochronę własnego zdrowia i wcześniej pomyśleć o kwestiach emerytalnych. Niekiedy firma obawia się dostarczać kontraktorowi sprzęt konieczny do pracy, zatem też spada to na niego. 

Kto pracuje "na siebie"

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularna w wielu branżach. Często stawiają na nią osoby pracujące projektowo, np. w branży IT, które nie chcą wiązać się z jednym pracodawcą. - B2B zyskuje też popularność w sprzedaży. Przedsiębiorca może nawiązać współpracę z niekonkurencyjnymi firmami i podczas jednej wizyty u klienta zaproponować mu szeroki wachlarz produktów - opowiada Piotr Skierkowski.

Forma zatrudnienia B2B jest często wybierana przez lekarzy. - Tylko ok. 20-30 procent medyków zatrudnionych jest na umowę o pracę - dodaje Anna Gołębicka. - Usługi medyczne są zwolnione z VAT, wynagrodzenie są często na wyższym poziomie, więc samozatrudnienie jest dla nich bardziej opłacalne finansowo.

Ale jednoosobową działalność gospodarczą prowadzą nie tylko te osoby, które chcą współpracować z różnymi podmiotami. W praktyce to częsty wybieg firm, które chcą unikać zatrudnienia pracownika w oparciu o umowę o pracę. To tak zwane "fikcyjne samozatrudnienie". Praca spełnia wymogi zatrudnienia etatowego, ale etatu nie ma. Taki pracownik kosztuje pracodawcę mniej, jest też mniej kłopotliwy. - Firma zatrudniająca firmę nie musi się niczym przejmować, odpada sporo obowiązków - stwierdza Gołębicka.

Potwierdza to Marta, prawniczka, która przez pięć lat pracowała w kancelarii, wystawiając co miesiąc faktury. Jak mówi, w kwestii chorobowych czy urlopów obowiązywała "umowa dżentelmeńska". - Ale były naciski, że jak boli cię noga, to przecież możesz pracować przy komputerze - opowiada.

W Polsce jednoosobowych firm, które nie zatrudniają pracowników i współpracują wyłącznie z jednym podmiotem, jest minimum kilkaset tysięcy.

Czy szykuje się zmiana prawa?

- Czy pracodawcy wymuszają taką formę zatrudnienia? Z naszej obserwacji zdarza się to raczej rzadko, bo firmy obawiają się tej formy, wiedząc, iż organa kontrolne rynku pracy nie patrzą na zatrudnienie B2B łaskawym okiem - mówi Piotr Skierkowski.

Sytuacja dla tych, którzy chcą współpracować na zasadach B2B, raczej się nie poprawi. Komisja Europejska naciska na Polskę w sprawie poprawy stanu zabezpieczeń społecznych, w tym systemu emerytalnego. Od efektów zależy wypłata części środków z KPO.

Rząd zaproponował KE błyskawiczną reformę Państwowej Inspekcji Pracy. Po zmianach inspektor PIP będzie mógł nakazem przekształcać umowy B2B, zlecenie czy o dzieło w umowy o pracę. Obecnie takie sprawy rozstrzygane są na drodze sądowej. W jednym z wywiadów Marcin Stanecki, Główny Inspektor Pracy, zapowiadał, że PIP nie będzie ingerował w swobodę zawierania umów, nakaz wystąpi tam, gdzie "umowa cywilnoprawna będzie nadużyciem prawa".

- Sądzę, że będziemy obserwować odwrót od tej formy zatrudnienia - stwierdza Anna Gołębicka. - Szukamy stabilizacji, bezpieczeństwa dochodów i te argumenty też zaczynają mieć znaczenie. Dodatkowa kwestia to wygoda i brak obowiązków wynikających z prowadzenie własnej działalności. Są badania, które pokazują, że to rzeczy ważne dla pokolenia Zet, o którym mówiło się, że jest bardziej mobilne, opierające model pracy o elastyczne formy.

Czy raport ZUS-u przyspieszy zmiany? W czwartek 20 lutego o raporcie dyskutowała sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny. - Może dzięki temu pojawią się propozycje zmian legislacyjnych w tym zakresie - przewiduje Oskar Sobolewski.

Autorka/Autor:Natalia Szostak Opracowanie graficzne: Katarzyna Korzeniowska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Senat uchwalił w środę nowelizację Kodeksu pracy w sprawie jawności płac, ale z poprawką. Pracodawca będzie zobowiązany do udzielenia kandydatowi na stanowisko z odpowiednim wyprzedzeniem informacji o proponowanym wynagrodzeniu, aby umożliwić mu świadome i przejrzyste negocjacje.

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Nowy obowiązek dla pracodawców. Poprawka Senatu

Źródło:
PAP

Sektor bankowy w Polsce w 2024 roku osiągnął rekordowe zyski netto - czytamy w interpelacji poselskiej skierowanej do resortu finansów. Posłowie pytają w niej o analizy i konsultacje w sprawie wprowadzenia podatku od nadmiarowych zysków banków. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jurand Drop.

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Podatek od "manny z nieba". Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Hakerzy zaatakowali Czechy. Zdaniem szefowej unijnej dyplomacji Kaji Kallas za cyberatakiem stoi podmiot wspierany przez Chiny. Czeski resort spraw zagranicznych wezwał do siebie chińskiego ambasadora.

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Atak hakerów. Wezwali ambasadora

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do bazyliki Świętego Marka w Wenecji będzie można wejść tylko po wcześniejszym dokonaniu rezerwacji online, a cena biletu wstępu wzrośnie z 6 do 10 euro. To kolejny krok podjęty w tym mieście, by stawić czoła nasilającemu się zjawisku tak zwanej nadmiernej turystyki.

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Walczą z nadmierną turystyką. Ceny biletów w górę

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe szukają około 130 nowych pracowników. Zatrudnienie mogą znaleźć zarówno osoby z wykształceniem wyższym, jak i te ze średnim czy zawodowym. Proponowane pensje sięgają nawet 28,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie.

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Nawet 28,5 tysiąca złotych miesięcznie. Polski gigant szuka pracowników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Z najnowszego sondażu przeprowadzonego wśród Włochów w wieku 19-28 lat wynika, że zawody takie jak lekarz, nauczyciel czy specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa cieszą się obecnie większym prestiżem niż praca influencera. Wyniki badania wskazują na zmianę priorytetów zawodowych młodego pokolenia, które coraz częściej stawia na stabilność, użyteczność społeczną i rozwój w sektorach o rosnącym znaczeniu.

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Influencer już nie tak popularny. Ranking zawodów marzeń

Źródło:
PAP

Majorka, Zakintos i Paryż - to najbardziej oblegane przez turystów miejsca na Starym Kontynencie, w zależności od tego, jakie kryterium przyjmiemy.

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Oto najbardziej oblegane przez turystów miejsca w Europie

Źródło:
PAP

Elon Musk skrytykował ustawę podatkową forsowaną przez Donalda Trumpa - pisze "Financial Times". Zdaniem miliardera nowe przepisy negatywnie wpłyną na efekty prac Departamentu Wydajności Państwa (DOGE), którym do niedawna kierował.

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Elon Musk krytykuje Donalda Trumpa

Źródło:
"Financial Times"

Od 20 maja, ponad 211 tysięcy wyborców dopisało się do spisów prowadzonych przez konsula, co daje w tej chwili liczbę 695 886 potencjalnych wyborców - przekazała w środę Justyna Chrzanowska z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Jak dodała, ze względu na duże zainteresowanie w ostatnim czasie pojawiły się zakłócenia w działaniu systemu e-Wybory.

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Ogromne zainteresowanie wyborami za granicą. Jeszcze jest czas na rejestrację

Źródło:
tvn24.pl

Chrysler Building - ikona nowojorskiego skylineu i jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł architektury art déco - ponownie trafił na rynek nieruchomości. Choć aktualna cena nie została ujawniona, warto przypomnieć, że w 2019 roku wieżowiec został sprzedany za 150 milionów dolarów.

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

To symbol miasta. Słynny budynek trafi na sprzedaż

Źródło:
PAP

Unia Europejska jest o krok od realizacji założeń klimatycznych, brakuje tylko jednego punktu procentowego - podała w środę Komisja Europejska. Zaktualizowanych planów na rzecz energii i klimatu, zgodnych z unijnymi założeniami, wciąż nie przesłały Polska, Belgia i Estonia.

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Brakuje jednego punktu procentowego. "Dobra wiadomość"

Źródło:
PAP

W kwietniu 2025 roku sektor pozabankowy odnotował ponad 17-procentowy wzrost liczby udzielonych kredytów gotówkowych - wynika z raportu Biura Informacji Kredytowej. Dynamicznie, bo o 21,3 procent, wzrosła także liczba pożyczek ratalnych.

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Życie na kredycie Polaków. Coraz częściej ratujemy budżety chwilówkami

Źródło:
PAP

Citi Handlowy zawarł z VeloBankiem warunkową umowę sprzedaży swojej części detalicznej - podano w komunikacie. Finalizacja ma nastąpić w połowie 2026 roku. Klienci detaliczni Citi Handlowego zostaną klientami VeloBanku. Bank przejmie też około 1650 pracowników. Jest reakcja giełdy na te doniesienia.

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Bank sprzedaje część detaliczną. Jest reakcja rynku

Źródło:
PAP

Jeśli rząd Donalda Tuska chce zapewnić zwycięstwo swojemu kandydatowi, musi zdobyć przychylność przedsiębiorców - pisze agencja Bloomberg. Podkreśla, że to właśnie biznesmeni, którzy wcześniej poparli Sławomira Mentzena, mogą odegrać decydującą rolę w drugiej turze.

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Mogą zadecydować o wyniku wyborów. "Są wielką szansą"

Źródło:
PAP

Do 31 marca do urzędów pracy wpłynęły informacje o planowanych zwolnieniach grupowych dotyczących około 74,5 tysiąca osób - przekazał resort pracy. - To temat, który budzi emocje - stwierdził w rozmowie z TVN24+ Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Wyjaśnił też, jaki wpływ na rynek pracy mają zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Zwolnienia grupowe. Resort podaje dane

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24+

Po doniesieniach medialnych o zakupie mieszkania przez Karola Nawrockiego pojawiła się możliwość uporządkowania kwestii umów dożywocia. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi obecnie analizę tej sprawy - informuje w środę 'Dziennik Gazeta Prawna'

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Mieszkanie za rentę. Po Nawrockim możliwe zmiany

Źródło:
PAP

We wtorek brazylijscy prokuratorzy pozwali chińskiego producenta samochodów BYD, oskarżając go o odpowiedzialność za handel ludźmi i warunki przypominające niewolnictwo przy budowie fabryki w stanie Bahia - podał portal stacji CNN.

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

"Warunki przypominające niewolnictwo". Chiński gigant pozwany

Źródło:
CNN

Polacy polują na promocje rzadziej od Niemców i Francuzów, ale w czasach inflacji opanowali sztukę poszukiwania okazji - wynika z raportu UCE Research i Shopfully. Jedynie co piąty badany deklaruje, że jego nawyki zakupowe nie uległy zmianie.

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Polacy łowcami promocji? Wyprzedzają nas te kraje

Źródło:
PAP

Unia Europejska uelastyczniła we wtorek normy CO2 dla nowych samochodów osobowych i dostawczych, spełniając postulat producentów. Nowe regulacje wejdą w życie 20 dni po publikacji rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Unia złagodziła normy dla producentów aut

Źródło:
PAP

Włoski sąd uchylił zakaz zdalnego meldowania się w prywatnych kwaterach. Taką regulację wprowadził rząd, co zmusiło właścicieli do usuwania skrzynek na klucze z centrów miast. Według aktywistów walczących z nadmierną turystyką szpeciły budynki.

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Zmiana dla turystów we Włoszech. Sąd uchylił zakaz

Źródło:
Reuters, PAP

Adidas padł ofiarą ataku hakerskiego – podaje BBC. Doszło do wycieku i ujawnienia danych kontaktowych klientów. To już kolejny atak na dużą firmę.

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Wyciek danych klientów znanej marki sportowej

Źródło:
BBC

Bułgaria deklaruje gotowość do wejścia do strefy euro w 2026 roku - poinformował we wtorek "Financial Times". Sofia liczy, że po spadku inflacji do poziomu 3,5 proc. w kwietniu, Komisja Europejska już w przyszłym tygodniu potwierdzi spełnienie przez kraj wymaganych kryteriów.

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Są gotowi na euro. Jest możliwy termin

Źródło:
PAP

Prezydent USA Donald Trump i jego rodzina wykorzystują Biały Dom do zarabiania pieniędzy na niespotykaną skalę, normalizując działania, które kiedyś wywołałyby ogromne kontrowersje i oficjalne śledztwa - pisze "New York Times". Część ekspertów podkreśla, że granica akceptowalnego oburzenia została przesunięta.

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Tak Donald Trump zarabia dzięki byciu prezydentem USA

Źródło:
"New York Times"

Rachunki za prąd mają być bardziej zrozumiałe. Jak podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, rząd we wtorek przyjął projekt ustawy deregulacyjnej w zakresie energii. Nowe rachunki mają być bardziej czytelne przez zaznaczenia kwoty do zapłaty, opłaty za zużytą energię i kosztów jej dostarczania.

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Rachunki za prąd po nowemu. Mają być prostsze

Źródło:
PAP

We wtorek rząd przyjął szereg zmian, które uproszczą procedury, pobudzą rynek, a także wesprą funkcjonowanie gmin - przekazało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Nowe przepisy, będące częścią pakietu deregulacyjnego, zakładają między innymi ochronę polskich firm przed konkurencją spoza Unii Europejskiej.

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Parasol ochronny dla polskich firm. Konkurencja spoza kraju ma mieć trudniej

Źródło:
PAP

W ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie na generalnego wykonawcę terminala pasażerskiego lotniska CPK - poinformował we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Premier: w ciągu najbliższych godzin rozpocznie się postępowanie

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 80 milionów złotych. W Polsce padła natomiast wysoka nagroda drugiego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 27 maja 2025 roku.

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Wygrana drugiego stopnia w Eurojackpot padła w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 lipca mobilna legitymacja studencka dostępna w aplikacji mObywatel stanie się podstawowym dokumentem potwierdzającym status studenta - powiadomiło Ministerstwo Cyfryzacji. Tradycyjne legitymacje, zarówno fizyczne, jak i cyfrowe, zachowają ważność do końca wskazanego na nich terminu.

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Zmiany dla ponad miliona osób. "Będzie zawsze pod ręką"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska dała zielone światło dla zmian w Krajowym Planie Odbudowy - donosi korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski. Zakładają one między innymi powstanie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności.

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Komisja Europejska dała zielone światło Polsce

Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorek ministrowie do spraw europejskich zatwierdzili ostatecznie program SAFE, który zakłada udzielenie pożyczek na cele obronne w łącznej wysokości 150 miliardów euro. Żadne z państw członkowskich nie wyraziło sprzeciwu wobec tej decyzji. Jedynie Węgry wstrzymały się od głosu.

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Miliardy euro na obronność. "Są dwa bardzo ważne punkty dla Polski"

Źródło:
PAP

Gospodarce Rosji grozi "hipotermia" - stwierdził cytowany przez Reutersa rosyjski minister gospodarki Maksim Reszetnikow. Wezwał też bank centralny do uwzględnienia spowalniającej inflacji przy ustaleniu wysokości stóp procentowych.

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Rosyjskiej gospodarce grozi "hipotermia"

Źródło:
Reuters

Wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w pierwszym kwartale 2025 roku 600 milionów euro (około 2,5 miliarda złotych), co oznacza wzrost o 50 procent rok do roku - wynika z raportu firmy doradczej Colliers.

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Potężny wzrost na rynku nieruchomości

Źródło:
PAP

Spółka Azagroup, właściciel sklepów internetowych Renee i Born2Be, została ukarana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów karą w wysokości prawie 15 milionów złotych. Powód? Promocje, które nigdy się nie kończyły i mogły wprowadzać klientów w błąd.

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

15 milionów złotych kary za niekończące się "promocje"

Źródło:
tvn24.pl

Nieodpowiednie gospodarowanie deszczówką może prowadzić do poważnych konsekwencji. Przepisy regulują odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W niektórych przypadkach za złamanie prawa grozi kara do 10 tysięcy złotych, a nawet ograniczenia wolności.

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Deszczówka. Za to może być nawet 10 tysięcy złotych kary

Źródło:
tvn24.pl