Akademiki przygotowują się na koronawirusa. Będą wydzielone piętra do kwarantanny

Autor:
ib/ks
Źródło:
TVN24 Wrocław
Wyznaczone piętra na kwarantanne we wrocławskich akademikach
Wyznaczone piętra na kwarantanne we wrocławskich akademikachTVN24 Wrocław
wideo 2/6
TVN24 WrocławWyznaczone piętra na kwarantannę we wrocławskich akademikach

Politechnika Wrocławska przygotowuje się do ewentualnej kwarantanny w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W dwóch akademikach wyłączone z użytkowania zostaną całe piętra. Jednoosobowe pokoje będą czekały na wypadek studentów z niepokojącymi objawami.

Na korytarzach akademików T 16 i T 22 zawisły ogłoszenia informujące mieszkańców o wydzieleniu jednego piętra w każdym z nich. Agnieszka Niczewska, rzeczniczka Politechniki Wrocławskiej przyznaje, że od wielu lat w ciągu roku akademickiego zawsze kilka pokoi na taką kwarantannę przygotowanych było. Obecna sytuacja wymaga jednak większego zaplecza.

Wydzielone całe piętra

- Z uwagi na zagrożenie epidemią koronawirusa uczelnia zdecydowała, że w związku z dwoma tysiącami osób w akademikach, powinniśmy mieć tych pokoi wyłączonych więcej. Nie da się tak zrobić, żeby pół piętra wydzielić, a pół nie. Ze względów sanitarno-epidemiologicznych, najbezpieczniej jest wyłączyć całe piętro. To są 24 pokoje - mówi Niczewska.

Dwa akademiki, dwa piętra, dają łącznie tych pokoi 48. Jeśli student zgłosi się z objawami, które można uznać za podejrzenie koronawirusa, bądź zgłosi, że miał kontakt z osobą zakażoną, od razu trafi na wydzielone piętro. Kwarantannę będzie przechodził w odizolowanym pokoju.

Ogłoszenie w akademiku Politechniki WrocławskiejTVN24 Wrocław

Studenci, którzy mieszkają w pokojach na piętrach wyznaczonych do kwarantanny, zostaną przeniesieni do innych. Niczewska zapewnia, że dla wszystkich starczy miejsca.

Ekipie TVN24 udało się porozmawiać z dwoma Hiszpanami, którzy będą musieli zmienić pokoje. - Rozumiemy, że to w celu ochrony zdrowia. Zrobimy, co będzie trzeba - przyznali Victor i Felipe.

Koronawirus w Polsce

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce odnotowano w środę. Mężczyzna, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem, przyjechał do Polski autokarem z Niemiec i trafił do szpitala w Zielonej Górze. W kolejnych dniach Ministerstwo Zdrowia ogłaszało kolejne przypadki. Stan na poniedziałek po południu to 17 osób z potwierdzonym zakażeniem.

Koronawirus. RAPORT TVN24.PL>>>

1: Zielona Góra, zakażenie potwierdzone 4 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan stabilny. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec. 2 i 3: Szczecin, zakażenie potwierdzone 6 marca. Małżeństwo po sześćdziesiątce, oboje wrócili z Włoch. Początkowo nie wykazywali objawów. Stan hospitalizowanej kobiety pogorszył się, wymaga ona intensywnej opieki medycznej - poinformował 9 marca szpital. 4: Wrocław, zakażenie potwierdzone 6 marca. 26-letni mężczyzna, wrócił z Wielkiej Brytanii. Stan bardzo dobry, przyleciał do Polski samolotem w środę. 5: Ostróda, zakażenie potwierdzone 6 marca. Kobieta w "sile wieku", jak podały służby medyczne. Podróżowała autokarem z Niemiec z mężczyzną, pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce. 6: Ostróda, zakażenie potwierdzone 7 marca. Mężczyzna, który nie jest obywatelem Polski. Stan dobry. Przyjechał autokarem z Niemiec razem z mężczyzną, u którego jako pierwszego w Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem. 7: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Mężczyzna w "sile wieku", stan dobry. Podróżował autobusem, współpasażerowie są objęci kwarantanną domową. 8: Racibórz, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", która trafiła do szpitala z kwarantanny. 9: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Kobieta w "sile wieku", stan dobry. Obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec. 10: Warszawa, zakażenie potwierdzone 8 marca. Młody mężczyzna, wrócił samolotem z Włoch. Służby lokalizują osoby, które kontaktowały się z zakażonym. 11: Wrocław, zakażenie potwierdzone 8 marca. 73-letni mężczyzna, stan ciężki - pacjent jest w grupie ryzyka. Przebywa na oddziale zakaźnym. Nie wyjeżdżał za granicę, zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która jest obecnie hospitalizowana za granicą. 12: Kraków, zakażenie potwierdzone 9 marca. Ponad 60-letni mężczyzna przebywał ostatnio w północnych Włoszech. Jego stan jest dobry. 13, 14 i 15. Racibórz, zakażenia potwierdzone 9 marca. Trzy osoby w średnim wieku, ich stan jest dobry. 16. Wrocław, zakażenie potwierdzone 9 marca. 74-letnia kobieta "w stanie poważnym", jak przekazał szpital. 17. Poznań, zakażenie potwierdzone 9 marca. Kobieta "z województwa wielkopolskiego".

Autor:ib/ks

Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości