Jajecznica z lisówkami, jedzenie muchomora. Internetowy trend, który można przypłacić zdrowiem, a nawet życiem

Źródło:
tvnmeteo.pl
Grzyby w Bieszczadach
Grzyby w BieszczadachNadleśnictwo Baligród
wideo 2/8
Grzyby w Bieszczadach

Pradziwki giganty, dorodne maślaki, złociste kurki. W ostatnich tygodniach w wielu regionach Polski obserwujemy wysyp grzybów. Nie wszystkie jednak są jadalne. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na niebezpieczny trend, jaki pojawił się w internecie. Influencerzy chwalą się spożywaniem grzybów, które są trujące, a w najlepszym przypadku szkodliwe dla zdrowia. Co na to eksperci? O ich opinie poprosił portal tvnmeteo.pl.

Sezon grzybowy w pełni, a miłośnicy zbierania grzybów donoszą o ich wyspie. Wyprawa z koszem do lasu to sama przyjemność, podobnie jak późniejsza konsumpcja zbiorów. Wszystkich amatorów grzybobrania przestrzegamy jednak przed nowym, niebezpiecznym pomysłem, jaki jest lansowany w internecie przez niektórych tak zwanych influencerów. Chwalą się oni zbieraniem i jedzeniem grzybów, które są niejadalne albo nawet trujące. Część z nich robi to z niewiedzy, inni świadomie rzucają wyzwanie wiedzy medycznej. Eksperci załamują ręce.

Jajecznica z lisówkami

Jedna z tiktorerek pochwaliła się w sieci tym, że nazbierała grzybów, które - według niej - miały być kurkami, czyli grzybami z gatunku pieprznik jadalny (Cantharellus cibarius), i zrobiła z nich jajecznicę. Jednak, jak się okazało, były to lisówki (Hygrophoropsis aurantiaca), zwane fałszywymi kurkami, podobne do nich grzyby niejadalne. Filmik zebrał ponad milion wyświetleń.

Sprawę skomentowały Lasy Państwowe na Facebooku.

"Wielu komentujących (co nas bardzo cieszy!) zwróciło uwagę na trujący gatunek grzyba. Do tego czasu jajecznica została raczej strawiona. My życzymy zdrowia, a na kolejne grzybobranie zalecamy zabranie ze sobą atlasu grzybów. Owocniki lisówki zawierają arbitol, który może (zależnie od predyspozycji spożywającego) powodować uciążliwe zaburzenia trawienne" - napisano w mediach społecznościowych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pieprznik jadalny, czyli kurka – charakterystyka

Lasy Państwowe udostępniły infografikę, która pokazuje, jak odróżnić pieprznika jadalnego, znanego pod nazwą kurka, od lisówki pomarańczowej.

Pieprznik jadalny, czyli kurka, i lisówka pomarańczowa. Jak je odróżnićLasy Państwowe

Jak podkreślił w rozmowie z tvnmeteo.pl grzyboznawca, autor portalu nagrzyby.pl Wiesław Kamiński, lisówka pomarańczowa, choć nie jest grzybem śmiertelnie trującym, nie jest smaczna, a - co ważniejsze - wywołuje poważne dolegliwości gastryczne. - Może powodować biegunkę, która może kończyć się odwodnieniem, może to być niebezpieczne - opowiadał grzyboznawca.

Zbieranie i suszenie muchomora czerwonego

Jeszcze mniej rozsądku wykazała inna influencerka, która na Facebooku pochwaliła się "nową przygodą w jej życiu", polegającą na "zbieraniu, suszeniu, a następnie - jedzeniu muchomora". Chodzi o muchomora czerwonego, którego spożycie może spowodować poważne dolegliwości zdrowotne, a nawet śmierć. "Nic bardziej głupiego i szkodliwego dziś nie zobaczycie" - komentowano w internecie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Muchomor czerwony – charakterystyka, właściwości. Czy jest trujący?

Grzyby trujące i niejadalne - eksperci wskazują na niepokojący trend

Poprosiliśmy eksperta o ocenę takich zachowań.

- Spożywanie grzybów jako produktu ciężkostrawnego może nawet w przypadku grzybów jadalnych skończyć się niekorzystnymi skutkami dla zdrowia. Bardzo niepokojące jest, kiedy dowiadujemy się o zachęcaniu do spożywania grzybów uznawanych za trujące czy wręcz śmiertelnie trujące - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl lekarz medycyny Michał Tchórz z Klinicznego Oddziału Toksykologiczno-Kardiologicznego przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lublinie.

- Zatrucia grzybami zdarzają się - przyznał lekarz. - W każdym roku na oddziale toksykologicznym hospitalizujemy dosyć dużą liczbę pacjentów właśnie po zatruciu grzybami. Najczęściej są to omyłkowe zatrucia. Często jest to muchomor zielonawy, zwany też sromotnikowym, przez pomyłkę spożyty jako gołąbek, gąska czy kania - wyjaśnił.

Zatrucia grzybamiPAP

Jak stwierdził nasza rozmówca, w internecie w ostatnim czasie można spotkać wiele informacji z zachętami, żeby spożywać m.in. muchomora czerwonego. - Jest to grzyb trujący, ale i odurzający. Po spożyciu muchomora czerwonego oprócz objawów gastrycznych - nudności czy bólów brzucha - najczęściej pojawia się też pobudzenie psychoruchowe, zaburzenia orientacji, halucynacje. Takie pobudzone osoby stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale też dla innych. W takim stanie mogą prezentować zachowania nieadekwatne, agresywne, ucieczkowe, mogą wybiegać na ulicę, a będąc na przykład kierowcami, mogą stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu - argumentował Michał Tchórz.

Nie znasz się na grzybach? Przeczytaj

Lekarz ma garść porad dla grzybiarzy i amatorów potraw z grzybów.

- Ważne jest, aby kierować się pewnymi zasadami: nigdy nie zbieramy grzybów, których nie znamy, grzybów nie w pełni rozwiniętych, przejrzałych. Ważna jest też kwestia właściwego przechowywania grzybów: nie powinny być one trzymane w woreczku foliowym - zalecał lekarz.

- Trzeba pamiętać, iż w naszych warunkach klimatycznych większość grzybów trujących, w tym najbardziej niebezpieczny muchomor sromotnikowy, to tak zwane grzyby blaszkowe, posiadające hymenofor blaszkowy - tłumaczył ekspert. Hymenofor to część owocnika grzybów, na której występuje warstwa wytwarzająca zarodniki. - Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, najlepiej unikać ich zbierania. Bardziej bezpieczne wydają się grzyby posiadające hymenofor rurkowy. Należy jednak pamiętać, iż nawet te jadalne grzyby mogą powodować niekorzystne objawy, szczególnie dla osób obciążonych różnymi chorobami lub u małych dzieci - przestrzegał Tchórz.

Co warto wiedzieć o grzybachLasy Państwowe

Nieodpowiedzialne zachowanie influencerów. "To jest niebezpieczne"

Z przestrogami spieszy też grzyboznawca Wiesław Kamiński.

- To jest niebezpieczne - powiedział o nieodpowiedzialnych "poradach" zamieszczanych przez influencerów. - Uważam, że coś takiego nie powinno być rozpowszechniane. Organizmy ludzi różnie reagują na dane substancje, dla jednego minimalna ilość danego grzyba może być śmiertelna, dlatego też ja jako grzyboznawca nie pochwalam eksperymentów z jedzeniem grzybów, które są potencjalnym zagrożeniem dla życia ludzkiego - przestrzegał Kamiński w rozmowie z portalem tvnmeteo.pl.

Kamiński także ma porady dla miłośników grzybobrania. - Żeby grzyby rozpoznawać, trzeba znać ich budowę, mieć pojęcie i zwracać uwagę na szczegóły danego gatunku, przyjrzeć się zdjęciom, przeczytać opis. Jeśli cokolwiek nam nie pasuje, to zawsze takie grzyby odrzucamy, nie jemy. Zawsze można też zapytać kogoś w Sanepidzie. Podczas chodzenia na grzyby warto zabrać ze sobą atlas. Są też aplikacje, bezpłatne, które pomagają zidentyfikować poszczególne gatunki - zalecił.

Najczęściej mylone grzybyPAP

Autorka/Autor:dd//rzw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Burza Eowyn szaleje nad Wyspami Brytyjskimi, miejscami przynosząc rekordowo silne podmuchy wiatru. Jak podały lokalne media, na skutek niebezpiecznych warunków pogodowych zginęła co najmniej jedna osoba. W wielu regionach nie ma prądu, a miejscami dostawy elektryczności mogą zostać przywrócone za ponad tydzień.

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Jedna osoba nie żyje, ponad milion domów bez prądu. "Trudno to wyrazić słowami"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, BBC, irishtimes.com, Reuters

Pogoda na jutro. W sobotę 25.01 temperatura mocno pójdzie w górę. Na południowym zachodzie Polski będzie aż 13 stopni Celsjusza. W górach i nad morzem silnie powieje.

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Pogoda na jutro - sobota 25.01. Nawet kilkanaście stopni na termometrach

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który będzie zagrożeniem na południowym wschodzie kraju w weekend. Synoptycy wydali alarmy pierwszego stopnia. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Weekend z silnym wiatrem. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda w ostatni weekend stycznia w niczym nie będzie przypominać zimy. Temperatura przekroczy 10 stopni Celsjusza, a podobnego ciepła spodziewamy się też w następnym tygodniu. W niektórych regionach popada deszcz, ale czeka nas również dużo chwil ze słońcem.

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Będzie ciepło jak wiosną. Pogoda na pięć dni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burza Eowyn szaleje na Wyspach Brytyjskich. Do redakcji Kontaktu24 zgłosiła się pani Martyna, która od 14 lat mieszka w Irlandii. Kobieta przedstawiła, jak wyglądają konsekwencje gwałtownej pogody w mieście Galway.

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

"Miasto jest zdemolowane, wiatr rozrywa drzewa na pół". Relacja Polki z Galway

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Łoś zaplątał się w świąteczną dekorację na Alasce. Sznur lampek choinkowych ciasno owinął się dookoła szyi zwierzęcia. Eksperci wyjaśnili, że takie sytuacje czasami się zdarzają, chociaż zimą należą do rzadkości.

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Łoś zaplątał się w lampki choinkowe

Źródło:
Alaska News Source

W Teksasie zamarzły... aligatory. Zwierzęta zostały skute lodem podczas fali zimna, jaka nawiedziła południowo-wschodnie Stany Zjednoczone. Jak wyjaśnili eksperci, zwierzęta są bezpieczne - potrafią one spowolnić swój metabolizm tak, by przetrwać w ekstremalnych warunkach.

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Było tak zimno, że aligatory zamarzły

Źródło:
Gator Country Beaumont Texas, tvnmeteo.pl

Na plaży w Puntland, autonomicznym regionie Somalii, znaleziono ponad 100 martwych delfinów. Na ten moment nie wiadomo, co mogło być przyczyną śmierci zwierząt. Lokalne władze wszczęły dochodzenie.

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Ponad 100 martwych delfinów na plaży

Źródło:
Reuters, hornobserver.com, hiiraan.com

Strażacy wciąż walczą się z pożarem Hughes Fire, który szaleje na północ od Los Angeles w Kalifornii. Jak podała agencja Reuters, rozprzestrzenianie się ognia udało się w czwartek zatrzymać. W hrabstwie, które doświadczyło potęgi żywiołu, ma zacząć padać, co rodzi jednak kolejne zagrożenie.

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Konsekwencje pożaru widać z kosmosu. Ogień strawił już cztery tysiące hektarów

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

W niedzielę odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jaka pogoda czeka nas tego dnia? Sprawdź prognozę pogody na 26 stycznia 2025 roku.

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

WOŚP 2025. Niektórym przydadzą się parasole

Źródło:
tvnmeteo.pl

W modelach pogodowych nie widać skandynawskiego wyżu, który miałby sprowadzić zimno. Zamiast tego pogodę mają kształtować atlantyckie niże. Temperatura w Polsce już niedługo może wzrosnąć powyżej 10 stopni Celsjusza. Co jeszcze przyniesie koniec stycznia i początek lutego? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek sprawdza, czy są szanse na powrót chłodu i śniegu.

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Mapy "rozgrzane do czerwoności". Nasza synoptyk sprawdza szanse na zimę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Część Stanów Zjednoczonych znalazła się w objęciach surowej zimy. W jednym z miast w stanie Michigan doszło do pęknięcia sieci wodociągowej. Woda z rur wypłynęła na ulice i bardzo szybko zamarzła, tworząc na zaparkowanych pojazdach grubą warstwę lodu.

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Mróz taki, że pękały rury. Auta pokryła gruba warstwa lodu

Źródło:
fox2detroit.com, CNN

Z powodu dużego zanieczyszczenia powietrza w Bangkoku w czwartek zamknięto blisko 200 szkół. Mieszkańców poproszono o pracę z domu, a w niektórych dzielnicach miasta ograniczono ruch samochodowy.

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Zamknięto prawie 200 szkół, mieszkańców poproszono o zostanie w domach

Źródło:
PAP, AFP

Głuszce to bardzo charakterystyczne ptaki. W okresie godowym, który zaczyna się w połowie kwietnia, samce wydają z siebie serię odgłosów, by zwabić partnerkę. Pewnemu fotografowi z Rumunii udało się jednak nagrać taką "arię" na długo przed nadejściem wiosny.

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Usłyszał charakterystyczny śpiew. O wiele za wcześnie

Źródło:
ENEX, tvnmeteo.pl

Dwa trzęsienia ziemi w odstępie kilku godzin nawiedziły w czwartek Filipiny. W mieście San Francisco na wschodzie kraju uszkodzonych zostało kilkanaście budynków - przekazały lokalne władze.

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Dwa trzęsienia ziemi i kilkadziesiąt wstrząsów wtórnych

Źródło:
Reuters

W środę w Karkonoszach doszło do kolejnego w ostatnich dniach poważnego wypadku. Turysta doznał licznych obrażeń po tym, jak osunął się z krawędzi zbocza w Kotle Wielkiego Stawu i stoczył się z dużej wysokości. Ratownicy przestrzegają, że w górach jest bardzo ślisko i wybierając się w wysokie partie, należy być odpowiednio przygotowanym.

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Turysta stoczył się z 300 metrów. Seria wypadków w Karkonoszach

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Góra lodowa A23a jest na kursie kolizyjnym z Georgią Południową, brytyjską wyspą położoną na południowym Atlantyku. Jeśli w nią uderzy, zginą zwierzęta takie jak pingwiny i foki.

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Największa góra lodowa świata sunie na wyspę. Życie pingwinów i fok zagrożone

Źródło:
BBC, bas.ac.uk

Dwa słupy energetyczne runęły pod naporem silnego wiatru w pobliżu miasta Oaxaca w Meksyku. Z tego powodu mieszkańcy od kilku dni borykają się z brakiem energii elektrycznej. Wichury doprowadziły także do paraliżu na jednej z dróg.

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Wichura powaliła słupy energetyczne i przewróciła ciężarówkę

Źródło:
Gobierno de Mexico, ENEX

Fala upałów nawiedziła Brazylię. We wtorek termometry pokazały prawie 40 stopni. Pracownicy zoo w Rio de Janeiro pomagają zwierzętom przetrwać spiekotę, częstując je mrożonymi przysmakami. W tym samym czasie zwierzęta na ciepłym zazwyczaj południu Stanów Zjednoczonych zasypał śnieg.

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

"Nie ma jeszcze dziesiątej, a już jest upał". Prawie 40 stopni w Brazylii

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, INMET, istoe.com.br

W Nigerii rozprzestrzenia się epidemia gorączki Lassa. W najnowszym komunikacie Nigeryjskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (NCDC) potwierdziło śmierć 22 osób i 143 zdiagnozowane przypadki choroby w pierwszych dwóch tygodniach 2025 roku. Według NCDC sytuacja w kraju jest krytyczna.

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Epidemia gorączki Lassa. 22 osoby nie żyją

Źródło:
PAP

Arktyczne zimno, które sięgnęło południowych części Stanów Zjednoczonych, sprowadziło śnieg i opady marznące do regionów, które od wielu lat nie doświadczyły tak potężnego ataku zimy. Według władz zginęło co najmniej 12 osób.

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

"Nigdy czegoś takiego nie widziałem. I prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczę"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, PAP, NWS, eu.usatoday.com

Ośmioletnia kotka o imieniu Mittens w ciągu 24 godzin trzy razy leciała samolotem między Nową Zelandią a Australią. Pracownicy lotniska nie zauważyli klatki ze zwierzęciem podczas rozładunku luku bagażowego.

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Kot został w samolocie. Odbył trzy podróże w ciągu doby

Źródło:
BBC

Policja w Houston w Teksasie ma duży kłopot ze szczurami, które spożywają narkotyki skonfiskowane i przechowywane w magazynach. Nawet deratyzatorzy nie radzą sobie z plagą. Do tej pory gryzonie miały wpływ na bieg przynajmniej jednej bieżącej sprawy.

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Duży problem policji. Szczury "uzależnione od narkotyków" zjadają dowody

Źródło:
PAP, CBS News

W worku na śmieci pod greckimi Salonikami znaleziono marmurową rzeźbę kobiety - poinformowała w środę policja. Eksperci szacują jej wiek na ponad dwa tysiące lat. Obiekt wysłano na dalsze badania archeologiczne.

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Rzeźba znaleziona w worku na śmieci. Może mieć ponad dwa tysiące lat

Źródło:
PAP

Przechodzący przez Portugalię niż Garoe przyczynił się do bardzo silnych i niebezpiecznych zjawisk. W dystrykcie Setubal doszło do silnej burzy z piorunami. Jeden z nich uderzył w budynek popularnej restauracji.

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Piorun trafił w restaurację na plaży w Portugalii

Źródło:
CNN Portugal, IPMA, Safe Communities Portugal

Zima na dobre rozgościła się w południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Potężnie sypnęło między innymi w miejscowości Baton Rouge w stanie Luizjana. Opady sprawiły radość maskotce tamtejszego uniwersytetu.

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Tygrys bengalski przysypany śniegiem

Źródło:
CNN, lsu.edu

Dikeledi przetoczył się przez Mozambik. W wyniku żywiołu w prowincji Nampula zginęło co najmniej 11 osób - podały miejscowe władze. Cyklon przyniósł ulewne opady deszczu oraz porywisty wiatr, którego porywy sięgały 195 kilometrów na godzinę.

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Dziesiątki tysięcy zniszczonych domów. Wzrósł bilans ofiar cyklonu Dikeledi

Źródło:
PAP, aimnews.org

Australijscy naukowcy przeanalizowali wpływ ocieplenia klimatu na funkcjonowanie jaszczurek pustynnych. Jak wynika z badań, rosnąca temperatura będzie zagrożeniem dla gadów polujących w trakcie dnia, którym coraz trudniej będzie zdobywać odpowiednią ilość pożywienia. Problem szczególnie dotknie zwierzęta żyjące w Afryce.

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Wzrost "kosztów życia" u jaszczurek. Winna zmiana klimatu

Źródło:
PAP