Szpitale tymczasowe w Sopocie i Gdańsku zaczną przyjmować pacjentów później niż zapowiadano. W Sopocie trzeba jeszcze rozłożyć sprzęt i przeszkolić personel. A w Gdańsku prace budowlane się dopiero rozpoczęły. - Codziennie spotykamy się i monitorujemy sytuację - mówi Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki.
W województwie pomorskim planowane jest uruchomienie dwóch szpitali tymczasowych - w Sopocie i Gdańsku.
Sopocki szpital miał zacząć przyjmować pacjentów w pierwszej połowie grudnia. Prowadzeniem placówki zajmie się Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Gdańsku. Docelowo ma być tam 200 łóżek, w tym 16 respiratorowych, ale na początku uruchomionych zostaną 54, w tym 10 respiratorowych.
Chociaż prace ogólnobudowlane w Sopocie się zakończyły, nadal pozostało kilka rzeczy do zrobienia - m.in. rozstawienie sprzętu, łóżek i przeszkolenie personelu, którego również ciągle brakuje.
- Codziennie spotykamy się i monitorujemy sytuację - uspokaja Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki. - Jeśli chodzi o odbiory i inne rzeczy chcieliśmy, żeby były znacznie szybciej zakończone. Natomiast, biorąc pod uwagę tę sytuację i brak potrzeb medycznych w zakresie kierowania chorych do szpitali tymczasowych, zapadły decyzje, że spokojnie ten szpital może zostać uruchomiony 15 grudnia - dodaje.
Z kolei szpital tymczasowy w Gdańsku, który powstaje w halach AmberExpo miał być gotowy w drugiej połowie grudnia. Placówka przeznaczona będzie przede wszystkim dla pacjentów wymagającym tlenoterapii. Mają się tu znaleźć 422 łóżka, w tym 22 stanowiska respiratorowe. Łączna liczba planowanych miejsc, które na AmberExpo można będzie przystosować dla pacjentów z COVID-19, wynosi 483 w części parterowej z możliwością zwiększenia do 502.
W AmberExpo prace jednak są na początkowym etapie - w niedzielę zaczęto stawiać ścianki i przygotowywać podłogi. Trzeba jeszcze zainstalować oświetlenie każdego stanowiska, stworzyć punkt przyjęć, wydzielić pas "drogi życia". Tu również są problemy z personelem medycznym. Obecnie jest 160 osób gotowych do pracy, a w gdańskim szpitalu potrzeba ich 500.
- Szpital na pewno ma obowiązek zakończyć całą procedurę i być w gotowości do uruchomienia natychmiastowego 15 stycznia - podkreśla jednak Karpiński.
Nowe zakażenia
Ministerstwo Zdrowia przekazało we wtorek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9 105 osób, zmarło 449 chorych. Według danych resortu zdrowia, nowe przypadki zakażenia pochodzą z województw: kujawsko-pomorskiego (1214), śląskiego (1084), wielkopolskiego (796), mazowieckiego (765), dolnośląskiego (717), łódzkiego (615), lubelskiego (547), warmińsko-mazurskiego (534), małopolskiego (486), zachodniopomorskiego (461), pomorskiego (443), opolskiego (361), podkarpackiego (346), świętokrzyskiego (264), podlaskiego (216), lubuskiego (187). Ministerstwo podało, że pozostałe 69 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Łącznie od początku epidemii wykryto 999 924 przypadki COVID-19. Zmarło 17 599 chorych.
Źródło: TVN24/PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24