Koronawirus - najważniejsze informacje

22 stycznia 2020
KPRM12 porad jak się ochronić przed koronawirusem. Spot KPRM

W Polsce potwierdzono do tej pory 241 946 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 4351 osób zmarło. Premier ogłosił w październiku, że dotarła do nas druga fala zakażeń i wprowadzono dodatkowe restrykcje.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę COVID-19 najczęściej objawiającą się dusznościami, gorączką, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania i mówienia. Choroba może przebiegać bezobjawowo.

Pierwszy przypadek koronawirusa odnotowano w Polsce 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. 20 marca wyszedł ze szpitala.

Do 24 października Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 241 946 przypadków zakażenia. Zmarły 4351 osób.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - ODPOWIEDZI EKSPERTÓW TVN24 NA WASZE PYTANIA

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii.

Premier: wprowadzamy stan epidemii (wypowiedź z 20 marca)TVN24

Premier w październiku: dotarła do nas druga fala epidemii

8 października podczas wspólnej konferencji premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski odnieśli się do aktualnej sytuacji epidemiologicznej. - Dziś, jesienią, dotarła do nas druga fala, musimy się z nią zmierzyć w sposób zdecydowany, kategoryczny - powiedział wówczas premier.

W związku z tym stopniowo w Polsce wprowadzano kolejne restrykcje, początkowo różnicując je w zależności od podziału na strefy żółte i czerwone.

Najpierw zdecydowano, że od 10 października cała Polska znajdzie się w strefie żółtej, a 23 października premier Morawiecki poinformował, że od 24 października cały kraj stanie się strefą czerwoną.

CZYTAJ WIĘCEJ: Cała Polska w żółtej strefie. Co to oznacza? >>>

Zasady żółtej strefyKPRM

8 października Adam Niedzielski przekazał, że w ramach dalszej walki z COVID-19 powstanie 16 szpitali koordynacyjnych, po jednym w każdym województwie.

Na liście znalazły się: – Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu, – 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Puławach, – Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej w Starachowicach, – Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony w Szczecinie, – Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia z Zakładem Opiekuńczo-Leczniczym w Poznaniu, – Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi, – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie, – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Białymstoku, – Centrum Medyczne w Łańcucie, – 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią w Żarach, – Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA w Katowicach, – Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, – Szpital w Ostródzie, – Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Lista szpitali koordynacyjnychKPRM

Obostrzenia w całej Polsce od 24 października

- cała Polska w czerwonej strefie

Oznacza to wprowadzenie do powiatów, które dotychczas były żółtą strefą takich zasad jak:

- wydarzenia sportowe bez udziału publiczności - wydarzenia kulturalne do 25 procent udziału publiczności

- zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni - 5 osób na 1 kasę w placówkach handlowych do 100 metrów kwadratowych

- 1 osoba na 15 metrów kwadratowych w placówkach handlowych powyżej 100 metrów kwadratowych - w transporcie publicznym zajętych 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich

Oraz wprowadzenie nowych restrykcji:

EDUKACJA:

- nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym - w godzinach 8-16 przemieszczanie się osób do 16. roku życia pod opieką dorosłego

GOSPODARKA:

- zawieszenie działania sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów) - zakaz normalnej działalności lokali gastronomicznych i restauracji, dozwolona sprzedaż na wynos i dowóz

ŻYCIE SPOŁECZNE:

- ograniczenie imprez, spotykań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego, - ograniczenie przemieszczenia się osób 70+ (z wyłączeniem wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania niezbędnych potrzeb życia codziennego oraz sprawowania lub uczestniczenia w kulcie religijnym).

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Czym jest izolacja, a czym kwarantanna

Od września obowiązują nowe zasady dotyczące kwarantanny (odosobnienie osoby zdrowej, z powodu narażenia na zakażenie) i izolacji (odosobnienie osoby, której pierwszy wynik testu w kierunku koronawirusa jest dodatni).

Izolacja domowa trwa 10 dni, jeżeli u pacjenta nie wystąpiły objawy COVID-19. W sytuacji, gdy w czasie izolacji wystąpią objawy koronawirusa, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej decyduje o przedłużeniu izolacji, a jej zakończenie może nastąpić nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów.

W przypadku izolacji szpitalnej i w izolatorium o zakończeniu izolacji decyduje lekarz sprawujący opiekę nad pacjentem. Jej zakończenie nie może nastąpić wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów, a ostatnie 3 dni muszą być bez objawów choroby.

Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną jak i dla osób przekraczających granicę, obowiązuje przez 10 dni. We wrześniu odstąpiono od zasady od testowania osób bezobjawowych w kwarantannie.

Przez czas izolacji i kwarantanny nie można opuszać domu. Zabronione są spacery z psem/kotem, wyjście do sklepu lub do lekarza. W przypadku, kiedy osoba poddana kwarantannie ma bliskie kontakty z innymi osobami w domu - one również muszą zostać pozostać na kwarantannie.

Obowiązek pozostania na kwarantannie sprawdzany jest przez funkcjonariuszy policji. Przepisy przewidują możliwość nałożenia kary finansowej do 30 tysięcy złotych na te osoby, które nie dostosują się do przepisów. Decyzja, co do konkretnej wysokości kary zawsze jest indywidualna.

Eksperci: kwarantanna nie musi być tak długa27.08 | Pani Dominika z Białej Podlaskiej (województwo lubelskie) rozpoczęła w czwartek 51 dzień kwarantanny i wreszcie otrzymała pierwszy wynik negatywny testu na SARS-CoV-2. Jeśli kolejny będzie taki sam, wreszcie będzie mogła wyjść z domu. Po tak długim odosobnieniu jej marzenia nie są wygórowane. - Chciałaby pójść ze swoimi pociechami na spacer - mówi.tvn24

Plan na sezon jesienno-zimowy

W ramach tak zwanej strategii na jesień i zimę resort zdrowia zmienił między innymi strategię testowania. Testy w kierunku COVID-19 od tej pory są obowiązkowe u osób z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem, a także u osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej, takich jak hospicja czy domy pomocy społecznej.

W tym okresie lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) będą mogli zlecać testy pacjentom z infekcją dróg oddechowych.

Minister zdrowia regularnie przypomina o zasadzie DDM - dystans społeczny, dezynfekcja, maseczki.

>> Minister o fundamentalnej "zasadzie DDM": to prawdziwy oręż w walce z epidemią

Minister zdrowia: fundamentalna zasada to DDM - dystans, dezynfekcja, maseczkiTVN24

MZ: ponad 800 dostępnych respiratorów dla osób chorych na COVID-19

Od czerwca, gdy Ministerstwo Zdrowia zaczęło przekazywać dane o zajętych z powodu COVID-19 respiratorach, liczba ta utrzymywała się na poziomie 60-90 sztuk. W październiku liczba ta rosła i w trzecim tygodniu miesiąca przekroczyła 600.

Resort zdrowia poinformował 1 października portal tvn24.pl, że dla pacjentów z COVID-19 dostępnych jest w skali kraju 838 respiratorów. 17 października rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przekazał, że dostępnych jest 1115 respiratorów.

Obowiązek zakrycia ust i nosa

Nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje w całym kraju od soboty 10 października.

Z obowiązku tego zwolnione są osoby z zaświadczeniem lekarskim lub z dokumentem potwierdzającym niepełnosprawność lub niesamodzielność. Za brak maseczki można dostać mandat w wysokości do 500 złotych, a sąd może nałożyć o wiele wyższą grzywnę - do pięciu tysięcy złotych.

Dr Grzesiowski: brak maseczki to jedna z przyczyn tego, co się w tej chwili dziejeTVN24

Podejrzewasz u siebie zakażenie?

W przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu, duszności i kłopotów z oddychaniem i/lub utraty węchu i smaku należy na zatelefonować do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Można także, co bardzo ważne, własnym środkiem transportu pojechać do szpitala z odziałem zakaźnym lub obserwacyjno-zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie można korzystać ze środków komunikacji publicznej lub taksówek. W ten sposób naraża się innych na zakażenie. W przypadku braku takiej możliwości, lekarz POZ i stacja sanitarno-epidemiologiczna mogą zlecić transport sanitarny.

W przypadku ciężkiego stanu powinno się zadzwonić na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzić o możliwym zakażeniu.

Koronawirus na świecie

24 października liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła 42,5 miliony. Na COVID-19 zmarło ponad 1,1 miliona chorych, a ponad 31 milionów pacjentów uważa się za wyleczonych.

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM - ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Nie istnieje szczepionka chroniąca przed nowym koronawirusem.

Autor:akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Leszek Szymański/PAP

Raporty: