Koronawirus - najważniejsze informacje

22 stycznia 2020
KPRM12 porad jak się ochronić przed koronawirusem. Spot KPRM

W Polsce potwierdzono 48 149 przypadków zakażenia SARS-CoV-2, a 1738 osób zmarło. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem rząd w marcu wprowadził stan epidemii.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, odnotowano w Polsce 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. 20 marca wyszedł ze szpitala.

Do 4 sierpnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło łącznie 48 149 przypadków zakażenia. Zmarło 1738 osób.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii.

Premier: wprowadzamy stan epidemii (wypowiedź z 20 marca)TVN24
 

"Nowa normalność". Cztery etapy znoszenia ograniczeń

16 kwietnia szef rządu przedstawił etapy stopniowego łagodzenia niektórych zarządzonych wcześniej restrykcji. Pierwszy etap zmian został wprowadzony 20 kwietnia, a czwarty będzie realizowany od 30 maja.

Pierwszy etap dotyczył "w szczególności przemieszczenia się na terytorium kraju, korzystania z terenów zielonych, w tym lasów, kwestii sprawowania kultu religijnego oraz pogrzebów, a także handlu i usług".

Od 20 kwietnia otwarty jest wstęp do lasów, parków narodowych, plaż z wyłączeniem placów zabaw w całej Polsce. W lesie nie ma obowiązku zasłaniania nosa i ust.

Drugi etap, wdrożony od 4 maja, zakładał możliwość otwarcia sklepów w galeriach handlowych, przywrócenia funkcjonowania hoteli i innych miejsc noclegowych oraz niektórych instytucji kultury: muzeów, bibliotek i galerii sztuki. Przywrócona została też możliwość uczestniczenia w zabiegach rehabilitacyjnych.

Od 6 maja w żłobkach i przedszkolach dozwolone jest organizowanie opieki nad dziećmi w małych grupach.

Drugi etap "odmrażania" gospodarkiKancelaria Premiera RP

Od 18 maja został wdrożony trzeci etap. Zakłada on możliwość zakładów fryzjerskich i kosmetycznych w rygorze sanitarnym oraz częściowe otwarcie lokali gastronomicznych. Zwiększony został także limit osób w komunikacji miejskiej.

Od 25 maja możliwe są między innymi zajęcia opiekuńczo-dydaktyczne w klasach od pierwszej do trzeciej.

30 maja rozpoczął się czwarty etap łagodzenia ograniczeń. Od tego dnia w przestrzeni otwartej obowiązkowe jest zachowanie dystansu, ale bez konieczności zakrywania ust i nosa. Od 25 lipca wymagany dystans społeczny został skrócony z dwóch metrów do półtora metra.

W sklepach, w urzędach, w punktach gastronomicznych nie obowiązują limity osób, ale trzeba zakrywać usta i nos. Maseczki trzeba też zakładać w komunikacji miejskiej.

Od 31 maja w kościołach przestały obowiązywać limity wiernych. Dozwolone stały się też zgromadzenia na powietrzu do 150 uczestników. 17 lipca ten limit został zwiększony i w takich imprezach może wziąć udział więcej osób, pod warunkiem zachowania dystansu społecznego.

Od 6 czerwca otwarte są kina, teatry, salony masażu, solaria, siłownie i kluby fitness. Dyskoteki i kluby pozostają zamknięte.

Jakie restrykcje nadal obowiązują? ZOBACZ LISTĘ

Zmiany w ramach IV etapu znoszenia obostrzeńKancelaria Premiera

Ograniczenia w sklepach

Na początku obowiązywał limit maksymalnie trzech klientów na jedną kasę w sklepie. Od 20 kwietnia do sklepów o powierzchni mniejszej niż 100 metrów kwadratowych mogło wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4, zaś w sklepach o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Od 20 kwietnia godziny dla seniorów przestały obowiązywać w weekendy, a od 4 maja zostały zupełnie zniesione.

Od 30 maja w sklepach nie obowiązują limity osób, ale trzeba tam zakrywać usta i nos. Wszyscy klienci muszą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach lub dezynfekować dłonie przed wejściem.

Nowe zasady dotyczące obrzędów religijnych

Od 17 maja w trakcie sprawowania kultu religijnego w kościele mógł przebywać jeden uczestnik nabożeństwa na 10 metrów kwadratowych budynku. W przypadku budynków mniejszych niż 50 metrów kwadratowych we mszy mogło brać udział nie więcej niż pięciu wiernych. Do 16 maja w kościele mógł być jeden wierny na 15 metrów kwadratowych. W pogrzebach mogło brać udział nadal nie więcej niż 50 żałobników.

Od 31 maja w kościołach nie obowiązują limity wiernych, jednak dalej trzeba zakrywać tam nos i usta.

Obowiązek zakrycia ust i nosa

Od 16 kwietnia wprowadzony został obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki. Zasłaniać ust i nosa nie muszą dzieci do 4. roku życia.

Od 30 maja przestał obowiązywać nakaz zakrywania ust i nosa. Istnieją miejsca, w których obowiązek ten zostanie podtrzymany. To między innymi autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły i urzędy.

Wraca sport rekreacyjny, piłka nożna i żużel

Od 4 maja zgodnie z zapowiedziami rządu zniesiono część ograniczeń uniemożliwiających zdecydowanej większości profesjonalistów normalne treningi.

Otwarte zostały Ośrodki Przygotowań Olimpijskich w Spale i Wałczu, zgodę na wznowienie treningów otrzymały zespoły piłkarskiej ekstraklasy i jej zaplecza, czyli I ligi, a także żużlowej ekstraligi. Wszystko obłożone jest jednak ograniczeniami, na przykład piłkarze i członkowie sztabu trenerskiego byli zobowiązani do przejścia 14-dniowej kwarantanny, a 7 maja taką samą rozpoczną także żużlowcy, którzy przebywali poza Polską.

Pierwsze treningi, w poniedziałek 4 maja, mogły odbyć się w maksymalnie 14-osobowych grupach. Od 10 do 24 maja w treningach może brać udział do 25 osób. Start ekstraklasy przewidziany jest na 29 maja, a I ligi – dzień później. Od 12 czerwca o ligowe punkty zaczną się ścigać żużlowcy.

Nadal niemożliwe jest wejście kibiców na trybuny.

"Odmrażanie" polskiego sportu dotyczy także amatorów. Udostępniono m.in. boiska sportowe na świeżym powietrzu, ale tylko dla maksymalnie sześciu osób. Otwarte zostały również strzelnice czy tory gokartowe.

Co najmniej dwumetrowa odległość

Do odwołania utrzymany jest obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi w przestrzeni publicznej. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi do 13. roku życia, osoby niepełnosprawne, niemogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.

Zdalne nauczanie

W związku z epidemią od 12 marca do 24 maja zajęcia stacjonarne w szkołach zostały zawieszone. Od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość.

Od 25 maja w szkołach podstawowych organizowane są zajęcia dla klas I-III oraz konsultacje dla ósmoklasistów. Tydzień później ruszą konsultacje dla wszystkich uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Egzamin ósmoklasisty odbył się w terminie od 16 do 18 czerwca, a matury trwały od 8 do 29 czerwca. Nie odbędą się egzaminy ustne.

Ograniczenia w zgromadzeniach, odwołane imprezy masowe, zmiany w transporcie

Obowiązywał również zakaz zgromadzeń (wcześniej mogły odbywać się tylko te, w których uczestniczyło nie więcej niż 50 osób). Obecnie dozwolone są zgromadzenia do 150 osób.

10 marca premier ogłosił, że w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęta została decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych.

CZYTAJ: Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Kontrole na granicach

15 marca wprowadzone zostały pełne kontrole na granicach, wprowadzony został zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wracający do Polski "do odwołania" byli poddawani 14-dniowej kwarantannie.

25 marca decyzja o przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej strefy Schengen, a więc z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją, a także w portach morskich i na lotniskach, została przedłużona o 20 dni, czyli do 13 kwietnia. Decyzje były kolejno przedłużane do 3 maja, potem do 13 maja. Tego dnia MSWiA poinformowało o przedłużeniu kontroli o kolejne 30 dni, czyli do 12 czerwca.

Ze względu na epidemię wprowadzono także obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień za granicą. Osoby te od 27 marca były poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny. Wcześniej, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte kwarantanną.

Do 9 maja zamknięty był pasażerski ruch lotniczy krajowy i międzynarodowy. Rząd zapowiedział, że loty pasażerskie będą wracały w trzech fazach: najpierw połączenia krajowe od 1 czerwca, potem europejskie i na koniec międzykontynentalne, ale tylko tam, gdzie sytuacja epidemiczna jest pod kontrolą.

Od poniedziałku 15 czerwca część krajów Unii Europejskiej otworzyła swoje granice. Polska w nocy z 12 na 13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej. Zniosła także obowiązek kwarantanny dla wjeżdżających do kraju oraz kontrole na wewnętrznych granicach Unii Europejskiej.

16 czerwca zostały przywrócone międzynarodowe połączenia lotnicze z Polski. Wciąż zamknięte pozostają zewnętrzne granice UE.

Szpitale przekształcane w szpitale zakaźne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski 12 marca zapowiedział zorganizowanie sieci 19 specjalnych szpitali zakaźnych.

16 marca minister poinformował, że sieć szpitali zakaźnych została zatwierdzona, a do przekształconych placówek zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej: po tysiąc sztuk maseczek i kombinezonów oraz gogle ochronne.

Pakiet antykryzysowy

Pakiet antykryzysowy dla gospodarki i przedsiębiorców o szacunkowej wartości 212 miliardów złotych - zapowiedział 18 marca premier Mateusz Morawiecki.

Rządowe propozycje uchwalił 28 marca Sejm. W pakiecie znalazły się trzy ustawy: specustawa w sprawie wsparcia firm w związku z epidemią, ustawa rozszerzająca kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

Senat w nocy z 30 na 31 marca opowiedział się za poprawkami do specustawy. Przyjęto ich 104. Specustawa jeszcze 31 marca wróciła do Sejmu, który odrzucił większość senackich poprawek. I również tego dnia ustawę podpisał prezydent.

Pakiet m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Pakiet antykryzysowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć >>>

Koronawirus na świecie

4 sierpnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie wynosiła ponad 18,456 miliona. Na COVID-19 zmarły ponad 697 tysięcy chorych, a prawie 11, 7 miliona pacjentów uważa się za wyleczonych.

Boisz się, że masz koronawirusa? Wskazówki, co robić >>>

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Nie istnieje szczepionka chroniąca przed nowym koronawirusem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli.

CZYTAJ WIĘCEJ: WHO wprowadza stan zagrożenia zdrowia publicznego

Autor:akw, js

Źródło: tvn24.pl

Raporty:

Planowana na 15 sierpnia defilada została odwołana ze względu na ryzyko zakażenia koronawirusem - poinformowało MON. Defilada ma się odbyć w innym terminie. "Służby sanitarne nie rekomendowały organizacji tego wydarzenia. Defilady każdego roku przyciągają około 200 tysięcy osób" - podkreślił resort.

W przeciwieństwie do innych krajów, które odniosły olbrzymi sukces przede wszystkim poprzez inny system testowania, takich jak na przykład Litwa, Łotwa, my polegniemy, bo testujemy niewłaściwą populację - ocenił w "Faktach po Faktach" dr Tomasz Ozorowski, mikrobiolog, mówiąc o walce z epidemią COVID-19. Dr Paweł Grzesiowski, immunolog i specjalista do spraw profilaktyki zakażeń uważa, że do końca roku powinniśmy wykonywać 100 tysięcy testów dziennie.

Poseł PSL Dariusz Klimczak poinformował we wtorek, że jest zakażony koronawirusem. "Wszystkich, których spotkałem w ostatnich dniach proszę aby zrobili sobie test" - napisał. W ostatnich dniach trzech senatorów również przekazywało informację o pozytywnym wyniku testu.

Kąpielisko w Jastarni jest zamknięte z powodu zakażeń koronawirusem wśród ratowników. Jak przekazał pucki sanepid, już u 11 osób potwierdzono SARS CoV-2, a 20 jest w kwarantannie. Są to zarówno ratownicy, jak i osoby, które miały z nimi kontakt.