Koronawirus - najważniejsze informacje

22 stycznia 2020
12 porad jak się ochronić przed koronawirusem. Spot KPRMKPRM
wideo 2/2
KPRM12 porad jak się ochronić przed koronawirusem. Spot KPRM

W Polsce potwierdzono 4102 przypadki zakażenia koronawirusem, a 94 pacjentów zmarło. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 rząd wprowadził stan epidemii. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń i szczególne zasady w transporcie publicznym.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, odnotowano w Polsce 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. Według lekarzy pacjent jest już zdrowy. 20 marca wyszedł ze szpitala.

Do 5 kwietnia Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 4102 przypadki zakażenia. 94 osoby zmarły. To 35 kobiet w wieku od 32 do 89 lat oraz 59 mężczyzn w wieku od 37 do 94 lat. Jak podał resort zdrowia, większość z nich cierpiała też na inne schorzenia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wprowadzony stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy.

Grzywna za złamanie obowiązku kwarantanny wzrosła z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Premier: wprowadzamy stan epidemii
TVN24
 

Limity w sklepach i godziny dla seniorów

31 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych restrykcjach, obowiązujących od 1 i 2 kwietnia.

Według nich, sklepy spożywcze, drogerie i apteki w godzinach od 10 do 12 są dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia. Dodatkowo, każda niepełnoletnia osoba może wyjść z domu tylko w towarzystwie dorosłego opiekuna.

Na ulicy trzeba zachować wobec drugiej osoby dystans co najmniej dwóch metrów. Dotyczy to również członków rodziny, za wyjątkiem dorosłych opiekujących się dziećmi poniżej 13. roku życia.

Zamknięto parki, bulwary i plaże oraz inne miejsca rekreacji.

Obowiązują limity osób przebywających w sklepach: maksymalnie trzy osoby na jedną kasę. Oznacza to, że jeśli w sklepie jest 5 kas, to zakupy będzie mogło robić maksymalnie 15 osób. W przypadku targowiska, to maksymalnie 3 klientów na punkt handlowy. Zamknięte zostały zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne oraz tatuażu. W weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane.

Sklepy od godziny 10 do 12 dostępne tylko dla osób starszych, powyżej 65 roku życia (wypowiedź z 31 marca)
TVN24

Pełne kontrole na granicach, zawieszona działalność restauracji, ograniczenia w przemieszczaniu się i zakaz zgromadzeń

24 marca premier poinformował, że w kraju będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się.

Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje cztery wyjątki. Można przemieszczać się do pracy i z pracy. Można także wychodzić z domu w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb, zarówno własnych, jak i osób najbliższych. Przemieszczać się mogą także wolontariusze, którzy walczą z koronawirusem, oraz osoby zmierzające do miejsc kultu religijnego lub wracające stamtąd.

Rozporządzenie wprowadziło także zakaz zgromadzeń (wcześniej mogły odbywać się tylko te, w których uczestniczyło nie więcej niż 50 osób).

W transporcie publicznym maksymalna liczba pasażerów nie może przekroczyć połowy miejsc siedzących w danym środku transportu.

Nowe zasady dotyczą również obrzędów religijnych, w tym mszy świętych, pogrzebów i ślubów. Może w nich uczestniczyć najwyżej pięć osób. Do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących obrzędy.

>>> Na pytania związane z obowiązującymi ograniczeniami w poruszaniu się odpowiadał w TVN24 adwokat Zbigniew Roman

Reguły obowiązywać mają od 25 marca do 11 kwietnia. Większość wprowadzonych wcześniej obostrzeń obowiązuje bez zmian.

Minister zdrowia: Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia (wypowiedź z 24 marca)
TVN24

15 marca przywrócone zostały pełne kontrole na granicach, wprowadzony został zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wracający do Polski są poddawani 14-dniowej kwarantannie. Zawieszone zostały też międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. Utrzymane zostały czartery, którymi Polacy mogą wrócić do kraju.

Zdecydowano też o zawieszeniu działalności restauracji, pubów, klubów i kasyn z wyłączeniem "jedzenia na dowóz".

Wszystkie sklepy, banki i punkty usługowe pozostają otwarte. Wyjątki dotyczą tych, o których rząd poinformował 31 marca, czyli m.in. salonów fryzjerskich i zakładów kosmetycznych.

25 marca decyzja o zamknięciu granic została przedłużona o 20 dni, czyli do 13 kwietnia. Wprowadzono także nowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień za granicą. Osoby te od 27 marca będą poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny. Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte kwarantanną.

Szpitale przekształcane w szpitale zakaźne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski 12 marca zapowiedział zorganizowanie sieci 19 specjalnych szpitali zakaźnych.

16 marca minister poinformował, że sieć szpitali zakaźnych została zatwierdzona, a do przekształconych szpitali zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej: po tysiąc sztuk maseczek i kombinezonów oraz gogle ochronne.

Zamknięte szkoły, kina, teatry

11 marca premier poinformował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych - wówczas mówiono o dwóch tygodniach. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał, że rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów i kin.

20 marca szef rządu poinformował o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do Wielkanocy.

Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie (wypowiedź z 11 marca)
TVN24

Odwołane imprezy masowe w kraju

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęta została decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych - ogłosił 10 marca premier. Zaznaczył, że szczegółowa definicja takich imprez znajduje się w artykule 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zarządzenie dotyczy między innymi meczów piłkarskiej ekstraklasy.

CZYTAJ: Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Zabezpieczone granice

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował 10 marca, że rozszerzony zostaje zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

Kamiński: całość granic Polski będzie zabezpieczona (wypowiedź z 10 marca)
TVN24

Pakiet antykryzysowy

Pakiet antykryzysowy dla gospodarki i przedsiębiorców o szacunkowej wartości 212 miliardów złotych - zapowiedział 18 marca premier Mateusz Morawiecki.

Rządowe propozycje uchwalił 28 marca nad ranem Sejm. W pakiecie znalazły się trzy ustawy: specustawa w sprawie wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje Polskiego Funduszu Rozwoju oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19.

Senat w nocy z 30 na 31 marca opowiedział się za poprawkami do specustawy. Przyjęto ich 104. Specustawa jeszcze we wtorek, 31 marca wróciła do Sejmu, który odrzucił większość senackich poprawek. I również we wtorek podpisał ją prezydent.

Pakiet m.in. zwalnia mikrofirmy i samozatrudnionych z płacenia ZUS przez trzy miesiące. Przewiduje także wypłacanie świadczeń postojowych i dopłat do wynagrodzeń dla pracowników przez państwo. Pracodawcy będą też mogli uelastycznić czas pracy w zakładach. Nowe przepisy zakładają przedłużenie kredytów obrotowych dla firm oraz brak kar za opóźnienia w przetargach publicznych.

Pakiet antykryzysowy. Wszystko, co trzeba wiedzieć >>>

Koronawirus na świecie

5 kwietnia liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła 1 milion 260 tysięcy. Zmarło ponad 68 tysięcy osób. Ponad 258 tysięcy uważa się za wyleczone.

Boisz się, że masz koronawirusa? Wskazówki, co robić >>>

Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Nie istnieje szczepionka chroniąca przed nowym koronawirusem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli.

CZYTAJ WIĘCEJ: WHO wprowadza stan zagrożenia zdrowia publicznego

akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg via Getty Images

Raporty:

Palacze mogą być 14 razy bardziej narażeni na ciężki przebieg COVID-19 niż niepalący. Zerwij z nałogiem, zwiększysz swoje szanse na wygraną z koronawirusem - doradzają eksperci. Dlaczego warto jak najszybciej rzucić palenie pisze Jan Niedziałek, prowadzący "Koronawirus. Raport".

Determinacja jest ogromna. Wszyscy chcą walczyć i przetrwać - podkreślał w "Debacie Faktów: Koronawirus" w TVN24 przedsiębiorca Rafał Sonik. Drugi gość programu, ekonomista Ignacy Morawski stwierdził, że firmy czeka "głęboki kryzys". - Spadek PKB i aktywności gospodarczej w Polsce będzie prawdopodobnie największy od 1989 roku - ocenił. W programie debatowali także lekarze: immunolog, dr Paweł Grzesiowski oraz specjalista chorób płuc, dr hab. n. med. Tadeusz Zielonka.

"Epidemia będzie trwała jesienią albo wtedy powróci". "Przy stanie klęski żywiołowej, państwo ma pieniądze na góra trzy miesiące". "W dniu wyborów epidemia będzie w rozkwicie" – mówił Jarosław Gowin podczas środowej telekonferencji z prezydentami miast. Dziennikarze TVN24 i tvn24.pl dotarli do nagrania z tego spotkania.

To było pionierskie przedsięwzięcie 38 artystów, którzy łączyli się z domu na wideoczacie - przypomniała na antenie TVN24 Bela Komoszyńska, wokalistka Sorry Boys, która dzień wcześniej wzięła udział w charytatywnym koncercie zorganizowanym przez Player.pl na rzecz pracowników służby zdrowia w Polsce. Dzięki wydarzeniu udało się zebrać już ponad cztery miliony złotych, ale do akcji wciąż można się włączyć.