Koronawirus - najważniejsze informacje

22 stycznia 2020
TVN24Jak wygląda koronawirus? Jakie wywołuje objawy? Jak się przed nim chronić?

W Polsce potwierdzono 1862 przypadki zakażenia koronawirusem. Dwudziestu dwóch pacjentów zmarło. W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 rząd wprowadził stan epidemii. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń i szczególne zasady w transporcie publicznym.

"KORONAWIRUS. RAPORT" - EKSPERCI ODPOWIADAJĄ W TVN24 NA WASZE PYTANIA

Pierwszy przypadek koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, w Polsce odnotowano 4 marca u mężczyzny w wieku 66 lat. Według lekarzy ten pacjent jest już zdrowy. 20 marca wyszedł ze szpitala.

Do 29 marca potwierdzono 1862 przypadki zakażenia. 22 osoby zmarły. To trzy kobiety w wieku 57, 37 i 84 lat oraz dziewiętnastu mężczyzn w wieku od 43 do 89 lat. Większość z nich cierpiała też na inne schorzenia.

Wprowadzony stan epidemii

20 marca premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu stanu epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe miały być zamknięte do 25 marca. Szef rządu przekazał, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrosła z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

 

Pełne kontrole na granicach, zawieszona działalność restauracji, ograniczenia w przemieszczaniu się i zakaz zgromadzeń

24 marca premier poinformował, że w kraju będą obowiązywały ograniczenia w przemieszczaniu się.

Rozporządzenie ministra zdrowia przewiduje cztery wyjątki. Można przemieszczać się do pracy i z pracy. Można także wychodzić z domu w celu zaspokojenia niezbędnych potrzeb, zarówno własnych, jak i osób najbliższych. Przemieszczać się mogą także wolontariusze, którzy walczą z koronawirusem, oraz osoby zmierzające do miejsc kultu religijnego.

Rozporządzenie wprowadziło także zakaz zgromadzeń (wcześniej mogły odbywać się tylko te, w których uczestniczyło nie więcej niż 50 osób).

Na chodnikach odstęp między pieszymi ma wynosić co najmniej półtora metra. Nie dotyczy to jednak najbliższej rodziny ani osób, które ze sobą mieszkają. W transporcie publicznym maksymalna liczba pasażerów musi odpowiadać połowie miejsc siedzących w danym środku transportu.

Nowe zasady dotyczą również obrzędów religijnych, w tym mszy świętych, pogrzebów i ślubów. Może w nich uczestniczyć najwyżej pięć osób. Do tego limitu nie wlicza się osób sprawujących obrzędy.

>>> Na pytania związane z obowiązującymi ograniczeniami w poruszaniu się odpowiadał w TVN24 adwokat Zbigniew Roman

Reguły obowiązywać mają od 25 marca do 11 kwietnia. Większość wprowadzonych wcześniej obostrzeń obowiązuje bez zmian.

Minister zdrowia: Nowe obostrzenia będą obowiązywały do 11 kwietnia (wypowiedź z 24 marca)
TVN24

15 marca przywrócone zostały pełne kontrole na granicach, wprowadzony został zakaz wjazdu do kraju dla cudzoziemców, a wszyscy obywatele wracający do Polski są poddawani 14-dniowej kwarantannie. Zawieszone zostały też międzynarodowe loty i połączenia kolejowe. Utrzymane zostały czartery, którymi Polacy mogą wrócić do kraju.

Zdecydowano też o zawieszeniu działalności restauracji, pubów, klubów i kasyn z wyłączeniem "jedzenia na dowóz".

Wszystkie sklepy, banki i punkty usługowe pozostają otwarte.

25 marca decyzja o zamknięciu granic została przedłużona o 20 dni. Potrwa zatem do 13 kwietnia. Wprowadzono także nowe obostrzenia dotyczące przekraczania granic przez polskich obywateli pracujących na co dzień zagranicą. Osoby te od 27 marca będą poddane rygorowi dwutygodniowej kwarantanny. Dotychczas, w drodze do pracy i z pracy, osoby te mogły przekraczać granice i nie były objęte kwarantanną.

Szpitale przekształcane w szpitale zakaźne

Minister zdrowia Łukasz Szumowski 12 marca zapowiedział zorganizowanie sieci 19 specjalnych szpitali zakaźnych.

16 marca minister poinformował, że sieć szpitali zakaźnych została zatwierdzona, a do przekształconych szpitali zostanie dostarczony sprzęt ochrony osobistej: po tysiąc sztuk maseczek i kombinezonów oraz gogle ochronne.

Zamknięte szkoły, kina, teatry

11 marca premier poinformował o zamknięciu wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych - wówczas mówiono o dwóch tygodniach. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński przekazał, że rząd zdecydował o zawieszeniu funkcjonowania instytucji kultury: teatrów, oper, filharmonii, muzeów i kin.

20 marca szef rządu poinformował o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy.

Premier: szkoły zamknięte na dwa tygodnie (wypowiedź z 11 marca)
TVN24

Odwołane imprezy masowe w kraju

W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce podjęta została decyzja o odwołaniu wszystkich imprez masowych - ogłosił 10 marca premier. Zaznaczył, że szczegółowa definicja takich imprez znajduje się w artykule 3 ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Zarządzenie dotyczy między innymi meczów piłkarskiej ekstraklasy.

CZYTAJ: Ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych

Zabezpieczone granice

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował 10 marca, że rozszerzony zostaje zakres kontroli sanitarnej na granicach. Dodał, że kontrole obejmą całą granicę wschodnią, czyli granice: polsko-ukraińską, polsko-białoruską, polsko-rosyjską, a także polsko-litewską.

Kamiński: całość granic Polski będzie zabezpieczona (wypowiedź z 10 marca)
TVN24

Rząd zapowiada "tarczę antykryzysową"

Pakiet antykryzysowy dla gospodarki i przedsiębiorców o szacunkowej wartości 212 miliardów złotych - zapowiedział 18 marca premier Mateusz Morawiecki.

Jak oświadczył szef rządu, program ma zawierać pięć "filarów":

- filar obrony pracowników; - filar dla przedsiębiorców; - filar dla służby zdrowia; - bezpieczeństwo sektora finansowego i depozytów; - inwestycje publiczne.

Koronawirus na świecie

29 marca liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 na całym świecie przekroczyła 660 tysięcy. Zmarło ponad 30 tysięcy osób. Ponad 140 tysięcy uważa się za wyleczone.

Boisz się, że masz koronawirusa? Wskazówki, co robić >>>

Naukowcy twierdzą, że najbardziej prawdopodobnym źródłem pochodzenia wirusa są zwierzęta, ale doszło też do jego transmisji między ludźmi. COVID-19, zakażenie wywołane nowym koronawirusem SARS-CoV-2, może się objawiać gorączką, kaszlem, spłyceniem oddechu i trudnościami w oddychaniu.

JAK CHRONIĆ SIĘ PRZED ZAKAŻENIEM. ZALECENIA ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA

Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Nie istnieje szczepionka chroniąca przed nowym koronawirusem.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania zakażeniom i ich kontroli.

CZYTAJ WIĘCEJ: WHO wprowadza stan zagrożenia zdrowia publicznego

akw

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg via Getty Images

Raporty:

We Francji zmarło ponad 2600 osób zakażonych koronawirusem, a liczba zainfekowanych przekroczyła 40 tysięcy. W niedzielę samolot wojskowy A400M niemieckich sił powietrznych przyleciał do Strasburga, aby ewakuować dwóch pacjentów w poważnym stanie do szpitala wojskowego w Ulm, w południowo-zachodniej części Niemiec.

Czy osoba po śmierci nadal zaraża? Czy nastolatka bez śledziony jest w grupie ryzyka? Jak zabezpieczyć się przed wirusem podczas lotu do domu? Czy wędkowanie można potraktować jako niezbędny relaks? Na wasze pytania o kwestie zdrowotne w programie "Koronawirus. Raport" odpowiadał w niedzielę dr n. med. Michał Sutkowski, prezes Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Warszawie.

Rosyjska pomoc dla znękanych przez koronawirusa Włochów poleciała dziewięcioma rosyjskimi samolotami IŁ-76. Te ogromne wojskowe maszyny zdobił kokieteryjny slogan "From Russia with Love - pisze w felietonie Maciej Wierzyński, wieloletni dziennikarz TVN24, twórca programu "Horyzont".

Na statku wycieczkowym MS Zaandam u co najmniej dwóch osób wykryto zakażenie koronawirusem, a ponad 130 przejawia objawy infekcji. Cztery osoby zmarły, choć nie podano oficjalnej przyczyny ich śmierci. W sobotę rząd Panamy zgodził się, by wycieczkowiec przepłynął Kanał Panamski. Po zdrowych pasażerów MS Zaandam operator wysyła siostrzany statek.

Podczas gdy Europa czy Stany Zjednoczone borykają się z rosnącą lawinowo liczbą pozytywnych przypadków zakażenia koronawirusem, Chiny odnotowują coraz mniej nowych chorych na COVID-19. Jak się jednak okazuje, niektóre z osób uznanych za zdrowe ponownie uzyskują pozytywny wynik testu na obecność wirusa - podaje portal amerykańskiego radia NPR.

Nowy Jork opustoszały jak nigdy wcześniej. Mało kto pojawia się na ulicach "Miasta Aniołów". Podobnie jest Europie - między innymi w Mediolanie, Madrycie i Barcelonie, gdzie chętnie odwiedzane przez turystów miejsca świecą teraz pustkami. Jak wyglądają ulice popularnych miast podczas pandemii?

Media społecznościowe obiegło jakiś czas temu zdjęcie, na którym lekarz z Arkansas Jared Burks wita się przez szybę ze swoim synem. Brak bezpośredniego kontaktu ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa rodzinie, by ta uniknęła ewentualnego zakażenia koronawirusem. Na rodzinę Burksów spadło jednak inne nieszczęście - ich dom uległ zniszczeniu po przejściu tornado.

W zeszłym roku w USA przeprowadzano symulacje badające przygotowanie władz, służb ratowniczych i szpitali na wypadek pandemii. Niedociągnięcia wykazane wtedy w ramach ćwiczeń pod kryptonimem "Karmazynowe Zakażenie" dzisiaj boleśnie dają znać o sobie w rzeczywistości. Także media nad Sekwaną piszą o nieprzygotowaniu Francji do walki z koronawirusem. Przegląd prasy zagranicznej przygotował redaktor naczelny TVN24 BiS Jacek Stawiski.

Miasto opustoszało, ludzie siedzą w domach. Szpitale są przepełnione pacjentami z niewydolnością oddechową - mówi w rozmowie z TVN24 dr Roman Ostrowski. Internista pracujący w Mount Sinai Hospital w Nowym Jorku opowiada o trudnej sytuacji w Stanach Zjednoczonych spowodowanej koronawirusem.