Wybory prezydenckie 2020

Wybory prezydenckie 2020

Prezydent ma problem z cenami, bo przestał bywać w sklepach kilka lat temu - mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. Komentował słowa ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy, że ceny w kraju wzrastają, ale wiele z nich "rośnie tylko przejściowo". Zdaniem Katarzyny Lubnauer prezydent "nie zdaje sobie sprawy, z jakimi problemami wynikającymi z programu 'drożyzna plus' borykają się zwykli Polacy". - Wzrasta liczba mieszkańców Polski w skrajnym ubóstwie - dodał lider PSL i kandydat tego ugrupowania na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.

Nie widzę innej możliwości dla prezydenta niż zawetowanie tej szkodliwej ustawy - powiedział w "Jeden na jeden" przewodniczący PO Borys Budka, odnosząc się do nowelizacji przekazującej blisko dwa miliardy złotych mediom państwowym. Jego zdaniem "gwarancją, by media publiczne nie otrzymały tych dwóch miliardów złotych, jest zmiana w Pałacu Prezydenckim". - Bo wszelkie zło rozpoczęło się w Pałacu Prezydenckim w 2015 roku - dodał Budka.

Starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Turku w województwie wielkopolskim zapowiedział, że będzie wspierał dobre działania Sejmu i rządu. Zapewnił również, że będzie też protestował przeciw tym działaniom, które nie służą społeczeństwu. Odnosząc się do rosnących cen, przekonywał, że wiele z tych cen "rośnie tylko przejściowo".

Adwokat Jolantę Turczynowicz-Kieryłło w środę przedstawiono jako szefową kampanii ubiegającego się o reelekcję Andrzeja Dudy. W zeszłorocznych wyborach do Senatu startowała z list Zjednoczonej Prawicy. Reprezentowała także między innymi prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. - To osoba szerzej nieznana, która została wybrana, by ocieplić wizerunek prezydenta - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl jeden z posłów PiS.

Nie będę prezydentem jednej formacji czy jednej strony sporu politycznego - przekonywał w "Tak jest" w TVN24 lider PSL i kandydat tej partii na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda "jest politykiem niesamodzielnym". - Jest podwykonawcą prezesa Jarosława Kaczyńskiego - skomentował.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała kolejny komitet wyborczy - Leszka Samborskiego - poinformował rzecznik Krajowego Biura Wyborczego Tomasz Grzelewski. Samborski w przeszłości był między innymi posłem Platformy Obywatelskiej, był też sekretarzem Kongresu Nowej Prawicy. Komitet wyborczy byłego europosła PiS i LPR Mirosława Piotrowskiego został wezwany do usunięcia wady w zgłoszeniu.

Politycy Platformy Obywatelskiej domagają się od prezydenta Andrzeja Dudy zawetowania nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji i przeznaczenia dwóch miliardów złotych na walkę z nowotworami. - Jeżeli jest pan taki dobry, to wygra te wybory bez telewizji publicznej. Zaoszczędźmy te dwa miliardy, przekażmy je polskim pacjentom - apelowała w Płocku kandydatka na prezydenta z ramienia Platformy Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska.

Nie bardzo wiadomo, o czym ma być ta kampania, co właściwie Andrzej Duda chce robić, jeśli zostanie wybrany na drugą turę - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Jacek Kucharczyk z Instytutu Spraw Publicznych, komentując sobotnią inaugurację kampanii wyborczej ubiegającego się o reelekcję prezydenta. Jego zdaniem "Andrzej Duda miota się między dwiema strategiami".

Po erze inwestycji w autostrady, stadiony, wielkie miasta, musi nadejść era inwestycji w średniej i małej wielkości miejscowości - powiedział kandydat Lewicy na prezydenta Roberta Biedroń. Zadeklarował też, że jeżeli zostanie wybrany na prezydenta, "doprowadzi do tego, żeby konstytucyjny zapis o zrównoważonym rozwoju Polski stał się rzeczywistością".

Porozumienie Jarosława Gowina włączyło się w kampanię wyborczą ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy. "Jedynym kandydatem, który może liczyć na poparcie Porozumienia jest Andrzej Duda” - podkreślił lider tego ugrupowania.

Widać wyraźnie po tej konwencji, że prezydent nie ma żadnego pomysłu na następną kadencję - mówił w "Ławie polityków" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, odnosząc się do sobotniej konwencji prezydenta Andrzeja Dudy. Nawiązując do słów prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego o tym, że to "kandydat marzeń", powiedział, że "osoba, która jeździ po wskazówki na Nowogrodzką, jest marzeniem każdego lidera politycznego w tym kraju". Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha mówił, że konwencja była podsumowaniem "dorobku i sukcesów" głowy państwa.

Premier Mateusz Morawiecki w trakcie sobotniej konwencji Prawa i Sprawiedliwości przyznał, że lubi czasami "pomyśleć sobie, co by było, gdyby". - Teraz też często myślę sobie, jak wyglądałaby Polska (...), gdyby pięć lat temu w wyborach prezydenckich nie wygrał Andrzej Duda - powiedział szef rządu.

Pan prezydent Andrzej Duda przez pięć lat pokazał, że nie jest samodzielnym politykiem, nie jest liderem politycznym, nie jest liderem państwowym – powiedział w sobotę lider Polskiego Stronnictwa Ludowego, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz.