Czy Zjednoczona Prawica była podzielona w sprawie wyborów? Bielan: w kwietniu 2020 roku można mówić o podzialeTVN24
Adam Bielan zeznawał we wtorek przed sejmową komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Według byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina, to on był pomysłodawcą zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 roku. - Wybraliśmy mniejsze zło. Możliwość zafałszowania wyborów korespondencyjnych na wielką skalę byłaby mała - mówił między innymi Bielan. Przesłuchanie relacjonowaliśmy w tvn24.pl.
Przesłuchanie rozpoczęło się po godzinie 14, a zakończyło po godzinie 19.
Nazwisko europosła pojawiło się m.in w zeznaniach byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina, według którego pomysłodawcą zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 roku był właśnie Bielan. - Byłem sceptyczny, gdyż groziłoby to spotęgowaniem pandemii i chaosem organizacyjnym - podkreślił, zeznając przed komisją były wicepremier.
i
Relacja odświeża się automatycznie
19:20
Kończymy relację w tvn24.pl! Dziękujemy, że byliście z nami.
18:34
Bielan: Pamiętam spotkanie z prezesem PSL, wówczas politykiem opozycji, obecnie wicepremierem i szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Po tym spotkaniu Gowin zmienił radykalnie zdanie ws. wyborów prezydenckich. Stał się zdecydowanym przeciwnikiem organizowania wyborów w jakiejkolwiek formie w maju
17:59
Bielan: posłom Porozumienia składano rozmaite propozycje, jeśli zagłosują przeciwko wyborom 10 maja.
17:51
Joński: kto mógł w PiS podjąć decyzję o organizacji wyborów? Bielan: Komitet Polityczny PiS, na jego czele jest Jarosław Kaczyński. Nie mógł on podjąć decyzji jednoosobowo. Obecnie Komitet liczy około 20 osób.
17:49
Bielan: co kilka dni rozmawiałem i rozmawiam z Jarosławem Kaczyńskim w sprawach politycznych.
17:43
Bielan: Krystian Szostak odszedł z Orlenu w 2018 roku.
17:42
Bielan: Krystiana Szostaka znam od kilkunastu lat jako świetnego prawnika.
17:41
Pytania zadaje Dariusz Joński (KO).
17:41
Rozpoczyna się druga tura pytań.
17:41
Bielan: zadaniem rządu było zbadanie rozwiązań prowadzących do przeprowadzenia wyborów.
17:35
Krystian: z kim według pana wiedzy spotykał się Gowin ws. wyborów kopertowych? Bielan: W Gliwicach spotkał się z Borysem Budką i 31 marca z Kosiniakiem-Kamyszem. Początkowo Gowin mówił mi o swoich spotkaniach.
17:31
Krystian: co pan wie o wspominanym już dzisiaj spotkaniu Gowina i Kosiniaka-Kamysza? Bielan: Nie było mnie tam, ale od razu po nim Gowin stał się przeciwnikiem wyborów. Odbyło się w domu Michała Kamińskiego.
17:29
Pytania zadaje Mariusz Krystian (PiS).
17:29
Posiedzenie wznowione.
17:21
Przewodniczący ogłosił 5 minut przerwy.
17:19
Bielan: groziło wtedy Polsce powstanie większości w Sejmie bez PiS, od Konfederacji do Lewicy.
17:11
Kucharska-Dziedzic: czy pana znajomi brali udział w tworzeniu ustawy lub założeń ustawy o wyborach 10 maja? Bielan: brał w tym procesie udział adwokat Krystian Szostak, mój znajomy, ale znajomy także Jarosława Gowina i innych polityków.
17:01
Bielan: jeżeli rozmawiałem wtedy z premierem Mateuszem Morawieckim, to pewnie o wyborach.
17:00
Bielan: nie pamiętam, żebym rozmawiał z ówczesnymi prezesami Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych - Piotrem Ciompą i Maciejem Biernatem - o zabezpieczeniu kart wyborczych.
16:51
Pytania zadaje Anita Kucharska-Dziedzic (Lewica).
16:47
Wójcik: co by było, gdyby wybory się nie odbyły? Bielan: Obowiązki prezydenta zacząłby pełnić marszałek Sejmu. Doszłoby też do kryzysu konstytucyjnego.
16:46
Bielan: Senat zablokował organizację wyborów przez spadające notowania kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej. Celem była podmiana jej na kogoś innego.
16:42
Wójcik: kto jeszcze według pana powinien zostać przesłuchany przez komisję? Bielan: Osoby tworzące większość w Senacie. Ewentualnie osoby, które namawiały Jarosława Gowina do zmiany większości w Sejmie.
16:40
Pytania zadaje Michał Wójcik (PiS).
16:38
Bielan: w perspektywie roku po wyborach moja pozycja w obozie Zjednoczonej Prawicy się pogorszyła.
16:29
Tumanowicz: kto był autorem ustawy o w pełni korespondencyjnych wyborach 10 maja? Bielan: członkowie rządu odpowiedzialni za kontakt z parlamentem? Tumanowicz: któryś z pana współpracowników? Bielan: nie przypominam sobie.
16:26
Tumanowicz: czemu nie był pan zwolennikiem wprowadzenia stanu nadzwyczajnego? Bielan: Mieliśmy wprowadzony stan epidemiczny. Wprowadzenie stanu nadzwyczajnego tylko po to, by przesunąć wybory, byłoby groźnym precedensem.
16:24
Pytania zadaje Witold Tumanowicz (Konfederacja).
16:24
Bielan: Nie przekupywałem ani nie zastraszałem nikogo, kto był przeciwko wyborom 10 maja. Takie pytania są obraźliwe.
16:21
Filiks: kiedy odbyła się rozmowa z Jarosławem Kaczyńskim, w której pojawiły się sygnały, że wybory mogą nie odbyć się 10 maja. Bielan: Myślę, że to był początek maja. Wtedy zapowiadało się, że ustawa nie wróci z Senatu do Sejmu odpowiednio szybko.
16:18
Przewodniczący wyłącza mikrofon Bielanowi po dłuższej wymianie zdań z Magdaleną Filiks.
16:07
Filiks: jak długa jest tradycja organizowania wyborów korespondencyjnych w Niemczech? Bielan: zostały wprowadzone w latach 50. XX wieku. Filiks: jak długa jest taka tradycja w Polsce? Bielan: W ten konkretny sposób organizowano wybory w Bawarii po raz pierwszy w marcu 2020 roku. Prawo zmieniono tam 3 dni przed wyborami.
15:55
Pytania zadaje Magdalena Filiks (KO).
15:54
Joński: czy jest pan świadomy, co grozi za składanie fałszywych zeznań? Bielan: Odbieram to jako groźbę. Jarosław Gowin wyznaczył Anackiego do rozmów na temat terminu wyborów.
15:52
Komisja pokazuje wymianę sms-ów między Bielanem, a ówczesnym członkiem Porozumienia Robertem Anackim z 10 maja, dotyczącą terminu przeprowadzenia wyborów. Wcześniej Bielan mówił, że Anacki to "aferzysta" i że zerwał z nim kontakt w kwietniu 2020 roku. Joński: okłamał pan opinię publiczną.
15:44
Bielan: Senat zastosował obstrukcję, przez którą nie doszło do wyborów 10 maja. Po to, by podmienić kandydatkę Koalicji Obywatelskiej.
15:35
Bielan: Jarosław Gowin był w takiej sytuacji naturalnym kandydatem na marszałka Sejmu.
15:34
Bielan: Próbowano w tym czasie zmienić większość w Sejmie. Dzień po kolacji Jarosława Gowina z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem stosunek Gowina do wyborów diametralnie się zmienił.
15:31
Pytania zadaje Waldemar Buda (PiS).
15:30
Bielan: Byłem jednym z liderów tworzących Zjednoczoną Prawicę. Uważałem, że moim obowiązkiem było uniknięcie sytuacji, w której nie wybierzemy głowy państwa i dojdzie do kryzysu konstytucyjnego.
15:28
Bielan: Te wybory pokazały braki systemowe w państwie polskim. Powinniśmy to przeanalizować i być w przyszłości w stanie przeprowadzić wybory mimo różnych zakłóceń.
15:26
Bielan: byłem sceptyczny do pomysłu zmiany konstytucji i wydłużenia kadencji prezydenta do 7 lat proponowanej przez Jarosława Gowina.
15:23
Bielan: myślę, że przeprowadzenie wyborów 10 maja było wykonalne w trybie w pełni korespondencyjnym i przy dostarczeniu pakietów wyborczych jako przesyłek zwykłych, nie poleconych.
15:16
Komisja pokazuje maila wysłanego przez prezesa zarządu Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych Macieja Biernata do Adama Bielana dotyczącego zabezpieczenia kart wyborczych. Bielan: nie przypominam sobie takiej korespondencji, nie wszystkie maile jestem w stanie przeczytać.
15:13
Romowicz: Dlaczego 2 dni po wyborach w Bawarii, kiedy dzwonił pan do Jarosława Kaczyńskiego, już pan wiedział, że wybory korespondencyjne będą bezpieczne? Okres wylęgania wirusa to 2 tygodnie. Bielan: uważałem, że byłyby bezpieczniejsze, gdyż nie wymagały kontaktu między listonoszem a obywatelem, tak jak miałoby to miejsce według ustawy z 27 marca 2020 roku o częściowych wyborach korespondencyjnych.
15:08
Bielan: nie rozmawiałem o wyborach z Michałem Wypijem.
15:06
Pytania zadaje Bartosz Romowicz (PL2050-TD).
15:04
Bielan: wszyscy kandydaci mieli takie same szanse na prowadzenie kampanii wyborczej.
15:04
Jak wyglądał pierwszy telefon do Kaczyńskiego ws. wyborów? Bielan: Nie pamiętam, to było cztery lata temu. Dzwoniłem do Jarosława Kaczyńskiego regularnie.
14:58
Bielan: wydaje mi się, że za wykonanie wyborów odpowiedzialny był wicepremier Jacek Sasin, ponieważ nadzorował Pocztę Polską.
14:57
Bielan: widziałem ekspertyzę, że po wyborach w Bawarii nie wzrosła tam liczba zakażeń koronawirusem.
14:55
Bielan: moim zdaniem Jarosław Gowin przez swój sprzeciw wobec przeprowadzenia wyborów 10 maja chciał doprowadzić do zmiany większości w Sejmie.
14:54
Karnowski: ile razy rozmawiał pan z Jarosławem Kaczyńskim na temat wyborów? Bielan: Nie prowadziłem takich statystyk. Więcej niż raz. Niczego mu nie proponowałem, wyraziłem swoją opinię.
14:50
Bielan: To było bardzo stosowne, że dążyłem do tego, by wybory się odbyły. W przeciwieństwie do polityków Koalicji Obywatelskiej w Senacie.
14:49
Karnowski: czy nie uważa pan za niestosowne bycie członkiem sztabu jednego z kandydatów i jednoczesną próbę wpływu na formę przeprowadzenia wyborów? Bielan: to Koalicja Obywatelska chciała, by wybory się nie odbyły, bo chciała podmienić kandydata w wyborach.
14:45
Pytania zadaje Jacek Karnowski (KO).
14:45
Przewodniczący wyłączył mikrofon świadkowi.
14:44
Bielan: wybory korespondencyjne to był pomysł jak wyjść z kłopotu po uchwaleniu przez Sejm ustawy z 27 marca 2020 roku.
14:42
Joński: rozmawiał pan o wyborach z Mateuszem Morawieckim? Bielan: nie przypominam sobie. Joński: czy rozmawiał pan o formie przeprowadzenia wyborów z prezydentem Dudą? Bielan: tak, nie pamiętam jaka była jego opinia.
14:40
Bielan: według ustawy z 27 marca pakiety wyborcze miały być dostarczona za pomocą przesyłek poleconych, to było prawie niewykonalne.
14:37
Joński: z jednej strony był pan w sztabie jednego z kandydatów - Andrzeja Dudy, a z drugiej chciał pan decydować jak będą wyglądały wybory. Bielan: nie ja decydowałem o tym, jak będą wyglądały wybory.
14:35
Bielan: prezes Kaczyński powiedział, że się nad tym zastanowi.
14:33
Bielan: Pierwszy raz na temat wyborów korespondencyjnych rozmawiałem z Jarosławem Gowinem. Potem rozmawiałem telefonicznie z Jarosławem Kaczyńskim, że powinno się rozważyć przeprowadzenie w pełni korespondencyjnych wyborów.
14:29
Bielan: nie rozmawiałem o wyborach z Jackiem Sasinem.
14:27
Bielan: Rozmawiałem z Jarosławem Gowinem na temat wyborów. Czy byłem pomysłodawcą wyborów korespondencyjnych? Nie. Opowiadałem się za organizacją wyborów korespondencyjnych takich jak w Bawarii.
Bielan o tym, czy był pomysłodawcą wyborów kopertowych z 2020 roku
14:24
Bielan: nie uważam, że kilka milionów obywateli zostałoby pozbawionych prawa do głosowania przez niedostarczenie pakietu wyborczego.
14:23
Bielan: jeżeli nie byłoby wyników, w których różnica między kandydatami wynosiła kilka tysięcy głosów, to wyniki nie byłyby podważane.
14:19
Bielan: Uważałem, że bardzo trudne do zrealizowania było przeprowadzenie wyborów częściowo korespondencyjnych, dla 10 milionów osób. Taką ustawę 27 marca uchwalił Sejm. Uważałem, że wybory powinny być w pełni korespondencyjne. Takie wybory przeprowadzono w tym czasie w Bawarii.
14:16
Bielan: Wybraliśmy mniejsze zło. Możliwość zafałszowania wyborów korespondencyjnych na wielką skalę byłaby mała.
14:15
Komisja prezentuje materiał wideo, na którym świadek stwierdza, że głosowanie korespondencyjne "stwarza możliwość zafałszowania wyborów".
14:11
Bielan: wśród posłów Porozumienia podział przebiegał mniej więcej po połowie.
Bielan: około 9 posłów partii Porozumienie było przeciwko
14:11
Joński: czy Zjednoczona Prawica była podzielona w sprawie formy przeprowadzenia wyborów w 2020 roku? Bielan: w kwietniu 2020 roku można mówić o podziale.
Czy Zjednoczona Prawica była podzielona w sprawie wyborów? Bielan: w kwietniu 2020 roku można mówić o podziale
Przewodniczący komisji Dariusz Joński otworzył posiedzenie.
14:02
Swoje miejsce zajął już Adam Bielan.
14:01
Na sali posiedzeń pojawiają się pierwsi posłowie.
13:49
Przed dwoma tygodniami na pytania komisji odpowiadał były szef MSWiA Mariusz Kamiński.
Mariusz Kamiński wstał i wyszedł z komisji. Po jednym z pytań przewodniczącego
13:36
Nazwisko europosła pojawiło się m.in w zeznaniach byłego wicepremiera w rządzie PiS Jarosława Gowina, według którego pomysłodawcą zorganizowania wyborów korespondencyjnych w 2020 r. był właśnie Bielan.
Gowin: o pomyśle dowiedziałem się z telefonu Adama Bielana, który przedstawił mi ją jako swoją propozycję
13:32
Główny punkt obrad to przesłuchanie europosła PiS Adama Bielana.
13:30
Dzień dobry! Na godz. 14 zaplanowano rozpoczęcie posiedzenia sejmowej komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Rozpoczynamy relację w tvn24.pl!
Ostatni świadkowie
Adam Bielan to jeden z ostatnich świadków odpowiadających przed komisją. Według jej szefa posła Dariusza Jońskiego (KO) komisja zakończy prace 24 maja.
15 maja przed komisją ma stanąć były marszałek Senatu Tomasz Grodzki, następnie zeznawać będzie były premier Mateusz Morawiecki, a na ostatnim posiedzeniu przesłuchany zostanie prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Wybory prezydenckie, zgodnie z zarządzeniem marszałek Sejmu z lutego 2020 roku, miały odbyć się 10 maja 2020 roku w formule głosowania korespondencyjnego z powodu epidemii COVID-19. Jednak 7 maja Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że ponieważ obowiązująca regulacja prawna pozbawiła PKW instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków, głosowanie nie może się odbyć.
Ostatecznie wybory odbyły się 28 czerwca (I tura), głosowano w lokalach wyborczych.