Wójcik wyłączony z przesłuchania Wrzosek. "Nie byłoby tej bezstronności, która powinna być"

Źródło:
TVN24, PAP
Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowana
Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowanatvn24
wideo 2/8
Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowanatvn24

Nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowana. To jest oczywiste - powiedział przewodniczący komisji śledczej do spraw wyborów kopertowych Dariusz Joński, odnosząc się do wyłączenia Michała Wójcika z przesłuchania prokurator Ewy Wrzosek. Polityk PiS odniósł się do tej sytuacji i stwierdził, że był to "kuriozalny i skandaliczny wniosek". Na konferencji prasowej przedstawił swój zestaw pytań do świadka.

Komisja śledcza ds. wyborów korespondencyjnych - na wniosek przesłuchiwanej w środę prokurator Ewy Wrzosek - wyłączyła Michała Wójcika (PiS) z posiedzenia. W akcie protestu, wraz z Wójcikiem salę opuścili pozostali posłowie PiS zasiadający w komisji: Przemysław Czarnek, Waldemar Buda i Mariusz Krystian.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ewa Wrzosek przed komisją śledczą ds. wyborów korespondencyjnych

Politycy PiS opuścili salę komisji po wyłączeniu z obrad Michała Wójcika
Politycy PiS opuścili salę komisji po wyłączeniu z obrad Michała WójcikaTVN24

Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowana

Do wydarzeń jakie miały miejsce na dzisiejszym posiedzeniu komisji, w przerwie, odniósł się jej przewodniczący Dariusz Joński. - Po wysłuchaniu pani prokurator Wrzosek nie ma żadnej wątpliwości, zresztą to zostało powiedziane, że cały aparat państwa PiS został uruchomiony, żeby niszczyć uczciwą osobę - stwierdził w rozmowie z dziennikarzami.

- Dlatego też ta uczciwa osoba, pani prokurator, na początek złożyła wniosek o wyłączenie jednego posła komisji, który pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości. Najbardziej zaufana osoba prokuratora krajowego i ministra sprawiedliwości pana Ziobro, więc nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowana. To jest oczywiste - mówił.

Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowana
Joński: nie byłoby tej bezstronności, która powinna być zachowanatvn24

- W jaki sposób pani prokurator była niszczona? Tylko i wyłącznie dlatego, że podjęła decyzję o wszczęciu śledztwa w sprawie wyborów kopertowych. Słyszeliśmy przez ostatnie 1,5 godziny: sześć postępowań, karne zesłanie do Śremu 350 kilometrów od domu. Do dzisiaj chodzi do prokuratury i musi się tłumaczyć, ale nie za merytoryczne decyzje, tylko za polityczne - podkreślał Joński.

- Dlatego też podjęliśmy decyzję, aby tylko i wyłącznie w tych czynnościach przesłuchania pani prokurator nie brał udziału pan Wójcik, który tworzył ten cały wymiar sprawiedliwości i upolityczniał prokuraturę - dodał.

Wójcik: kuriozalny i skandaliczny wniosek

W Sejmie, na konferencji prasowej wystąpili też członkowie komisji śledczej z PiS. - Czuję się jak w czasach stalinowskich. Ku mojemu zdziwieniu, po naszych protestach, pan Joński poddał pod głosowanie ten kuriozalny i skandaliczny wniosek. Hańba to, co się dzisiaj stało – ocenił Maciej Wójcik wykluczony z obrad komisji.

- Dostałem medal – za medal nie mogę przesłuchiwać pani Wrzosek. Medal dostałem od Prokuratury Krajowej, ponieważ przez pięć lat zajmowałem się ochroną praw dzieci. To wymaga ścisłej współpracy z prokuraturą – mówił poseł PiS. - Kolejnym powodem miało być to, że wypowiedziałem się na antenie o tym, że delegacje mogą być formą awansu i dzisiaj to podtrzymuję – stwierdził.

Medal, który dostał Maciej Wójcik z rąk Bogdana Święczkowskiego, prokuratora krajowego który zarządził wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec prokurator Ewy Wrzosek, znalazł się w jej wniosku o wyłączenie polityka z PiS z obrad, jako argument poddający pod wątpliwość jego bezstronność.

Posłowie, którzy razem z Wójcikiem opuścili posiedzenie komisji mówili na konferencji, że "absolutnie nie zgadzają się z takim podejściem (komisji – red.)". - Wykluczenie Wójcika z posiedzenia było spowodowane obawami prokurator przed usłyszeniem pytań, które poseł chciał jej zadać - ocenił Waldemar Buda. - Chcemy jednak, żeby te pytania wybrzmiały, aby pani Wrzosek przynajmniej je publicznie usłyszała i sama w swoim sumieniu odpowiedziała sobie na nie – dodał polityk PiS.

Wójcik: chciałem zapytać, czy pani Wrzosek uważa się za obiektywnego prokuratora

Pytania, które Wójcik przygotował na przesłuchanie prokurator Ewy Wrzosek, dotyczyły głównie jej aktywności politycznej. - Dogrzebałem się do konta o nazwie "ewrzosek". Chciałem zadać pani prokurator pytanie, czy to jest jej konto i czy zna przepisy prawa o prokuraturze. One mówią o zakazie prowadzenia działalności politycznej przez prokuratorów – powiedział Wójcik.

Dodał, że przepisy uchwały KRS także mówią o apolityczności i obiektywności. - W związku z tym, chciałem zapytać czy pani Wrzosek uważa się za obiektywnego prokuratora, czy uczestniczyła w wiecach politycznych i w jakich. Czy na tych wiecach byli politycy dzisiejszego obozu rządzącego – przede wszystkim KO – pytał polityk.

Wójcik: chciałem zapytać, czy pani Wrzosek uważa się za obiektywnego prokuratora
Wójcik: chciałem zapytać, czy pani Wrzosek uważa się za obiektywnego prokuratoraTVN24

- Co dla niej oznacza powaga sprawowania urzędu prokuratora? Czy prawdą jest, że od kilku lat prowadzi krucjatę przeciwko byłemu ministrowi sprawiedliwości? Czy ma ona wszczęte postępowania dyscyplinarne i czy zostały one zakończone? Czy zna się osobiście z panem Trzaskowskim, z panem Tuskiem? Czy chodziła na spotkania z panem Budką? Na podstawie czego wszczęła postępowanie dotyczące wyborów kopertowych i czy ona sama zdecydowała o jego wszczęciu? – pytał poseł PiS.

Autorka/Autor:pp//mrz

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku poinformowała, że w Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Policja poszukuje sprawcy. "Proszę o wzmożoną ostrożność, zabezpieczenie mienia i zwracanie uwagi na dziwnie zachowujące się osoby" - napisała w mediach społecznościowych Estera Głuszek-Lewandowska, sołtys sołectwa Żuławka.

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Zwłoki kobiety z ranami kłutymi. Trwają poszukiwania sprawcy 

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Iran miał z dużym wyprzedzeniem powiadomić kraje sąsiadujące i sojuszników Stanów Zjednoczonych o ataku na Izrael - podała agencja Reutera. Przedstawiciel władz USA temu zaprzeczył.

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Reuters: Iran miał uprzedzić o planowanym ataku na Izrael 72 godziny wcześniej, USA zaprzeczają

Źródło:
Reuters, PAP

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Izraelski gabinet wojenny premiera Benjamina Netanjahu jest zgodny, że po irańskim ataku powietrznym na Izrael odwet jest konieczny - przekazał Reuters, powołując się na izraelskich urzędników. Politycy różnią się jednak co do tego, jaką skalę powinna przybrać odpowiedź i co do terminu, w którym akcja odwetowa powinna nastąpić.

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Gabinet wojenny Izraela o konieczności odwetu

Źródło:
PAP

Ponad 250 rannych w ataku terrorystycznym w Manchesterze w 2017 roku złożyło pozew zbiorowy przeciwko brytyjskiemu kontrwywiadowi MI5 - poinformowali w niedzielę reprezentujący ich prawnicy. W samobójczym zamachu zginęły wtedy 22 osoby, w tym dwoje Polaków.

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Ranni w zamachu po koncercie Ariany Grande pozywają brytyjski kontrwywiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek ma ruszyć proces byłego prezydenta USA i jednocześnie obecnego kandydata na ten urząd Donalda Trumpa. Chodzi o potajemne przekazanie pieniędzy aktorce filmów pornograficznych Stormy Daniels w zamian za milczenie. To będzie pierwszy w historii proces karny byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o tej sprawie?

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Powraca "sprawa zombie". W poniedziałek ruszy pierwszy taki proces w historii. Oskarżonym Donald Trump

Źródło:
Reuters, BBC

Na Mazowszu zatrzymano dziewięć osób, które usłyszały zarzuty w śledztwie dotyczącym grupy przestępczej zajmującej się wystawianiem nierzetelnych faktur VAT. Dotychczas ustalone straty Skarbu Państwa mogły wynosić nawet 25 milionów złotych.

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Dziewięć osób zatrzymanych w sprawie handlu fakturami

Źródło:
PAP

W niedzielny wieczór w miejscowości Czacz (woj. wielkopolskie) na terenie hal wybuchł potężny pożar. Spłonęły pomieszczenia, w których sprzedawane były używane meble i inne przedmioty.

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Potężny pożar hal z antykami. W akcji ponad 30 zastępów straży pożarnej

Źródło:
tvn24.pl

Ośmioletnia dziewczynka zginęła, troje dzieci zostało rannych, a łącznie 11 osób odniosło obrażenia. To skutki sobotniej strzelaniny w Chicago, w amerykańskim stanie Illinois. Najnowsze doniesienia podały w niedzielę władze.

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

8-letnia dziewczynka zginęła w strzelaninie. "To nie był przypadkowy akt przemocy"

Źródło:
PAP, CNN

Większość członków Rady Bezpieczeństwa, na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę, wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. Sekretarz generalny ONZ António Guterres ocenił w swoim wystąpieniu, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu niebezpieczeństwa wyniszczającego konfliktu na pełną skalę.

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Rada Bezpieczeństwa ONZ po pilnym posiedzeniu. "Niebezpieczeństwo wyniszczającego konfliktu na pełną skalę"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Tak naprawdę ośmieszamy się przed całym światem, głównie przed Europą, bo nasze obywatelki przerywają ciąże we wszystkich ościennych krajach - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Marzena Dębska, specjalistka ginekologii, położnictwa i perinatologii. Dodała, że "rolą państwa nie jest umoralnianie, nie jest tworzenie zakazów i zastraszanie".

"Żyjemy w kraju, w którym jest usankcjonowana hipokryzja"

Źródło:
TVN24

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie tańczących żurawi. Temu niezwykłemu spektaklowi przyglądał się z oddali jeleń. - Taniec ptaków jest po prostu niesamowity. Widać, jak skoordynowane są ich ruchy. Robią wszystko identycznie - opowiada pan Dawid, autor nagrania.

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

"Żurawie tańczyły, a jeleń stał obok i tylko podziwiał". Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl