Sylwester Marciniak przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Co warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Wybory kopertowe. W Sejmie doszło do konfrontacji Artura Sobonia i Grzegorza Kurdziela
Wybory kopertowe. W Sejmie doszło do konfrontacji Artura Sobonia i Grzegorza KurdzielaMaciej Knapik/Fakty TVN
wideo 2/4
Wybory kopertowe. W Sejmie doszło do konfrontacji Artura Sobonia i Grzegorza KurdzielaMaciej Knapik/Fakty TVN

Sylwester Marciniak będzie dziś zeznawał przed komisją śledczą ds. wyborów kopertowych. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej na początku maja 2020 roku, czyli na kilka dni przed mającymi się odbyć wyborami prezydenckimi w formie korespondencyjnej, wyrażał obawy, że takie głosowanie jest niemożliwe z przyczyn prawnych, technicznych i organizacyjnych.

W środę o godz. 10:00 rozpocznie się posiedzenie komisji śledczej ds. wyborów kopertowych. Jako pierwszy zeznawać będzie Bogdan Skwarka, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej Najwyższej Izby Kontroli. Po nim przyjdzie kolej na Sylwestra Marciniaka, przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej.

ZOBACZ TEŻ: Jarosław Kaczyński "ostatnim świadkiem" komisji do spraw wyborów kopertowych. Jest data

Sylwester Marciniak - kim jest?

Sylwester Marciniak zdobył wykształcenie prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W latach 90. był sędzią w Sądzie Rejonowym w Grodzisku Wielkopolskim, a także w Sądzie Wojewódzkim w Poznaniu. W tym czasie był członkiem Krajowej Rady Sądownictwa w latach 1994-1998. Od 1998 roku zasiada w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Pełnił m.in. funkcję jego rzecznika prasowego, a obecnie zasiada w Izbie Finansowej i jest Przewodniczącym Wydziału Informacji Sądowej NSA.

W 2014 roku został wybrany członkiem Państwowej Komisji Wyborczej oraz jej wiceprzewodniczącym. W 2020 roku ponownie został członkiem PKW, objął też funkcję przewodniczącego. Przy tym wyborze nie brakowało jednak kontrowersji, bo członkowie PKW zostali wybrani na nowych zasadach przyjętych przez rządzący wtedy PiS. Zgodnie z nimi sędziowie wybierani są przez Sejm (7 członków), Trybunał Konstytucyjny i NSA (po jednym członku), podczas gdy w przeszłości sędziów wskazywały po równo Sąd Najwyższy, TK i NSA.

ZOBACZ TEŻ: Joński pokazuje "kluczowe pismo". Poczta Polska wydała na wybory kopertowe 88, a nie 70 milionów złotych

Sylwester Marciniak o wyborach kopertowych w 2020 roku

Gdy rząd PiS w czasie pandemii usiłował zorganizować wybory prezydenckie 10 maja 2020 roku w formie korespondencyjnej, Marciniak wyrażał obawy co do rozpatrywanej wtedy ustawy dotyczącej głosowania wyłącznie w takiej formie. - Z mojego punktu widzenia jest tyle zastrzeżeń, że obawiam się, że w pełnym zakresie nie uda się przeprowadzić wolnych wyborów - mówił.

Wskazywał też, że przeprowadzenie wolnych wyborów nie będzie możliwe "z uwagi na trudności techniczne i organizacyjne. W obliczu braku przepisów. Z uwagi na brak porozumienia wśród sił politycznych, by w szczególnej sytuacji podjąć szczególne działania". Gdy ówczesna marszałek Sejmu Elżbieta Witek na początku maja wysłała do niego pismo z zapytaniem, czy PKW jest w stanie zorganizować i przeprowadzić wybory prezydenckie 10 maja, szef PKW w odpowiedzi stwierdził, że jest to "niemożliwe z przyczyn prawnych i organizacyjnych".

Ostatecznie PKW 7 maja wydała komunikat, w którym wskazano, że głosowanie 10 maja nie może się odbyć w związku z pozbawieniem jej przez obowiązujące regulacje prawne instrumentów koniecznych do wykonywania swoich obowiązków oraz poinformowano, że lokale wyborcze będą zamknięte.

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP

Pozostałe wiadomości

W Jagatowie (woj. pomorskie) znaleziono zwłoki 40-letniej kobiety z ranami kłutymi. Trwa policyjna obława. Policja publikuje wizerunek poszukiwanego mężczyzny. To 43-letni Rafał Zyska, który może przebywać na terenie powiatu gdańskiego.

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Obława po zabójstwie. Policja publikuje zdjęcie poszukiwanego

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie zapowiedzieli blokady mostów w Warszawie. Na moście Świętokrzyskim pięć osób położyło się na jezdni, ale zostały natychmiast ściągnięte przez policjantów i wylegitymowane.

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Zwiększone siły policji w okolicach warszawskich mostów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Inflacja w marcu wyniosła dwa procent w ujęciu rocznym - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 procent. W marcu największy wpływ na wzrost cen miały wyższe ceny odzieży i obuwia - podał GUS.

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Najnowsze dane o wzroście cen. "To najniższy wynik od marca 2019 roku"

Źródło:
PAP
Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Komendant główny przyznaje: policja też korzystała z Pegasusa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Poznaną kobietę zaprowadził do piwnicy jednego z budynków przy ulicy Koszykowej w Warszawie, gdzie ją uwięził. Policjanci, którzy jej szukali, usłyszeli wołanie o pomoc. Uwolnili kobietę i tego samego dnia zatrzymali podejrzanego.

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Poznał kobietę i uwięził ją w piwnicy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie, na całym świecie" - prezydent USA Joe Biden podziękował dowódcom eskadr myśliwskich za udział w operacji obronnej Izraela podczas irańskiego ataku.

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

"Jesteście najlepsi na tym cholernym świecie". Drony i pociski Iranu zestrzelone, Biden dziękuje dowódcom

Źródło:
tvn24.pl, PAP

PSL zapowiada podjęcie "odpowiednich kroków" w sprawie Jacka Protasiewicza. Wicewojewoda dolnośląski zamieścił w niedzielę w mediach społecznościowych serię kontrowersyjnych i nieprzyzwoitych wpisów wobec m.in. polityków przeciwnej opcji politycznej. W poniedziałek Protasiewicz stwierdził: "robię, to co robię na własny rachunek".

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Wicewojewoda może mieć problem. Poszło o serię jego dziwnych wpisów

Źródło:
tvn24.pl

Wiceminister obrony Cezary Tomczyk odpowiedział na interpelację byłego szefa MON Mariusza Błaszczaka w sprawie rakiety, która spadła pod Bydgoszczą. Zaprosił Błaszczaka do siedziby resortu, by "rozwiać wszelkie wątpliwości" i "komisyjnie zapoznać się z dokumentami" dotyczącymi tej sprawy.

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Tomczyk zaprosił Błaszczaka do MON. W celu "rozwiania wszelkich wątpliwości"

Źródło:
tvn24.pl

Nie wiem, po co są procedowane zmiany w KRS, skoro sam Donald Tusk mówi, że prezydent tego nie podpisze - powiedział w TVN24 Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta.

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Mastalerek: nawet premier zdaje sobie sprawę, że prezydent tego nie podpisze

Źródło:
TVN24

Zbigniew Mikołejko nie żyje. Był profesorem, filozofem i historykiem religii, a także eseistą i poetą. Zmarł w wieku 72 lat.

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Zbigniew Mikołejko nie żyje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Na przejściu dla pieszych w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie), samochód osobowy potrącił dwie nastolatki. Dziewczynki trafiły z obrażeniami ciała do szpitala. 64-letnia kierująca została ukarana mandatem i punktami karnymi. Była trzeźwa.

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Dwie nastolatki potrącone na pasach

Źródło:
tvn24.pl

Choć budowa Centralnego Portu Lotniczego się nie zaczęła, to za czasów PiS rządowa spółka wydała miliony na polityczne pokazówki, posady dla partyjnych towarzyszy, ołtarze, walki MMA i skórzane torebki - wylicza w poniedziałkowym wydaniu tygodnik "Newsweek". Tylko w 2023 r. spółka miała wydać na marketing i PR prawie 14 mln zł.

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Konferencje, gale MMA i galanteria skórzana. Milionowe wydatki CPK

Źródło:
PAP

W poniedziałek rano polska waluta zyskuje w relacji do głównych walut. Za euro trzeba było zapłacić 4,29 złotego, dolar amerykański kosztował 4,03 złotego, a frank szwajcarski 4,40 złotego. Na pierwszej sesji po ataku Iranu na Izrael, akcje azjatyckie spadły, a ceny złota wzrosły.

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Złoty i złoto rosną w siłę. Reakcje rynków po ataku na Izrael

Źródło:
PAP

Kundelek z podwarszawskiego schroniska został dawcą nerki dla rasowego owczarka z hodowli. Zabieg wykonano tuż po adopcji, a okaleczony czworonóg został zwrócony. Fundacja zajmująca się ochroną zwierząt zawiadomiła organy ścigania. W sprawie zapadł już jeden wyrok - uniewinniający oskarżonego. Apelacja okazała się skuteczna i sprawa wróciła do sądu do ponownego rozpatrzenia.

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Wycięli mu nerkę i przeszczepili rasowemu psu. Sprawa Saturna wraca na wokandę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek w rosyjskim Kurganie ma nastąpić kulminacja fali powodziowej. Poziom wody w rzece Toboł wzrósł w ciągu czterech godzin o ponad 20 centymetrów. W niedzielę gubernator tego regionu wezwał mieszkańców do ewakuacji. W zalanym Orenburgu sytuacja się stabilizuje.

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Kataklizm. Dziś może nastąpić szczytowy moment powodzi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Obowiązują też alarmy przed obfitymi opadami deszczu, które mogą pojawić się podczas wyładowań. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Alerty IMGW przed burzami i ulewami

Źródło:
IMGW, tvnmeteo.pl

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wydawało się, że medycyna mu już nie pomoże, a jednak pacjent z marskością wątroby i zakrzepicą żyły wrotnej został uratowany przez warszawski szpital przy ulicy Banacha. Sam przeszczep wątroby na nic by się nie zdał, ale lekarze zrobili coś więcej: sprawili, że nowa wątroba dostaje krew z nerki.

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Miał marskość wątroby i "bezwzględne przeciwskazanie" do przeszczepu. "Pomogła matka natura"

Źródło:
Fakty TVN