"Nadszedł czas". Izraelski minister opowiada się za pomocą wojskową dla Ukrainy

Autor:
akw\mtom
Źródło:
PAP

Minister do spraw diaspory Izraela Nachman Szaj napisał, że "nadszedł czas" na udzielenie Ukrainie pomocy wojskowej. Jego przekaz ma związek z informacją o dostawach irańskich rakiet balistycznych do Rosji.

Nachman Szaj w niedzielę rano napisał, że poinformowano go o tym, że Iran przekazuje pociski balistyczne do Rosji. "Nie ma wątpliwości, jakie stanowisko powinien zająć Izrael w tym krwawym konflikcie. Nadszedł czas, aby Ukraina otrzymała również od nas pomoc wojskową, taką jak ta, której udzielają jej USA i państwa NATO" - zaznaczył.

Wcześniej "Washington Post" informował, że władze Iranu przygotowują się do przekazania Rosji rakiet balistycznych, które prawdopodobnie zostaną użyte w wojnie z Ukrainą. Według mediów chodzi o dostawy pocisków ziemia-ziemia, takich jak Fateh-110 i Zolfaghar, zdolnych do rażenia celów na odległości odpowiednio 300 i 700 kilometrów.

>> Ukraińska armia: rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy irańskich dronów

Irańskie rakiety balistyczne średniego zasięgu Zolfaghar Basir (na górze) oraz Dezful Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

W sierpniu Rosja zaczęła kupować od Iranu drony szturmowe, których masowe użycie na polu bitwy na Ukrainie rozpoczęło się we wrześniu. W reakcji ministerstwo spraw zagranicznych Ukrainy poinformowało tymczasowego charge d'affaires Iranu na Ukrainie o pozbawieniu ambasadora Iranu na Ukrainie akredytacji oraz o znacznym zmniejszeniu liczby personelu dyplomatycznego irańskiej ambasady.

Zaślepka materiału TVN24GO
Rosyjska gra Izraela, izraelska gra Rosji. Jaka jest stawka?
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akw\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości