Ukraińska armia: rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy irańskich dronów

Autor:
KS\mtom
Źródło:
PAP

Ukraina otrzymuje od Izraela informacje wywiadowcze o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską - powołując się na źródła ukraińskie, poinformował w czwartek amerykański dziennik "New York Times". Z kolei rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk przekazała, że rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy tych dronów.

"New York Times" podał, że Ukraina otrzymuje od Izraela informacje wywiadowcze o irańskich dronach używanych przez armię rosyjską. Dodał, że oprócz tego prywatna firma izraelska przekazuje Ukrainie zdjęcia satelitarne pozycji rosyjskich wojsk.

- Rosjanie przynajmniej od sierpnia używają na Ukrainie różnych rodzajów produkowanych przez Iran dronów - przypomniał w czwartek dziennik "Jerusalem Post". Najczęściej używanymi irańskimi bezzałogowymi statkami powietrznymi są drony kamikadze Shahed-136.

Irańskie dronyMajdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

- Drony te są wolne i latają na tyle nisko, że obronie powietrznej łatwo jest je zestrzelić - oceniło w środę ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Ukraińska armia: rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy irańskich dronów

Informacje na ten temat płyną także od ukraińskiej armii. Rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk przekazała, że rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy irańskich dronów-kamikadze. - Mamy doniesienia, że stosunkowo dużo bezzałogowców rozmieszczono na tymczasowo okupowanych obszarach południa Ukrainy. (Przeciwnik) próbuje jednak atakować również z północnych granic kraju (z terytorium Białorusi - red.) - oznajmiła przedstawicielka sił zbrojnych, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Iran i Rosja oficjalnie zaprzeczyły, że na Ukrainie używane są irańskie drony. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział 6 października, odnosząc się do oświadczeń Moskwy i Teheranu, że "Ukraina znajdzie sposób na to, żeby tych dronów faktycznie na naszym niebie nie było".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Majdi Fathi/NurPhoto via Getty Images

Pozostałe wiadomości