Biały Dom: USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym i biologicznym

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki poinformowała w piątek, że Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko atakom chemicznym lub biologicznym. Również w piątek Rosjanie zaatakowali osadę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy trzema pociskami rakietowymi Iskander. Jak poinformował wieczorem szef władz obwodowych Maksym Marczenko, są ofiary śmiertelne. Atak miał zostać przeprowadzony z Krymu. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie ma osób postronnych. Z kolei portal Ukraińska Prawda przekazał, że rosyjscy żołnierze zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od 24 lutego.

> Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ataków rakietowych na Ukrainę - podał Ukrinform.

> Rosyjskie wojska częściowo wycofują się z obszarów obwodów kijowskiego i czernihowskiego - podał w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow przekazał, że część pododdziałów została przerzucona w kierunku Charkowa i Doniecka.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:23

  Zapraszamy do relacji:

 • 4:56

  Wolontariuszki z obwodu lwowskiego przygotowują jedzenie dla ukraińskich żołnierzy.

 • 3:47

  Departament handlu USA ogłosiło w piątek nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi. Firmy te zostały odcięte od zachodnich technologii.

  W komunikacie resort wyjaśnił, że piątkowa decyzja ma na celu "degradację rosyjskiego i białoruskiego sektora obronnego, lotniczego, morskiego i innych strategicznych sektorów w odpowiedzi na brutalny atak Rosji na suwerenność Ukrainy". Środki te nakazują również departamentowi handlu odrzucenie prawie wszystkich wniosków o wydanie licencji.

 • 2:57

  Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, na który złożą się m.in. bezzałogowce, rakiety sterowane laserem i pojazdy Humvee. Wartość sprzętu ma wynieść 300 mln dolarów.

  - Ta decyzja podkreśla niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wsparcia jej heroicznych wysiłków by odeprzeć wojnę rozpoczętą z wyboru Rosji - stwierdził w oświadczeniu rzecznik resortu John Kirby.

  W skład pakietu mają wejść kierowane laserowo systemy rakietowe, drony-kamikaze Switchblade, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe, pojazdy opancerzone Humvee, noktowizory i celowniki termowizyjne, karabiny maszynowe i usługi satelitarne.

 • 2:32

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem (2.04.2022)

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem (2.04.2022)

  Zniszczony rosyjski pojazd opancerzony pod Kijowem

 • 2:26

  Rosjanie aktywnie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie - powiedziała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. - Obecnie wycofują swoje wojska z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na Białoruś w celu przywrócenia zdolności bojowej - wyjaśniła.

  Według niej sytuacja jest politycznie trudna dla białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki, ponieważ nie ma jednomyślności wśród białoruskich wojskowych. - Z jednej strony istnieje ryzyko, że mogą dołączyć do eskalacji, z drugiej strony ich działania utrudnia stosunek samych Białorusinów, w tym wojska, do tej wojny – podkreśliła Malar.

 • 1:45

  - Na wschodzie naszego kraju sytuacja pozostaje niezwykle trudna. Wojsko rosyjskie w Donbasie i w okolicach Charkowa przygotowuje się do nowych potężnych uderzeń. Przygotowujemy się do jeszcze aktywniejszej obrony. Wykorzystajmy wszystkie możliwości - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne - powiedział prezydent Ukraint Wołodymyr Zełenski.

  - Jeszcze raz podkreślam: przed nami trudne bitwy. Nadal nie można myśleć, że przeszliśmy już wszystkie próby. Wszyscy chcemy wygrać. Ale kiedy to będzie, wszyscy to zobaczą. Wszyscy wtedy poczują, że nadchodzi pokój - mówił ukraiński prezydent.

  Zełenski podkreślił, że wojska rosyjskie powoli opuszczają północne tereny Ukrainy, ale tam, gdzie jeszcze są, kryje się wiele niebezpieczeństw. - Na północy naszego kraju okupanci nadal się wycofują. Powoli, ale zauważalnie. Gdzieś są spychani w walkach, gdzieś opuszczają swoje pozycje - powiedział.

  Jego zdaniem Ukraińcy nadal są w niebezpieczeństwie. - Bombardowanie może trwać. My idziemy do przodu, poruszamy się ostrożnie. A każdy, kto wraca w ten obszar, musi być bardzo ostrożny! Wciąż nie da się wrócić do normalnego życia. Będziemy musieli poczekać, aż nasza ziemia zostanie oczyszczona. Poczekajmy, aż będzie można zapewnić, że nowy ostrzał jest niemożliwy - apelował do Ukraińców.

 • 1:18

  - Nie wyobrażam sobie momentu, kiedy Putin wyjdzie i powie: "no cóż, przegraliśmy, to był błąd". To się nigdy nie zdarzy, zawsze będą mówić, że wygrywają, że wszystko jest w porządku i wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z CNN.

  Przypomniał, że Rosjanie wielokrotnie mówili o zniszczeniu ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej, ale ukraińskie wojsko nadal zestrzeliło rosyjskie samoloty i śmigłowce. -Niezależnie od realiów, z podejmowanych przez Rosjan kroków mogę wywnioskować, że Putin rozumie, iż nie jest wystarczająco silny, aby kontynuować ataki na Ukrainę ze wszystkich stron. A teraz to już oczywiste - dodał Kułeba.

 • 1:17

  "Pożar zniszczył kilka zbiorników paliwa w magazynie w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą. Dostawy dla rosyjskich sił okrążających Charków (60 km od Biełgorodu) mogą być szczególnie nadwyrężone” – napisało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Prawdopodobna utrata łańcucha dostaw paliwa i amunicji z tych magazynów może doprowadzić do dodatkowego krótkoterminowego obciążenia i tak już skomplikowanej logistyki Rosji. Szczególnie uniemożliwione może być zaopatrzenie w surowce wojsk rosyjskich otaczających Charków" - dodał resort.

  Gubernator obwodu biełgorodzkiego: pożar składu paliw wynikiem ataku ukraińskich śmigłowców

  Wcześniej w piątek gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował o pożarze w magazynie ropy i oskarżył o jego spowodowanie ukraińskie wojska. Strona ukraińska nie potwierdziła swojego udziału w tym zdarzeniu. Do drugiej eksplozji miało dojść we wsi Nikolskoje.

 • 0:52

  Rzeczniczka Sił Powietrznych USA Ann Stefanek powiedziała w piątek, że decyzja o odwołaniu testów pocisku LGM-30G Minuteman III została podjęta z tych samych powodów, co wcześniejsze opóźnienie, a kolejny test rakiet ma się odbyć jeszcze w tym roku.

  Jak pisze Reuters, zmiana harmonogramu testów amerykańskich pocisków ICBM wywołała w USA sporo kontrowersji. Senator Jim Inhofe, czołowy Republikanin w senackiej komisji sił zbrojnych, wyraził w marcu rozczarowanie opóźnieniem testu, który jego zdaniem był kluczowy dla zapewnienia skuteczności amerykańskiego odstraszania nuklearnego.

 • 0:07

  Amerykańska armia odwołała w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III, co ma na celu obniżenie napięć nuklearnych z Rosją w obliczu wojny na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na Siły Powietrzne USA.

  Pentagon po raz pierwszy ogłosił opóźnienie testu Minuteman III 2 marca po tym, jak Rosja oświadczyła, że stawia swoje siły nuklearne w stanie wysokiej gotowości. Waszyngton oświadczył wówczas, że ważne jest, aby zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja "miały na uwadze ryzyko błędnej kalkulacji i podjęły kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka”

 • 23:35

  Amerykański aktor Sean Penn zaapelował na Twitterze do miliarderów na całym świecie o zakup 12 myśliwców dla Ukrainy, które pod względem parametrów technicznych przewyższałyby rosyjskie samoloty wojskowe.

  "Dwie eskadry F-15 lub 16 (to 12 samolotów z lepszą technologią niż rosyjskie Migi lub SU), na których można szybko wyszkolić (3 tygodnie) ukraińskich lotników, kosztowałoby nabywców z sektora prywatnego około 300 milionów dolarów. Dodajcie kolejne 200 milionów dolarów na obronę przeciwrakietową, co daje łącznie 500 milionów dolarów" - napisał Penn na Twitterze. "Jeden miliarder mógłby zakończyć tę wojnę na Ukrainie. Oczywiście są dodatki w uzbrajaniu i utrzymywaniu pasów startowych itp., ale wydaje się, że warto się zastanowić" - dodał aktor.

 • 22:26

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował na Twitterze, że rozmawiał w piątek z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą o pomocy USA i ich sojuszników dla Ukrainy.

  "Była to dobra kontynuacja (rozmów) po naszym niedawnym spotkaniu w Warszawie" - napisał Blinken. Dodał, że była to też okazja do "omówienia sposobów pomagania Ukrainie przez USA i ich sojuszników, by Ukraina mogła bronić się w tej niesprowokowanej i niesprawiedliwej wojnie" z Rosją. "Stoimy ramię w ramię z Ukrainą" - napisał Blinken na zakończenie.


  O rozmowie poinformował na Twitterze także Kułeba. Wyjaśnił, że jej tematem było również gospodarcze i militarne wzmocnienie Ukrainy, które pomoże jej skuteczniej odpierać rosyjskie ataki. Podkreślił, że Kijów jest wdzięczny Stanom Zjednoczonym za udzieloną już pomoc.

  Zapowiedział, że USA przygotowują kolejne retorsje wobec Rosji, wymierzone w jej gospodarkę, system finansowy i handel.

 • 22:11

 • 22:10

  USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym - powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. To efekt obaw o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję - dodała.

  - W ramach pomocy dla naszych ukraińskich partnerów rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy ratujący życie sprzęt i środki, które mogą zostać wykorzystane w razie użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej - powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Jak przypomniała, USA już wcześniej ostrzegały o potencjalnej prowokacji Rosji z użyciem zakazanej broni.

 • 22:07

  "Przeciwnik zmienił taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrował aktywność na wschodzie kraju. Lotnictwo wroga po poniesieniu poważnych strat w sprzęcie lotniczym (...) próbuje nie wchodzić w strefę działań naszej obrony przeciwlotniczej. Unika także bezpośredniego kontaktu z ukraińskimi myśliwcami" - głosi komunikat sił powietrznych Ukrainy na Facebooku.

  Przeciwnik "ucieka się do ataków rakietowo-bombowych, których skuteczność w sensie wojskowym stoi pod wielkim znakiem zapytania, natomiast cierpień doświadcza ludność cywilna" - czytamy w oświadczeniu sił ukraińskich.

  Zapewniły one, że wojsko rosyjskie "nie kontroluje nieba" nad Ukrainą, choć "można mówić o pewnej kontroli przestrzeni powietrznej na terytoriach tymczasowo okupowanych". "Główną taktyką" rosyjskiej armii pozostają "bombardowania miast i wsi" oraz "zniszczenie całej infrastruktury, tak by popchnąć Ukrainę w (...) katastrofę humanitarną" - oświadczyła armia ukraińska.

 • 21:59

  Pomimo wycofania na Ukrainie części sił rosyjskich na kierunku północno-wschodnim nie doszło tam do znaczących zmian w pozycjach walczących stron. Rosja nie zamierza oddać inicjatywy na północy Ukrainy - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po pełnych 36 dniach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

 • 21:28

  Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) nie dotarli w piątek do oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola i podejmą w sobotę kolejną próbę - poinformowały służby prasowe organizacji, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.

 • 21:18

  MSZ Bułgarii poinformował w piątek, że uznał kolejnego rosyjskiego dyplomatę za persona non grata w związku z podejrzeniem o działalność szpiegowską i nakazał mu opuszczenie kraju w ciągu 72 godzin. Z tych samych względów 18 marca z Sofii wydalono 10 rosyjskich dyplomatów.

 • 20:54

 • 20:51

  Dotkliwe sankcje nałożone na Rosję za jej inwazję na Ukrainę sprawiły, że stała się ona gospodarką zamkniętą, która nie jest w pełni zdolna do produkowania dóbr konsumenckich i technologicznych - powiedział w piątek wysokiej rangi przedstawiciel resortu finansów USA.

 • 20:49

  6266 osób zostało ewakuowanych w piątek na Ukrainie poprzez korytarze humanitarne, ponad 3 tys. osób opuściło oblężony Mariupol - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Korytarze humanitarne zostały otwarte w trzech obwodach: donieckim, ługańskim i zaporoskim.

 • 20:49

  Rosyjska inwazja na Ukrainę dowodzona jest z Moskwy i Rosja nie ma na Ukrainie dowódcy kierującego całością operacji - informuje w piątek "New York Times", powołując się na przedstawicieli administracji USA. Według dziennika decyzje dotyczące ruchów wojsk ma podejmować m.in. sam Władimir Putin.

 • 20:46

  Rosyjskie wojsko ostrzelało z wyrzutni Iskander, z terytorium okupowanego Krymu, miejscowość w pobliżu Odessy - poinformował szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko na kanale Telegram. "Są ofiary" - przekazał urzędnik, nie podając innych szczegółów.

 • 20:41

  Według sekretarza RBNiO, Putin chce zakończyć wojnę paradą zwycięstwa. "Oczywiście, oni potrzebują zwycięstw. Mają sakralny dzień '9 maja'. Putin stawia sobie za zadanie zakończenie tej wojny paradą. Przed nami jeszcze wiele bitew. Nie wolno nam się rozluźniać. Sytuacja nie jest tak wesoła, jak byśmy tego chcieli" - dodał Daniłow.

 • 20:32

  Prezydent Rosji Władimir Putin nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia Ukrainy - powiedział w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

  "Putin nie rezygnuje z kwestii zniszczenia naszego państwa. Teraz przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj" - oświadczył Daniłow.

  "To jest robota naszej armii, za każdym razem, kiedy wyzwalamy nasze miasta. Każde takie wyzwolenie jest okupione śmiercią naszych chłopców, którzy bronią naszego kraju. Dlatego nie mówiłbym, że (Rosjanie) gdzieś 'uciekają' – to nas bardzo drogo kosztuje. To ich całe wycofywanie się. Dziś dążą do przegrupowania" - dodał.

 • 20:18

  Według Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, okupacyjne organy rosyjskie będą sprawowały "totalną kontrolę nad miejscową ludnością". "Mogą zostać utworzone lokalne kolaboracyjne pseudostruktury, represjonujące cywilów. (...) W taki sposób Rosja już 'wyzwoliła' mieszkańców samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej" - oceniono.

  Chersoń pozostaje jedyną stolicą obwodu na Ukrainie okupowaną przez rosyjskie wojska.

 • 20:12

  Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zamierza powołać okupacyjne władze na zajętych przez wojska rosyjskie obszarach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Będą to struktury złożone z funkcjonariuszy rosyjskich służb - podało w piątek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.

  "Pierwszym zadaniem nowej 'władzy' będzie wytworzenie u miejscowej ludności przekonania, że tylko Rosja może ich uratować od klęski głodu. Dlatego już teraz rosyjskie wojska blokują na tych terenach pomoc humanitarną. Prawdopodobnie raz w miesiącu okupanci przekażą cywilom własną pomoc i nagrają jej dostarczanie na wideo w celach propagandowych" - napisano w komunikacie Centrum, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

 • 20:05

  Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z czwartku na piątek w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1276 cywilów, a 1981 zostało rannych - przekazało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). W czwartek informowano o 1232 zabitych cywilach i 1935 rannych.

  Rzeczywisty bilans cywilnych ofiar wojny na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższy - nie dotarły jeszcze informacje z części regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki, a inne dane są potwierdzane - podkreśla OHCHR w swoich codziennych komunikatach.

  Zaznaczono, że większość cywilnych ofiar zginęła lub doznała obrażeń wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia, takiej jak ciężka artyleria, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe czy pociski rakietowe używane również przez lotnictwo.

 • 19:48

  Rosyjskie wojska ustanowiły swą bazę i punkt planowania ataku na Kijów w świątyni położonej około 35 km na północny zachód od ukraińskiej stolicy - poinformował w piątek wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA.

  - Personel wojskowy znajduje się zarówno w świątyni, jak i na otaczającym ją zamieszkanym terenie - powiedział przedstawiciel władz amerykańskich, powołując się na odtajnione informacje wywiadowcze. - Uważamy, że Rosjanie wykorzystują (ten teren – red.) jako jeden z punktów wyjścia do ataku na Kijów - dodał.

 • 19:46

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken i brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss omówili w piątek możliwe dodatkowe działania mające na celu przyspieszenie reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - poinformował Departament Stanu USA.

 • 19:27

  Mieszkańcy Odessy świętują prima aprilis. Z tej okazji między innymi przygotowali model rosyjskiego okrętu wojennego z hasłem "Rosyjski okręcie wojenny idź się pier***", który wrzucili do Morza Czarnego.

  Model rosyjskiego okrętu na plaży w Odessie

  Mieszkańcy wrzucają model okrętu do morza

 • 19:03

  Komisja Europejska w piątek przyjęła projekt w sprawie wymiany banknotów hrywny na waluty przyjmujących państw UE przez osoby uciekające przed wojną na Ukrainie. To uzupełnienie pomocy humanitarnej udzielanej przez UE osobom uciekającym z Ukrainy, w szczególności podczas ich podróży na terytorium Wspólnoty.

  Wniosek musi zostać jeszcze przyjęty przez Radę.

 • 18:56

  Wojska rosyjskie łamią zobowiązania dotyczące korytarza humanitarnego i dopuszczenia pomocy do oblężonego Mariupola - powiedział w piątek w telewizji gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez Reutera.

 • 18:50

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża podaje, że odłożył próbę ewakuacji ludności cywilnej z oblężonego Mariupola.

 • 18:49

  W ostatnich dniach prowadzone są skoordynowane działania propagandy rosyjskiej wymierzone w Polskę - ocenił w piątek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że w ramach oddziaływania strona rosyjska oczernia Polskę i próbuję destabilizować relacje Polski z Ukrainą i USA.

 • 18:31

  W Rumunii ośrodki przyjmujące ukraińskich uchodźców wojennych są zapełnione w 75 procentach - poinformowało w piątek rumuńskie MSW, cytowane przez bukareszteński dziennik internetowy Hotnews.

 • 18:25

  Mer Buczy Anatolij Fedoruk poinformował w piątek, że wojska ukraińskie wyzwoliły to podkijowskie miasteczko. Dzień 31 marca przejdzie do historii miasta jako wielkie zwycięstwo naszych sił zbrojnych - oświadczył na Facebooku Fedoruk.

  "Jestem przekonany, że takiego wielkiego zwycięstwa doczekamy się też na całej Ukrainie" - dodał mer.

 • 18:24

  Dowództwo rosyjskie wycofuje niektóre jednostki spod Kijowa i Czernihowa, żeby przygotować natarcie na Charków i na kierunku donieckim - podał w piątek na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.

  Oprócz tego, jak twierdzi ukraińskie dowództwo, na terytorium Białorusi, do homelskiego centrum medycyny radiacyjnej, trafiają rzekomo ranni żołnierze rosyjscy, którzy zostali napromieniowani podczas pobytu w strefie Czarnobylskiej.

  "W mieście Enerhodar, na terenie jednostki wojskowej Gwardii Narodowej Ukrainy, rosyjscy okupanci nadal przetrzymują okolicznych mieszkańców. Zarzuca się im organizowanie akcji proukraińskich i przygotowywanie sabotażu przeciwko najeźdźcom. Pracownicy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej przesłuchują ich pod presją psychiczną i fizyczną" - stwierdził ukraiński sztab generalny.

  "Według dostępnych informacji, tak zwane referendum planowane jest przez rosyjskich okupantów na 4 kwietnia w mieście Tokmak (w obwodzie zaporoskim). W szczególności administracja okupacyjna już powiadomiła o tym wydarzeniu miejscową ludność. W tymczasowo kontrolowanym przez wojsko i Rosgwardię Melitopolu wróg rozmieszcza systemy artyleryjskie między domami mieszkalnymi, skąd prowadzi ostrzał w kierunku Zaporoża" - podało ukraińskie dowództwo.

 • 18:16

  Kanadyjskie muzea, galerie, teatry i festiwale otrzymały od rządu instrukcje, by zawiesić relacje z partnerami, którzy są finansowani przez rządy Rosji i Białorusi.

  Instytucje kultury finansowane z budżetu otrzymały od ministra dziedzictwa Kanady Pablo Rodrigueza list z poleceniem wstrzymania wszystkich wydarzeń artystycznych, w których bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyłyby rosyjskie i białoruskie podmioty państwowe. W przeciwnym razie nie otrzymają środków z budżetu – podała w piątek agencja Canadian Press.

 • 18:16

  Czeskie ministerstwo spraw zagranicznych zaapelowało w piątek do rosyjskich dyplomatów, aby nie służyli reżimowi w Moskwie. W wezwaniu opublikowanym po angielsku i rosyjsku podkreślono, że Rosja będzie musiała zmierzyć się z konsekwencjami wojny i zniszczeń na terytorium Ukrainy.

 • 18:15

  Obserwujemy liczne przypadki wykorzystywania dzieci jako żywych tarcz przez rosyjskich żołnierzy. Ten proceder ma miejsce głównie podczas przemieszczania się kolumn wojskowych okupanta - przekazał w piątek na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

  "Takie doniesienia napływają z obwodów kijowskiego, sumskiego, czernihowskiego i zaporoskiego. (...) Według mieszkańców wsi Nowy Byków w obwodzie czernihowskim, Rosjanie wzięli tam lokalne dzieci jako zakładników i posadzili je na samochody ciężarowe. Cel tych działań to zapewnienie bezpieczeństwa pojazdów podczas ruchu kolumny" - poinformowano w komunikacie wywiadu.

  Dzieci mają być też brane do niewoli, aby wymusić na cywilach posłuszeństwo wobec okupantów - w szczególności jako "gwarancja" nieprzekazywania ukraińskim wojskom danych na temat rosyjskich pozycji.

 • 18:07

  Ministrowie kultury Rady Europy przyjęli w piątek deklarację, w której zobowiązali się m.in. do wsparcia Ukrainy w radzeniu sobie z zagrożeniami dla jej dziedzictwa kulturowego, wsparcia artystów, ludzi kultury i naukowców, udzielania wsparcia i ochrony przesiedleńcom z Ukrainy - podał MKiDN.

 • 18:07

  Zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. kultury Ernesto Ottone poinformował w piątek, że według wstępnych ocen ataki sił rosyjskich uszkodziły 53 obiekty dziedzictwa kulturowego na Ukrainie, w tym 29 świątyń, 16 budynków historycznych, cztery muzea i cztery pomniki.

 • 17:59

  W obwodzie zaporoskim Ukraina i Rosja dokonały wymiany jeńców (86 za 86). - Z rozkazu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego odbyła się właśnie druga wymiana jeńców. Zabieramy 86 naszych żołnierzy do domu! 15 z nich to kobiety - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Do poprzedniej wymiany jeńców (10 za 10) doszło 24 marca.

 • 17:50

  Do Niemiec przybył w piątek z Mołdawii drugi samolot z ukraińskimi uchodźcami wojennymi. W samolocie, który po południu wylądował na lotnisku Erfurt-Weimar, znajdowało się 117 osób. Niemcy zgodziły się przyjąć 2500 uchodźców, którzy przedostali się z Ukrainy do Mołdawii - informuje telewizja ARD.

 • 17:46

  Prezydent Francji Emmanuel Macron spotkał się w piątek z merem okupowanego Melitopola Iwanem Fedorowem, który w marcu został uprowadzony przez wojskowych rosyjskich i później uwolniony w ramach wymiany jeńców. Macron zapewnił, że Francja "jest razem z Ukrainą".

  "Nie można sobie wyobrazić, co przeżył mer Melitopola, porwany przez armię rosyjską. Uwolniony, opowiedział o tym. Jego historia nami wstrząsnęła. Wyraziłem zachwyt i poparcie dla niego i towarzyszących mu kobiet-deputowanych ukraińskich" - napisał Macron na Twitterze. Dodał następnie: "Jesteśmy i będziemy zdeterminowani, razem z Ukrainą".

 • 17:44

  Ukraiński dziennikarz Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie

 • 17:39

  Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły z rąk okupantów Borodziankę w obwodzie kijowskim - podał w piątek portal informacyjny Ukrainska Prawda, powołując się na służby prasowe ukraińskiego ministerstwa obrony. Szczegóły operacji nie są znane.

 • 17:36

  Eksperci policji i pogotowia ratunkowego odnaleźli i zneutralizowali dotąd ponad 10 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji w Kijowie i obwodzie kijowskim - poinformowała w piątek na Telegramie ukraińska policja.

  "Wśród amunicji znalazły się m.in. pociski taktyczne, bomby lotnicze, amunicja artyleryjska i granaty ręczne" - podano w komunikacie.

  Według policji w jednej z dzielnic ukraińskiej stolicy odnaleziono i unieszkodliwiono rosyjski dron-kamikadze, który był w stanie gotowości bojowej. Policja wezwała Ukraińców do ostrożności i zgłaszania podejrzanych przedmiotów. "Jeśli zauważysz podejrzany przedmiot, nie podchodź do niego i nie próbuj go samemu przesuwać ani demontować. Jest zabójczy!" - ostrzeżono.

 • 17:31

  Drodzy ukraińscy przyjaciele, wkrótce pomożemy wam odbudować wasze miasta i miasteczka, będziemy nadal opiekować się waszymi rodzinami, które zostały zmuszone do ucieczki, dopóki nie będą mogły bezpiecznie wrócić - powiedziała w piątek przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola w Kijowie.

  Roberta Metsola w ukraińskim parlamencie

 • 17:22

  W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, rosyjscy wojskowi wyznaczyli nowego mera, Pawła Filipczuka - poinformowała w piątek na Facebooku hromada (gmina) Kachowki.

  Jak podano, kilkudziesięciu żołnierzy rosyjskich przybyło w piątek wraz z niektórymi mieszkańcami do budynku władz lokalnych. Tam wojskowi zebrali wszystkich urzędników, którzy byli wówczas w pracy, odebrali im telefony komórkowe i oświadczyli, że rada miejska, która zarządza gminą, nie radzi sobie z obowiązkami.

 • 17:16

  Już w pierwszych dniach wojny na Ukrainie Warszawa zorganizowała zbiórkę darów, które zostały przewiezione do potrzebujących mieszkańców Kijowa. 30 marca odprawiliśmy setny wagon z terminalu - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

 • 17:14

  Małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w Rzymie w piątek odwiedziła szpital pediatryczny Bambino Gesu, gdzie przebywają ukraińskie dzieci, także te, które para prezydencka - jak poinformowano - zabrała do swojego samolotu w drodze do Wiecznego Miasta.

 • 17:03

  Żołnierze ukraińscy przeprowadzają inspekcję zniszczonych pozycji rosyjskich niedaleko Charkowa

 • 17:02

  Parlament Ukrainy przyjął w piątek ustawę o wypłatach dla rosyjskich żołnierzy za uzbrojenie i sprzęt wojskowy przekazany dobrowolnie ukraińskiej armii. Warunkiem wypłaty środków finansowych jest dobry stan techniczny broni lub sprzętu, umożliwiający wykorzystanie w walce.

  Za uchwaleniem nowego prawa opowiedziało się 320 deputowanych do Rady Najwyższej - podała agencja Interfax-Ukraina.

  W ustawie przewidziano wysokie wypłaty za dobrowolne przekazanie różnych rodzajów uzbrojenia i sprzętu: rosyjski myśliwiec wyceniono na 1 mln dolarów, okręty wojenne różnych klas na 0,5-1 mln dolarów, śmigłowiec bojowy na 500 tys. dolarów, samobieżny system artylerii na 100 tys. dolarów, a transporter opancerzony na 50 tys. dolarów.

  Ustawa przewiduje wydanie rosyjskim wojskowym, którzy przekażą uzbrojenie, nowych dokumentów identyfikacyjnych ze zmienionymi danymi personalnymi, zapewnienie bezpieczeństwa na terytorium Ukrainy lub umożliwienie wyjazdu do bezpiecznego kraju trzeciego.

 • 16:56

  Nieodłączony od systemu SWIFT Gazprombank nadal finansuje wojnę z Ukrainą - podał w piątek w komunikatorze Telegram Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

 • 16:47

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu uprowadzone zostały dyrektorki szkół, które odmówiły współpracy z nowymi władzami miejskimi i nauczania według programów rosyjskich - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

  Rzeczniczka napisała na komunikatorze Telegram, że Rosjanie postanowili "od 4 kwietnia tego roku rozpocząć w mieście proces edukacyjny w języku rosyjskim według rosyjskich programów". Denisowa oskarżyła wojskowych rosyjskich, że w ten sposób "próbują zmusić dzieci do pozostania w mieście, a w razie ofensywy wojsk ukraińskich mogą użyć dzieci jako żywe tarcze".

  Wszyscy dyrektorzy szkół w Melitopolu odmówili współpracy z Rosjanami i złożyli wnioski o zwolnienie. Według Denisowej radna Hałyna Danylczenko, która po zajęciu miasta pełni obowiązki mera, nakazała wyrzucenie z miasta nieposłusznych dyrektorów szkół.

  Wojskowi przyszli do trzech dyrektorek do domu i wywieźli je w nieznanym kierunku. Są to: Anżelina Kowałenko, Ołena Hałacan i Ludmyła Czuhaj - poinformowała Denisowa.

 • 16:29

  Wszystkie systemy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnym trybie. Na terenie obiektu nie ma rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek dyrektor elektrowni Wałerij Sejda, cytowany w komunikacie koncernu Enerhoatom.

  "Nie sposób jeszcze oszacować strat powstałych w wyniku okupacji. Rosyjskie wojska zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Na razie nie możemy stwierdzić, co dokładnie się tam znajdowało" - relacjonował dyrektor elektrowni.

  Elektrownia w Czarnobylu (wideo z 27.02.2022 r.)

 • 16:23

  Dyrektor elektrowni jądrowej w Czarnobylu powiedział, że niemożliwe jest określenie stopnia promieniowania, na jakie narażone były wojska rosyjskie podczas okupacji terytorium.

 • 16:18

  Gdy w środę media poinformowały, że minister obrony Niemiec Christine Lambrecht przygotowuje nowe dostawy broni dla Ukrainy "niespodzianka była duża", zwłaszcza w Kijowie - pisze w piątek "Die Welt". Ogłoszona przez rząd RFN "lista broni dla Ukrainy nie była uzgadniana z nikim na Ukrainie".

 • 16:15

  Uniezależnienie się Polski od rosyjskich węglowodorów było jednym z tematów rozmowy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z amerykańskim ambasadorem w Polsce Markiem Brzezinskim - poinformowała w piątek szefowa resortu klimatu.

 • 15:56

  Unia Europejska i Chiny zgodziły się, że wojna na Ukrainie zagraża światowemu bezpieczeństwu i światowej gospodarce - powiedział w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel po wideoszczycie UE-Chiny.

 • 15:49

  W przyszłym tygodniu rozpocznie się misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Czarnobylu - poinformował w piątek dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi. Dodał, że uzgodniono ramy działalności Agencji na miejscu.

 • 15:41

  Władze Mariupola na Ukrainie oceniły w piątek, że odbudowa zniszczonej przez rosyjskie wojska infrastruktury miasta będzie kosztować co najmniej 10 mld dolarów. Leżący nad Morzem Azowskim Mariupol, który od początku inwazji jest pod ciężkim ostrzałem, został zamieniony w ruinę. W mieście trwają walki.

  "Każda zbrodnia, każde morderstwo i każde zniszczenie popełnione przez agresora muszą zostać zapisane i przekazane Międzynarodowemu Trybunałowi (Sprawiedliwości)" - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko w komunikacie rady miejskiej, cytowanym przez agencję Reutera.

  Trudna sytuacja w Mariupolu i dyplomatyczna ofensywa Ukrainy

 • 15:36

  Omówiłem z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem kwestie związane z rosyjską agresją na Ukrainę, jego inicjatywa w sprawie utworzenia korytarzy humanitarnych z Mariupola musi zostać zrealizowana - przekazał w piątek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  "Rozmowa dotyczyła również przebiegu i perspektyw negocjacji z Kremlem, a także gwarancji bezpieczeństwa dla Kijowa" - dodał.

 • 15:33

  - Widzimy, że oddziały rosyjskie są częściowo wycofywane z obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Jednak nie możemy w dalszej perspektywie prognozować celu, jaki ma wróg i nie daje nam to podstaw, by w jakikolwiek sposób osłabiać poziom obrony naszych miast, w tym stolicy - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk na briefingu w Kijowie. Zdaniem rzecznika "według stanu obecnego armia rosyjska ma wyraźnie niedostateczne siły i środki, by szturmować stolicę" Ukrainy. - Co będzie dalej, czas pokaże - podsumował przedstawiciel resortu obrony.

 • 15:31

  Szefowa Komisji Europejskiej po szczycie UE-Chiny: jasno przekazaliśmy Chinom, że nie powinny ingerować w nasze sankcje wobec Rosji.

 • 15:27

  Szef Rady Europejskiej: wzywamy Chiny, by pomogły w zakończeniu wojny na Ukrainie; będziemy czujni na każdą próbę pomocy Rosji.

 • 15:26

  Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w piątek na Facebooku, że według dostępnych danych w wyniku rosyjskich bombardowań i ostrzałów uszkodzonych zostało 859 placówek oświatowych, a 83 z nich zostały całkowicie zniszczone.

  Denisowa przypomniała, że w trakcie wojny zginęło już 153 dzieci, a 245 zostało rannych.

  "Faktyczna liczba zabitych i rannych dzieci jest niemożliwa do ustalenia ze względu na to, że w ukraińskich miastach toczą się walki" - zaznaczyła Denisowa.

 • 15:18

  Wartość uzbrojenia i sprzętu wojskowego, straconego przez siły rosyjskie podczas wojny z Ukrainą, przekroczyła 10 mld dolarów - oszacowało w piątek ukraińskie ministerstwo obrony. Resort przedstawił zestawienie siedmiu najdroższych rodzajów broni i sprzętu, zniszczonego dotąd przez siły ukraińskie.

  W komunikacie ministerstwa, cytowanym przez agencję Ukrinform, wymieniono: czołg T-90M Władimir (wartość do 3 mln dolarów), samobieżny przeciwlotniczy zestaw artyleryjsko-rakietowy Pancyr S-1 (15 mln dolarów), śmigłowiec szturmowy Ka-52 (16 mln dolarów), wojskowy samolot transportowy Ił-76 (27 mln dolarów), myśliwiec wielozadaniowy Su-35S (65 mln dolarów), pocisk balistyczny krótkiego zasięgu Iskander-M (100 mln dolarów) i duży okręt desantowy Saratow (ponad 100 mln dolarów).

 • 15:16

  Wojskom rosyjskim nie udaje się otoczyć oddziałów ukraińskich w Donbasie. Rosjanie są też wypychani z obszarów na północny wschód i na zachód od Kijowa - poinformował w piątek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.


  "Najeźdźcy nadal atakują infrastrukturę krytyczną i osiedla w Charkowie, Mariupolu i Czernihowie - mieście, które próbują zmienić w drugi Mariupol" - powiedział Arestowycz. "Mieszkańcy samego Mariupola nadal się bronią, pomimo trwających od tygodni ostrzałów. Próbujemy im pomóc tak, jak tylko w tej trudnej sytuacji to możliwe" - dodał.

 • 14:48

  W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą, około godz. 12 czasu polskiego, była słyszalna kolejna eksplozja, o czym doniósł portal Ukrainska Prawda.

  Wcześniej gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował o pożarze w magazynie ropy i oskarżył o jego spowodowanie ukraińskie wojska. Strona ukraińska nie potwierdziła - jak dotąd - swojego udziału w tym zdarzeniu.

  Do drugiej piątkowej eksplozji miało dojść we wsi Nikolskoje.

 • 14:42

  Wreszcie udało się rozpocząć ewakuację ludności cywilnej z Melitopola w obwodzie zaporoskim. Rosyjscy okupanci blokowali w ostatnich dniach korytarz humanitarny z miasta - przekazał w piątek na Facebooku mer Melitopola Iwan Fedorow.

  "Kolumna składająca się z 6 autokarów, 3 samochodów ciężarowych i ponad 300 osobowych zmierza właśnie w stronę Zaporoża. (...) Na możliwość ewakuacji oczekiwało ponad 1000 mieszkańców" - relacjonował Fedorow.

 • 14:41

  Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża wysyła swój zespół do oblężonego Mariupola w nadziei na rozpoczęcie ewakuacji cywilów jeszcze w piątek. MKCK nie otrzymał pozwolenia na dostarczenie pomocy materialnej - poinformował rzecznik Czerwonego Krzyża Ewan Watson.

 • 14:05

  W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy w obwodzie charkowskim 46 ostrzałów artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych, a także 170 salw z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad - przekazał w piątek na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

  Zniszczenia w Charkowie

 • 14:04

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwołał ambasadorów w Maroku i Gruzji, zarzucając im niewystarczające wysiłki w obronie interesów kraju w czasie wojny, o czym poinformował w opublikowanym na Facebooku nagraniu.


  Są tacy, którzy robią wszystko dla obrony kraju, aby Ukraina wygrała swoja przyszłość; jesteśmy im wszystkim bardzo wdzięczni. Ale są też tacy, którzy tracą czas tylko po to, aby pozostać na stanowisku.

 • 13:58

  Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dotąd 30 miejscowości – poinformował w piątek sztab generalny ukraińskich Sił Zbrojnych na Facebooku, wyrażając przekonanie, że wojska rosyjskie się przegrupowują. Zdaniem ukraińskiego sztabu generalnego siły rosyjskie zapewne skoncentrują się przede wszystkim na operacji ofensywnej na wschodzie kraju.

 • 13:33

  Negocjacje pokojowe z Rosją zostały wznowione w formule online - przekazał w piątek wczesnym popołudniem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera. Poprzednia runda rozmów miała miejsce 29 marca w Stambule w Turcji.

 • 13:32

  Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin zaapelował do mieszkańców obwodu kijowskiego, aby nie spieszyli się z powrotem do domów znajdujących się na terenach, z których odparto wojska rosyjskie, ponieważ Rosjanie pozostawili tam miny i inne niebezpieczne przedmioty.

 • 13:31

  W wyzwolonym 30 marca od czasowej okupacji Rosjan Trościańcu, w obwodzie sumskim Ukrainy, odnaleziono dwa ciała związanych cywilów z ranami postrzałowymi - przekazało w piątek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. W sprawie wszczęto śledztwo.

  "Według ustaleń śledztwa, podczas okupacji Trościańca żołnierze rosyjscy porywali cywilów i znęcali się nad nimi, co jest pogwałceniem chroniących ludność cywilną zapisów Konwencji genewskich" - napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie.

 • 13:04

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17,7 tysiąca żołnierzy, a także 625 czołgów, 316 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 131 śmigłowców – napisano w komunikacie sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy.

 • 12:59

 • 12:57

  Rada miejska Mariupola zaapelowała do społeczności międzynarodowej o uznanie działań rosyjskich żołnierzy w tym mieście za ludobójstwo narodu ukraińskiego, a prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego.

 • 12:45

  W porcie w holenderskim Rotterdamie czeka 4,5 tysiąca kontenerów z towarami mającymi płynąć do Rosji - podał Bloomberg. Każdy kontener musi przejść szczegółową inspekcję, by sprawdzić, czy jego transport nie łamie nałożonych na Rosję sankcji - wyjaśnił prezes portu Allard Castelein.

 • 12:21

  Sytuacja humanitarna w Czernihowie na północy Ukrainy jest bardzo trudna. Od ponad dwóch tygodni mieszkańcy żyją bez wody, prąd, gazu i ogrzewania – podała agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiej policji państwowej.

 • 12:06

  Francuskie władze przejęły w zeszłym tygodniu na Riwierze Francuskiej dwa helikoptery należące do objętego sankcjami rosyjskiego miliardera pochodzenia uzbeckiego Aliszera Usmanowa – potwierdziło francuskie ministerstwo gospodarki finansów amerykańskiej gazecie "Forbes".

 • 11:43

  Od 1 kwietnia paczki humanitarne o wadze do 20 kilogramów wysyłane na Ukrainę są zwolnione z opłat - poinformowała Poczta Polska. W przesyłkach mogą się znaleźć jedynie przedmioty o charakterze pomocy humanitarnej o wartości do 100 euro.

 • 11:42

  Wojska rosyjskie wycofują się z obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Wjaczesław Czaus na Telegramie.

  "Wróg dzięki naszym siłom zbrojnym powoli wycofuje się z obwodu czernihowskiego. Z jakiego powodu – wie tylko on sam, ale mam nadzieję, że odchodzi stąd na zawsze" – oznajmił.

 • 11:40

  Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba złożył kwiaty przed Pomnikiem Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej w Warszawie.

  - Patrząc wstecz, rozumiemy bardzo dobrze, że przez wiele lat, przez dekady prezydent (Rosji Władimir) Putin podejmował wysiłki, by złamać solidarność Polski, Ukrainy i wszystkich innych krajów na każdy możliwy sposób, a teraz jest dla mnie absolutnie oczywiste, że Rosja odpowie za wszystkie zbrodnie, których dopuściła się w historii przeciwko naszym narodom - powiedział Kułeba.

 • 11:25

  Parlament Łotwy zakazał używania symboli "Z" i "V", wykorzystywanych przez Rosję podczas jej agresji przeciwko Ukrainie. Zakaz tych symboli jest omawiany również w litewskim Sejmie. W Wilnie symbolami "Z" i "V" został zbezczeszczony w piątek pomnik ofiar Holokaustu.

 • 11:24

  Rosyjscy żołnierze obrabowali salon przedsiębiorstwa rolniczego Agrotek w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, kradnąc cztery maszyny o łącznej wartości jednego miliona euro. Sprzęt wywieziono do Czeczenii - poinformowała Interfax-Ukraina za oświadczeniem firmy Agrotek.

 • 11:09

  Sąd ukraiński nakazał konfiskatę samolotów transportowych An-124-100 Rusłan rosyjskiej spółki lotniczej Wołga-Dniepr w ramach sprawy karnej wszczętej na wniosek ukraińskiej firmy państwowej Antonow – podała firma reprezentująca Antonowa.

 • 10:58

  Piłkarze Dynama Kijów, dzięki wsparciu władz ukraińskich, rozegrają serię charytatywnych meczów z najlepszymi klubami w Europie. Wśród nich znalazła się Legia Warszawa - głosi komunikat kijowskiego klubu.

  Serię spotkań zaplanowano w terminie od kwietnia do czerwca 2022 roku. Wszystkie mecze z udziałem mistrza Ukrainy odbędą się pod hasłem „Mecz o pokój! Zatrzymajmy wojnę!”.

  W tym okresie Dynamo, oprócz spotkania z Legią, planuje rozegrać mecze także z: z Borussią Dortmund, Paris Saint-Germain, Steauą Bukareszt, Barceloną, AC Milan, Benficą Lizbona, Ajaksem Amsterdam, Sportingiem Lizbona i FC Basel.

 • 10:56

  W związku z prowadzoną wojną przeciwko Ukrainie rosyjskie wojsko zakłóca sygnał nawigacji satelitarnej używanej również przez cywilne samoloty pasażerskie - poinformował Bloomberg, który powołuje się na francuską Naczelną Dyrekcję Lotnictwa Cywilnego (DGAC).

 • 10:54

  Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandim.

 • 10:31

  W ciągu ostatnich dwóch tygodni 590 tys. uchodźców otrzymało numer PESEL - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

 • 10:11

  Do 27 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na służby ratownicze obwodu mikołajowskiego.

  Według tych informacji w piątek rano spod gruzów w Mikołajowie wydobyto ciała kolejnych trzech osób. Wcześniej informowano o 24 ofiarach śmiertelnych.

 • 10:09

  Sytuacja w położonym na południu Ukrainy obwodzie zaporoskim jest napięta, ale kontrolowana. Wojska rosyjskie kontynuują ostrzał i próbują posuwać się do przodu, ale siły ukraińskie stawiają im opór i niszczą ich sprzęt. W nocy zabito 32 okupantów - przekazała obwodowa administracja wojskowa.

 • 10:06

  O godzinie 12 w Ambasadzie Ukrainy w Polsce odbędzie się briefing ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytra Kułeby - poinformowała placówka.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

CZWARTEK 31 marca

ŚRODA 30 marca WTOREK 29 marca PONIEDZIAŁEK 28 marca NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Autorka/Autor:akr, pp

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Sergei Malgavko/TASS/Getty Images

Tagi:
Raporty: