Szef ługańskich władz: uszkodzono około 19 obiektów, jedna osoba odniosła obrażenia w atakach Rosjan

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Relacja Mateusza Lachowskiego na temat sytuacji w okolicach Kijowa (wieczór 01.04.2022)
Relacja Mateusza Lachowskiego na temat sytuacji w okolicach Kijowa (wieczór 01.04.2022)TVN24
wideo 2/25
Relacja Mateusza Lachowskiego na temat sytuacji w okolicach Kijowa (wieczór 01.04.2022)TVN24

Minął ponad miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na Ukrainę. W wyniku ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju w sobotę uszkodzonych zostało 19 obiektów infrastruktury, a jedna osoba ucierpiała – poinformował szef władz obwodu Serhij Hajdaj. Wojska rosyjskie częściowo zniszczyły również budynek szpitala w Bałaklii w obwodzie charkowskim. Lokalne władze poinformowały, że niezbędna jest natychmiastowa ewakuacja pacjentów i personelu. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz przekazał zaś, że ukraińskie wojsko odbiło ponad 30 miejscowości w obwodzie kijowskim. W tvn24.pl relacjonujemy sytuację na Ukrainie.

> Władimir Putin ogłosił 24 lutego nad ranem rozpoczęcie inwazji na Ukrainę. Choć od tego czasu na ukraińskie cele wojskowe i cywilne spadają pociski, rosyjskiemu wojsku nadal nie udało się zająć Kijowa.

> Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola przybyła do Kijowa - wystąpiła tam na konferencji prasowej z Rusłanem Stefanczukiem, przewodniczącym ukraińskiego parlamentu. Wieczorem spotkała się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

> Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie ma osób postronnych. Z kolei portal Ukraińska Prawda przekazał, że rosyjscy żołnierze zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od 24 lutego.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał, że wojska rosyjskie powoli opuszczają północne tereny Ukrainy, ale ostrzegł, że przeciwnik przygotowuje się do nowych potężnych uderzeń w Donbasie i w okolicach Charkowa.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 2:53

  Siły ukraińskie nadal stanowią poważne wyzwanie dla rosyjskich operacji powietrznych i rakietowych, a niezdolność Rosji do przejęcia kontroli w powietrzu znacząco wpłynęła na jej możliwości wspierania operacji lądowych - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

 • 2:10

  Rosyjskie siły inwazyjne próbują osiągnąć granice administracyjne obwodów ługańskiego, donieckiego i chersońskiego - zakomunikował sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy we wpisie na Facebooku. Intensywność ataków lotniczych i rakietowych wroga nieco zmniejszyła się a Rosja przegrupowuję część wojsk na Białoruś.

 • 2:00

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w nagraniu wideo, że siły rosyjskie postawiły sobie za cel opanowanie całej wschodniej i południowej Ukrainy.

  Zełenski podkreślił, że Ukraińcy muszą zrozumieć, iż nikt nie podaruje im pokoju w prezencie a obecna wojna wykazała, że globalna architektura bezpieczeństwa zawiodła.

  - Nie powinniśmy żywić próżnych nadziei, że wróg po prostu opuści nasz kraj. Pokój możemy jedynie zdobyć w ciężkich walkach i równolegle - w rezultacie negocjacji i codziennej ciężkiej pracy - powiedział.

 • 0:33

  Ukraiński sztab generalny podał, że spadła intensywność rosyjskich ostrzałów, a Rosjanie kontynuują wycofywanie części wojsk z północy Ukrainy.

 • 22:50

  "Nie są znane data ani miejsce, ale my uważamy, że z dużą dozą prawdopodobieństwa będzie to Stambuł albo Ankara" – powiedział na antenie ukraińskiej telewizji Arachamija, który jest szefem frakcji partii Sługa Ludu w ukraińskim parlamencie.

  Agencja UNIAN cytuje słowa Arachamii, że strony są bliskie porozumienia, ale nie zgadzają się w sprawie Krymu. Rosja zaakceptowała ukraiński projekt, ale "na razie tylko ustnie" i z wyłączeniem kwestii okupowanego półwyspu.

  Negocjator wskazał również, że Ukraina nie podpisze żadnych dokumentów, które zakładają prawo weta dla Rosji.

  Ewentualne porozumienie w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i jej neutralnego statusu będzie poddane pod referendum. "Strona rosyjska zgodziła się, że (referendum – red.) będzie to jedyne wyjście z tej sytuacji" – powiedział.

  "Omawiamy teraz format, w którym mamy porozumienie pokojowe z Rosją, ale gwarancje bezpieczeństwa dają inne państwa. I Rosja nie może blokować tego procesu (uruchomienia gwarancji - red) " – przekazał Arachamija.

  Jak wskazuje portal Ukraińska Prawda, Arachamija podał, że Ukrainie "zależy na gwarancjach państw posiadających broń jądrową – Francji, USA, Wielkiej Brytanii i Chin". "Minimum, którego oczekujemy, to gwarancje ze strony pięciu państw - by móc powiedzieć, że to jest dobra konstrukcja, by ochronić Ukrainę przed agresją w przyszłości" – cytuje Arachamiję Interfax-Ukraina.

 • 22:41

  Spotkanie prezydentów Ukrainy i Rosji z dużym prawdopodobieństwem odbędzie się w Turcji – powiedział w sobotę Dawyd Arachamija, kierujący ukraińską grupą negocjacyjną w rozmowach pokojowych z Rosją.

  Według niego strona rosyjska potwierdziła, że projekty porozumienia pokojowego są na tyle zaawansowane, że możliwe są bezpośrednie konsultacje prezydentów Ukrainy i Rosji - podała agencja UNIAN.

 • 22:32

  Rada miejska Charkowa na wschodzie kraju opublikowała z kolei zdjęcia Centralnego Parku Kultury im. Gorkiego, który został ostrzelany w sobotę. Rakiety zniszczyły dziecięcy park atrakcji, scenę i restaurację. W trakcie ataku w parku pracowali ludzie z przedsiębiorstwa zieleni miejskiej. 57-letni mężczyzna został ranny.

 • 22:20

  W Mirhorodzie w obwodzie połtawskim uszkodzony został pas startowy i infrastruktura lotniska – podaje portal Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na lokalne władze. Zapalił się także obiekt, w którym magazynowano paliwa.

  W Pawłohradzie w obwodzie dniepropietrowskim, jak podały władze, uszkodzono tory kolejowe, trakcje, wagony oraz kilka budynków. Władze obwodu chmielnickiego przekazały jedynie, że celem rosyjskiego ataku w Szepetówce stał się "obiekt przemysłowy".

 • 22:10

  Rosyjskie rakiety trafiły w sobotę w lotnisko i bazę paliw w Mirhorodzie w środkowej części Ukrainy. W obwodzie chmielnickim w Szepetówce na zachodzie uderzono w "obiekt przemysłowy", a w Pawłohradzie zniszczona została infrastruktura kolejowa. W Charkowie na wschodzie ostrzelano park i ranna została jedna osoba.

 • 22:03

  Carla Del Ponte powiedziała, że nakaz aresztowania nie oznacza, że Putin od razu trafi do więzienia. "Utrudniałby mu on jednak opuszczenie kraju, a także stanowiłby mocny sygnał, że wiele krajów jest przeciwko niemu" – wyjaśniała. Wyraziła nadzieję, że Putin – podobnie jak Slobodan Miloszević, były prezydent Serbii uważany przez Zachód za głównego sprawcę wojen na Bałkanach w latach 90. – zostanie pewnego dnia aresztowany i postawiony przed sądem.

 • 22:02

  Carla Del Ponte, była prokurator ONZ-owskich trybunałów karnych ds. zbrodni w byłej Jugosławii i Rwandzie, zaapelowała do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze o natychmiastowe wydanie nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina. "Putin jest zbrodniarzem wojennym" – powiedziała.

  Jak oceniła Del Ponte w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika "Le Temps", nakazy aresztowania Putina i innych wysokich rangą urzędników Rosji należy wydać natychmiast, aby mogli oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności za zbrodnie wojenne popełnione podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "Jest to jedyne istniejące narzędzie do aresztowania sprawcy zbrodni wojennej" – oceniła.

 • 21:45

  W sobotę wieczorem pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się demonstracja solidarności z Ukrainą. Pikietę zorganizował Komitet Obrony Demokracji i Stowarzyszenie "Akcja Demokracja".

 • 21:30

  Prawie 6800 budynków mieszkalnych zostało zniszczonych przez wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – oświadczył w sobotę ukraiński minister rozwoju Ołeksij Czernyszow na Facebooku.

  "Według wstępnych danych Rosja zniszczyła 6800 budynków mieszkalnych na Ukrainie. Liczba ta niestety codziennie rośnie. Rozmiar zniszczeń jest katastrofalny" - napisał Czernyszow.

  Jak podał, w samym tylko Charkowie na północnym wschodzie kraju zniszczono ponad 1000 obiektów mieszkalnych, ale bardzo dużo budynków jest też zniszczonych w Czernihowie na północy i w Mariupolu na południu.

  Podkreślił, że odbudowanie tylko podstawowej infrastruktury będzie kosztowało kilkadziesiąt miliardów dolarów, a odbudowa miast i aglomeracji – setki miliardów.

 • 21:11

  Do Charkowa i Zaporoża - w transporcie zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów oraz Rządową Agencję Rezerw Strategicznych – dotarł w sobotę największy z dotychczas przesłanych transportów humanitarnych: 120 wagonów, zawierających 1500 ton żywności.

 • 20:49

  "W wyniku silnych ostrzałów Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Toszkowki uszkodzono ok. 19 obiektów, w tym dziewięć budynków mieszkalnych i siedem domów, zabudowania gospodarcze, garaże, obiekty infrastruktury, samochody. W Rubiżnem jedna osoba odniosła obrażenia" – poinformował na Facebooku szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

  Rosjanie "niszczą wszystko na swojej drodze" - oświadczył. "W wyniku uderzenia pocisku spalił się sklep, przebiło gazociąg – prawie cały obwód jest bez gazu" – dodał.

  Urzędnik podał, że Rosjanie celują w obiekty infrastrukturalne, które zabezpieczają funkcjonowanie miast i "celowo wywołują katastrofę humanitarną".

  125 tys. użytkowników nie ma światła. Wody nie ma w Rubiżnem, Popasnej, Siewierodoniecku, częściowo także w rejonie miejscowości Hirśke i w Lisiczańsku. W ciągu dnia wybuchło 18 pożarów, ratownicy nie nadążają z ich gaszeniem. Płoną lasy.

  Zdjęcie zniszczeń w obwodzie ługańskim (02.04.2022)

 • 20:28

  Mieszkańcy rejonu (powiatu) iziumskiego w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy podali rosyjskim żołnierzom zatrute bułki z nadzieniem, w rezultacie czego dwóch z nich zmarło, a prawie 30 trafiło na oddział intensywnej terapii - poinformował w oświadczeniu zamieszczonym na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy.

  "Ukraińcy opierają się okupantowi wszelkimi dostępnymi sposobami" – napisano.

 • 20:10

  Blisko 300 osób trzeba było pochować "w zbiorowych grobach" w Buczy na północny zachód od Kijowa, gdzie trwały zacięte walki – powiedział w sobotę mer miasta Anatolij Fedoruk agencji AFP.

  "Pochowaliśmy już w Buczy 280 ciał w zbiorowych mogiłach", gdyż nie można było tego zrobić na trzech miejskich cmentarzach – przekazał Fedoruk przez telefon. Dodał, że wszystkie pochowane osoby miały ślady po rosyjskich kulach.

  Dziennikarz AFP poinformował, że widział w sobotę w Buczy ciała co najmniej 20 mężczyzn ubranych po cywilnemu. Jeden z nich miał związane z tyłu ręce, a obok leżał otwarty paszport ukraiński. Według dziennikarza nie można było od razu stwierdzić przyczyny śmierci, ale jedno z ciał miało dużą ranę głowy.

  AFP podaje, że miasto, do którego nie było można wjechać od blisko miesiąca, jest zniszczone. Siły ukraińskie zdołały tam wejść dopiero w ostatnich dniach.

 • 20:02

  Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Dmitriewka w pobliżu Kijowa (02.04.2022)

 • 19:40

  Zastępca ministra obrony Ukrainy przekazał, że ukraińskie wojska odzyskały kontrolę nad całym obwodem kijowskim – podaje Reuters.

 • 19:34

  Od początku wojny w Ukrainie rosyjskie służby zatrzymały ponad 15 350 mieszkańców Rosji protestujących przeciwko agresji swojego kraju - przekazuje portal. W Rosji obowiązuje prawo, które przewiduje karę nawet do 15 lat pozbawienia wolności za dyskredytowanie działań rosyjskiej armii na Ukrainie.

 • 19:33

  W 17 rosyjskich miastach zatrzymano w sobotę łącznie ponad 200 uczestników protestów przeciw rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował portal OWD-Info, monitorujący represje polityczne w Rosji, przedstawiając dane według stanu na godz. 18 czasu polskiego.

  W Petersburgu zatrzymano dwoje dziennikarzy. W moskiewskim parku Zariadje zatrzymano wszystkich, którzy się tam znajdowali - także osoby, które siedziały na ławkach i nie brały udziału w protestach. Jak informuje agencja AFP, wokół parku rozmieszczono ponad 30 radiowozów.

  Jak zauważa OWD-Info, pojawiają się informacje, że do protestujących nie są dopuszczani prawnicy.

 • 19:30

  4217 osób udało się ewakuować w sobotę w Ukrainie przez korytarze humanitarne – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk, którą cytuje portal Ukraińska Prawda. Wśród ewakuowanych są osoby z oblężonego przez Rosjan Mariupola.

  W obwodzie ługańskim ewakuowano w sobotę 2650 osób z Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Kreminnej, Popasnej i Niżnego.

  Do Berdiańska dojechało kolejnych 17 autobusów z Zaporoża. Część z nich ma zabrać z Berdiańska mieszkańców Mariupola, pozostałe mają podjąć próbę jechania w kierunku Mariupola

 • 18:50

  Ukraińcy i Niemcy są teraz bratnimi narodami - powiedział Wołodymyr Kliczko w zamieszczonym na Twitterze nagraniu sprzed Reichstagu. Brat mera Kijowa, który w Berlinie spotkał się z niemieckimi politykami, dziękował Niemcom za wsparcie dla jego kraju, w tym dostawy podstawowych artykułów i broni.


  Słowa waszego hymnu - jedność, prawo i wolność - nie są puste. Niemcy i Ukraina są zjednoczone jak nigdy dotąd, ponieważ razem bronią prawa międzynarodowego i podstawowej wartości, jaką jest wolność. Hymn ten mówi również o braterstwie sercem i czynem: faktem jest, że nasze dwa narody są teraz bratnimi narodami.

 • 18:32

  Wojska rosyjskie częściowo zniszczyły budynek szpitala w Bałaklii w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy. Niezbędna jest natychmiastowa ewakuacja pacjentów – oświadczył szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Telegramie.

 • 18:32

  Włochy są gotowe być gwarantem neutralności Ukrainy w ramach porozumienia po zakończeniu wojny - oświadczył w sobotę szef MSZ Włoch Luigi di Maio na konferencji prasowej w Baku. Rosyjską agresję na Ukrainę określił jako "ogromną i nieusprawiedliwioną".

 • 18:11

  Po wyzwoleniu w piątek wsi Niemiszajewo w obwodzie kijowskim spod rosyjskiej okupacji, ukraińska Gwardia Narodowa ponownie zawiesiła flagę Ukrainy nad siedzibą miejscowych władz.

 • 17:51

  Prawie 2700 osób zostało ewakuowanych w sobotę z obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - poinformował na Facebooku szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Jak dodał, ewakuację przeprowadzono pod ostrzałem wojsk rosyjskich.

 • 17:42

  Ukraińskie media informują o wybuchach w Szepetówce w obwodzie chmielnickim w środkowej części Ukrainy. Władze obwodu połtawskiego podały z kolei informację o trzech atakach na obiekty infrastruktury w Mirhorodzie.

  Agencja UNIAN opublikowała nagranie pożaru w Szepetówce. Wcześniej lokalne media poinformowały o wybuchach.

  УНИАН - новости Украины | война с Россией | новини України | війна з Росією | УНІАН

  Оккупанты нанесли удар по Шепетовке в Хмельницкой области Место пожара не называем по понятным причинам. Подробности 👉 https://bit.ly/3J1L1iw


  O trzykrotnym ataku w Mirhorodzie poinformował szef władz obwodu połtawskiego Dmytro Łunin. Na razie nie ma informacji o ofiarach.

  Дмитро Лунін 🇺🇦

  You can view and join @DMYTROLUNIN right away.


  Władze apelują do mieszkańców o niepublikowanie w internecie zdjęć i innych informacji o miejscach wybuchów.

 • 17:40

  Niemiecki kontyngent, który na Litwie dowodzi międzynarodowym batalionem NATO, rozmieszcza tam mobilny system rakietowy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Ozelot – poinformowało w sobotę litewskie ministerstwo obrony. To odpowiedź na zmianę sytuacji bezpieczeństwa w regionie.

 • 17:17

  W odpowiedzi na szantaż energetyczny Rosji wobec Europy i wojnę na Ukrainie oraz w celu osiągnięcia całkowitej niezależności energetycznej Litwa całkowicie zrezygnowała z rosyjskiego gazu - poinformowało w sobotę ministerstwo energetyki w Wilnie.

  "Uniezależniliśmy się od dostaw rosyjskiego gazu jako pierwszy kraj UE spośród państw będących odbiorcami Gazpromu" – podkreślił minister energetyki Dainius Kreivys. Dodał, że "jest to wynik wielu lat konsekwentnej polityki energetycznej i podjętych w odpowiednim czasie decyzji infrastrukturalnych".

 • 17:15

  W ciągu miesiąca działań wojennych Ukraina traci 10 miliardów dolarów – poinformowano w sobotę na oficjalnej stronie prezydenta Ukrainy.

 • 17:14

  Nie handlujemy naszym terytorium, nie zgodzimy się na naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy i nie zaakceptujemy niczego poza zwycięstwem - powiedział ukraiński prezydent Wołodomyr Zełenski w wywiadzie dla amerykańskiej stacji Fox News.


  Zwycięstwo prawdy oznacza zwycięstwo Ukrainy. (...) Ukraińcy nie zaakceptują żadnego zakończenia wojny poza zwycięstwem.

 • 17:12

  "Sankcje przeciw Rosji nie wystarczą. Żeby wyniszczyć gospodarkę Rosji i zatrzymać zabijanie Ukraińców, jest konieczne albo bezpośrednie embargo na wszystkie rosyjskie surowce energetyczne, albo pośrednie embargo polegające na zamknięciu portów dla rosyjskich towarów" – napisał na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, podkreślając, że 85 proc. rosyjskiej ropy naftowej jest dostarczane tankowcami.

 • 17:10

  Dziennikarze śledczy z Central Intelligence Team twierdzą, że rakieta, która w piątek trafiła w pole pod rosyjskim miastem Biełgorod, została wystrzelona z terytorium Rosji. Analitycy zbadali dostępne źródła, zlokalizowali miejsce trafienia, ustalili typ pocisku i kierunek, z którego został wystrzelony.

  CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińcy oskarżani o atak na magazyn paliwa w Rosji

  Biełgorod, Rosja

 • 17:08

  Analiza OSW po 37 dniach wojny:

  Wojska rosyjskie, nie mogąc przełamać obrony ukraińskiej na północ od Kijowa, kontynuują wycofywanie i przegrupowanie sił, ciężar działań militarnych zostanie przeniesiony na południe i wschód Ukrainy - przewidują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich, Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Sławomir Matuszak.

  Zarazem - dodają - trwać będzie rosyjska blokada portów ukraińskich, co będzie oznaczało utrzymywanie paraliżu znacznej części gospodarki Ukrainy.

 • 16:11

  Najbardziej zacięte walki toczą się obecnie w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy, na osi od miasta Izium do Charkowa – poinformował w sobotę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w ukraińskiej telewizji.

  Dodał, że równolegle trwają walki w obwodzie ługańskim o Rubiżne, Lisiczańsk, Siewierodonieck i Mariupol, i tam właśnie sytuacja jest najbardziej niepokojąca.

 • 16:10

  Rosyjskie wojska przeprowadziły atak rakietowy w rejonie Pawłohradu w obwodzie dniepropietrowskim na Ukrainie, zniszczone zostały tory kolejowe i wagony, wybuchł pożar – poinformował szef władz obwodowych Wałentyn Rezniczenko. Ruch kolejowy wstrzymano. Jedna osoba odniosła obrażenia.

 • 16:09

  254 537 uchodźców z Ukrainy otrzymało wizę w Czechach od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji - poinformowało w sobotę ministerstwo spraw wewnętrznych w Pradze. W ostatnich dniach liczba wydawanych wiz systematycznie malała.

 • 15:24

  Niemal cały obwód ługański na wschodzie Ukrainy został pozbawiony gazu, bo żołnierze rosyjscy uszkodzili gazociąg pod Siewierodonieckiem – poinformował w sobotę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

 • 15:22

  W obwodzie kijowskim ukraińskie wojsko odbiło z rąk rosyjskich ponad 30 miejscowości - przekazał w sobotę w ukraińskiej telewizji publicznej doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

  Arestowycz dodał, że ukraińskie siły bronią linii frontu przebiegającej na wschodzie kraju i należy się spodziewać kolejnych ciężkich walk.


  Nie miejmy złudzeń - dojdzie jeszcze do trudnych walk za południe, za Mariupol, za wschód Ukrainy.

  Doradca Zełenskiego: siły ukraińskie odbiły ponad 30 miejscowości w obwodzie kijowskim

 • 15:16

  Rosyjscy wojskowi zablokowali w piątek na posterunku w Wasyliwce ponad 400 samochodów osobowych należących do chcących się ewakuować mieszkańców Melitopola – poinformował w sobotę mer miasta Iwan Fedorow. Wypuszczono tylko autobusy.

  Ludzie, których nie wypuszczono, spędzili noc przy posterunku, a Rosjanie uczynili z nich zakładników i "żywe tarcze" - oświadczył urzędnik. Ich dane osobiste oraz numery samochodów zostały spisane.

  Jak powiedział Fedorow, z miasta udało się ewakuować około 2 tysiące osób, jednak chcących wyjechać jest znacznie więcej. Według mera chodzi o "tysiące ludzi".

 • 15:14

  Siły rosyjskie kontynuują ostrzał obiektów cywilnych w Czernihowie. Wpiątek ostrzelano przychodnię onkologiczną w tym mieście - poinformował w sobotę komendant policji w obwodzie czernihowskim Wołodymyr Nidzelski.

 • 14:06

  Od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę 24 lutego niemiecka policja zarejestrowała prawie 300 000 uchodźców wojennych z tego kraju. Większość z nich to kobiety, dzieci i ludzie starsi.

  Irpień, Ukraina (07.03.2022)

 • 14:04

  Prezydent Rosji Władimir Putin i przywódca Kazachstanu Kassym-Jomart Tokajew uzgodnili podczas sobotniej rozmowy telefonicznej, że konieczne jest osiągnięcie porozumienia w sprawie neutralnej, wolnej od broni jądrowej Ukrainy - poinformowało biuro prezydenta Kazachstanu, cytowane przez Reutera.

  Jak dodano, Putin poinformował Tokajewa o postępach w negocjacjach między Ukrainą a Rosją.

 • 13:36

  W wyniku rosyjskiego ostrzału miejscowości w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy zginęło w piątek siedem osób, a sześć zostało rannych, w tym troje dzieci – ogłosił szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko, cytowany w sobotę przez agencję Interfax-Ukraina.

  "1 kwietnia w wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie donieckim zginęło siedem osób: cztery w Marjince, dwie w Wuhłedarze i jedna w Nowoseliwce. Kolejnych sześć osób zostało rannych, w tym troje dzieci. Dodatkowo jedna osoba raniona w obwodzie ługańskim otrzymała pomoc medyczną w Bachmucie (w obwodzie donieckim)" – przekazał Kyryłenko.

 • 13:35

  Ukraińskie służby graniczne zatrzymały generała Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) w stanie spoczynku, który próbował opuścić kraj z podrobionymi dokumentami o niezdolności do służby wojskowej.

 • 13:13

  Żołnierze prezydenta Rosji Władimira Putina średnio co sześć godzin zabijają na Ukrainie dziecko, a raz na trzy godziny jedno dziecko odnosi obrażenia – podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na oficjalne dane ukraińskich władz.

  "To niewypowiedzianie tragiczne: rosyjska armia celowo bierze nasze dzieci na cel swoich krwawych planów. Potwory porywają dzieci i używają ich jako żywych tarczy, by 'chronić; swoje niosące śmierć kolumny. Dowiedzieli się o tym mieszkańcy wsi w obwodzie czernihowskim. Takie okrucieństwa odnotowano również w obwodach sumskim, kijowskim i zaporoskim” – przekazał ukraiński rzecznik praw dziecka Mykoła Kułeba.

 • 12:59

  W Enerhodarze w wyniku serii eksplozji i strzałów oddanych przez wojska rosyjskie zostały ranne cztery osoby - podał w sobotę koncern Enerhoatom, którego oświadczenie cytuje agencja Interfax-Ukraina.

  Miejscowi lekarze robią wszystko, co możliwe przy niemal całkowitym braku lekarstw i materiałów, by ratować zdrowie i życie rannych. Niektórzy poszkodowani będą w sobotę wypisani do domów - informuje agencja za komunikatem Enerhoatomu.

 • 12:17

  Bilans potwierdzonych ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby administracji obwodowej w Mikołajowie na południu Ukrainy wzrósł do 33, a kolejne 34 osoby zostały ranne – podała w sobotę stacja BBC, powołując się na ukraińskie władze.

  Ratownicy wciąż przeszukują rumowisko i wyciągają ciała ofiar spod gruzu – przekazała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w sobotę, cztery dni po ataku.

  Ostrzelany przez Rosjan budynek administracji obwodowej w Mikołajowie (zdjęcie z 29 marca)

 • 11:47

  W okupowanym przez wojska rosyjskie Enerhodarze słychać głośne eksplozje, a w centrum miasta - strzały - podała w sobotę agencja Ukrinform. Według agencji Rosjanie otworzyli ogień do ludzi, którzy zebrali się na placu w centrum miasta.

  Ukrinform powołuje się na oświadczenie koncernu Enerhoatom. W położonym na południowym wschodzie Ukrainy Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa - największa elektrownia jądrowa w Europie, zbudowana w latach 1980–1986.

 • 11:36

  Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17,8 tys. żołnierzy, a także 631 czołgów, 317 systemów artyleryjskich, 143 samoloty i 134 śmigłowce – napisano w sobotnim komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojny Ukrainy.

  Od 24 lutego do 2 kwietnia Rosja straciła również 1776 pojazdów opancerzonych, 100 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1236 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 87 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - wyliczono w komunikacie.

  Ukraińscy żołnierze przy zniszczonym rosyjskim czołgu we wsi Nowa Basan w pobliżu Kijowa

 • 11:28

  Z regionów południa i wschodu Ukrainy napływają w sobotę doniesienia o kolejnych przedstawicielach władz lokalnych uprowadzonych przez żołnierzy rosyjskich; według tych informacji porwany został mer miasta Tawrijsk w obwodzie chersońskim.

  O zniknięciu mera Mykoły Rizaka, poinformowała w sobotę hromada (odpowiednik gminy - red.) tawrijska na swoim Facebooku. "Od wieczora 1 kwietnia nie wiadomo, gdzie przebywa mer Tawrijska Mykoła Rizak. Był on zatrzymany przez wojskowych rosyjskich" - głosi komunikat. Dodano, że nie wiadomo, w jakim celu urzędnik jest izolowany i czego żądają od niego żołnierze.

  W obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy uprowadzony został Ołeksij Szybajew, wiceszef hromady nowosłobodzkiej. Poinformował o tym na komunikatorze Telegram szef obwodu sumskiego Dmytro Żywycki. Napisał on, że Szybajew został zatrzymany w piątek przez Rosjan na punkcie kontrolnym koło wsi Peresepky, gdy towarzyszył w rozwożeniu pomocy humanitarnej.

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w wywiadzie dla tygodnika "The Economist" pod koniec marca, że niektórzy z uprowadzonych przez wojska rosyjskie merów ukraińskich zostali zabici.

 • 11:20

  Myślę, że dziś, a może jutro usłyszymy dobre wieści dotyczące ewakuacji mieszkańców z oblężonego przez Rosjan Mariupola - powiedział w sobotę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowany przez agencję Reutera.

  "Nasza delegacja prowadząca negocjacje z Rosją w Stambule osiągnęła porozumienie w celu zapewnienia ewakuacji z Mariupola" - przypomniał prezydencki doradca.

 • 10:57

  Do zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca Mi-28N nad Ługańskiem został użyty przekazany przez Wielką Brytanię system przeciwlotniczy Starstreak i jest to pierwszy znany przypadek jego zastosowania podczas wojny na Ukrainie - podał w sobotę dziennik "The Times".

 • 10:11

  Od początku inwazji rosyjskiej na Ukrainę w Kijowie uszkodzone zostały 154 budynki mieszkalne, 20 domów prywatnych, 27 przedszkoli i 44 szkoły - podały w sobotę władze lokalne.

  Oceną zniszczeń w mieście zajmuje się specjalna grupa ekspercka. W jej skład wchodzą ekonomiści i specjaliści budowlani. Władze lokalne zapowiedziały, że grupa ta oszacuje wartość szkód i zaproponuje plan prac nad ich naprawą.

 • 10:10

 • 9:41

  Siedem korytarzy humanitarnych z miast ukraińskich zaplanowano na sobotę, będą one zorganizowane w obwodach: zaporoskim, donieckim i ługańskim - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.

  W obwodzie donieckim oczekiwany jest wyjazd samochodów prywatnych z Mariupola do Zaporoża, poprzez miejscowości: Manhusz, Berdiańsk, Tokmak, Wasyliwka i Kamjanske. W obwodzie zaporoskim ludzie wywożeni będą z Berdiańska do Zaporoża, również przez Tokmak, Wasyliwkę i Kamjanske - przekazał Tymoszenko w wiadomości na Telegramie.

 • 9:32

  Siły ukraińskie wyzwoliły wieś Szestowycja, leżącą 19 km od Czernihowa na północy Ukrainy – podała w sobotę agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiego dowództwa operacyjnego Północ. To kolejna miejscowość obwodu czernihowskiego odbita z rąk Rosjan.

  Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy ogłosił w piątek, że wojska ukraińskie przejęły kontrolę nad 13 miejscowościami w obwodzie czernihowskim po wycofaniu się z nich żołnierzy rosyjskich. Rosjanie wciąż blokują jednak sam Czernihów, a mieszkańcy miasta od ponad dwóch tygodni żyją bez wody, prądu, gazu i ogrzewania – alarmowała ukraińska policja.

 • 8:15

  158 dzieci zginęło na Ukrainie od rozpoczęcia przez Rosję inwazji na ten kraj, co najmniej 254 dzieci zostało rannych – poinformowała w sobotę ukraińska prokuratura generalna.

  Nie są to dane ostateczne, ponieważ trwa ustalanie strat w regionach objętych aktywnymi działaniami bojowymi i okupowanych - zaznaczyła prokuratura. Wymieniła w szczególności oblężony Mariupol i niektóre obszary obwodów: kijowskiego, czernihowskiego i ługańskiego.

 • 8:01

  "Siły ukraińskie kontynuują działania przeciwko wycofującym się siłom rosyjskim w okolicach Kijowa. Wzdłuż osi północno-zachodniej sił ukraińskich próbują posuwać się z Irpienia w kierunku Buczy i Hostomla. Według doniesień siły rosyjskie wycofały się z lotniska w Hostomlu, o które toczą się walki od pierwszego dnia konfliktu. Wzdłuż osi wschodniej Ukraina odbiła kilka wiosek. Na wschodzie Ukrainy, po ciężkich walkach, siły ukraińskie zabezpieczyły kluczową trasę we wschodnim Charkowie. Nastąpiło to po wyzwoleniu Trościańca w okolicach Sum wcześniej w tym tygodniu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

 • 7:49

  Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z piątku na sobotę Połtawę i Krzemieńczuk w obwodzie połtawskim, leżącym we wschodniej części kraju - poinformował mer Połtawy Ołeksandr Mamaj.

  "Połtawa. W nocy atak rakietowy na jeden z obiektów infrastruktury. Krzemieńczuk. Rano dużo ataków na miasto, na obiekty infrastruktury i budynku mieszkalne" - napisał Mamaj na Facebooku. Dodał, że na miejscu "pracują odpowiednie służby" i wyjaśniane są "dane na temat poszkodowanych".

  Zaapelował do mieszkańców, by nie publikowali żadnych zdjęć z ostrzałów i "przenigdy nie ignorowali alarmów przeciwlotniczych".

 • 7:11

  Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy powtórzył w sobotę rano ocenę, że wojska rosyjskie na Ukrainie na niektórych kierunkach wycofują się, by wzmocnić ugrupowania przed dalszą ofensywą na wschodzie kraju: w rejonie Donbasu i Charkowa. "Również agresor zaktywizował pracę z tzw. ochotnikami" - głosi komunikat sztabu opisujący sytuację o godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano czasu polskiego).

  "Jednocześnie, zaktywizowano pracę dotyczącą zaangażowania oddziałów wojsk rosyjskich, które rozlokowane są na terytorium Naddniestrza w Mołdawii w celu przeprowadzenia prowokacji i demonstracyjnych działań na granicy z Ukrainą. Odnotowano przemieszczenia wojsk rosyjskich i oddziałów tzw. Republiki Naddniestrza w celu przygotowań do prowadzenia demonstracji gotowości do ofensywy i być może działań bojowych przeciwko Ukrainie" - wskazał sztab.

 • 4:57

  Wolontariuszki z obwodu lwowskiego przygotowują jedzenie dla ukraińskich żołnierzy.

 • 4:45

  Departament handlu USA ogłosiło w piątek nałożenie sankcji na kolejne 120 firm z sektora zbrojeniowego oraz branży lotniczej i morskiej z Rosji i Białorusi. Firmy te zostały odcięte od zachodnich technologii.

  W komunikacie resort wyjaśnił, że piątkowa decyzja ma na celu "degradację rosyjskiego i białoruskiego sektora obronnego, lotniczego, morskiego i innych strategicznych sektorów w odpowiedzi na brutalny atak Rosji na suwerenność Ukrainy". Środki te nakazują również departamentowi handlu odrzucenie prawie wszystkich wniosków o wydanie licencji.

 • 4:45

  Pentagon ogłosił w piątek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, na który złożą się m.in. bezzałogowce, rakiety sterowane laserem i pojazdy Humvee. Wartość sprzętu ma wynieść 300 mln dolarów.

  - Ta decyzja podkreśla niezachwiane zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy i wsparcia jej heroicznych wysiłków by odeprzeć wojnę rozpoczętą z wyboru Rosji - stwierdził w oświadczeniu rzecznik resortu John Kirby.

  W skład pakietu mają wejść kierowane laserowo systemy rakietowe, drony-kamikaze Switchblade, drony rozpoznawcze Puma, systemy przeciwdronowe, pojazdy opancerzone Humvee, noktowizory i celowniki termowizyjne, karabiny maszynowe i usługi satelitarne.

 • 4:45

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem (2.04.2022)

  Zniszczony rosyjski czołg pod Kijowem (2.04.2022)

  Zniszczony rosyjski pojazd opancerzony pod Kijowem

 • 4:44

  Rosjanie aktywnie wykorzystują terytorium Białorusi do prowadzenia agresywnych działań przeciwko Ukrainie - powiedziała w piątek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. - Obecnie wycofują swoje wojska z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na Białoruś w celu przywrócenia zdolności bojowej - wyjaśniła.

  Według niej sytuacja jest politycznie trudna dla białoruskiego przywódcy Alaksandra Łukaszenki, ponieważ nie ma jednomyślności wśród białoruskich wojskowych. - Z jednej strony istnieje ryzyko, że mogą dołączyć do eskalacji, z drugiej strony ich działania utrudnia stosunek samych Białorusinów, w tym wojska, do tej wojny – podkreśliła Malar.

 • 4:44

  - Na wschodzie naszego kraju sytuacja pozostaje niezwykle trudna. Wojsko rosyjskie w Donbasie i w okolicach Charkowa przygotowuje się do nowych potężnych uderzeń. Przygotowujemy się do jeszcze aktywniejszej obrony. Wykorzystajmy wszystkie możliwości - zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne - powiedział prezydent Ukraint Wołodymyr Zełenski.

  - Jeszcze raz podkreślam: przed nami trudne bitwy. Nadal nie można myśleć, że przeszliśmy już wszystkie próby. Wszyscy chcemy wygrać. Ale kiedy to będzie, wszyscy to zobaczą. Wszyscy wtedy poczują, że nadchodzi pokój - mówił ukraiński prezydent.

  Zełenski podkreślił, że wojska rosyjskie powoli opuszczają północne tereny Ukrainy, ale tam, gdzie jeszcze są, kryje się wiele niebezpieczeństw. - Na północy naszego kraju okupanci nadal się wycofują. Powoli, ale zauważalnie. Gdzieś są spychani w walkach, gdzieś opuszczają swoje pozycje - powiedział.

  Jego zdaniem Ukraińcy nadal są w niebezpieczeństwie. - Bombardowanie może trwać. My idziemy do przodu, poruszamy się ostrożnie. A każdy, kto wraca w ten obszar, musi być bardzo ostrożny! Wciąż nie da się wrócić do normalnego życia. Będziemy musieli poczekać, aż nasza ziemia zostanie oczyszczona. Poczekajmy, aż będzie można zapewnić, że nowy ostrzał jest niemożliwy - apelował do Ukraińców.

 • 4:44

  - Nie wyobrażam sobie momentu, kiedy Putin wyjdzie i powie: "no cóż, przegraliśmy, to był błąd". To się nigdy nie zdarzy, zawsze będą mówić, że wygrywają, że wszystko jest w porządku i wszystko idzie zgodnie z planem - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z CNN.

  Przypomniał, że Rosjanie wielokrotnie mówili o zniszczeniu ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej, ale ukraińskie wojsko nadal zestrzeliło rosyjskie samoloty i śmigłowce. -Niezależnie od realiów, z podejmowanych przez Rosjan kroków mogę wywnioskować, że Putin rozumie, iż nie jest wystarczająco silny, aby kontynuować ataki na Ukrainę ze wszystkich stron. A teraz to już oczywiste - dodał Kułeba.

 • 4:44

  "Pożar zniszczył kilka zbiorników paliwa w magazynie w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą. Dostawy dla rosyjskich sił okrążających Charków (60 km od Biełgorodu) mogą być szczególnie nadwyrężone” – napisało na Twitterze brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Prawdopodobna utrata łańcucha dostaw paliwa i amunicji z tych magazynów może doprowadzić do dodatkowego krótkoterminowego obciążenia i tak już skomplikowanej logistyki Rosji. Szczególnie uniemożliwione może być zaopatrzenie w surowce wojsk rosyjskich otaczających Charków" - dodał resort.

  Gubernator obwodu biełgorodzkiego: pożar składu paliw wynikiem ataku ukraińskich śmigłowców

  Wcześniej w piątek gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował o pożarze w magazynie ropy i oskarżył o jego spowodowanie ukraińskie wojska. Strona ukraińska nie potwierdziła swojego udziału w tym zdarzeniu. Do drugiej eksplozji miało dojść we wsi Nikolskoje.

 • 4:43

  Rzeczniczka Sił Powietrznych USA Ann Stefanek powiedziała w piątek, że decyzja o odwołaniu testów pocisku LGM-30G Minuteman III została podjęta z tych samych powodów, co wcześniejsze opóźnienie, a kolejny test rakiet ma się odbyć jeszcze w tym roku.

  Jak pisze Reuters, zmiana harmonogramu testów amerykańskich pocisków ICBM wywołała w USA sporo kontrowersji. Senator Jim Inhofe, czołowy Republikanin w senackiej komisji sił zbrojnych, wyraził w marcu rozczarowanie opóźnieniem testu, który jego zdaniem był kluczowy dla zapewnienia skuteczności amerykańskiego odstraszania nuklearnego.

 • 4:43

  Amerykańska armia odwołała w piątek test międzykontynentalnego pocisku balistycznego Minuteman III, co ma na celu obniżenie napięć nuklearnych z Rosją w obliczu wojny na Ukrainie - poinformował Reuters, powołując się na Siły Powietrzne USA.

  Pentagon po raz pierwszy ogłosił opóźnienie testu Minuteman III 2 marca po tym, jak Rosja oświadczyła, że stawia swoje siły nuklearne w stanie wysokiej gotowości. Waszyngton oświadczył wówczas, że ważne jest, aby zarówno Stany Zjednoczone, jak i Rosja "miały na uwadze ryzyko błędnej kalkulacji i podjęły kroki w celu zmniejszenia tego ryzyka”.

 • 4:42

  Amerykański aktor Sean Penn zaapelował na Twitterze do miliarderów na całym świecie o zakup 12 myśliwców dla Ukrainy, które pod względem parametrów technicznych przewyższałyby rosyjskie samoloty wojskowe.

  "Dwie eskadry F-15 lub 16 (to 12 samolotów z lepszą technologią niż rosyjskie Migi lub SU), na których można szybko wyszkolić (3 tygodnie) ukraińskich lotników, kosztowałoby nabywców z sektora prywatnego około 300 milionów dolarów. Dodajcie kolejne 200 milionów dolarów na obronę przeciwrakietową, co daje łącznie 500 milionów dolarów" - napisał Penn na Twitterze. "Jeden miliarder mógłby zakończyć tę wojnę na Ukrainie. Oczywiście są dodatki w uzbrajaniu i utrzymywaniu pasów startowych itp., ale wydaje się, że warto się zastanowić" - dodał aktor.

 • 4:42

  Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken poinformował na Twitterze, że rozmawiał w piątek z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą o pomocy USA i ich sojuszników dla Ukrainy.

  "Była to dobra kontynuacja (rozmów) po naszym niedawnym spotkaniu w Warszawie" - napisał Blinken. Dodał, że była to też okazja do "omówienia sposobów pomagania Ukrainie przez USA i ich sojuszników, by Ukraina mogła bronić się w tej niesprowokowanej i niesprawiedliwej wojnie" z Rosją. "Stoimy ramię w ramię z Ukrainą" - napisał Blinken na zakończenie.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia w Ukrainie:

PIĄTEK 1 kwietnia CZWARTEK 31 marca ŚRODA 30 marca WTOREK 29 marca PONIEDZIAŁEK 28 marca NIEDZIELA 27 marca SOBOTA 26 marca PIĄTEK 25 marca CZWARTEK 24 marca ŚRODA 23 marca WTOREK 22 marca PONIEDZIAŁEK 21 marca NIEDZIELA 20 marca SOBOTA 19 marca PIĄTEK 18 marca CZWARTEK 17 marca ŚRODA 16 marca WTOREK 15 marca PONIEDZIAŁEK 14 marca NIEDZIELA 13 marca SOBOTA 12 marca PIĄTEK 11 marca CZWARTEK 10 marca ŚRODA 9 marca WTOREK 8 marca PONIEDZIAŁEK 7 marca NIEDZIELA 6 marca SOBOTA 5 marca PIĄTEK 4 marca CZWARTEK 3 marca ŚRODA 2 marca WTOREK 1 marca PONIEDZIAŁEK 28 lutego NIEDZIELA 27 lutego SOBOTA 26 lutego PIĄTEK 25 lutego CZWARTEK 24 lutego

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Serhij Hajdaj (Сергій Гайдай)

Tagi:
Raporty: